namazrekatlari.gen.tr
Namaz Rekatları

Ana Sayfa | Soru Cevaplar | Yeni Makale Ekle | En Son Yapılan YorumlarKuşluk Namazı

Kuşluk namazı, fazileti büyük olan bir namazdır. Nafile namazlar bir nevi gönül namazlarıdır. Bu namazlar vasıtasıyla kul Allah’a (c.c.)bağlılığını, muhabbetini ve sevgisini gösterir. Bu namazların farz olmamasına rağmen kılınması Allah’a (c.c.)şöyle bir mesaj veriyor: “ Allah’ım (c.c.) sen bana beş vakit namazı farz kıldın, ama ben sana daha fazla yakın olmak, seni zikretmek, sana şükretmek, seninle muhabbet etmek istiyorum ve senin rızanı kazanmak istiyorum.” Allah'a (c.c.) böyle kuşluk namazı gibi veya bunun gibi diğer nafile namazlarla yaklaşılmasını karşılıksız mı bırakacak zannediyorsunuz?

Ebu Zer (r.a.)’dan rivayet olunan bir hadisi şerifte Peygamber Efendimiz şöyle buyuruyor: “ Bir kimse kuşluk namazının iki rekatına devam etse, günahları denizköpüğü kadar çok olsa bile affolunur.” (Tırmizi) Allah’ı (c.c.) hoşnut etmek ve Onun rızasını kazanmak için kuşluk vaktinde 2-10 rekat arasında namaza devam etmeliyiz.

Kuşluk namazının vakti ne zaman başlar?

 • Güneşin doğup ortalığı aydınlığa kavuşturmasıyla kuşluk vakti girer. Bu zaman dilimi dünyanın her yerinde farklı olmaktadır. Türkiye’de güneş doğduktan 40 dakika sonra başlar ve zeval vaktine, yani güneşin en tepeye dik gelip batıya doğru kaymaya başlamasından 40 dakika öncesine kadar devam eder. Yani Kuşluk namazının vakti kerahet vakitleri çıkınca hemen başlar. Bu ekvatora yakın olan yerlerde daha erken olurken ekvatora uzak olan yerlerde biraz daha uzun sürmektedir.

Kuşluk namazı kaç rekattır?

 • Bu namazı Peygamber efendimiz 2-10 rekat arasında kılmıştır. Kişi iş durumuna göre kendini ayarlayıp bu rekat sayıları arasından dilediği kadar kılabilir. Her iki rekatta bir selam verilmesi sünnettir.

Kuşluk namazına nasıl niyet edilir?

 • “Niyet ettim Allah (c.c.) rızası için iki rekat kuşluk namazı kılmaya” şeklinde niyet edilir.

Kuşluk namazı nasıl kılınır?

 • Niyet edildikten sonra tekbir alınır: “Allah-ü Ekber” denerek eller erkeklerde göbek hizasına bağlanır, kadınlarda ise göğüs hizasında sağ el düz olarak sol elin üzerine konur.<
  Kuşluk Namazı

 • Sübhaneke duası okunduktan sonra Euzü Besmele çekilir ve Fatiha suresiyle bir zammı sure okunur. Zammı sure: En az üç ayet olmak üzerek Kur’an-ı Kerim ayetleridir.
 • “Allah-ü Ekber” denilerek rükuya varılır ve en az üç defa olmak üzere “ Sübhane rabbiyel azim “ denir ve “Semi Alla hülimen hamide” denerek tam doğrulur. Doğrulduktan sonra “Rabbena lekel hamd “ denir.
 • “Allah-ü Ekber” denerek secdeye varılır ve en az üç defa olmak üzere “ Sübhane rabbiyel ala” dendikten sonra “Allah-ü Ekber” denerek oturulur.
 • Bir miktar beklenip tekrar “Allah-ü Ekber” denerek secdeye varılır ve en az üç defa olmak üzere “Sübhane rabbiyel ala “ dendikten sonra “Allah-ü Ekber” denerek ayağa kalkılır. Böylece kuşluk namazının ikinci rekatına geçilir.
 • Besmele çekilip Fatiha ve bir zammı sure okunduktan sonra “Allah-ü Ekber” denerek rükuya varılır ve en az üç defa olmak üzere “ Sübhane rabbiyel azim “ denir ve “Semi Alla hülimen hamide” denerek tam doğrulur. Doğrulduktan sonra “Rabbena lekel hamd “ denir.
 • “Allah-ü Ekber” denerek secdeye varılır ve en az üç defa olmak üzere “ Sübhane rabbiyel ala” dendikten sonra “Allah-ü Ekber” denerek oturulur.
 • Bir miktar beklenip tekrar “Allah-ü Ekber” denerek secdeye varılır ve en az üç defa olmak üzere “Sübhane rabbiyel ala “ dendikten sonra “Allah-ü Ekber” denerek oturulur.
 • Ettehiyyatü, Allahümme Salli, Allahümme Barik ve Rabbena duaları okunarak önce sağ tarafa “Esselamü  aleyküm ve rahmetüllah “ denerek selam verilir. Sonra sol tarafa aynı şekilde selam verilerek namazdan çıkılır.

