namazrekatlari.gen.tr https://www.namazrekatlari.gen.tr Namaz Rekatları, Hangi Namaz Kaç Rekat tr-TR hourly 1 Copyright 2020, namazrekatlari.gen.tr Wed, 17 Jul 2013 00:00:00 +0000 Sat, 04 Apr 2020 00:00:00 +0000 60 Kaza Namazı Hesaplama https://www.namazrekatlari.gen.tr/kaza-namazi-hesaplama.html Tue, 24 Mar 2020 13:23:27 +0000 Kaza Namazı Hesaplama; Kişinin buluğ çağına erdiği yahut müslüman olduğu vakitten içinde bulunduğu zaman birimine kadar geçen vakitler baz alınarak yapılır.Kaza Namazı Nedir; Nisa Süresi 104.  Ayeti Ker Kaza Namazı Hesaplama; Kişinin buluğ çağına erdiği yahut müslüman olduğu vakitten içinde bulunduğu zaman birimine kadar geçen vakitler baz alınarak yapılır.

Kaza Namazı Nedir; Nisa Süresi 104.  Ayeti Kerimede Allah azze ve celle şöyle buyurmuştur." Namazı kıldıktan başka, Allah'ı ayakta iken, otururken, yan yatarken de anın. Emniyete kavuştuğunuzda, namazı gereğince kılın. Namaz şüphesiz, inananlara belirli vakitlerde farz kılınmıştır." Namazı  günde beş vakit olarak kılarız.

 • Sabah Namazı;  2 sünnet  +  2 farz = 4 rekattır.
 • Öğle Namazı; 4 ilk sünnet + 4 farz + 2 son sünnet = 10 rekattır.
 • İkindi Namazı; 4 sünnet + 4 farz = 8 rekattır.
 • Akşam Namazı;  3 farz + 2 sünnet =5 rekattır.
 • Yatsı Namazı; 4 ilk sünnet + 4 farz + 2 son sünnet + 3 vitir vacip = 13 rekattır.
Sadece farz rekatlar ve vitir vacibin kazası kılınır.
Müslüman olup, aklı selim ve buluğa ermiş herkes için günde beş vakit namaz kılmak farzdır.Namazı özürsüz olarak kılmayıp kazaya bırakmak büyük günahtır. Kişi kaza namazını kılarak sadece borcunu ödemiş olur, ayrı yeten mutlaka af dilemeli ve tövbe etmelidir. Kaza namazları kılarken vakit namazlarının sünnetini kesmemeli. Kaza namazı kılarken ki niyetimiz zaten eksik olan vakitleri tamamlayıp  borcumuzu ödemek, zamanında kamil bir şekilde eda edemediğimiz namazı kamilleştirmektir. Başka bir vakit namazını kamilleştiren sünnet namazını kılmayıp yerine kaza namazı kılmamamız daha evladır. Nitekim değerli vaktimizin kıymetini bilmeli;  bir an önce Rabb' imize olan borcumuzu ödemeliyiz. Vaktinde kılmadığımız fazr namazın  kazasını kılmak farz, vacip namazın kazasını kılmak ise vaciptir. Sünnet namazlarına gelince; gün içerisinde kılınamayan sabah namazının sünnetinin haricinde sünnet namazlarının kazası gerekmez.

Kaza Namazı Hesaplama

Sabah Namazının Gün İçerisinde Kazası
Sünneti ile beraber sabah namazı kazaya kala kişi; Güneşin doğuşundan istiva (kaba kuşluk) vaktine kadar olan zaman diliminde sabah namazının sünnetini ve farzını kaza eder. İmam Muhammed' e göre ise sabah namazının farzını kılmış sadece sünneti kazaya kalmış kişide bu zaman biriminde sünnetin kazasını kılabilir .Kaba kuşluk girdikten sonra artık günün sabah namazının sünnetin kazası kılınamaz. 

Kaza Namazının Hesaplanması
 • Müslüman olarak Doğanlar İçin Kaza Namazının Hesaplanması
Ömründe daha önce hiç namaz kılmamış ise; buluğa girme yaşından itibaren hesap edilir. Buluğ çağına girme vaktini hatırlamıyorsa 15 yasından itibaren,  ihtiyaten 14-13 yaşından itibaren hesap eder.

Erkekler için kaza namazının hesaplanmasına misal; 20  yaşına gelen kişi söyle hesap yapmalıdır. ihtiyatlı davranması evla olacağından 20-13=7 yıllık namazı kazaya kalmıştır.
7*365= 2555 günlük kaza  namazı 
Her gün için beş vakit farz bir vakit ise vitir vacip namazının kazasını kılmasını gerekiyor.İster ise kendince bir çizelge oluşturur kıldıkça işaretleyebilir. İster ise 7 sene boyunca her namazın arkasından kıldığı vaktin kazasını ekleyebilir. Öğle namazını kılan kişi son sünnetten sonra dört rekatta geçmiş öğle namazının kazasını eklemesi gibi...

Kadınlar için kaza namazının hesaplanmasına misal;  20  yaşına gelen kişi söyle hesap yapmalıdır. ihtiyatlı davranması evla olacağından 20-13=7 yıllık namazı kazaya kalmıştır. Ayda altı gün adet olup namazdan muaf olduğunu hesaplayacak olursak ( lohusalık günleri var ise onlarda hesaptan çıkartılır)
6*12=72 gün bir yıllık muaf olduğu süredir
72*7= 504 gün yedi yıllık muaf süredir
2555- 504 =2051 günlük kaza namazı kılması gerekir.

Namaz kılmış ve  bir süreliğine terk etmiş ise terk ettiği  bu süreyi hesap eder.

Kaza Namazına Nasıl Niyet Edilir https://www.namazrekatlari.gen.tr/kaza-namazina-nasil-niyet-edilir.html Sat, 27 Oct 2018 00:07:24 +0000 Kaza namazına nasıl niyet edilir, Geçmiş namaz, bir namazı vaktinde kılmaya "Eda" vakit çıktıktan sonra kılmaya da "Kaza" denir. Namazı bile bile,  özür olmadığı halde kılmamak Kaza namazına nasıl niyet edilir, Geçmiş namaz, bir namazı vaktinde kılmaya "Eda" vakit çıktıktan sonra kılmaya da "Kaza" denir. Namazı bile bile,  özür olmadığı halde kılmamak ertelemek,  sonraya bırakmak büyük günahtır.

" Kaza Namazına Nasıl Niyet Edilir "

Geçmiş namazları kaza ederken hangi günün hangi vaktinin namazı olduğunu bilemiyorsa şöylede niyet eder: " Niyet ettim Allah rızası için kazaya kalan ilk sabah namazının farzını kılmaya " diğer namazlar için de, ilk öğle, ilk ikindi, akşam, yatsı, ilk vitir namazı diye niyet eder veya kazaya kalan son sabah namazı, son öğle, son ikindi, akşam, yatsı ve son vitir diye de niyet edilebilir.

Kaza Namazına Nasıl Niyet Edilir

Kaza namazı kılmak için belirli bir vakit yoktur. Gündüz ve gece her zaman kılınır. Yalnız üç mekruh vakitte, yani güneş doğarken, güneş tam tepe noktasında iken ve güneş batarken kılınmaz. " Güvene kavuştuğunuz da namazı tam kılın. Çünkü namaz müminler üzerinde vakitleri tayin edilerek farz kılınmıştır." ( Nisa 102-103 ) bizlere bildirilmiştir.

Sevgili peygamberimiz " Namaz dinin direğidir." buyurarak, namazın dinimizde çok önemli bir ibadet olduğunu belirtmiştir. Namaz bize  beden ve ruh temizliği kazandıran bir nurdur. Bu sayede Müslüman günah kirlerinden arınır. İslam'ın  beş şartının ikincisi namaz kılmaktır. İnsanların ilk görevi Allah'ın varlığına ve birliğine , HZ. Muhammed ( s. a .s )' in peygamberliğine  inanmaktır. İmandan sonra farzların en önemlisi namazdır. Beş vakit namaz, hicretten bir buçuk yıl önce Mirac  gecesinde farz kılınmıştır. Namaz günde beş vakittir. Bunlar sabah, öğle, ikindi, akşam ve yatsı namazlarıdır. Her birinin belirli vakitleri vardır. Her namazın kendi vaktinde kılınması şarttır. Kaza namazı olarak farz namazları kılınır. Sabah 2,  öğlen 4 ikindi 4,  akşam 3,  yatsı 4, vitir 3 rekat olarak kaza edilir. Niyet ederken kaza namazımıza bu çok önceden kılmadığımız bir namaz ise " Niyet ettim Allah rızası için" Vaktinde yetişip de kılamadığım, ilk ikindi namazımın veya son ikindi namazımı kılmaya diyerek böylece kılmamış olduğumuz namazın kazasını yapabiliriz. Veya üzerimde olan bir sabah namazı, öğle namazını kaza ediyorum. Diyerek namazımıza başlayabiliriz.

Namaz kalbi aydınlatan, ruhu temizleyen, insanı Allah huzuruna yükselten bir ibadettir.

