Yatsı Namazı Nasıl Kılınır
12 Temmuz 2024

Yatsı Namazı Nasıl Kılınır

Yatsı Namazı Nasıl Kılınır?

Yatsı namazı, İslam'ın beş vakit namazlarından biri olup, toplamda 13 rekâttan oluşur. Bu 13 rekât, 4 rekât ilk sünnet, 4 rekât farz, 2 rekât son sünnet ve 3 rekât vitir namazından oluşur.

Yatsı Namazının 4 Rekât İlk Sünneti Kılınışı

1. Rekât

Yatsı namazının ilk sünnetine niyet edilerek başlanır. "Niyet ettim Allah rızası için yatsı namazının 4 rekât ilk sünnetini kılmaya" denir ve "Allah-u Ekber" diyerek tekbir getirilir. Eller bağlanarak "Sübhaneke" okunur. Ardından Besmele çekilerek "Fatiha" suresi okunur ve "Amin" denir. Fatiha'dan sonra bir sure veya birkaç ayet okunur. "Allah-u Ekber" diyerek rükûa gidilir. Rükûda üç defa "Sübhane Rabbiyel-Azim" denir ve doğrulurken "Semi Allah-u li-men hamideh" denir, tam doğrulduktan sonra "Rabbena leke'l hamd" denir. "Allah-u Ekber" diyerek secdeye gidilir ve secdede üç defa "Sübhane rabbiyel-a'la" denir. "Allah-u Ekber" diyerek oturulur, tekrar "Allah-u Ekber" diyerek secdeye varılır. Secdede üç defa "Sübhane rabbiyel-a'la" denir ve "Allah-u Ekber" diyerek ayağa kalkılarak ikinci rekâta başlanır.

2. Rekât

Ayağa kalktıktan sonra eller bağlanarak Besmele çekilir ve "Fatiha" suresi okunur. Fatiha'dan sonra bir sure veya birkaç ayet okunur. "Allah-u Ekber" diyerek rükûa gidilir. Rükûda üç defa "Sübhane Rabbiyel-Azim" denir ve doğrulurken "Semi Allah-u li-men hamideh" denir, tam doğrulduktan sonra "Rabbena leke'l hamd" denir. "Allah-u Ekber" diyerek secdeye gidilir ve secdede üç defa "Sübhane rabbiyel-a'la" denir. "Allah-u Ekber" diyerek oturulur, tekrar "Allah-u Ekber" diyerek secdeye varılır. Secdede üç defa "Sübhane rabbiyel-a'la" denir ve "Allah-u Ekber" diyerek Tahiyyata oturulur. Oturduktan sonra "Ettehiyyatü", "Allahümme Salli", "Barik" duaları okunur ve "Allah-u Ekber" diyerek ayağa kalkılır. Üçüncü rekât başlar.

3. Rekât

Eller bağlanarak "Sübhaneke" okunur. Ardından Besmele çekilerek "Fatiha" suresi okunur ve "Amin" denir. Fatiha'dan sonra bir sure veya birkaç ayet okunur. "Allah-u Ekber" diyerek rükûa gidilir. Rükûda üç defa "Sübhane Rabbiyel-Azim" denir ve doğrulurken "Semi Allah-u li-men hamideh" denir. Tam doğrulduktan sonra "Rabbena leke'l hamd" denir. "Allah-u Ekber" diyerek secdeye gidilir ve secdede üç defa "Sübhane rabbiyel-a'la" denir. "Allah-u Ekber" diyerek oturulur, tekrar "Allah-u Ekber" diyerek secdeye varılır. Secdede üç defa "Sübhane rabbiyel-a'la" denir ve "Allah-u Ekber" diyerek ayağa kalkılarak dördüncü rekâta başlanır.