Peygamber Efendimiz (s.a.v) kuşluk namazını söyle anlatır: “ Kim iki rekat kuşluk namazı kılarsa o kimse gafil kimselerden olmaz. Kim kuşluk namazını dört rekat kılarsa Allah’a (c.c.) ibadet eden kimselerden olur. Her kim bu namazı altı rekat kılarsa o gün ona kuşluk namazı olarak kafi gelir. Kim yine bu namazı sekiz rekat kılarsa, Allah (c.c.) o kimseyi kendisine itaat eden kimselerden kabul eder. Kim ki kuşluk namazını on iki rekat kılarsa Allah (c.c.) ona cennette köşk yapar.

Yayınlanma Tarihi : 08.12.2014 04:56:58

Kuşluk Namazı Yorumları
İsminiz 
Yorumunuz 
Güvenlik 
 Kırmızı renk ile yazılan sayıyı girin
   

Yorum Yapılmış "Kuşluk Namazı"


İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar

Regaip Kandili Namazı

Regaip kandili namazını anlatmadan önce Regaip gününün ehemmiyeti üzerinde duralım. Recep ayının ilk cuma gecesine (Perşembeyi cumaya bağlayan gece ) regaip gecesi denir. Allah-ü Teala regaip gecesinde kullarına ihsanlar ve ikraml...

Namazın Sünnetleri

Namazın sünnetleri, namazın vaciplerini tamamlayarak onlardaki noksanları tamamlar ve aynı zamanda daha fazla sevap kazanılmasını sağlar. Sünnetlere riayet etmek Peygamber Efendimize (s.a.v.) olan sevgimizin alametidir. Bu...

Namazda Huşu

Namazda huşu, Allah' (c.c.) gösterilen saygının, edebin göstergesidir. Buna namazın adaba uygun olarak kılınması denmektedir. Huşu içinde adaba uyarak kılınan namaz adaba uyulmadan kılınan namazlardan kat kat daha sevaptır.

Namazın Vacipleri

Namazların vacipleri, yerine getirilmesi ile farzların noksanları tamamlanış olur. Namazların farzları ve sünnetleri olduğu gibi vacipleri de vardır ve bu vaciplere riayet etmek gerekir. Vacipler yerine getirilmediği tak...

Kadir Gecesi Namazı Nasıl Kılınır

Kadir gecesi namazı nasıl kılınır, namazın kılınışına geçmeden önce, Kadir gecesinin feyzi hakkında bilgi verelim. Kadir gecesi Kur’an-ı Kerim’de övülen en değerli gecedir. Kadir gecesinin üstünlüğü ve içinde Kadir gecesinin bu...

Akşam Namazı Rekatları

Akşam Namazı Rekatları; Akşam namazı3 rekat farz, 2 rekat sünnet olmak üzere 5 rekat olan bir vakit namazıdır.Akşam Namazının 3 Rekat Farzının Kılınışı1. RekatAkşam Namazını kılmaya ilk önce niyet ederek başlanır. ''Niyet...

Cuma Namazı Rekatları

Cuma namazı rekatları, Şimdi Cuma namazının rekatlarının nasıl kılındığını anlatacağız. Cuma namazının vacip olanı iki rekatlık farzdır. Altı rekat sünnetle birlikte 10 rekat kılınır.6 rekat da zühr-i ahir namazı kılınır. 10 rekat...

İkindi Namazı Rekatları

İkindi Namazının Rekatları, İkindi namazı 4 rekat sünnet ve 4 rekat farz olarak 8 rekat kılınır.İkindi Namazının 4 rekat sünnetinin kılınışı 1. Rekat İlk olarak Niyet edilerek namaza başlanır. '' Niyet ettim Allah rı...

Namazın Farzları

Namazın farzları, on ikidir tanedir. Bunların tanesi namaz başlamadan önce yapılması gerekenler, diğer altısı tanesi de namazın içindeyken uyulması gereken şartlardır. Aşağıdaki belirttiğimiz farzların dışında tadil-i erkana riaye...

Namaz Ayetleri

Namaz Ayetleri, Namazın Müslümanların için farz olduğunu ve önemini anlatan, kitabımız kur'anı kerimde yer alan Allah tealanın sözleridir. Öyle ki İslamın şartında kelime şehadetten sonra gelen ve peygamberimiz (S.AV) hadisinde de...Gizlilik İlkeleri | Güvenlik İlkeleri | İletişim | Site Haritası | Yardım Forumları

Namaz Rekatları, Sitede yer alan grafiklerin tüm hakları saklıdır. Kopyalayanlar hakkında yasal işlem yapılacaktır. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.

Aralık - 2017