]]>
Seferi Namazı https://www.namazrekatlari.gen.tr/seferi-namazi.html Sat, 27 Oct 2018 22:06:40 +0000 Seferi namazı, kişinin seferi vasfına sahip olduğu müddetçe kıldığı namazdır. Seferi, bir kişinin herhangi bir nedenle bulunduğu yerden kalkıp uzak bir mesafeye gitmek üzere yola çıkmasıyla başlayıp tekrar bulu Seferi namazı, kişinin seferi vasfına sahip olduğu müddetçe kıldığı namazdır. Seferi, bir kişinin herhangi bir nedenle bulunduğu yerden kalkıp uzak bir mesafeye gitmek üzere yola çıkmasıyla başlayıp tekrar bulunduğu yere gelene kadar geçen zamanda kişiye verilen addır. Allah-ü Teâlâ biz insanlar için dinimizde birçok konuda kolaylık sağlamıştır. Bunlardan biri de seferiliktir. Seferi olan yani yola çıkan kişi yolculuk esnasında birçok meşakkatle karşılaşabilir. Bu yüzden seferi olan kişi sefer boyunca farz namazlarını seferi namazı olarak kılar. Yani dört rekât olan farz namazları iki rekât olarak kılar. Bu Allah’ın (c.c.) verdiği bir ruhsattır.

Seferi Namazla İlgili Ayet

Nisa suresi 4/101: Yeryüzünde sefere çıktığınız zaman, eğer kâfirlerin size kötülük etmesinden (fitne) korkarsanız, namazları kısaltmanızda sakınca yoktur.

Seferi namazı nasıl kılınır

Seferi durumda farz olan dört rekât namazlar iki rekât olarak kılınır. Sünnetlerin tamamı kılınır. Fakat müsait olunmadığı durumda sünnetler terk edilebilir. Seferi durumunda seferi kişi imamlık yaptığında mukim yani seferi olmayan kişi uyduğunda imam iki rekât kıldıktan sonra selam verir ve namazdan çıkar. Mukim olanlar imamın ikinci selamıyla birlikte tekbir getirerek ayağa kalkar ve sanki imamın arkasında devam ediyormuş gibi Fatiha okuyacak kadar kıraatte bekler. Fakat Fatiha suresini okumadan rükû ve secde yaptıktan sonra tekrar ayağa kalkarak yine okumadan kıraat yaptıktan sonra rükû ve secde ile tahiyyata oturur ve Ettehiyyatü, Allahümme Salli, Allahümme Barik, Rabbena dualarını okuyarak namazlarını tamamlarlar. Cemaat arasında seferi varsa imamla birlikte namazdan çıkar. Bu durumda karışıklığa sebebiyet vermemek için imam namaza başlamadan önce cemaate seferi olduğunu hatırlatması gerekir. Bu durumun tam tersi olarak imam mukim ve cemaat seferi ise imama uyulunca iki rekât olan namaz dört rekâta çıkmış olur. Bu durumda iki rekati kıldıktan sonra selam verip namazdan çıkamaz. Seferi namazı mukim namazına dönmüş olur.

Seferi Namazı

Seferi olan kişinin namazı kısaltması mecburi midir

Hanefi mezhebine göre namazı kısaltmanın hükmü Allah’tan (c.c.) bir bağış olduğu esas alındığı için namazı kısaltmanın vacip olduğu kabul görmüştür. Vacip terk edilemeyeceği için kısaltmak mecburidir. Bu durumda seferi olan kişi seferi namazını iki rekâta kısaltmayıp dört rekât kılması mekruhtur. Seferi olan kişi ikinci rekâttan sonra ayağa kalkarak namazını dörde tamamlasa ilk iki rekât farz son iki rekât nafile namaz yerine geçer. Nafile için farzın selamı geciktirildiği için de mekruh denen kötü bir iş yapmış demektir.

Seferi olan kişi namazını kazaya bıraksa mukime dönünce nasıl kaza eder

Bir kişi sefere çıktığında hiçbir şekilde farzları kazaya bırakmamalıdır. Fakat bir şekilde namazını kazaya bıraksa ve seferdeyken kaza edecek zaman bulamasa ve asıl vatanına döndüğünden seferi hali bitse seferi namazlarının kazasını seferdeki hükme göre kaza etmesi yani kısaltarak kılması gerekir.

Diğer mezheplere göre seferi namazının hükmü nedir

Maliki: Malikilere göre seferi olan kişilerin namazlarını kısaltmaları sünneti müekkedir.

Şafi ve Hanbeli: Şafi ve hanbeli mezhebine göre seferi durumunda namazı kısaltmak Allah’ın (c.c) insanlara verdiği bir ruhsattır. Bu ruhsatı kullanıp kullanmamak kişinin tercihine bağlıdır.

]]>
Namaz Ne Zaman Farz Kılındı https://www.namazrekatlari.gen.tr/namaz-ne-zaman-farz-kilindi.html Sun, 28 Oct 2018 11:09:07 +0000 Namaz ne zaman farz kılındı  Namaz kılmak İslam dinin de İslamın beş şartından biridir. Müslüman olan her erkek ve kadın mümine buluğ çağına girdikten sonra namaz kılmaları emredilmiştir. Peygamber efendimiz güzide ashab Namaz ne zaman farz kılındı  Namaz kılmak İslam dinin de İslamın beş şartından biridir. Müslüman olan her erkek ve kadın mümine buluğ çağına girdikten sonra namaz kılmaları emredilmiştir. Peygamber efendimiz güzide ashabına namazın önemini her fırsatta anlatır ve namazı terk etmemeleri hususunda telkinde bulunurlardı. Çünkü namaz kulun miracıdır. Günde beş kere Rabbi ile konuştuğu, yakınlaştığı kısacası 24 saatlik zaman dilimi içinde Allah'ına ayırdığı tek vakittir, namaz kıldığı vakitler. İşte bu yüzdendir ki, yüce Allah, namaz kılan samimi kullarına üstün dereceler verir. Namaz kılmayan ister hafız olsun, ister alim, ilmini amele çevirmedikten sonra ne kıymeti olabilir. Namaz ibadetini önemli kılan en mühim sebeplerde birisi ise, İslamın 1. şartı olmasıdır. Yani İslam dininde olan herkesin samimi Müslüman olabilmesi için namazı devamlı kılması şarttır.


Namaz kılmayan Müslüman sayılmaz mı

Namaz kılmak İslamın şartlarındandır, İmanın değil. Yani bir insan namaz kılmasa da ve hatta diğer hiçbir ibadeti yerine getirmese bile Müslümandır. Müslüman olmak için, Kelimei şahadet getirmesi, Allah'ın kitaplarına peygamberlerine ve ahire gününe şeksiz ve şüphesiz inanması yeterlidir. Bir insan ne kadar kötü olursa olsun, yüreğinde iman taşıyorsa, Müslümandır ve tövbe etme imkanı yaşadığı sürece vardır. Bu yüzden namaz kılmıyor diye, Kafir veya Mürtet sayamayız. Namaz ibadeti hazreti Muhammed den önceki peygamberlere ve peygamberlerin ümmetlerine de farz kılınmıştı. 

Namaz ibadetinin daha önceki ümmetlere farz olduğunu anlatan ayetler nelerdir
 • Kuranı kerimde Hz.Lokman peygamberin oğluna olan sözleri Lokman suresi 17. ayette şu şekilde anlatılır.(Yavrum namazını kıl, iyiliği emret. Kötülükten de men et ve başına gelene sabret. Çünkü bunlar başarılması gereken önemli işlerdendir.)
 • Hazreti İbrahim (as) ise Hicaz bölgesinin güvenliği için dua ederken namazdan söz etmesi İbrahim suresi 37. ayette şöyle anlatılmaktadır. (Ey Rabbimiz ben zürriyetimden bazısını senin kutsal evinin yanındaki ekin bitmeyen bir vadiye yerleştirdim: Ey Rabbimiz namaz kılsınlar diye. Artık insanların bir kısmının gönlünü oraya doğru akıt. Ve onları meyvelerle rızıklandır. Umulur ki, şükrederler.) 
 • Allah u Teala nın ilk vahyi sırasında Hz Musa dan namaz kılmasını istemesi Taha suresi 14 ayette şöyle anlatılmaktadır. (Gerçekten Allah benim ben. Benden başka ilah yok. Onun için bana ibadet et ve beni anmak için namaz kıl.) 
Namaz Ne Zaman Farz KılındıNamaz peygamber efendimize ve ümmetine ne zaman farz kılındı

Namaz Peygamber Efendimize ve onun ümmetine hicretten bir buçuk yıl önce Miraç (isra) gecesinde farz kılınmıştır. Enes bin malikten rivayet edilen bir hadiste şöyle denilmektedir:
''Hazreti Muhammed (s.av) efendimize, isra gecesi 50 vakit namaz farz kılındı ve sonra azaltıldı ve 5 vakide düşürüldü. Sonra şöyle seslenildi: Ey Muhammed şüphesiz bizim nezdimizde söz bir değişikliğe uğramaz. Senin için bu beş vakit namaz, 50 vakit namazın karşılığıdır.