4. Rekât

Ayağa kalktıktan sonra eller bağlanarak Besmele çekilir ve "Fatiha" suresi okunur. Fatiha'dan sonra bir sure veya birkaç ayet okunur. "Allah-u Ekber" diyerek rükûa gidilir. Rükûda üç defa "Sübhane Rabbiyel-Azim" denir ve doğrulurken "Semi Allah-u li-men hamideh" denir. Tam doğrulduktan sonra "Rabbena leke'l hamd" denir. "Allah-u Ekber" diyerek secdeye gidilir ve secdede üç defa "Sübhane rabbiyel-a'la" denir. "Allah-u Ekber" diyerek oturulur, tekrar "Allah-u Ekber" diyerek secdeye gidilir. Secdede üç defa "Sübhane rabbiyel-a'la" denir ve "Allah-u Ekber" diyerek Tahiyyata oturulur. Oturduktan sonra "Ettehiyyatü", "Allahümme Salli", "Barik", "Rabbena" duaları okunur. Dualar tamamlandıktan sonra baş önce hafif bir şekilde sağa çevrilerek "Es selamu aleyküm ve rahmet'ullah" denir ve selam verilir. Daha sonra baş hafif bir şekilde sola çevrilerek "Es selamu aleyküm ve rahmet'ullah" denir ve yatsı namazının ilk sünneti tamamlanır.

Yatsı Namazının 4 Rekât Farzının Kılınışı

1. Rekât

Yatsı namazının farzına niyet edilerek başlanır. "Niyet ettim Allah rızası için yatsı namazının dört rekât farzını kılmaya" denir ve "Allah-u Ekber" diyerek tekbir getirilir. Eller bağlanarak "Sübhaneke" okunur. Ardından "Eûzü Besmele" çekilerek "Fatiha" okunur ve "Amin" denir. Daha sonra namaz surelerinden bir tane okunur. "Allah-u Ekber" diyerek rükûa gidilir. Rükûda üç defa "Sübhane Rabbiyel-Azim" denir ve doğrulurken "Semi Allah-u li-men hamideh" denir. Tam doğrulduktan sonra "Rabbena leke'l hamd" denir ve "Allah-u Ekber" diyerek secdeye gidilir. Secdede üç defa "Sübhane rabbiyel-a'la" denir ve "Allah-u Ekber" diyerek oturulur. Tekrar "Allah-u Ekber" diyerek secdeye varılır. Secdede üç defa "Sübhane rabbiyel-a'la" denir ve "Allah-u Ekber" diyerek ayağa kalkılır ve ikinci rekâta geçilir.

2. Rekât

Ayağa kalktıktan sonra eller tekrar bağlanarak "Eûzü Besmele" çekilir. Ardından "Fatiha" okunur ve "Amin" denir. Daha sonra namaz surelerinden bir tanesi ya da Kur'an'dan birkaç ayet okunur. "Allah-u Ekber" diyerek rükûa gidilir. Rükûda üç defa "Sübhane Rabbiyel-Azim" denir ve doğrulurken "Semi Allah-u li-men hamideh" denir. Tam doğrulduktan sonra "Rabbena leke'l hamd" denir. "Allah-u Ekber" diyerek secdeye gidilir ve secdede üç defa "Sübhane rabbiyel-a'la" denir. "Allah-u Ekber" diyerek oturulur, tekrar "Allah-u Ekber" diyerek secdeye gidilir. Secdede üç defa "Sübhane rabbiyel-a'la" denir ve "Allah-u Ekber" diyerek Tahiyyata oturulur. Oturduktan sonra "Ettehiyyatü" duası okunur ve "Allah-u Ekber" diyerek ayağa kalkılır ve üçüncü rekâta başlanır.

3. Rekât

Ayağa kalkıldıktan sonra eller tekrar bağlanarak "Eûzü Besmele" çekilir. Ardından "Fatiha" okunarak "Amin" denir ve rükûa gidilir. Rükûda üç defa "Sübhane Rabbiyel-Azim" denir ve doğrulurken "Semi Allah-u li-men hamideh" denir. Tam doğrulduktan sonra "Rabbena leke'l hamd" denir. "Allah-u Ekber" diyerek secdeye gidilir ve secdede üç defa "Sübhane rabbiyel-a'la" denir. "Allah-u Ekber" diyerek oturulur, tekrar "Allah-u Ekber" diyerek secdeye gidilir. Secdede üç defa "Sübhane rabbiyel-a'la" denir ve "Allah-u Ekber" diyerek ayağa kalkılarak dördüncü rekâta başlanır.

