namazrekatlari.gen.tr
Namaz Rekatları

Ana Sayfa | Soru Cevaplar | Yeni Makale Ekle | En Son Yapılan YorumlarSecde Namazı

Secde namazı, bu namazın bir diğer adı da "Tilavet Secdesi" dir. Kur'an-ı Kerim'in surelerinde tam 14 secde ayeti bulunmaktadır. Bu ayetlerden her birini okuyan ve işiten kişinin tilavet secdesi yapması gerekmektedir. 

Secde Namazının Kılınışı

Tilavet secdesi niyetiyle eller yukarı kaldırılmadan " Allah-ü Ekber " denerek secdeye varılır. Üç defa " Sübhane rabbiyel ala " denerek " Allah-ü Ekber " tekbiriyle kalkılır. Kalkılırken " Gufraneke Rabbena ve ileykel masir" denir. Secdede iken " Sübhane Rabbena in kane vadü Rabbina lemef'ula " da denebilir.

Secde namazının özelliği, secdeden kaçınanlara aykırı davranmak için ve Allah'a (c.c.)  saygı ve tevazu göstermek için yapılmasıdır. Namaz içerisinde secde ayeti okursa veya imamın okuduğu secde ayeti duyulursa rüku da tilavet secdesi yerine geçer. Her üç imama göre de tilavet secdesi sünnettir.

 Secde Namazının Hükümleri

 • Secde ayetini duyup secde yapacak kişinin temiz, kıbleye dönük ve avret yerlerinin kapalı olması gerekir.    
 • Tilavet secdesi, secde ayetini okuyan ve dinleyen kişiye vaciptir. Bu secde namazını kılan sevabını alırken vacibi terk eden günaha girer.
 • Buluğ çağına ermemiş yetişkin bir çocuğun, hayız veya lohusa haldeki bir kadının, sarhoşun veya Müslüman olmayan birinin okuyacağı secde ayetini duyan kişiler secde yapmakla yükümlüdür. Çünkü bunların okuyuşları sahihtir. Aynı şekilde bu sayılan kişiler de secde ayeti duyarsa secde etmekle mükelleftir. Bunların temizlendikleri zaman secde yapmaları gerekir. Bu halleriyle secde yapamazlar. Sadece hayız ve lohusa halindeki kadın secde ile mükellef olmaz. Çünkü bu durumda zaten namazla mükellef değillerdir.
 • Deli olan bir kişinin secde ayeti okuması, hem okuyanı hem de dinleyeni secde ile mükellef kılmaz.
 • Sesleri ileten televizyondan, radyodan, telefondan ve bu tür cihazlardan duyulan secde ayeti ile bir rivayete göre secde etmek gerekmez denirken, bunlardan duyulacak secde ayetinin de secde yapmaya vacip kılacağına dair görüşler de vardır.
  Secde Namazı

  Bu yüzden bu durumda ihtiyaten secde yapılması doğru olur.
 • Tilavet secdesinin bir kağıda yazılmasında, hecelenerek okunmasında veya sadece yazısına bakılarak telaffuz edilmesinde secde yapmaya gerek yoktur.
 • Bir secde ayeti Arapça olarak okunsa ve dinleyen kişilere bunun secde ayeti olduğu bildirilse, bu durumda her üç imama göre de dinleyenlerin secde yapmaları vacip olur. Fakat secde ayeti farklı bir dille okunsa ve dinleyenlere bunun secde ayeti olduğu bildirilse iki imama göre dinleyenler anlamını anlamadığı için secde ile mükellef değilken, İmamı Azam'a göre dinleyenlerin secde etmesi vaciptir. Secde ayetini anlamını okuyan kişiye secde yapmak ittifakla vacip olur.
 • Bir secde ayeti bir mecliste peş peşe birkaç defa okunsa hepsi için bir secde yapmak yeterlidir. Fakat farklı secde ayetleri peş peşe okunursa her biri için ayrı secde yapılması gerekmektedir.
 • Tilavet secdesini okuyan kişinin ön tarafta olması, dinleyen kişilerin arkasında durması, okuyanın önce secdeye varması ve dinleyenlerin ardından secdeye varması müstehabdır. Bu kurala uyulmaması mekruh değildir.
 • Secde namazı için niyet etmek şarttır. Fakat bu namaz içinden duyulduysa sadece aklından geçirmek yeterlidir.
 • Vacip olan secde namazının hemen yerine getirilme şartı yoktur. Fakat bir zaruret olmadığı halde secde namazının geciktirilmesi mekruhtur.
 • Secde ayetini namaz içerisindeyken okuyan kimse "Allah-ü Ekber " diyerek direk rükuya gider ve secdesini yaparak doğrulur ve kaldığı yerden namazına devam eder. Bu durumda tilavet secdesi rükuda yapılmış olur.
 • Bir kimse imama uyduktan sonra secde ayetini okumuş olsa ne kendisine ne de imama secde vacip olur. Çünkü imama uyanların okudukları hükümsüzdür.
 • Hasta olan kişi ve bir bineğe veya arabaya binen kişi secde ayetini duysa işaretle yapması caizdir.
 • Namazı bozan her şey secde namazını da bozar. Abdestin bozulması da secde namazını bozar.