Bu hadisi şeriften de anlaşılacağı gibi, Peygamber Efendimize Miraç gecesinde Allah u teala dan bir hediye olarak verilmiştir. Bu yüzdendir ki, yerine getiren Müslümanlara izzeti fazileti pek çoktur.
Allah  C.C hepimizi namazını hakkı ile kılanlardan eylesin ve ne bizi nede sevgili Peygamberimizi, bizim yüzümüzden kendine karşı mahcup etmesin. (Amin.)
]]>
Öğle Namazı Tesbihatı https://www.namazrekatlari.gen.tr/ogle-namazi-tesbihati.html Sun, 28 Oct 2018 11:41:42 +0000 Öğle namazı tesbihatı yapmanın oldukça büyük fazileti vardır. Her namazdan sonra tesbihat yapmanın ehemmiyedi oldukça fazla olup namaz saatine göre değişik dualar ve zikirlerle bezenmiş tesbihatlar oluşturulmuş ve bu tes Öğle namazı tesbihatı yapmanın oldukça büyük fazileti vardır. Her namazdan sonra tesbihat yapmanın ehemmiyedi oldukça fazla olup namaz saatine göre değişik dualar ve zikirlerle bezenmiş tesbihatlar oluşturulmuş ve bu tesbihatlar vesilesiyle Allah’ı (c.c.) hoşnut edip sevgisini kazanmamız için bizlere fırsatlar sunulmuştur. Bu makalede fazileti büyük olan bir öğle namazı tesbihatının yapılışını anlatıyoruz.

Öğlen namazının farzı kılındıktan sonra öğle namazı tesbihatına şu şekilde başlıyoruz.

 • “Allahümme entesselamü ve minkesselamü tebarekte ya zelcelali vel ikram” dendikten sonra Salaten tüncina duası okunur:
 • “Allahümme salli ala seyyidina Muhammedin ve alal ali seyidine Muhammedin salaten tüncina biha min cemili ahvali vel afati ve takdilena biha cemiel hacat. Ve tutahhiruna biha min cemiis seyyiati ve terfeuna biha indeke aledderecati ve tübelliguna biha aksel gayati min cemili hayrati fil hayati ve badel memat amine ya mücibeddağvat velhamdülillahi rabbil alemiyn.”

Öğlen namazının son sünneti kılındıktan sonra;

 • “Ala Resulüne salavat” dendikten sonra Peygamber Efendimiz’e (s.a.v.) salavat gelirilir: “Allahümme salli ala seyyidina Muhammedin ve ala ali Muhammed.”
 • “Sübhanallahi velhamdülillahi ve lailahe illallahu vallahu ekber. Ve la havle vela kuvvete illa billahil aliyyul aziym” dendikten sonra Ayete’l Kürsi okunur:
 • Bismillahirrahmanirrahim, “ Allahüla ilahe illahüvel hayyül kayyümü la tehuzuhü sinetün vela nevm lehü ma fissemavati vema fil ard. Menzellezi yeşfeu indehü illa biiznih. Yağlemü ma beyne eydihim vema halfehüm vela yuhitune bişeyin min ilmihi illa bima şae vesia kursiyyuhussemavati vel ard. Vela yeuduhu hıfzihuma vehüvel aliyyül aziym.”

Öğle Namazı Tesbihatı

 • “Zülcelali vel kemali subhanallah” dendikten sonra 33 defa “Subhanallah “ denir.
 • “Zül baki daimeni Elhamdulillah” denir ve 33 defa “Elhamdulillah” denir.
 • “Zül azeteti Allah-ü Ekber” denir ve 33 defa “Allah-ü Ekber” denir.
 • “Fa’lem ennehü” dendikten sonra 33 defa “La ilahe illallah” dendikten sonra “ Muhammeder Resulullahi sallallahu teala aleyhi vessellem” eklenir.
 • “ La ilahe illallahu vahdehu la şerike lehül mülkü velehül hamdu yühyi ve yumit ve hüve hayyüllezi la yemut, biyedihil hayr ve hüve ala külli şeyin kadiri ve ileyhel mesir” dendikten sonra dua edilir ve öğle namazı tesbihatı bitirilmiş olur.
]]>
Tövbe Namazı https://www.namazrekatlari.gen.tr/tovbe-namazi.html Mon, 29 Oct 2018 07:43:50 +0000 Tövbe namazı, İnsanlar yaradılış itibari ile günah işlemeye çok müsait varlıklardır. Allah u Teala insanları yer yüzündeki en şerefli varlık olarak yaratmıştır. Öyle ki, yer yüzünde hiç bir varlığa vermediği p Tövbe namazı, İnsanlar yaradılış itibari ile günah işlemeye çok müsait varlıklardır. Allah u Teala insanları yer yüzündeki en şerefli varlık olarak yaratmıştır. Öyle ki, yer yüzünde hiç bir varlığa vermediği pek çok sıfatı insanların üzerinde tecelli etmiştir.
Tövbe etmenin önemi nedir
 • Günah işlemiş veya günahsız olsun tövbe istiğfar etmek ibadettir. Sevgili Peygamberimizin geçmiş ve gelecekteki bütün günahlarının affedildiği müjdesine rağmen günde 70 bin defa tövbe istiğfar ederdi.
 • Allah u teala sonsuz şevkat ve merhametinden dolayı kullarını hep bağışlamak ister. Tövbe eden kulunun tövbesinden dolayı çok sevinir. 
 • Kul gaflete düşerek veya istemeden günaha işlerse hemen tövbe ipine sarılmalıdır. Çünkü Allah u Teala kullarının her günah işlediklerinde hemen tövbe etmelerini ister. Bunu yüce Allah Kuran'ı Kerim de şu şekilde buyurmaktadır.Şeytan seni bir kötülüğe sevk etmek girişiminde bulunursa hemen Allah'a sığın''(fussilet) (41) (36)
 • Bir gün Peygamber Efendimiz, Bilal i Habeş Hazretlerini yanına çağırdı ve şöyle buyurdu. Ya Bilal hangi amelinden dolayı benden önce cennete girdin Dün gece önümde senin ayak seslerini duydum. Hazreti Bilal efendimiz ise şu şekilde cevap verdiler.'Ne zaman bir günah işlesem hemen kalkar ve iki rekat namaz kılarak, Rabbim den günahımdan dolayı beni affetmesini isterim '' dedi Bu cevabı alan Sevgili Peygamber efendimiz (s.a.v)  ise, işte bu amelinin sayesinde buyurdular.
 • Günahından dolayı tövbenin kabul olması için günah işleyen kulun, gerçek manada üzülmesi pişman olması ve Allah u Teala ya tam bir teslimiyetle tövbe ederek bir daha bu günahı işlemeyeceğine söz vermesi gerekir. Akabinde ise hiç bir sebepten dolayı tövbe ettiği günaha yaklaşmaması, o günaha teşvik edecek yaklaşımlardan bile titizlikle kaçınması gerekir. Ancak bu şekilde gerçek manada tövbe etmiş sayılır. Eğer tekrar günaha dönerse eski günahları tekrar yazılır ve ettiği tövbeler de boşa gider. Yani diyelim ki, yıllarca içki içmiş bir insan sonradan pişman olsa, tövbe ederek içkiyi bıraksa, yıllarca ağzına sürmeden yaşasa ve bir gün her hangi bir sebeple veya bir gaflet anında, bir yudum içki bile içse tövbesi bozulur. Tövbe etmeden önceki günahları da tekrardan yazılır.
 • Kul günah işlediği zaman günahta ısrarcı olmayıp hemen tövbe etmelidir. Çünkü insanlar fanidir ve ölüm kimsenin zannettiği kadar uzak değildir. Tamamı ile pişman olan kullarına her zaman rahmet eden çok bağışlayıcı bir Rableri vardır. Allah u teala dan hiç ümit kesmeden bütün kalbinizle af ile mağfiret dilemeliyiz.
 • Ümmetine tövbe etmenin önemini anlatmak için Peygamber Efendimiz Hazreti Muhammed (s.a.v) ''bir kul günah işledikten sonra o günahından pişman olup, güzelce bir abdest aldıktan sonra, iki rekat namaz kılarak, Allah u teala dan affedilmeyi dilerse yüce Allah mutlaka affeder'' buyurduktan sonra, şu ayeti kerimeyi okudu. ''Onlar çirkin günah işledikleri veya her hangi bir günaha girdikleri zaman Allah ı hatırlarlar ve kendilerini affetmesi için ona niyazda bulunurlar. Günahları ise Allah'tan başka affedecek kimdir Ve onlar işledikleri günah da bile bile ısrar da etmezler.(Ali İmran (135)

Tövbe Namazı

Hangi durumlarda tövbe namazı kılınır
 • Hayatı boyunca günahlar içinde dininden ve Rabbin den uzak yaşamış bir insan, günahlarından sıyrılıp yeni tertemiz bir hayata başlamayı dilerse, güzelce bir gusül abdesti alarak tövbe namazı kıldıktan sonra, tam bir pişmanlık ve göz yaşları ile Allah tan af edilmeyi dilerse hiç şüphesiz ki Allah u teala günahlarını affeder. Annesinden yeni doğmuş gibi günahsız ve tertemiz olur.
 • Normal bir Müslüman küçük veya büyük gaflet halinde bir günah işlerse, affedilmesine vesile olması için tövbe namazı kılabilirsiniz.
 • Günah işlememiş olan bir insan, bilmeyerek işlediğim bi]]> Kamet https://www.namazrekatlari.gen.tr/kamet.html Tue, 30 Oct 2018 05:39:35 +0000 Kamet, ayağa kalkmak ve itidal üzere olmak demektir. Cemaat ile kılınan farz namazlardan önce müezzin tarafından okunan,  farz namazın başlayacağını haber veren ve cemaati namaza davet eden bir sesleniştir. Erkekle tek ba Kamet, ayağa kalkmak ve itidal üzere olmak demektir. Cemaat ile kılınan farz namazlardan önce müezzin tarafından okunan,  farz namazın başlayacağını haber veren ve cemaati namaza davet eden bir sesleniştir. Erkekle tek başına kılacakları namazların farzlarından önce kendileri kamet getirirken kadınlar kamet getirmezler. Ezanla aynı sözleri içeren fakat tek bir farkı “ Kad kameti’s salat” olan namazın sünnetlerindendir.

