Namaz Kılmanın Önemi Nelerdir?
23 Temmuz 2024

Namaz Kılmanın Önemi Nelerdir?

Namaz Kılmanın Önemi

Namaz, İslam'ın beş şartından biridir ve Kelime-i Şahadet getirdikten sonra ikinci sırada yer alır. Buluğ çağına erişmiş her Müslümanın kılmakla yükümlü olduğu bir ibadettir ve farz-ı ayindir.

Namazın Farz Oluşu

Namaz, Peygamber Efendimiz Hazreti Muhammed (s.a.v.) vasıtasıyla Hicretten bir buçuk yıl önce Miraç gecesi farz kılınmıştır. İslam'ın ilk yıllarında Müslümanlar, ilki güneş doğmadan önce, ikincisi ise güneşin batmasına yakın olmak üzere iki vakit namaz kılarlardı.

Namazın Din İçindeki Yeri

Sevgili Peygamberimiz bir hadis-i şerifinde "Namaz dinin direğidir" buyurmuştur. Yani, namazı olmayan bir insan gerçek manada Müslüman olmanın faziletine erişemez. Namaz, kulun miracı olarak kabul edilir. Namazını dosdoğru kılanlar, yani namazlarında Allah'ın kudreti karşısında kendi acizliğini ve kul olduğunu hissederek namaz kılanlar, günahlardan sakınır. Yaradan'ın onu gördüğünü unutmadıkları için günah işlemekten çekinirler. Zaten kıldığı namaz, sahibini günah işlemekten alıkoymuyorsa, hakkıyla kılmıyor demektir.

Namazın Peygamberlere Verilişi

Namaz, Allah (C.C.) tarafından gönderilmiş olan bütün peygamberlere günde bir vakit olarak verilmiştir. Hazreti Muhammed (s.a.v.), peygamberlerin sonuncusu ve ahir zaman peygamberi olduğu için bütün vakitler kendisinde toplanmıştır. Bir gün Peygamber Efendimiz, ashabı ile sohbetlerinde, evinin önünde bir dere olan bir insanın günde beş kere o dereye girip yıkansa o insanda kir kalır mı? diye sormuştur. Ashab-ı kiram efendilerimiz hep birden "Hayır, kalmaz efendimiz" diye cevap vermişlerdir. Bunun üzerine Hazreti Muhammed (s.a.v.) şöyle buyurmuştur: "Günde beş vakit namaz kılan da aynı şekilde tertemiz olur."

Namazın İman ve İslam İçindeki Yeri

Namaz kılmak imanın şartlarından biri değildir. Namaz kılmayan dinden çıkmaz, ancak İslam'ın şartlarından biri olduğu için ve Kur'an-ı Kerim'de ayet ile sabit emredildiği için inkâr ederse, yani dinde namaz kılmak yoktur derse, dinden çıkar ve kâfir olur.

Namaz kılmak, kabir âleminde ilk sorgulanacak hasletlerdendir. Dünyada kılınmayan namazların, ahiret âleminde kızgın saç üzerinde kılınmadan cennete girilemeyeceği rivayetler arasındadır.

Namaz Kılmanın İnsanlara Faydaları

  • Namaz kılarken yapılan hareketler insan sağlığı açısından çok faydalıdır.
  • Namaz kılan insanın ruhu dinlenir ve kalbi ihlas ile dolar.
  • Camide namaz kılarken, her kesimden insan bir araya gelir ve tanışır. Kardeşlik duyguları gelişir. Çünkü namaz safında zengin fakirle, yaşlı gençle, cumhurbaşkanı garip köylüyle aynı saftadır. Çünkü Rabbinin huzurunda hepsi birer kuldur.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

Korçan

23 Temmuz 2024 Salı

Namazın dinin direği olduğunu öğrendikten sonra, namaz kılmadığımda gerçek manada Müslüman olmanın faziletine erişemeyeceğimden korkuyorum. Sizce bu kaygım doğru mu?

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Korçan, namaz kılmanın önemini anlaman ve bu konuda hassasiyet göstermen çok değerli. Namaz, Müslümanlar için Allah'a yaklaşmanın ve ibadet etmenin en önemli yollarından biridir. Ancak, kaygının seni olumsuz etkileyip ibadetlerini zorlaştırmaması önemlidir. Adım adım ilerleyerek ibadet alışkanlığı kazanabilirsin. Unutma ki, dinde zorlama yoktur ve Allah kullarının çabayı ve niyeti değerlendirir. Bu yolculukta sabırlı ve kararlı olmak en önemlisidir.

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Kamet Nedir ve Nasıl Getirilir?

Kamet Nedir ve Nasıl Getirilir?

Haber Bülteni

Öğle Namazının Kılınışı

Öğle Namazının Kılınışı

Kaza Namazına Nasıl Niyet Edilir?

Kaza Namazına Nasıl Niyet Edilir?

Nafile Namazlar Nedir ve Nasıl Kılınır?

Nafile Namazlar Nedir ve Nasıl Kılınır?

Namazda Okunacak Dualar

Namazda Okunacak Dualar

Sabah Namazının Kazası

Sabah Namazının Kazası

Hangi Vakitlerde Namaz Kılınmaz?

Hangi Vakitlerde Namaz Kılınmaz?

Kuşluk Namazı Vakti Ne Zamandır?

Kuşluk Namazı Vakti Ne Zamandır?

Sabah Namazının Önemi Nelerdir?

Sabah Namazının Önemi Nelerdir?

Namaz ile İlgili Hadisler

Namaz ile İlgili Hadisler

Akşam Namazı Vakti

Akşam Namazı Vakti

Abdest Nasıl Alınır?

Abdest Nasıl Alınır?

Regaip Kandili Namazı Nasıl Kılınır?

Regaip Kandili Namazı Nasıl Kılınır?