İkindi Namazı Nasıl Kılınır? Sünnetleri ve Farzları
12 Temmuz 2024

İkindi Namazı Nasıl Kılınır? Sünnetleri ve Farzları

İkindi Namazı Nasıl Kılınır?

İkindi Namazının Önemi

İkindi namazı, Müslümanlar için büyük bir öneme sahip olan beş vakit namazdan biridir. İkindi namazı, öğle namazından sonra ve akşam namazından önce kılınır. Toplamda 8 rekât olarak kılınır; 4 rekât sünnet, 4 rekât farz.

Öğle namazından sonra kılınan ikindi namazı geciktirilmişse ve kerahet vakti girmişse, sünneti terk edilerek sadece farzı kılınır. Bu durum, namazın vaktinde kılınmasının önemini vurgular.

İkindi Namazı Nasıl Kılınır?

İkindi Namazının 4 Rekât Sünneti

1. Rekât: Niyet ettim Allah rızası için ikindi namazının 4 rekât sünnetini kılmaya diyerek niyet edilir. Allahu Ekber diye tekbir getirilerek namaza başlanır. Sübhaneke okunur. Eûzü Besmele çekildikten sonra Fatiha okunur. Ardından bir tane namaz suresi ya da sureye denk gelecek şekilde en az 3 tane ayet okunup rükûya gidilir. Rükûda üç defa Sübhaneke rabbiyel azim denir. Doğrulurken Semi Allahu limen hamideh denir. Ayakta Rabbena leke'l hamd denir. Allahu Ekber dedikten sonra secdeye gidilir. Üç defa Sübhaneke rabbiyel ala denir. Kalkarken Allahu Ekber denir ve tekrar aynı şekilde secdeye gidilir. Secdeden Allahu Ekber deyip kalkılarak ilk rekât tamamlanır.

2. Rekât: Eûzü Besmele çekildikten sonra Fatiha okunur. Ardından bir tane namaz suresi ya da sureye denk gelecek şekilde en az 3 tane ayet okunup rükûya gidilir. Rükûda üç defa Sübhaneke rabbiyel azim denir. Doğrulurken Semi Allahu limen hamideh denir. Ayakta Rabbena leke'l hamd denir. Allahu Ekber dedikten sonra secdeye gidilir. Üç defa Sübhaneke rabbiyel ala denir. Kalkarken Allahu Ekber denir ve tekrar aynı şekilde secdeye gidilir. Secdeden Allahu Ekber deyip oturulur. Ettahiyyatü, Allahümme Salli ve Allahümme Barik duaları okunup ikinci rekât tamamlanır.

3. Rekât: Sübhaneke ile üçüncü rekâta başlanır. Eûzü Besmele çekilip Fatiha okunur. Bir tane namaz suresi ya da namaz suresine denk gelecek üç tane kısa ayet okunup rükûya gidilir. Geri kalan kısmı tıpkı ilk rekât gibi kılınarak üçüncü rekât tamamlanır.

4. Rekât: Eûzü Besmele çekildikten sonra Fatiha okunur. Ardından bir tane namaz suresi ya da sureye denk gelecek şekilde en az 3 tane ayet okunup rükûya gidilir. Rükûda üç defa Sübhaneke rabbiyel azim denir. Doğrulurken Semi Allahu limen hamideh denir. Ayakta Rabbena leke'l hamd denir. Allahu Ekber dedikten sonra secdeye gidilir. Üç defa Sübhaneke rabbiyel ala denir. Kalkarken Allahu Ekber denir ve tekrar aynı şekilde secdeye gidilir. Secdeden Allahu Ekber deyip oturulur. Ettahiyyatü, Allahümme Salli, Allahümme Barik ve Rabbena duaları okunur. Baş önce sağ omuza çevrilerek Es selamu aleyküm ve Rahmetullah diye selam verilir. Ardından sol omuza doğru çevrilerek selam verilip ikindi namazının sünneti tamamlanır.

İkindi Namazının 4 Rekât Farzının Kılınışı

1. Rekât: Niyet ettim Allah rızası için ikindi namazının 4 rekât farzını kılmaya diyerek niyet edilir. Allahu Ekber diye tekbir getirilerek namaza başlanır. Sübhaneke okunur. Eûzü Besmele çekildikten sonra Fatiha okunur. Ardından bir tane namaz suresi ya da sureye denk gelecek şekilde en az 3 tane ayet okunup rükûya gidilir. Rükûda üç defa Sübhaneke rabbiyel azim denir. Doğrulurken Semi Allahu limen hamideh denir. Ayakta Rabbena leke’l hamd denir. Allahu Ekber dedikten sonra secdeye gidilir. Üç defa Sübhaneke rabbiyel ala denir. Kalkarken Allahu Ekber denir ve tekrar aynı şekilde secdeye gidilir. Secdeden Allahu Ekber deyip kalkılarak ilk rekât tamamlanır.