  Kamet Hangi Hallerde Okunur

  • Beş vakit farz namazlardan önce, kaza namazlarından önce ve Cuma namazından önce okunur. Ancak sünnet, vitir, cenaze, teravih ve bayram namazlarında okunmaz.
  • Kaza namazı kılacak kişi tek bir ezan ve tek bir kamet getirdikten sonra peş peşe istediği kadar namaz kılabilir. Tek kamet yeterlidir. Peygamber Efendimiz bir savaştan dönerken gece Hz. Bilal’i (r.a.) sabah namazına kaldırmak üzere nöbete bırakmış ve uyumuşlardı. Bilal de dayanamayıp uyumuş ve uyandıklarında güneş doğmuştu. Efendimiz Hz. Bilal’e (r.a.) ezan okumasını söylemiş ve bunun üzerine Hz Bilal (r.a.) ezan okuduktan sonra sabah namazının sünnetini kılmışlar ve ardından kamet getirerek farzı kaza olarak kılmışlardı.
  • Seferi olan kişinin de farz namazlardan önce kamet getirmesi sünnettir.
  • Mahalledeki camide bir defa kamet getirildiği taktirde namazını evde kılacak kişinin kamet getirmesine gerek yoktur. Fakat kamet getirdiği taktirde sevabını alır.
  Kametin Mekruhları Nelerdir
  • Camide cemaat ile namaz kılan kadınların kamet getirmesi mekruhtur.
  • Delilerin kamet getirmesi mekruhtur.
  • Abdestsiz kişilerin kamet getirmesi mekruhtur.

  Kamet

  Kametin Okunuşu ve Anlamı

  • Allahü Ekber, Allahü Ekber, Allahü Ekber, Allahü Ekber (Allah en büyük ve yücedir)
  • Eşhedü en la ilahe illallah, Eşhedü en la ilahe illallah ( Allah’tan başka ibadete layık olan bulunmadığına şehadet ederim)
  • Eşhedü enne Muhammeden Resulüllah, Eşhedü enne Muhammeden Resulüllah (Muhammed’in, Allah’ın peygamberi olduğuna şehadet ederim)
  • Hayye alassalah, Hayye alassalah (Haydi namaza geliniz)
  • Hayye alel felah, Hayye alel felah (Haydi kurtuluşa geliniz)
  • Kad kameti’s salah, Kad kameti’s salah (Namaz şüphesiz artık başlamak üzeredir)
  • Allahü Ekber, Allahü Ekber (Allah en büyük ve yücedir)
  • La ilahe illallah (Allah’tan başka ibadete layık olan yoktur.)
  ]]>
  Şafi Mezhebine Göre Namaz https://www.namazrekatlari.gen.tr/safi-mezhebine-gore-namaz.html Tue, 30 Oct 2018 22:19:39 +0000 Şafi mezhebine göre namaz nasıl kılınır, namazın farzları, rükünleri ve sünnetleri nelerdir Gibi şafi mezhebine göre namazı geniş bir şekilde ele alacağız.Şafi Mezhebine Göre Nazma Kimlere Farzdır Şafi mezhebine göre namaz nasıl kılınır, namazın farzları, rükünleri ve sünnetleri nelerdir Gibi şafi mezhebine göre namazı geniş bir şekilde ele alacağız.

  Şafi Mezhebine Göre Nazma Kimlere Farzdır

  • Müslüman olmak
  • Akıl sahibi olmak
  • Erişkinlik belirtilerine kavuşmuş olmak
  • Kadınlar için hayız ve nifas halinde bulunmaması. Hayız ve nifas halinde kadınlar namazdan mesul değiller ve kazasını da yapmazlar.
  • Şafi Mezhebine Göre Namazın Sahih Olması Şartları

   • Hadesten taharet: Abdest almak ve cünüpse gusül abdesti almak
   • Necasetten taharet: Namaz kılınacak yerde, elbisede ve bedende necaset bulunmaması.
   • Setr-i avret: Kadınlarda yüz ve ellerin dışındaki her yerinin örtülü olması, erkeklerin ise göbekle dizleri arasındaki yerin kapalı olması
   • Vakit: Namaz vaktinin girmiş olması.
   • Kıble: Kişinin namaz kılarken kıbleye yönelmesi
   • Namazın nasıl kılınacağını bilmek
   • Namazı bozacak işlerden uzak durmak. Yani namaz esnasında konuşmamak ve bir şey yememek gibi.

   Şafi Mezhebine Göre Namaz

   Şafi Mezhebine Göre Namazın Rükünleri (İçindeki Farzları)

   • Niyet etmek: Şafilere göre niyet kalp ile yapılır. Fakat dille söylenmesi sünnettir. 
   • Fatiha okumak: Fatiha suresini her rekatta kıyamda iken besmele ile okumak.
   • Kıyam: Ayakta durmak
   • Rüku: Kıyamdan sonra rükuya varmak.
   • İtidal: Rükûdan kalkmak
   • İki secde yapmak: İki secde esnasında ayak parmaklarının yere temas etmesi gerekmektedir. Yani ayak parmaklarının uçlarını veya dışlarını yere koymak yeterli değildir.
   • İki secde arasında oturmak
   • Son oturuş: Son oturuşta Ettehiyyatü duasını okumak.
   • Son oturuşta Ettehiyyatü duasından sonra salavatı şerife getirmek.
   • Sağ tarafa selam vermek.
   • Tertip düzeni ile namaz kılmak. Yani rükûda, itidalde, iki secdede ve aralarında “Suphanallah” denecek kadar beklemek. Bu konuda ecele etmemek

   Şafi mezhebine göre namazın iki tür sünnetleri vardır. Birincisi “ Eb’ad sünnetleri “ denir. İkincisine “ Hey’at sünnetleri” denir.

   Şafi Mezhebine Göre Namazın Eb’ad Sünnetleri

   Bu sünnetlerin herhangi birisi unutulduğunda veya terk edildiğinde secde-i sehiv yapılır.

   • Birinci teşehhüdü okuduktan sonra Peygamber Efendimize (s.a.v.) salavat getirmek.
   • İkinci oturuşta Peygamber Efendimizin aline salavat getirmek
   • Sabah namazının ikinci rekâtında rükûdan kıyama kalktıktan sonra ayakta “Kunut “duasını okumak ve Kunutta Peygamber Efendimize (s.a.v.), aline ve ashabına salavat getirmek.
   • Ramazan ayının 15. Gününden sonra vitir namazının son rekatında rükûdan kıyama kalkınca Kunut duasını okumak ve Kunutta Peygamber Efendimize (s.a.v.) aline ve ashabına salavat getirmek.

   Şafi Mezhebine Göre Namazın Hey’at Sünnetleri

   Bu sünnetlerin herhangi birisi unutulduğunda veya terk edildiğinde secde-i sehiv yapılmasına gerek yoktur. Fakat terk edildiğinde sünnet sevabından istifade edilemez.
   • Niyeti dil ile söyleme. Kalp ile niyet etmek farzdır.
   • Tekbir alınırken, Rükûa gidilirken ve rükûdan kalkarken ve ilk tehiyyattan sonra kıyama kalkarken parmaklar normal şekilde açık olacak şekilde başparmak kulağın yumuşağı hizasına gelecek şekilde elleri kaldırmak.
   • Kıyamda yani dik duruşta eller göğsün altında ve göbeğin üzerinde, biraz sol tarafa meyilli olarak bağlamak.
   • Namaz esnasında secde yerine bakmak.
   • Başlangıç tekbirinden sonra “Veccehtü” duasını okumak.
   • Kıraatin açıktan ol]]> Zammı Sure https://www.namazrekatlari.gen.tr/zammi-sure.html Wed, 31 Oct 2018 11:47:33 +0000 Zammı Sure, Namaz kılarken Fatihadan sonra okuduğumuz, kısa surelere zammı sure denilir. Zammı sure olarak genelde Kuran ı Kerim'in son kısmında bulunan, kısa sureler okunur. Yeterli ezberi olan herkes Kuran ı Kerim'in di Zammı Sure, Namaz kılarken Fatihadan sonra okuduğumuz, kısa surelere zammı sure denilir. Zammı sure olarak genelde Kuran ı Kerim'in son kısmında bulunan, kısa sureler okunur. Yeterli ezberi olan herkes Kuran ı Kerim'in diğer surelerindeki ayetlerle de namaz kılabilir. Ama okuduğu ayet en az 3 ayet olmalı ve diğer rekatlarında ise kaldığı yerden devam etmelidir. Namaz rekatları arasında sıraya riayet etmek sünnettir.Aslında üç ayet denmesinden maksat kısa, kısa üç ayet uzunluğunda olmasıdır. 33 harf uzunluğunda olan bir ayet bir rekatlık namaz için yeterlidir. Ayetel Kürsü 3 ayet değildir ama Namaz rekatlarında okunmaktadır. Namaz kılarken okuduğumuz zammı sureler şunlardır.