4. Rekât

Ayağa kalktıktan sonra eller bağlanarak "Eûzü Besmele" çekilir. Ardından "Fatiha" okunarak "Amin" denir. Daha sonra "Allah-u Ekber" diyerek rükûa gidilir. Rükûda üç defa "Sübhane Rabbiyel-Azim" denir ve doğrulurken "Semi Allah-u li-men hamideh" denir. Tam doğrulduktan sonra "Rabbena leke'l hamd" denir. "Allah-u Ekber" diyerek secdeye gidilir ve secdede üç defa "Sübhane rabbiyel-a'la" denir. "Allah-u Ekber" diyerek oturulur, tekrar "Allah-u Ekber" diyerek secdeye gidilir. Secdede üç defa "Sübhane rabbiyel-a'la" denir ve "Allah-u Ekber" diyerek Tahiyyata oturulur. Oturduktan sonra "Ettehiyyatü", "Allahümme Salli", "Barik" ve "Rabbena" duaları okunur. Dualar tamamlandıktan sonra baş önce sağa çevrilerek "Es Selamu Aleyküm ve Rahmet'ullah" denir ve selam verilir. Daha sonra baş sola çevrilerek "Es Selamu Aleyküm ve Rahmet'ullah" denir ve yatsı namazının dört rekât farzı kılınmış olur.

Yatsı Namazının 2 Rekât Son Sünnetinin Kılınışı

1. Rekât

Yatsı namazının iki rekât son sünnetini kılmak için niyet edilir. "Niyet ettim Allah rızası için yatsı namazının iki rekât son sünnetini kılmaya" denir ve tekbir getirilerek eller bağlanır. Eller bağlandıktan sonra "Sübhaneke" okunur ve sonra "Eûzü Besmele" çekilir. Ardından "Fatiha" okunarak "Amin" denir. Fatiha'nın ardından bir sure veya birkaç ayet okunur. "Allah-u Ekber" diyerek rükûa gidilir. Rükûda üç defa "Sübhane Rabbiyel-Azim" denir ve doğrulurken "Semi Allah-u li-men hamideh" denir. Tam doğrulduktan sonra "Rabbena leke'l hamd" denir. "Allah-u Ekber" diyerek secdeye varılır. Secdede üç kere "Sübhane rabbiyel-a'la" denir ve "Allah-u Ekber" diyerek oturulur. Tekrar "Allah-u Ekber" diyerek secdeye varılır. Secdede üç kere "Sübhane rabbiyel-a'la" denir. "Allah-u Ekber" diyerek ayağa kalkılır ve ikinci rekâta geçilir.

2. Rekât

Ayağa kalktıktan sonra eller bağlanarak "Eûzü Besmele" çekilir. Ardından "Fatiha" okunarak "Amin" denir. Bir sure veya birkaç ayet okunur. "Allah-u Ekber" diyerek rükûa gidilir. Rükûda üç defa "Sübhane Rabbiyel-Azim" denir ve doğrulurken "Semi Allah-u li-men hamideh" denir. Tam doğrulduktan sonra "Rabbena leke'l hamd" denir. "Allah-u Ekber" diyerek secdeye varılır. Secdede üç defa "Sübhane rabbiyel-a'la" denir. "Allah-u Ekber" diyerek Tahiyyata oturulur. Oturduktan sonra "Ettehiyyatü", "Allahümme Salli", "Barik" ve "Rabbena" duaları okunur. Dualar tamamlandıktan sonra baş önce sağa çevrilerek "Es Selamu aleyküm ve rahmet'ullah" denir ve selam verilir. Daha sonra baş sola çevrilerek "Es Selamu aleyküm ve rahmet'ullah" denir. Bu sayede yatsı namazının son sünneti tamamlanmış olur.

3 Rekât Vitir Namazı

1. Rekât

İlk olarak "Niyet ettim Allah rızası için vitir namazı kılmaya" denilerek tekbir getirilir. Ardından eller bağlanarak "Sübhaneke" okunur. Ardından "Eûzü Besmele" çekilerek "Fatiha" suresi okunur. Ardından namaz surelerinden biri okunarak "Allah-u Ekber" diyerek rükûa gidilir. Rükûda üç defa "Sübhane Rabbiyel-Azim" denir ve doğrulurken "Semi Allah-u li-men hamideh" denir. Tam doğrulduktan sonra "Rabbena leke'l hamd" denir. "Allah-u Ekber" diyerek secdeye varılır. Secdede üç defa "Sübhane rabbiyel-a'la" denir. "Allah-u Ekber" diyerek oturulur ve tekrar "Allah-u Ekber" diyerek secdeye varılır. Secdede üç defa "Sübhane rabbiyel-a'la"

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Öğle Namazı Rekatları

Öğle Namazı Rekatları

Namazın Önemi

Namazın Önemi

Abdesti Bozan Şeyler Nelerdir?

