namazrekatlari.gen.tr
Namaz Rekatları

Ana Sayfa | Soru Cevaplar | Yeni Makale Ekle | En Son Yapılan YorumlarTövbe Namazı

Tövbe namazı, İnsanlar yaradılış itibari ile günah işlemeye çok müsait varlıklardır. Allah u Teala insanları yer yüzündeki en şerefli varlık olarak yaratmıştır. Öyle ki, yer yüzünde hiç bir varlığa vermediği pek çok sıfatı insanların üzerinde tecelli etmiştir.
Tövbe etmenin önemi nedir?
 • Günah işlemiş veya günahsız olsun tövbe istiğfar etmek ibadettir. Sevgili Peygamberimizin geçmiş ve gelecekteki bütün günahlarının affedildiği müjdesine rağmen günde 70 bin defa tövbe istiğfar ederdi.
 • Allah u teala sonsuz şevkat ve merhametinden dolayı kullarını hep bağışlamak ister. Tövbe eden kulunun tövbesinden dolayı çok sevinir. 
 • Kul gaflete düşerek veya istemeden günaha işlerse hemen tövbe ipine sarılmalıdır. Çünkü Allah u Teala kullarının her günah işlediklerinde hemen tövbe etmelerini ister. Bunu yüce Allah Kuran'ı Kerim de şu şekilde buyurmaktadır.Şeytan seni bir kötülüğe sevk etmek girişiminde bulunursa hemen Allah'a sığın''(fussilet) (41) (36)
 • Bir gün Peygamber Efendimiz, Bilal i Habeş Hazretlerini yanına çağırdı ve şöyle buyurdu. Ya Bilal hangi amelinden dolayı benden önce cennete girdin? Dün gece önümde senin ayak seslerini duydum. Hazreti Bilal efendimiz ise şu şekilde cevap verdiler.'Ne zaman bir günah işlesem hemen kalkar ve iki rekat namaz kılarak, Rabbim den günahımdan dolayı beni affetmesini isterim '' dedi Bu cevabı alan Sevgili Peygamber efendimiz (s.a.v)  ise, işte bu amelinin sayesinde buyurdular.
 • Günahından dolayı tövbenin kabul olması için günah işleyen kulun, gerçek manada üzülmesi pişman olması ve Allah u Teala ya tam bir teslimiyetle tövbe ederek bir daha bu günahı işlemeyeceğine söz vermesi gerekir. Akabinde ise hiç bir sebepten dolayı tövbe ettiği günaha yaklaşmaması, o günaha teşvik edecek yaklaşımlardan bile titizlikle kaçınması gerekir. Ancak bu şekilde gerçek manada tövbe etmiş sayılır. Eğer tekrar günaha dönerse eski günahları tekrar yazılır ve ettiği tövbeler de boşa gider. Yani diyelim ki, yıllarca içki içmiş bir insan sonradan pişman olsa, tövbe ederek içkiyi bıraksa, yıllarca ağzına sürmeden yaşasa ve bir gün her hangi bir sebeple veya bir gaflet anında, bir yudum içki bile içse tövbesi bozulur. Tövbe etmeden önceki günahları da tekrardan yazılır.
 • Kul günah işlediği zaman günahta ısrarcı olmayıp hemen tövbe etmelidir. Çünkü insanlar fanidir ve ölüm kimsenin zannettiği kadar uzak değildir. Tamamı ile pişman olan kullarına her zaman rahmet eden çok bağışlayıcı bir Rableri vardır. Allah u teala dan hiç ümit kesmeden bütün kalbinizle af ile mağfiret dilemeliyiz.
 • Ümmetine tövbe etmenin önemini anlatmak için Peygamber Efendimiz Hazreti Muhammed (s.a.v) ''bir kul günah işledikten sonra o günahından pişman olup, güzelce bir abdest aldıktan sonra, iki rekat namaz kılarak, Allah u teala dan affedilmeyi dilerse yüce Allah mutlaka affeder'' buyurduktan sonra, şu ayeti kerimeyi okudu. ''Onlar çirkin günah işledikleri veya her hangi bir günaha girdikleri zaman Allah ı hatırlarlar ve kendilerini affetmesi için ona niyazda bulunurlar. Günahları ise Allah'tan başka affedecek kimdir? Ve onlar işledikleri günah da bile bile ısrar da etmezler.(Ali İmran (135)

Hangi durumlarda tövbe namazı kılınır?
 • Hayatı boyunca günahlar içinde dininden ve Rabbin den uzak yaşamış bir insan, günahlarından sıyrılıp yeni tertemiz bir hayata başlamayı dilerse, güzelce bir gusül abdesti alarak tövbe namazı kıldıktan sonra, tam bir pişmanlık ve göz yaşları ile Allah tan af edilmeyi dilerse hiç şüphesiz ki Allah u teala günahlarını affeder.
  Tövbe Namazı

  Annesinden yeni doğmuş gibi günahsız ve tertemiz olur.
 • Normal bir Müslüman küçük veya büyük gaflet halinde bir günah işlerse, affedilmesine vesile olması için tövbe namazı kılabilirsiniz.
 • Günah işlememiş olan bir insan, bilmeyerek işlediğim bir günahım varsa, niyeti ile tövbe namazı kılabilir.
Tövbe namazı nasıl kılınır?
Tövbe namazı günlük kıldığımız namazlar gibi, en az iki rekat olmak kaydıyla istediğiniz kadar kılınabilir. Daha etkili olması istenirse, Fatihadan sonra Ayetel kürsü gibi, mana bakımından öne çıkmış ayetleri de okuyabilirsiniz. Namazın ardından tövbe istiğfar duası okunarak dua edilir.