    Fatiha suresi:(Mekkede inmiştir. 7 Ayettir)

    Okunuşu:
    Elhamdü lillahi Rabbil'alemin. Errahmanirrahıym. Maliki yevmiddin. İyyake na'budu ve iyya kenestain. İhtinas sıratal müstagım. Sıratellezine en amte Aleyhim ğayril mağbudu Aleyhim Veleddalin  (Amin)

    Anlamı:
    Alemlerin Rabbi Rahman ve Rahim ve din gününün sahibi olan Allah'a Hamd olsun. Allah'ım biz yalnızca sana kulluk eder ve yalnızca senden yardım dileriz. Bizi dosdoğru yola ilet, kendilerine nimet verdiklerinin yoluna, gazaba uğrayanların ve sapıkların kine değil.

    Fil Suresi: (Mekke de inmiştir. 5 Ayettir)
    Okunuşu:
    Elem tera keyfe feala rabbüke bieshabil fiil. Elem yec al keyfehum fidatlil. Ve arsele aleyhim tayran ebabiil. Termihim bi hicaretim min siccil. Fece alehüm keasfim' me-kül.

    Anlamı:
    Rabbinin fil sahiplerine ne yaptığını görmedin mi Onların oyun ve planlarını boşa çıkarmadı mı Üzerlerine (sürü sürü) ebabil kuşlarını gönderdi. Onlara pişirilip sertleşmiş balçık taşları atıyorlardı. Sonunda onları yenmiş bir ekin yaprağı gibi kıldı.

    Zammı Sure
    Kureyş suresi: (Mekke de inmiştir. 4 Ayettir)
    Okunuşu:
    Li ilafi kurayşin. İlafihim rih leteşşita i vessayf. Felya'budu Rabbe hazel beyt. Ellezi ed a'mehum min cuin ve a'menehüm min havf.

    Anlamı:
    Kureyş'i bir araya getirip alıştırdığından dolayı; yaz -kış yolculuğunda onları ısındırıp, yakınlaştırdığı için, (bundan böyle) o evin (kabe nin) Rabbine kulluk etsinler.O Rab ki, kendilerini açlıktan doyurdu ve onları korkudan emniyete kavuşturdu.

    Maun suresi:( Mekkede inmiştir 7 Ayettir)
    Okunuşu: 
    Era eytellezi yükezzibü biddin.Fe zalükellezi yedu'ul yetim. Vela yehuddu ala ta'amil miskin. Fe veylün lin müsallin. Ellezine hum yüraun. Ve yem ne'unel maun.

    Anlamı:
    (Ey Muhammed) Dini yalan sayanı gördün mü Öksüzü iten, yoksulu doyurmaya yanaşmayan  kimse işte odur. Vay o Namaz kılanların haline ki: Onlar kıldıkları Namazdan gafildirler. Onlar gösteriş yaparlar. Onlar basit şeyleri (ödünç) dahi vermezler.

    Kevser suresi:(Mekke de inmiştir. 3 Ayettir)
    İnna a' teyna kel kevser. Fesalli lirabbike venhar. İnna şanieke hüvel ebter.

    Anlamı:
    (rasülüm) Kuşkusuz biz sana kevseri verdik. Şindi sen rabbine kulluk et ve kurban kes. Asıl sonu kesik olan seni kötüleyendir.

    Kafirun suresi :(Mekke de inmiştir. 6 Ayettir)
    Okunuşu:
    Kulya ey eyyühel kafirun. La a'budu ma ta'budun. Ve la entüm abidune ma abud. Ve la ene abidüm ma a'bettüm. Vela entüm abidüne ma abüd. Leküm dini küm veliye din.

    Anlamı:
    (Ey Muhammed) Deki: Ey inkarcılar! Ben sizin taptıklarınıza tapmam, benim taptıklarıma da sizler tapmazsınız. Ben de sizin tapdıklarınıza tapacak değilim, Benim taptığıma da sizler tapmıyorsunuz. Sizin dininiz size benim dinim banadır. 

    Namazda Gülmek https://www.namazrekatlari.gen.tr/namazda-gulmek.html Wed, 31 Oct 2018 14:08:37 +0000 Namazda  gülmek, namaz kılmak namazın içindeki ve dışındaki farzları sünnetleri ve vacipleri yerine getirilerek gerçekleştirilen bir ibadettir. Namaz kılmanın belli bir kuralları ve belli bir düzeni vardır. Namaz içerisinde y Namazda  gülmek, namaz kılmak namazın içindeki ve dışındaki farzları sünnetleri ve vacipleri yerine getirilerek gerçekleştirilen bir ibadettir. Namaz kılmanın belli bir kuralları ve belli bir düzeni vardır. Namaz içerisinde yapılacak size göre basit şeyler namazın bozulmasına veya kabul olunmamasına neden olur. Namaz kılarken tadili erkana uygun hareket etmek gerekir.

    Allah u teala yüce kitabı Kuranı kerim de namazı bir çok ayetinde dosdoğru ve hakkı ile kılmamızı emretmiştir. 

    Bu ayetlerden bazıları şu şekildedir

    (siz namazı hakkıyla kılmaya bakın ve zekatı verin! Kendi nefsiniz için her ne hayır yaparsanız, Allah katında onu bulursunuz. muhakkak ki Allah bütün yaptıklarınızı görür.) Bakara suresi 110

    (İman edip iyi işler yapanlar, namazı dosdoğru kılıp zekatı verenlerin Rableri katında elbet mükafatları vardır. Onlara hiçbir korku olmadığı gibi onlar mahzun da olmazlar.)Bakara suresi 227

    (Ey Muhammed! iman eden kullarıma söyle: namazı dosdoğru kılsınlar. Alış veriş ve dostluğun olmadığı bir günün gelmesinden önce, kendilerine verdiğimiz rızktan açık ve gizli bir şekilde Allah için harcasınlar.) İbrahim suresi 31

    Namazda Gülmek
    Yukarıdaki ayetlerden de anlaşılacağı gibi Allah u teala namazı dosdoğru kılmamızı emrediyor. Namaz kılarken namazın özünü bozacak davranışlardan kaçınarak mümkün olduğunca tadili erkana uygun bir şekilde kılmaya özen göstermeliyiz.

    Tadili erkana uygun namaz nasıl kılınır

    Tadili erkana uygunluk demek, namazın her manası ile dosdoğru kılınması demektir. Yani namazın içinden ve dışından olan farzlarını yerine getirdikten sonra, namaz içinde okunan, dua ve sureleri acele etmeden ve yanlışa düşmeden okumanın yanı sıra, namaz esnasında, dünyalık meseleleri kafamızdan ve içimizden atarak, yalnızca Allah'ın huzurunda olduğumuzu düşünüp tam bir teslimiyet ve huşu içinde namaz kılmak demektir. 

    Namaz kılarken gülmek namazı bozar mı

    Hanefi mezhebine göre, namaz kılarken yalnızca gülümseseniz bile, dünyalık bir sebep yüzünden namaz içerisinde tepki vermiş olursunuz. Bu gülümseme tadili erkanı bozduğu için, namazı bozmaz ama zedeler. Yani sevabını azaltır. Namaz sırasında sadece kendi duyacağınız kadar bir ses ile gülerseniz namazınız bozulur. Hemen namazı bırakıp, yeniden niyetlenerek namaza yeniden başlamak gerekir. Şayet namazda başkalarınında duyacağı şekilde gülerseniz, hem namazınız hende abdestiniz bozulur. Bu durumda yeni bir abdest almanız ve namazı tekrar kılmanız gerekir.
    ]]>
    Teheccüd Namazı https://www.namazrekatlari.gen.tr/teheccud-namazi.html Thu, 01 Nov 2018 00:25:36 +0000 Teheccüd namazı, gece yarısından sonra bir miktar uyuyup kalkıldıktan sonra kılınan nafile bir namazdır. Teheccüd namazı Peygamber Efendimiz Hazreti Muhammed (s.a.v ) için vacip, ümmeti Muhammed için ise sünnettir. Sevgili Peygamberimi
     