Abdesti Bozan Şeyler Nelerdir?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Namaz Kılmamanın Cezası Nelerdir?

Namaz Kılmamanın Cezası Nelerdir?

Kaza Namazına Nasıl Niyet Edilir?

Kaza Namazına Nasıl Niyet Edilir?

Seferi Namazı Nedir ve Nasıl Kılınır?

Seferi Namazı Nedir ve Nasıl Kılınır?

Akşam Namazı Kaç Rekat

Akşam Namazı Kaç Rekat

Nafile Namazlar Nedir ve Nasıl Kılınır?

Nafile Namazlar Nedir ve Nasıl Kılınır?

Güncel

Abdest Nasıl Alınır?

Abdest Nasıl Alınır?

Güncel

Akşam Namazı Vakti

Akşam Namazı Vakti

Güncel

Hacet Namazı Duası Okunuşu ve Anlamı

Hacet Namazı Duası Okunuşu ve Anlamı

Kaza Namazı Hesaplama

Kaza Namazı Hesaplama

Akşam Namazı Nedir ve Nasıl Kılınır?

Akşam Namazı Nedir ve Nasıl Kılınır?

Namazın Farzları Nelerdir?

Namazın Farzları Nelerdir?

Namazda Gülmek Namazı Bozar mı?

Namazda Gülmek Namazı Bozar mı?

Namaz Başörtüsü

Namaz Başörtüsü

Yolcu Namazı Nedir ve Nasıl Kılınır?

Yolcu Namazı Nedir ve Nasıl Kılınır?

4 Rekât Namaz Nasıl Kılınır?

4 Rekât Namaz Nasıl Kılınır?

Namazda Huşu Nasıl Olmalıdır?

Namazda Huşu Nasıl Olmalıdır?

Namaz Rekatları Nasıl Kılınır?

Namaz Rekatları Nasıl Kılınır?

Tesbihat Nedir ve Nasıl Yapılır?

Tesbihat Nedir ve Nasıl Yapılır?

Namaz Kılmanın Önemi Nelerdir?

Namaz Kılmanın Önemi Nelerdir?

Şifa Namazı Nedir ve Nasıl Kılınır?

Şifa Namazı Nedir ve Nasıl Kılınır?

Kaza Namazı Nedir ve Nasıl Kılınır?

Kaza Namazı Nedir ve Nasıl Kılınır?

Zuhri Ahir Namazı

Zuhri Ahir Namazı

Namazda Okunacak Dualar

Namazda Okunacak Dualar

Yatsı Namazı Nasıl Kılınır

Yatsı Namazı Nasıl Kılınır

Öğle Namazı Tesbihatı

Öğle Namazı Tesbihatı

Namazın Sünnetleri Nelerdir?

Namazın Sünnetleri Nelerdir?

Cuma Namazının Fazileti

Cuma Namazının Fazileti

Hacet Namazı Nedir ve Nasıl Kılınır?

Hacet Namazı Nedir ve Nasıl Kılınır?

Vitir Namazı Ne Zaman ve Nasıl Kılınır?

Vitir Namazı Ne Zaman ve Nasıl Kılınır?

Kadir Gecesi Namazı Nasıl Kılınır?

Kadir Gecesi Namazı Nasıl Kılınır?

Namaz ile İlgili Hadisler

Namaz ile İlgili Hadisler

Teravih Namazı Nedir ve Nasıl Kılınır?

Teravih Namazı Nedir ve Nasıl Kılınır?

Sabah Namazı Nasıl Kılınır

Sabah Namazı Nasıl Kılınır

Duha Namazı Nedir ve Nasıl Kılınır?

Duha Namazı Nedir ve Nasıl Kılınır?

Namaz Kimlere Farzdır

Namaz Kimlere Farzdır