Tövbe namazı kılmanın vakti veya özel bir günü var mıdır?
Namaz kılınması mekruh olan vakitler dışında her vakitte kılınabilir. Ama özellikle ıssız mekanlarda, cuma vakitlerinde ve cuma gecelerinde, kandillerde, arefe günlerinde kılınması daha uygundur. Kerahat vaktinde değilse günah işledikten hemen sonrası en uygun olan vakitler dendir.

Tövbe istiğfar duası:
Estağfirullah. Estağfirullah. Estağfirullahe 'l-azıym el-kerim, ellezi la lahe illa hüve'l hayyü'l-kayyümü ve etübü ileyhi, tevbete abdin zalimin li-nefsihi, la yemlikü li nefsihi mevten ve la hayaten ve la nüşura ve es e lühül vel mağfirete vel hidayete lena innehu hüvet tevvab ür rahıym
Ya Rabbi! Bu ana gelinceye kadar benim elimden, dilimden, gözünden, kulağımdan ve bütün azalarımdan bilerek ve bilmeyerek işlediğim bütün günah ve hatalarımdan pişman oldum. Küfür günah şirk ve ne tür günah hasıl olduysa, cümlesine tövbe ettim pişmanlık duydum. Bir daha işlememeye azm ü cezm ü kast eyledim. Sen bu yapmış olduğum tövbemi kabul eyle. Bir daha nefsime ve şeytana uyarak tekrarlama imkan verme ya Rabbi. Bir daha iman ve ikrar ediyorum ki. Peygamberlerin ilki Adem Aleyhisselam dan Peygamber Efendimiz Muhammed Mustafa ya varıncaya dek gelmiş geçmiş bütün Peygamberler haktır ve gerçektir. Hepsine iman ettim. Bütün Peygamberlerin getirdiği kitaplara ve içindeki emirlere inandım. Dilimle ikrar, kalbimle tasdik eyledim. Ve yine ikrar ve tasdik ediyorum ki. Peygamberlerin sonuncusu Hazreti Muhammed (s.a.v) dir.

Amentü billahi ve mela i ketehi ve kütibihi ve rusulih. Vel yevmil ahiri vebil kaderi hayri hi ve şerrihi vel ba'del subatel mevt. Hakkun Eşhedü enlaa ilahe illallah ve eşhedü enne Muhammeden Abduhu ve Rasuluhu.

İnsan oğlu fıtrat olarak ne kadar günahlardan sakınmaya çalışırsa çalışsın, hiç tahmin etmediği bir şekilde bilerek veya bilmeyerek günah işleyebilir. Kul ne kadar günahkar olursa olsun, karşısında onu her zaman affetmek isteyen kendisini çok seven ve çok merhametli bir Allah ı var. bu sebepten her mümin yukarıdaki dua ile her zaman tövbe ve istiğfarda bulunarak Rab bine karşı mahcubiyetini dile getirmelidir. Allah C.C cümlemizin günahlarını affetsin.(AMİN)


 

Yayınlanma Tarihi : 18.12.2014 19:48:01

Tövbe Namazı Yorumları
İsminiz 
Yorumunuz 
Güvenlik 
 Kırmızı renk ile yazılan sayıyı girin
   

Yorum Yapılmış "Tövbe Namazı"

Yasin

Tevbe duasında eksiklik var düzeltiniz

2017-11-14

Kullanıcı oyu: 4,5

selam ile

Allah razı olsun, Rabbim cümlemizin tövbelerini kabul buyursun.

017-7.-28

Kullanıcı oyu: 4,5

aleyna tarık

allah tüm müslümanların duasını kabul eder inşallah

017-7.-04

Kullanıcı oyu: 4,5

Bilal

sağolun ALLAH razı olsun çok yardımcı oldunuz

017-5.-29

Kullanıcı oyu: 4,5

Soner

Bizleri de affet yarrabbi amin

017-5.-27

Kullanıcı oyu: 4,5

asena

Allah burada bir harf bile emeği geçen herkesten razı olsun. Hayırlı günler dilerim...

017-3.-12

Kullanıcı oyu: 4,5

HamdOlsun

Allahım sen bizlere senin rızanı kazanmış kullarından olmamızı nasip eyle..AMİN..

