Teravih Namazı Nedir ve Nasıl Kılınır?
21 Haziran 2024

Teravih Namazı Nedir ve Nasıl Kılınır?

Teravih namazı, Arapça bir kelime olup dinlenmek ve rahatlamak anlamına gelmektedir. Bu namaz, Ramazan ayına mahsus olup yatsı namazından sonra ve vitir namazından önce kılınmaktadır. Toplamda yirmi rekâtlık bir namaz olan teravih namazı, kadın ve erkekler için sünnet-i müekkededir. Bu namazın cemaatle kılınması kifai sünnettir. İmam, dilediği kadar rekâtta bir selam verebilir, ancak en doğru olanı iki rekâtta bir selam verip dört rekâtta bir dinlenmektir.

Teravih Namazının Tarihçesi

Teravih namazını ilk olarak Peygamber Efendimiz, bir Ramazan gecesi ashabı ile kılmıştır. İkinci gece, teravih namazının kılındığını duyan sahabeler mescide akın etmiş ve daha kalabalık bir grupla kılınmıştır. Üçüncü gün ise daha da çoğalan sahabelerle birlikte mescit dolmuş ve bir kısmı dışarıda kalmıştır. Dördüncü gece ise kalabalık bir cemaatle yatsı namazı kılındıktan sonra Peygamber Efendimiz odasına çekilmiş ve sabah namazına kadar çıkmamıştır. Sabah namazına kadar bekleyen ashabına sabah namazında çıkıp şöyle buyurmuştur: "Teravih için beklediğinizi biliyorum ve kıldırmamam için bir mani yoktur. Fakat üzerinize farz olur da edasından aciz kalırsınız diye korktum." O günden sonra teravih namazlarını tüm ashab kendi evinde veya mescitte tek başına kılmaya devam etmiştir. Peygamber Efendimizin vefatından sonra Hz. Ömer (R.A.) halifeliği döneminde teravih namazının kılınmasındaki dağınıklığı görerek cemaatle kılmayı tavsiye etmiştir. Peygamber Efendimiz döneminde cemaatle kılındığına dair örnek olduğu için cemaatle kılmanın bir mahsuru olmadığına, sadece farz olma endişesi nedeniyle ferdi kılınmasının tavsiye edildiğine dikkat çekmiştir. Artık farz olma ihtimali kalmadığına göre cemaat yapmada sakınca olmadığını ileri sürmüş ve ilk olarak Ubey İbn-i Kab'ı (R.A.) imam tayin ederek teravih namazının cemaatle kılınmasını başlatmıştır. Hz. Ömer (R.A.) halkın büyük bir coşku ile teravih namazını kıldığını görünce "Bu ne güzel oldu" diyerek memnuniyetini göstermiştir.

Hz. Ömer'den (R.A.) sonra Hz. Ali de (R.A.) teravih namazının cemaatle kılınmasını tavsiye etmiş ve "Ömer'in mescitlerimizi teravihin nuru ile nurlandırdığı gibi Allah da (C.C.) Ömer'in kabrini nurlandırsın" diyerek memnuniyetini belirtmiştir.

Teravih Namazının Kaç Rekât Olduğu

Hz. Ömer (R.A.) zamanında kaç rekât teravih namazı kılındığı hakkında iki görüş vardır. Veki'in Malik İbn-i Enes'in rivayetine göre Hz. Ömer (R.A.) görevlendirdiği birisine 20 rekât teravih namazı kıldırmasını emretmiştir. Teravih namazının kaç rekât kılındığına ait birçok imamdan farklı görüşler çıkmıştır. 11 rekâttan 41 rekâta kadar farklı sayıda görüşler olsa da İmam-ı Hanefi ve İmam-ı Şafii mezhebine göre 20 rekât teravih ve 3 rekât vitir namazı olarak kabul edilmiştir.

Cemaatle Kılınan Teravih Namazının Kılınışı

Yatsı namazının ilk 10 rekâtı normal şekilde, farzı imamla olmak üzere kılınır. Ardından teravih namazı için imam iftitah tekbiri alır. "Niyet ettim Allah rızası için teravih namazı kılmaya, bana uyanlara imam olmaya" deyip elleri bağlar. Cemaat de "Niyet ettim Allah rızası için teravih namazı kılmaya, imama uymaya" der ve tekbiri alıp elleri bağlayarak içinden "Sübhaneke" duasını okur. Bunun üzerine cemaat sadece imamı dinler, bir şey okumaz. İmam gizlice Euzu-Besmele çektikten sonra dışından Fatiha ve bir zammı sure okur. Cemaat ile rüku ve secdeler yapılarak tekrar kıyama gelinir. Tekrar imam gizlice Euzu-Besmele çektikten sonra açıktan Fatiha ve bir zammı sure okuyarak cemaatle birlikte rüku ve secde yapılarak tahiyyata oturulur. İmam ve cemaat gizlice Sübhaneke, Allahümme Salli, Allahümme Barik ve Rabbena dualarını okuduktan sonra selam verilir. Bu şekilde yirmi rekât tamamlanarak en son yine imamla cemaat olarak vitir namazı kılınır. Ardından tesbihat yapılarak teravih namazı bitirilmiş olur.