    Peygamber Efendimiz (s.a.v) bazı geceler sabah ezanına kadar namaz kılarlardı.
    Allahu teala Peygamber Efendimize İsra suresinde ki şu ayetlerle tehetcüt namazını emrediyor.
    ( Ey Rasulüm, gece vaktinde uyanıp sadece sana mahsus bir ibadet olarak teheccüd namazını kıl. Umulur ki Rabbin seni övülmüş bir makam olan en büyük şefaat makamına ( makam ı Mahmuda) ulaştırır.
    Teheccüd Namazı
    Tehetcüd namazı kılmanın faziletleri nelerdir
    • Gece vaktinde pek az insan ayaktadır. Teheccüd namazını kılan insanı meşgul edecek dünyalık meseleler, gündüze saklanmıştır. Bu sebepten dolayı kul Rabbi ile baş başadır. Hemen her insan için gece namazı, gündüz kılınan her hangi bir namazdan daha feyizli olur. Rabbinin rızası için o saatte uykusunu bölen kul, Allah'ın rızasına verdiği önemden dolayı tabi ki, diğerlerine göre daha kıymetlidir. Bu yüzden Gece namazından sonra edilen hayır dualar daha makbul olur ve daha çabuk karşılık bulur. 
    • Gece namazlarına devam eden insanlarda Allah'ın verdiği nurun parlaklığı ve güzelliği bulunur. 
    • Ruhsal ve bedensel hastalıklara şifadır.
    • Günahlara karşı koruyucudur.
    Teheccüd namazı nasıl kılınır
     Teheccüd namazına, (niyet ettin Allah rızası için teheccüd namazı kılmaya) diye niyet edilerek diğer her hangi bir vakitte kıldığımız sünnet namazları gibi kılınır. 2. 4.ve 8 rekat olarak kılınabilir. İsteyen iki rekatta bir isteyenler, dört rekatta bir selam verebilirler. 
    Tehetcüd namazına kalkamayan ne yapmalıdır 
    Hazreti Ayşe validemizden edinilen bir rivayete göre, Peygamber Efendimiz, ağrı, sızı veya hastalık gibi durumlarda teheccüd namazını kılamazlarsa, gündüz vakti 12 rekat namaz kılarlarmış.
    Teheccüt namazı ile ilgili hadisler:
    • Kim gece uyanır ve karısını da uyandırarak beraberce iki rekat namaz kılarlarsa, Allahı çok zikreden erkeklerden ve kadınlardan olurlar. (Ebu davut, vitr 13 ) Kuranı Kerimde ise, onlar hakkında (Allahı çok zikreden Erkekler ve zikreden Kadınlar, işte Allah bunlar için bağış ve büyük mükafat hazırlamıştır.)
    • Hazreti Ayşe validemiz şöyle rivayet etmiştir.(Gece namazını terk etme, çünkü Rasulullah (s.a.v) onu terk etmezdi. Hasta ve yorgun olduğu zaman oturarak kılardı.(Ebu Davut, salatut tavarru) buyurmuşlardır.
    • Gece namazı kılmaya devam edin. Çünkü gece namazı kılmak sizden onceki salih kulların adetidir. Rabbinize karşı bir taattir. Kötülükleri örtücü ve günah işlemekten alı koyucudur. (tırmizi, deavet 101)
    • Peygamber Efendimize sahabe i kiramdan bir zaat, ayakları kabarıncaya kadar gece namazı kılmasından dolayı, Allah c.c senin gelmiş ve gelecek bütün günahlarını affetti kendini neden bu kadar hırpalıyorsun diye sorunca, Efendimiz (s.a.v)'' şükreden bir kul olmayım mı ''cevabını verdi.
    • Geceleyin kim uyanırsa şöyle dua etsin: Allahtan başka ilah yoktur, o birdir. Ortağı yoktur, mülk onun dur. Hamd da ona aittir, o her şeye kadir dir. Hamd Allaha aittir, Allah münezzehtir. Allah büyüktür. Bütün amel ve ibadetler için gereken güç ve kuvvet Allahtan'dır. ( sonra Aleyhisselatü Vesselam Efendimiz buyurdular.) Rabbim beni affet! Diye, dua ederse duasına cevap verilir.  (buhari)
    • Geceleyin öyle bir vaki]]> Kuşluk Namazı https://www.namazrekatlari.gen.tr/kusluk-namazi.html Thu, 01 Nov 2018 15:29:24 +0000 Kuşluk namazı, fazileti büyük olan bir namazdır. Nafile namazlar bir nevi gönül namazlarıdır. Bu namazlar vasıtasıyla kul Allah’a (c.c.)bağlılığını, muhabbetini ve sevgisini gösterir. Bu namazların farz olmamasına ra Kuşluk namazı, fazileti büyük olan bir namazdır. Nafile namazlar bir nevi gönül namazlarıdır. Bu namazlar vasıtasıyla kul Allah’a (c.c.)bağlılığını, muhabbetini ve sevgisini gösterir. Bu namazların farz olmamasına rağmen kılınması Allah’a (c.c.)şöyle bir mesaj veriyor: “ Allah’ım (c.c.) sen bana beş vakit namazı farz kıldın, ama ben sana daha fazla yakın olmak, seni zikretmek, sana şükretmek, seninle muhabbet etmek istiyorum ve senin rızanı kazanmak istiyorum.” Allah'a (c.c.) böyle kuşluk namazı gibi veya bunun gibi diğer nafile namazlarla yaklaşılmasını karşılıksız mı bırakacak zannediyorsunuz

     Ebu Zer (r.a.)’dan rivayet olunan bir hadisi şerifte Peygamber Efendimiz şöyle buyuruyor: “ Bir kimse kuşluk namazının iki rekatına devam etse, günahları denizköpüğü kadar çok olsa bile affolunur.” (Tırmizi) Allah’ı (c.c.) hoşnut etmek ve Onun rızasını kazanmak için kuşluk vaktinde 2-10 rekat arasında namaza devam etmeliyiz.

     Kuşluk namazının vakti ne zaman başlar

     • Güneşin doğup ortalığı aydınlığa kavuşturmasıyla kuşluk vakti girer. Bu zaman dilimi dünyanın her yerinde farklı olmaktadır. Türkiye’de güneş doğduktan 40 dakika sonra başlar ve zeval vaktine, yani güneşin en tepeye dik gelip batıya doğru kaymaya başlamasından 40 dakika öncesine kadar devam eder. Yani Kuşluk namazının vakti kerahet vakitleri çıkınca hemen başlar. Bu ekvatora yakın olan yerlerde daha erken olurken ekvatora uzak olan yerlerde biraz daha uzun sürmektedir.

     Kuşluk Namazı

     Kuşluk namazı kaç rekattır

     • Bu namazı Peygamber efendimiz 2-10 rekat arasında kılmıştır. Kişi iş durumuna göre kendini ayarlayıp bu rekat sayıları arasından dilediği kadar kılabilir. Her iki rekatta bir selam verilmesi sünnettir.

     Kuşluk namazına nasıl niyet edilir

     • “Niyet ettim Allah (c.c.) rızası için iki rekat kuşluk namazı kılmaya” şeklinde niyet edilir.

     Kuşluk namazı nasıl kılınır

     • Niyet edildikten sonra tekbir alınır: “Allah-ü Ekber” denerek eller erkeklerde göbek hizasına bağlanır, kadınlarda ise göğüs hizasında sağ el düz olarak sol elin üzerine konur.
     • Sübhaneke duası okunduktan sonra Euzü Besmele çekilir ve Fatiha suresiyle bir zammı sure okunur. Zammı sure: En az üç ayet olmak üzerek Kur’an-ı Kerim ayetleridir.
     • “Allah-ü Ekber” denilerek rükuya varılır ve en az üç defa olmak üzere “ Sübhane rabbiyel azim “ denir ve “Semi Alla hülimen hamide” denerek tam doğrulur. Doğrulduktan sonra “Rabbena lekel hamd “ denir.
     • “Allah-ü Ekber” denerek secdeye varılır ve en az üç defa olmak üzere “ Sübhane rabbiyel ala” dendikten sonra “Allah-ü Ekber” denerek oturulur.
     • Bir miktar beklenip tekrar “Allah-ü Ekber” denerek secdeye varılır ve en az üç defa olmak üzere “Sübhane rabbiyel ala “ dendikten sonra “Allah-ü Ekber” denerek ayağa kalkılır. Böylece kuşluk namazının ikinci rekatına geçilir.
     • Besmele çekilip Fatiha ve bir zammı sure okunduktan sonra “Allah-ü Ekber” denerek rükuya varılır ve en az üç defa olmak üzere “ Sübhane rabbiyel azim “ denir ve “Semi Alla hülimen hamide” denerek tam doğrulur. Doğrulduktan sonra “Rabbena lekel hamd “ denir.
     • “Allah-ü Ekber” denerek secdeye varılır ve en az üç defa olmak üzere “ Sübhane rabbiyel ala” dendikten sonra “Allah-ü Ekber” denerek oturulur.
     • Bir miktar beklenip tekrar “Allah-ü Ekber” denerek secdeye varılır ve en az üç defa olmak üzere “Sübhane rabbiyel ala “ dendikten sonra “Allah-ü Ekber” denerek oturulur.
     • Ettehiyyatü, Allahümme Salli, Allahümme Barik ve Rabbena duaları okunarak önce sağ tarafa “Esselamü  aleyküm ve rahmetüllah “ denerek selam verilir. Sonra sol tarafa aynı şekilde selam verilerek namazdan çıkılır.