016-8.-30

Kullanıcı oyu: 4,5

HakYolu

Bu zamana kadar bu kadar kolay ve güzel bir dini İslamı bizlerden saklayanları ve zorlaştıranları Yüce Mevla İslah etsin. Töve Ettim estağfirullah YA GAFFAR

016-7.-02

Kullanıcı oyu: 4,5

Banu

Teşekkürler sizin sayenizde yeni bir başlangıç yaptım . Size ne kadar teşekkür etsem azdır Allah(c.c.) razı olsun&128546;&128532;&128534;

016-6.-11

Kullanıcı oyu: 4,5

Polat

Allah tüm müminlerin duasını kabul etsin.AMİN

016-4.-18

Kullanıcı oyu: 4,5

onur

allah razı olsun,bu bilgiyi paylaşanlardan...

016-1.-05

Kullanıcı oyu: 4,5

Öykü

Çok yararlı ve iyi bir yazıydı, teşekkür ederim. Allah(C.C.) hepimizin günahlarını affetsin. AMİN

2015-11-18

Kullanıcı oyu: 4,5

aleyna

Allah herkesin duasını kabul etsin

015-5.-30

Kullanıcı oyu: 4,5

yasin

allah tüm müminlerin gunahını af etsin

015-2.-25

Kullanıcı oyu: 4,5
Diğer () yorumu göster

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar

Namazın Sünnetleri

Namazın sünnetleri, namazın vaciplerini tamamlayarak onlardaki noksanları tamamlar ve aynı zamanda daha fazla sevap kazanılmasını sağlar. Sünnetlere riayet etmek Peygamber Efendimize (s.a.v.) olan sevgimizin alametidir. Bu...

Namazda Huşu

Namazda huşu, Allah' (c.c.) gösterilen saygının, edebin göstergesidir. Buna namazın adaba uygun olarak kılınması denmektedir. Huşu içinde adaba uyarak kılınan namaz adaba uyulmadan kılınan namazlardan kat kat daha sevaptır.

Kadir Gecesi Namazı Nasıl Kılınır

Kadir gecesi namazı nasıl kılınır, namazın kılınışına geçmeden önce, Kadir gecesinin feyzi hakkında bilgi verelim. Kadir gecesi Kur’an-ı Kerim’de övülen en değerli gecedir. Kadir gecesinin üstünlüğü ve içinde Kadir gecesinin bu...

Namazın Vacipleri

Namazların vacipleri, yerine getirilmesi ile farzların noksanları tamamlanış olur. Namazların farzları ve sünnetleri olduğu gibi vacipleri de vardır ve bu vaciplere riayet etmek gerekir. Vacipler yerine getirilmediği tak...

Namazın Farzları

Namazın farzları, on ikidir tanedir. Bunların tanesi namaz başlamadan önce yapılması gerekenler, diğer altısı tanesi de namazın içindeyken uyulması gereken şartlardır. Aşağıdaki belirttiğimiz farzların dışında tadil-i erkana riaye...

Namaz Ayetleri

Namaz Ayetleri, Namazın Müslümanların için farz olduğunu ve önemini anlatan, kitabımız kur'anı kerimde yer alan Allah tealanın sözleridir. Öyle ki İslamın şartında kelime şehadetten sonra gelen ve peygamberimiz (S.AV) hadisinde de...

Cuma Namazı Rekatları

Cuma namazı rekatları, Şimdi Cuma namazının rekatlarının nasıl kılındığını anlatacağız. Cuma namazının vacip olanı iki rekatlık farzdır. Altı rekat sünnetle birlikte 10 rekat kılınır.6 rekat da zühr-i ahir namazı kılınır. 10 rekat...

Namazın Önemi

Namazın önemi, namazın önemini anlatan Resül-i Ekrem bir hadisinde: " Namaz dinin direğidir " buyurur. Bir bina düşünün. Binanın kolonları olmazsa bina ayakta kalabilir mi? Namazsız bir İslami hayat da düşünülemez.  Taberani'den n...

Akşam Namazı Rekatları

Akşam Namazı Rekatları; Akşam namazı3 rekat farz, 2 rekat sünnet olmak üzere 5 rekat olan bir vakit namazıdır.Akşam Namazının 3 Rekat Farzının Kılınışı1. RekatAkşam Namazını kılmaya ilk önce niyet ederek başlanır. ''Niyet...

Cuma Namazı Kaç Rekattır

Cuma namazı kaç rekattır, Cuma namazı bütün İslam coğrafyasındaki ülkelerde her hafta Cuma günü öğle vaktinde kılınan namazdır. Cuma günü bir haftanın en mübarek günüdür. Ayrıca İslamın ilk günlerinden itibaren ve günümüzde de bir...Gizlilik İlkeleri | Güvenlik İlkeleri | İletişim | Site Haritası | Yardım Forumları

Namaz Rekatları, Sitede yer alan grafiklerin tüm hakları saklıdır. Kopyalayanlar hakkında yasal işlem yapılacaktır. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.

Nisan - 2018