Teravih Namazı ile İlgili Sorular

  • Teravih kılmazsak kazası gerekir mi?
Hayır. Kılınmayan teravih namazının kazası yapılmaz.

  • Teravih namazı evde aile ile cemaat yapılıp kılınabilir mi?
Bir özrü sebebiyle camiye gidemeyen kişi evde eşi ve çocuklarıyla cemaat yapıp teravih namazı kılabilir. Ancak camiye gidip cemaatle kılmak daha eftaldir.

  • Bazı imamlar tadil-i erkâna uymayarak teravih namazını çok hızlı kıldırıyor. Bu şekilde teravih namazı kılmak sahih olur mu?
Hanefi mezhebine göre tadil-i erkân vaciptir. Vaciplerden birinin kasten terk edilmesiyle kılınan namazın tekrar kılınması vaciptir. Vacip unutularak terk edilirse secde-i sehiv gerekir. Tadil-i erkâna uymak Şafii mezhebine göre ise farzdır. Farzın terk edilmesiyle namaz sahih olmaz.

  • Yatsı namazını kıldıktan sonra yatıp sahura kalkınca teravih kılınsa, vitirden sonra kılınması sahih mi?
Teravih normalde vitirden önce kılınır. Ancak vitirden sonra kılmak da caizdir.

  • Dört rekâtta bir selam verilirken ilk dördün son rekâtına yetişen kişi nasıl davranmalıdır?
Teravih namazına yarıda yetişen kişi, imamın selam vermesini beklemeli ve selam verince imama uymalıdır. Kalan eksik rekâtlar vitirden sonra tamamlanır.

  • Farz borcu olan kişi evde kendi kılarken kaza namazına niyet etse ve 20 rekât namaz kılsa teravih yerine geçer mi?
Evet, bir günlük kaza kılan kişi aynı zamanda teravih namazı kılmış sevabı da alır. Ancak farz kılarken teravihe de niyet etmesiyle niyet sevabına da ulaşılmış olunur.

  • Teravih namazı kılacağımız zaman imamın kaç rekâtta bir selam vereceğini bilmiyoruz. Niyeti kaç rekâta göre yapacağız?
"Niyet ettim Allah rızası için teravih namazı kılmaya" diye niyet etmemiz yeterli olacaktır. Rekât bildirmeye gerek yoktur.

  • Oruç tutmayanın da teravih namazı kılması gerekir mi?
Evet, gerekir. Çünkü teravih namazı orucun değil, Ramazan ayının sünnetidir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Öğle Namazının Kılınışı

Öğle Namazının Kılınışı

Popüler İçerikler

Namaz Başörtüsü

Namaz Başörtüsü

Zuhri Ahir Namazı

Zuhri Ahir Namazı

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Sabah Namazı Nasıl Kılınır

Sabah Namazı Nasıl Kılınır

Namazda Huşu Nasıl Olmalıdır?

Namazda Huşu Nasıl Olmalıdır?

Kaza Namazı Nedir ve Nasıl Kılınır?

Kaza Namazı Nedir ve Nasıl Kılınır?

Gerdek Gecesi Namazı Nedir ve Nasıl Kılınır?

Gerdek Gecesi Namazı Nedir ve Nasıl Kılınır?

Namazın İnsana Kazandırdıkları?

Namazın İnsana Kazandırdıkları?

Güncel

Namazın Sünnetleri Nelerdir?

Namazın Sünnetleri Nelerdir?

Güncel

Abdest Nasıl Alınır?

Abdest Nasıl Alınır?

Güncel

Namazda Gülmek Namazı Bozar mı?

Namazda Gülmek Namazı Bozar mı?

Namaz Elbisesi Nedir ve Nasıl Kullanılır?

Namaz Elbisesi Nedir ve Nasıl Kullanılır?

Sünnet Namazlar Nasıl Kılınır?

Sünnet Namazlar Nasıl Kılınır?

Akşam Namazından Sonra Kılınan Namaz

Akşam Namazından Sonra Kılınan Namaz

Cuma Namazı Kaç Rekattır?

Cuma Namazı Kaç Rekattır?

Dilek Namazı Nedir ve Nasıl Kılınır?

Dilek Namazı Nedir ve Nasıl Kılınır?

Akşam Namazı Kaç Rekat

Akşam Namazı Kaç Rekat

Tesbihat Nedir ve Nasıl Yapılır?

Tesbihat Nedir ve Nasıl Yapılır?

Sabah Namazının Kazası

Sabah Namazının Kazası

Akşam Namazı Vakti

Akşam Namazı Vakti

Kadir Gecesi Namazı Nasıl Kılınır?

Kadir Gecesi Namazı Nasıl Kılınır?

Namazın Vacipleri Nelerdir?

Namazın Vacipleri Nelerdir?

Ezan Sözleri ve Okunuşu

Ezan Sözleri ve Okunuşu