     Peygamber Efendimiz (s.a.v) kuşluk namazını söyle anlatır: “ Kim iki rekat kuşluk namazı kılarsa]]> Şifa Namazı https://www.namazrekatlari.gen.tr/sifa-namazi.html Fri, 02 Nov 2018 06:39:07 +0000 Şifa Namazı, Namaz yaşamda ebediyete kadar farz kılınmıştır. Peygamber efendimiz (s.a.v.) bir hadisinde şöyle buyurur; "Namazda şifa vardır" sözü ile namaz kılmanın hastalar ve yaralılar O'nun eliyle veya nefes Şifa Namazı, Namaz yaşamda ebediyete kadar farz kılınmıştır. Peygamber efendimiz (s.a.v.) bir hadisinde şöyle buyurur; "Namazda şifa vardır" sözü ile namaz kılmanın hastalar ve yaralılar O'nun eliyle veya nefesiyle şifa bulmaları şeklinde vuku bulmuştur. Bu şifa namazı kılanlara Allah Teala yeni bir beden hediye ettiğini buyuruyor. Eğer hastanın eceli gelmediyse mutlaka şifa bulacağını bizlere bildiriyor. Öyle ki eceli hiçbir şey gideremez. Bazı hastalıkların nedeni mikrobiktir, insan vücuduna sonradan olmuş bir hastalıktır. Bunun yanında diğer hastalıkların da nedeni mikrobik değildir, yani insanın ruhani fonksiyonlarına ve yaşantısına sonradan gelen bir hastalıktır. Bu yüzden bedenin sıhhatli olabilmesi açısından sağlıklı tutmak gerekir. İslam'ın namaz ve diğer ibadet anlayışı ile her türlü hastalığa karşı hem koruyucu bir hekimlik, hem de iyileştirici yönünde devadır. Resulullah buyuruyor; Suyun kiri giderdiği gibi beş vakit namaz da günahları yok edeceğini bildiriyor. Şifa namazı korku, hastalık, sefer, sıkıntı ve zorluklar gibi şifaya niyet içerisinde bulunanlara Allah Teala, namaz kılarak benden yardım dileyin buyuruyor. Allah hasta kullarına şifa versin. Allah'u Teala der ki; Duaya sarılın ki, güvenen asla pişman olmaz, yarı yolda kalmaz, şifa namazı dermansız dertleriniz için çözüm bulamadığınız sorunlarınız ve sıkıntılarınız için kılın. Bir iyiliğe sebep olan ve onu yapan kadar mükafatlandırılır. Allah Teala tüm dualarınızı kabul etsin ve tüm sıkıntılarınızdan kurtarsın Amin.

     Şifa Namazı ve Duası; Şöyle ki; Her kim 2 rekat namaz kılıp, her bir rekatı için Fatiha suresinden sonra 3 kere İhlas suresi okusa ve namazı bitirdikten sonra oturduğu yerden kimseyle konuşmayıp, sessiz ve sakin bir ortam içerisinde bu esmayı okusa Allah Teala, ona yepyeni bir hayat bahşeder.

     Namazın Kılınışı;

     Niyet Edilir; Niyet Ettim Niyet Eyledim Allah Rızası için Hastalığıma veya Hastama Şifa Namazı Kılmaya.

     1 Rekat; Euzu Besmele, Fatiha, İhlas, İhlas, İhlas 2. Rekat; Besmele, Fatiha, İhlas, İhlas, İhlas,

     Şifa Namazı

     Tahiyyat, Salli, Barik, Rabbena Sağa ve Sola Selam. Seccadeden kalkmadan 1000 defa ne eksik ne fazla bir şekilde

     Tesbih'i Zikir; Ya Bedial Acaibi, Bil Hayrir Hhamni ila Yevmiddin; 1000 defa okunması gereken zikirdir.

     Manası; Ey acayip işleri eşsiz ve tek olan Allah'ım! Hesap gününe kadar benim için hayırlı olanı nasip et.

     Şifa Namazının Faydaları;

     • Kalbinden hikmet kaynakları fışkırır.
     • Allah'u Teala ona derdini de devasını da verir.
     • Başını secdeden kaldırmadan bağışlanır.
     • Bu arada ölmüş olursa şehit olarak ölür.
     • Yolculukta kılınırsa gideceği yeri Allah kolaylaştırır.
     • Şayet borçlu ise borcunu ödemeye nail olur.
     • Şayet bir ihtiyacı varsa ihtiyacı yerine getirilir.
     • Okuduğu her harf ve ayet için cennetle müjdelenir.

     "Allah Teala bütün hastalarımıza şifa sevincini ihsan eylesin" Amin.

     ]]> Evvabin Namazı https://www.namazrekatlari.gen.tr/evvabin-namazi.html Sat, 03 Nov 2018 04:43:01 +0000 Evvabin namazı akşam namazından sonra kılınan 4 veya 6 rekatlik bir sünnet namazdır. Peygamber Efendimiz bu sünnet namaza oldukça fazla önem verir ve şiddetle tavsiye ederdi. Evvabin namazı konusunda Ebu Hureyre’nin ( Evvabin namazı akşam namazından sonra kılınan 4 veya 6 rekatlik bir sünnet namazdır. Peygamber Efendimiz bu sünnet namaza oldukça fazla önem verir ve şiddetle tavsiye ederdi. Evvabin namazı konusunda Ebu Hureyre’nin (r.a.) naklettiği bir hadis-i şerifte Peygamber Efendimiz şöyle buyurmuştur: “ Kim akşam namazından sonra aralarda kötü bir şey konuşmaksızın altı rekat namaz kılarsa kıldığı bu altı rekatlik namaz onun için on senelik ibadete denk kılınır.” (Tırmizi) Bir başka hadis-i şerifte: “ Akşam namazından sonra, altı rekat kılanın günahları, deniz köpüğü kadar da olsa affolunur. (Taberani)

     Evvabin namazını Peygamber Efendimizin kaç rekat kıldığı hakkında iki görüş vardır. Birincisi akşam sünnetiyle birlikte altı rekata tamamladığı şeklinde, diğeri ise akşam namazından sonra altı rekat kılmış olmasıdır.

     Akşam namazını güneşin batımıyla ilk yarım saatlik zamanda kılmak daha eftaldir. Ardında dört veya altı rekatlik evvabin namazı kılmak büyük sevaplara vesiledir. Envabin namazı, istiğfar namazı anlamına gelmektedir. Bu yüzden her akşam namazından sonra evvebin namazı kılanların gün içerisinde işlemiş oldukları büyük günahlar dışındakileri tamamen temizler.

     Evvabin Namazı

     Evvabin Namazının Kılınışı

     • Öncelikle namaz için niyet edilir. “ Niyet ettim Allah rızası için evvabin namazı kılmaya “
     • Tekbir getirilir: İki elin avuç içleri kıbleyi gösterecek şekilde başparmaklar kulak memesine gelecek şekilde “ Allah-ü Ekber “ denir ve eller göbek hizasına bağlanır.
     • “ Sübhaneke “ okunduktan sonra “ Euzü Besmele “ çekilir ve “ Fatiha süresi “ve arkasına bir “ zammı süre” okunur.
     • Allah-ü Ekber denerek rükuya eğilinir. Rükuda üç defa “ Sübhaneke rabbiyel azim “ denir. Tekbir alınarak kıyama doğrularak “ Semi Allahülimen hamnide” denir. Tam kıyamda “ Rabbena lekel hamd “ denir.
     • “ Allah-ü Ekber “ denerek secdeye gidilir ve üç defa “ Sübhane rabbiyel ala “ denir ve “ Allah-ü Ekber “ denerek oturulur. Tekrar “ Allh-ü Ekber “ denerek secdeye varılır ve üç defa “ Sübhane rabbiyel ala “ denir ve “Allah-ü Ekber “ denerek ayağa kalkılır.
     • Besmele çekildikten sonra“ Fatiha süresi “ve arkasına bir “ zammı süre” okunur.
     • Allah-ü Ekber denerek rükuya eğilinir. Rükuda üç defa “ Sübhaneke rabbiyel azim “ denir. Tekbir alınarak kıyama doğrularak “ Semi Allahülimen hamnide” denir. Tam kıyamda “ Rabbena lekel hamd “ denir.
     • “ Allah-ü Ekber “ denerek secdeye gidilir ve üç defa “ Sübhane rabbiyel ala “ denir ve “ Allah-ü Ekber “ denerek oturulur. Tekrar “ Allh-ü Ekber “ denerek secdeye varılır ve üç defa “ Sübhane rabbiyel ala “ denir ve “Allah-ü Ekber “ denerek tahiyyata oturulur.
     • “ Ettehiyyatü, Allahümme Salli, Allahümme Barik ve Rabbena duaları okunarak önce sağ tarafa sonra sol tarafa “ Esselamün aleyküm verahmetüllah “ denerek selem verilir ve namaz tamamlanmış olur.
     Evvabin namazı kılarken kazaya niyet edilirse hem kaza borcu ödenmiş olur hem de sünnet sevabı alınmış olur. Bu yüzden kaza borcu olanlar evvabinde kazaya niyet etmeleri daha uygun olacaktır. Çünkü kaza namazı borcu olan kişilerin sünnet namazla zaman geçirmeleri doğru değildir. Farz namaz borçtur, nafile namazlar ise derecenin artması ve Allah'ı (c.c.) hoşnut etmek için kılınan namazlardır. Farz kılınmadan zaten Allah (c.c.) hoşnut edilemez. Bu yüzden kaza borcu olan kişiler nafile namazlarda kazaya niyet ederse hem borcu ödemiş hem de nafile sevabı almış olurlar.
     ]]>
     Tesbihat https://www.namazrekatlari.gen.tr/tesbihat.html Sat, 03 Nov 2018 11:40:08 +0000 Tesbihat, tesbihatın namazlardan sonra yapılması sünnet-i seniyyedir. Namazı cemaatle de kılsak tek başımıza da kılsak ardından tesbihat yapmanın oldukça büyük fazileti vardır. Tesbihat, Allah’ı (c.c.) zikr

     Tesbihat, tesbihatın namazlardan sonra yapılması sünnet-i seniyyedir. Namazı cemaatle de kılsak tek başımıza da kılsak ardından tesbihat yapmanın oldukça büyük fazileti vardır. Tesbihat, Allah’ı (c.c.) zikretmek, şükretmek ve noksanlardan tenzih etmek anlamına gelmektedir. Özellikle tesbihatın içinde bulunan ve otuz üçer defa zikrettiğimiz “ Sübhaneallah, Elhamdülillah, Allah-ü Ekber  ve La ilahe illallah“ tesbihatın çekirdeği hükmündedir. Bu çekirdek hükmündeki sözcüklerin namazın içinde de olması önemini ayrı bir şekilde artırmaktadır.