Yayınlanma Tarihi : 27.11.2014 15:20:18

Secde Namazı Yorumları
İsminiz 
Yorumunuz 
Güvenlik 
 Kırmızı renk ile yazılan sayıyı girin
   

Yorum Yapılmış "Secde Namazı"

yunus

ALLAH razı olsun bilgilendirdiğiniz için çok memnun oldum teşekkürler

018-3.-21

Kullanıcı oyu: 4,5

Berfin

Bence mantikli bisey herkezin kilmasi gerekir kilanlarinda simdiden allah kabul etsin
AMİN

018-2.-03

Kullanıcı oyu: 4,5
Diğer () yorumu göster

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar

Namazın Sünnetleri

Namazın sünnetleri, namazın vaciplerini tamamlayarak onlardaki noksanları tamamlar ve aynı zamanda daha fazla sevap kazanılmasını sağlar. Sünnetlere riayet etmek Peygamber Efendimize (s.a.v.) olan sevgimizin alametidir. Bu...

Namazda Huşu

Namazda huşu, Allah' (c.c.) gösterilen saygının, edebin göstergesidir. Buna namazın adaba uygun olarak kılınması denmektedir. Huşu içinde adaba uyarak kılınan namaz adaba uyulmadan kılınan namazlardan kat kat daha sevaptır.

Kadir Gecesi Namazı Nasıl Kılınır

Kadir gecesi namazı nasıl kılınır, namazın kılınışına geçmeden önce, Kadir gecesinin feyzi hakkında bilgi verelim. Kadir gecesi Kur’an-ı Kerim’de övülen en değerli gecedir. Kadir gecesinin üstünlüğü ve içinde Kadir gecesinin bu...

Namazın Vacipleri

Namazların vacipleri, yerine getirilmesi ile farzların noksanları tamamlanış olur. Namazların farzları ve sünnetleri olduğu gibi vacipleri de vardır ve bu vaciplere riayet etmek gerekir. Vacipler yerine getirilmediği tak...

Namazın Farzları

Namazın farzları, on ikidir tanedir. Bunların tanesi namaz başlamadan önce yapılması gerekenler, diğer altısı tanesi de namazın içindeyken uyulması gereken şartlardır. Aşağıdaki belirttiğimiz farzların dışında tadil-i erkana riaye...

Namaz Ayetleri

Namaz Ayetleri, Namazın Müslümanların için farz olduğunu ve önemini anlatan, kitabımız kur'anı kerimde yer alan Allah tealanın sözleridir. Öyle ki İslamın şartında kelime şehadetten sonra gelen ve peygamberimiz (S.AV) hadisinde de...

Cuma Namazı Rekatları

Cuma namazı rekatları, Şimdi Cuma namazının rekatlarının nasıl kılındığını anlatacağız. Cuma namazının vacip olanı iki rekatlık farzdır. Altı rekat sünnetle birlikte 10 rekat kılınır.6 rekat da zühr-i ahir namazı kılınır. 10 rekat...

Namazın Önemi

Namazın önemi, namazın önemini anlatan Resül-i Ekrem bir hadisinde: " Namaz dinin direğidir " buyurur. Bir bina düşünün. Binanın kolonları olmazsa bina ayakta kalabilir mi? Namazsız bir İslami hayat da düşünülemez.  Taberani'den n...

Akşam Namazı Rekatları

Akşam Namazı Rekatları; Akşam namazı3 rekat farz, 2 rekat sünnet olmak üzere 5 rekat olan bir vakit namazıdır.Akşam Namazının 3 Rekat Farzının Kılınışı1. RekatAkşam Namazını kılmaya ilk önce niyet ederek başlanır. ''Niyet...

Cuma Namazı Kaç Rekattır

Cuma namazı kaç rekattır, Cuma namazı bütün İslam coğrafyasındaki ülkelerde her hafta Cuma günü öğle vaktinde kılınan namazdır. Cuma günü bir haftanın en mübarek günüdür. Ayrıca İslamın ilk günlerinden itibaren ve günümüzde de bir...Gizlilik İlkeleri | Güvenlik İlkeleri | İletişim | Site Haritası | Yardım Forumları

Namaz Rekatları, Sitede yer alan grafiklerin tüm hakları saklıdır. Kopyalayanlar hakkında yasal işlem yapılacaktır. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.

Nisan - 2018