2. Rekât: Eûzü Besmele çekildikten sonra Fatiha okunur. Ardından bir tane namaz suresi ya da sureye denk gelecek şekilde en az 3 tane ayet okunup rükûya gidilir. Rükûda üç defa Sübhaneke rabbiyel azim denir. Doğrulurken Semi Allahu limen hamideh denir. Ayakta Rabbena leke’l hamd denir. Allahu Ekber dedikten sonra secdeye gidilir. Üç defa Sübhaneke rabbiyel ala denir. Kalkarken Allahu Ekber denir ve tekrar aynı şekilde secdeye gidilir. Secdeden Allahu Ekber deyip oturulur ve Ettahiyyatü okunup Allahu Ekber diyerek ikinci rekât tamamlanır.

3. Rekât: Eûzü Besmele çekildikten sonra Fatiha okunup rükûya gidilir. Rükûda üç defa Sübhaneke rabbiyel azim denir. Doğrulurken Semi Allahu limen hamideh denir. Ayakta Rabbena leke’l hamd denir. Allahu Ekber dedikten sonra secdeye gidilir. Üç defa Sübhaneke rabbiyel ala denir. Kalkarken Allahu Ekber denir ve tekrar aynı şekilde secdeye gidilir. Secdeden Allahu Ekber deyip kalkılarak üçüncü rekât tamamlanır.

4. Rekât: Eûzü Besmele çekildikten sonra Fatiha okunup rükûya gidilir. Rükûda üç defa Sübhaneke rabbiyel azim denir. Doğrulurken Semi Allahu limen hamideh denir. Ayakta Rabbena leke’l hamd denir. Allahu Ekber dedikten sonra secdeye gidilir. Üç defa Sübhaneke rabbiyel ala denir. Kalkarken Allahu Ekber denir ve tekrar aynı şekilde secdeye gidilir. Secdeden Allahu Ekber deyip oturulur. Ettahiyyatü, Allahümme Salli, Allahümme Barik ve Rabbena duaları okunur. Baş önce sağ omuza çevrilerek Es selamu aleyküm ve Rahmetullah diye selam verilir. Ardından sol omuza doğru çevrilerek selam verilip ikindi namazının farzı tamamlanır.

Ekstra Bilgiler

İkindi namazı, Müslümanların günlük ibadetlerinde önemli bir yere sahiptir. Namazın doğru ve eksiksiz bir şekilde kılınması, bireyin manevi huzurunu artırır ve Allah'a olan bağlılığını pekiştirir. İkindi namazının zamanında kılınması, namazın kabul olmasının şartlarından biridir. Ayrıca, namazın her bir rekâtında okunan duaların ve surelerin anlamını bilmek, namazın manevi değerini artırır ve ibadetin daha içten bir şekilde yapılmasını sağlar.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

Halef

16 Mayıs 2024 Perşembe

Zor durumda kalındığında yada vakti geçmek üzereyse ikindi namazının sünneti terk edilebilir mi?

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Evet, zor durumda kalındığında veya vakti geçmek üzereyse ikindi namazının sünneti terk edilebilir. Farz namazlar her zaman önceliklidir, bu nedenle vakit daraldığında farzı kılmak öncelikli olmalıdır.

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Editörün Seçtiği

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Kandil Namazı Nasıl Kılınır?

Kandil Namazı Nasıl Kılınır?

Namazda Gülmek Namazı Bozar mı?

Namazda Gülmek Namazı Bozar mı?

Namazın Şartları Nelerdir?

Namazın Şartları Nelerdir?

Evvabin Namazı Nedir ve Nasıl Kılınır?

Evvabin Namazı Nedir ve Nasıl Kılınır?

Zuhri Ahir Namazı

Zuhri Ahir Namazı

Güncel

Namazda Okunacak Dualar

Namazda Okunacak Dualar

Güncel

Dilek Namazı Nedir ve Nasıl Kılınır?

Dilek Namazı Nedir ve Nasıl Kılınır?

Akşam Namazı Kaç Rekat

Akşam Namazı Kaç Rekat

Sabah Namazı Nasıl Kılınır

Sabah Namazı Nasıl Kılınır

Cuma Namazı Kaç Rekattır?

Cuma Namazı Kaç Rekattır?

Namazın Önemi

Namazın Önemi

Ezan Sözleri ve Okunuşu

Ezan Sözleri ve Okunuşu

Akşam Namazı Nedir ve Nasıl Kılınır?

Akşam Namazı Nedir ve Nasıl Kılınır?