Tevbe Namazı Nedir ve Nasıl Kılınır?
21 Temmuz 2024

Tevbe Namazı Nedir ve Nasıl Kılınır?

Tevbe Namazı

Tevbe namazı, Peygamber Efendimizin (s.a.v.) zaman zaman kıldığı ve sünnet olan namazlar arasındadır. Günah işlemeyen insan yoktur. Zaten insan günah işlemese, melek olurdu. Bu günah işlemek normal anlamında düşünülmesin. Dünya hayatı o kadar sınav ve imtihanlarla doludur ki, ister istemez insanlar zamanla aldanır ve Allah'ın (C.C.) hoşnut olmadığı işler yaparak günah kazanır. Günah işleyen kimse hiç vakit kaybetmeden bu işlediği günahtan pişman olup tevbe etmelidir. Çünkü zamanında tevbe edilmeyen günah, hem günah olma derecesini artırır hem de kişinin kalbini taşlaştırır ve daha farklı günahlar işlemesine zemin hazırlar. Bu yüzden günah işleyen insan hemen pişman olmalı ve hemen duaya sarılarak Allah'tan (C.C.) af ve mağfiret dilemelidir.

Bizi Allah'a (C.C.) yaklaştıran en büyük ve kutsal ibadet de namazdır. Kişi namaz ile Allah'ı (C.C.) tesbih eder, yüceltir ve yakarışlarla bağışlanmayı diler. En iyi tevbe etmenin yolu da şüphesiz ki namaz ile dua etmektir. Her dua ve ibadetin bir vakti vardır. Nasıl ki yağmurun yağmaması, yağmur duası etmek için bir sebepse ve nasıl ki oruç tutmak için imsak ve iftar vakti belirlenmişse aynı şekilde de tevbe namazı için günah işlemek bir sebeptir.

Tevbe Namazı Ne Zaman Kılınır?

Kişi günahından pişman olup da tevbe namazı kılacağı zaman, en uygun zaman olan geceyi seçmelidir. Tevbe namazı kerahet vakitleri dışında her zaman kılınabilir. Gece saatlerinde, Allah'ın (C.C.) bereketinin ve mağfiretinin yağdığı daha önemli bir zaman dilimidir. Çünkü gece herkesin yatıp dinlendiği zamanda Allah'a (C.C.) ibadet edenleri Allah (C.C.) daha çok sever. Çoğu insanın yatmakta olduğu bir zaman diliminde, taze bir abdest alıp iki rekât tevbe namazı kıldıktan sonra dua ederek bağışlanmayı dilemek, tesbihte bulunmak ve Kur'an-ı Kerim okumak Allah'ın hoşnut olduğu ameller arasındadır. Tevbe namazının rekât sayısı yoktur. Kişi, içinin rahatladığı zamana kadar namaz kılabilir. İki rekât olarak da kılınabilir. Gücünün yettiği kadar da kılınabilir.

Peygamber Efendimiz (s.a.v.) bir hadisinde şöyle buyurmaktadır: "Bir kul günah işlediğinde, sonra kalkıp güzelce abdest alıp temizlenir ve iki rekât namaz kılarak Allah'tan (C.C.) bağışlanmak dilerse, Allah (C.C.) onu mutlaka affeder." Arkasından şu ayet-i kerimeyi okumuştur: "O muttakiler ki çirkin bir iş yaptıklarında veya kendi nefislerine zulmettiklerinde, peşinden hemen Allah'ı anar, günahlarının affedilmesini dilerler. Zaten günahları Allah'tan başka kim affeder ki? Bir de onlar, bile bile işledikleri günahlarda ısrar etmez, o günahları sürdürmezler."

Tevbe Namazını Sık Sık Kılmak

Tevbe namazını sık sık kılmak gerekir. Çünkü hayatımızda sürekli bilerek veya bilmeyerek günah işliyoruz ve bu günahlar için tevbe etmediğimiz takdirde ahirette bu günahların hesabını vermek çok zor ve dayanılmaz olacaktır. Hesabı ahirete bırakmadan bu dünyadayken kapatmak, ahirette rahat edenlerden olmamıza sebep olacaktır. Tevbe etmenin en etkili yolu olan tevbe namazını kılarak günahlardan bağışlanma dilenmeli ve bir daha o günahlara dönmemelidir.

Tevbe Namazının Faziletleri

Tevbe namazı, kişinin Allah'a (C.C.) yakınlaşması ve günahlarından arınması için büyük bir fırsattır. Bu namaz ile kişi, Allah'a (C.C.) olan bağlılığını ve pişmanlığını ifade eder. Ayrıca, manevi huzur ve sükûnet bulur. Tevbe namazı, kişinin kalbini temizler ve Allah'a (C.C.) olan sevgisini artırır.

Tevbe Namazının Kılınışı

Tevbe namazı kılmak için öncelikle niyet edilmelidir. Niyet ettikten sonra, iki rekât namaz kılınır. Namaz esnasında, diğer namazlarda olduğu gibi Fatiha suresi ve ardından bir sure okunur. Namaz bitiminde ise dua edilerek Allah'tan (C.C.) bağışlanma dilenir. Tevbe namazı, kişinin içten ve samimi bir şekilde Allah'a (C.C.) yönelmesi ve günahlarından arınması için en güzel ibadetlerden biridir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

Aksın

21 Temmuz 2024 Pazar

Günahtan pişman olup tevbe namazı kılmak istiyorum ama gece kalkmak zor oluyor, gündüz vakitlerinde de kılabilir miyim?

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Elbette, Aksın. Tevbe namazını gece vakti kılmak daha faziletli kabul edilir, ancak gündüz vakitlerinde de kılabilirsin. Önemli olan samimi bir niyetle Allah'a yönelmek ve pişmanlığını ifade etmektir. Allah samimi tevbe eden kullarının dualarını her zaman kabul eder. Önemli olan içtenlikle ve samimiyetle tevbe etmektir.

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Namaz ile İlgili Ayetler

Namaz ile İlgili Ayetler

Zuhri Ahir Namazı

Zuhri Ahir Namazı

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Oturarak Namaz Nasıl Kılınır?

Oturarak Namaz Nasıl Kılınır?

Namaz Rekatları Nasıl Kılınır?

Namaz Rekatları Nasıl Kılınır?

Namaz Duaları Okunuşu ve Anlamı

Namaz Duaları Okunuşu ve Anlamı

Sabah Namazı Tesbihatı Nasıl Yapılır?

Sabah Namazı Tesbihatı Nasıl Yapılır?

Sünnet Namazlar Nasıl Kılınır?

Sünnet Namazlar Nasıl Kılınır?

Güncel

Nafile Namazlar Nedir ve Nasıl Kılınır?

Nafile Namazlar Nedir ve Nasıl Kılınır?

Güncel

Kaza Namazı Hesaplama

Kaza Namazı Hesaplama

Güncel

Cuma Namazı Kaç Rekattır?

Cuma Namazı Kaç Rekattır?