     Peygamber Efendimiz bir hadisinde: “ Bizim namazımız teşbih, tekbir ve Kur’an tilavetinden ibarettir, onda dünya kelamı konuşulmaz” buyurmuşlardır.

     Tesbihat yapmanın çok çeşidi vardır. Şimdi namazlarda yapılan kısa tesbihatın üzerine işlenmiş dualarla süslenmiş ve oldukça faziletli ve sevabı bol olan bir tesbihatın yapılışını yazıyorum

     Tesbihatın Yapılışı

     Namazın farzı kılındıktan sonra eller yukarı açılır ve:

     • Allahümme salli ala seyyidina Muhammedin ve  alal ali Muhammedin salaten tüncina biha min cemi ilehvali vel afati ve tegdilena biha çemiel hacative tüdahhiruna biha min cemiisseyyiati ve terfeuna biha indeke eğledderecati ve tübelliğuna biha eğselayatimin cemiil hayrati fil hayati ve bağdel memati amine ya mücibeddağvati velhamdü lillahi rabbil alemiyn. Allahümme inni nügaddimü ileyke beyne yedey külli nefesin ve lemhatin ve ehsatin vederfetin yedrifü biha ehlüssemavati ve ehlülerzine şehadetenteşhedü en.
     dedikten sonra 10 defa şu tevhid cümlesi okunur.
     • La ilahe illahü vahdehü la şerike lehül mülkü velehül hamdü yühyi ve yümitüvehüve hayyü la yemüti bi yedihil hayrüve hüve ala külli şeyin kadir.
     Onuncunun arkasından " ve ileyhil masiyr " eklenir.

     Tesbihat
     Sonra eller kaldırılıp, avuç içleri aşağı çevrilerek 3, 5 veya 7 defa " Allahümme ecirna minennar " tekrar edilir ve sonra duaya başlanır.

     • Allahümme ecirna min külli nar.
     • Allahümme ecirna min fitnetiddiniyeti veddünyeviyeh.
     • Allahümme ecirna min fitneti ahirizzaman.
     • Allahümme ecirna min fitnetil mesihiddeccali vessüfyan.
     • Allahümme ecirna min minezzalaleti vel bidiyyeti vel beliyyeh.
     • Allahümme ecirna min şerril nefsil emmarah.
     • Allahümme ecirna min şürürinnüfüsil emmaratil ayniyyeh.
     • Allahümme ecirna min şerrinnisa.
     • Allahümme ecirna min belain nisa.
     • Allahümme ecirna min fitnetin nisa.
     • Allahümme ecirna min azabil kabri.
     • Allahümme ecirna min azabi yevmil gıyameh.
     • Allahümme ecirna min azabi cehennem.
     • Allahümme ecirna min azabi gabrik.
     • Allahümme ecirna min nari gabrik.
     • Allahümme ecirna min  azabi gari venniran.
     • Allahümme ecirna min erriyaivessümati velucubi vel fahri.
     • Allahümme ecirna min tecavüzil mülhidiyn.
     • Allahümme ecirna minşerril münafiğiyn.
     • Allahümme ecirna min gitnetil fasiğiyn.
     • Allahümme ecirna min ve ecir valideyna ve talebeterrisailin nurissadiğyne fi hidmetil kurane vel imani ve ahbabenel mümininel mühlisiyne ve ağribaena ve ecdadena minennar
     Burada ellerin avuç içleri yukarı çevrilir.
     • Biafvike ya mücirübifazlike yagaffarü.
     • Allahümmedhilnal cennete maal ebrar.
     • Allahümmedhilnal cennete maal ebrar.
     • Allahümmedhilna ve edhil üstadena saidinnursi radiyallahüanh. Ve valideyna ve talebeteresailinnurissadiğiyne ve ihvanena ve ehevatina ve ağribaena ve ecdadena ve ehbabenel mümininel mühlisiyne fi hizmetil imani vel kurani elcennete maal ebrari bişefaatihi nebiyyikel muhtari ve alihil eshari ve ashabihil ahyari ve sellim madamelleylü vennaharü amine velhamdülillahi rabbil alemiyn.
     " Ayetül Kürsi " okunduktan sonra 33'er defa " Süphaneallah, Elhamdülillah ve Allah-ü Ekber " dendikten sonra namaz duası yapılır. Ar]]> Duha Namazı https://www.namazrekatlari.gen.tr/duha-namazi.html Sat, 03 Nov 2018 20:45:45 +0000 Duha namazı, Peygamber Efendimizin sünneti olup diğer adı kuşluk namazıdır. İki rekat ile on iki rekat arasında kılınabilir. Duha namazı ne zaman kılınır Zamanını hesaplayalım. Şer’i gündüzün dörtte biri ge Duha namazı, Peygamber Efendimizin sünneti olup diğer adı kuşluk namazıdır. İki rekat ile on iki rekat arasında kılınabilir. Duha namazı ne zaman kılınır Zamanını hesaplayalım. Şer’i gündüzün dörtte biri geçtikten sonra başlayıp, zeval vaktine kadar devam eder. İmsak vaktine şer’i gündüzün dörtte biri ilave edilince kuşluk vaktinin başlangıcı bulunur. Örneğin 21 Aralık’ta imsak 05:31 akşam ise 16:44’te oluyor. Bu şekilde şer’i gündüzü 11 saat 13 dakika olarak buluruz. Bunun dörtte biri 2:48’dir İmsak vakti üzerine eklersek 5.31+2.48=8.19 bulunur. Böylece kuşluk vakti 8:19’da başlayıp zeval vakti olan güneşim tepeden batıya yöneldiği zamana kadar yani öğle namazından 45 dakika öncesine kadar zamandır.

     Peygamber Efendimiz (s.a.v.) Duha namazını söyle anlatıyor: “ Kim iki rekat Duha namazı kılarsa o kimse gafil kimselerden olmaz. Kim Duha namazını dört rekat kılarsa Allah’a (c.c.)ibadet eden kimselerden olur. Kim bu namazı altı rekat olarak kılarsa o gün ona Duha namazı olarak kafi gelir. Kim yine bu namazı sekiz rekat kılarsa, Allah (c.c.) o kimseyi kendisine itaat eden kimselerden kabul eder. Kim ki bu Duha namazını on iki rekat kılarsa Allah (c.c.) ona cennette bir köşk yapar.”

     Biz insanlara Allah (c.c.) öyle bir zaman sermayesi vermiştir. Bu sermayeyi dilediğince kullanan insanlar günlük işlere dalarlar, yoğun işlerle ilgilenirler geri kalan zamanda da dinlenir ve istirahat ederler. Özellikle böyle yoğun dünya telaşına kapılan insanlar bu zaman diliminin bir bölümünde Allah’ı 8c.c.) hatırlayarak Duha namazı kılmaları gündüzü nafile ibadetle ihya etme yönünde büyük kazançtır.

     Duha Namazı

     Farz ve vacip olan ibadetlerin mesuliyeti vardır ve her mümin onları yerine getirmekle mükelleftir. Farzın dışında Peygamber Efendimizin bize öğretmesi ile öğrendiğimiz sünnet ibadetler vardır ki bunları yapmak büyük sevaplara vesile olur. Bu ibadetlerin bir önemi de Allah’ın (c.c.) bize zorunlu tutmadığı halde sırf Allah’ı (c.c.) hoşnut etmek için yapıldığında Allah’ın (c.c.) rızasını daha kolay kazanabilmektedir. Bir kudsi hadiste Allah-ü teala şöyle buyuruyor: " Kulum nafilelerle bana yakınlaşır. Sonunda ben onu severim ve onun işiten kulağı, gören gözü, tutan eli, yürüyen ayağı olurum. Kulum benden bir şey dileyecek olursa, mutlaka onu veririm. Bana sığınacak olursa, mutlak onu himayeme alırım. (Buhari)

     Peygamber Efendimiz(s.a.v.) Duha namazını kılmaya özen göstermiş ve fazileti konusunda da ashabını bilgilendirerek bu namaza devam etmelerini teşvik etmiştir. Duha namazının müdavimleri arasında ilk sırayı alan Peygamber Efendimizin ev halkıdır. Sonra en yakınları ve Ashab-ı Suffedir. Çünkü Efendimiz yaşadığı ile örnek bir insandı. Bu yüzden de Efendimizin önem verdiklerine yanındakiler ve ashabı da önem vermekteydi.

     Günün ilk azmanları dünya telaşının en yoğun olduğu zaman dilimidir. Rızık arama, eğitim, öğretim, koşuşturma derken dünya işlerinin yoğun olduğu bu zaman diliminde Duha namazı kılınarak Allah'a (c.c.) dua etmek, hem Allah'ın (c.c.) her şeyin üstünde olduğunu gösterme ve değer verdiğini bildirme adına hem de dünyalık işler için birazda olsa fren koyma anlamında önemlidir. Bir nebze de olsa işlerin yoğunluğu arasında bu namazı ile Allah'ı (c.c.) hatırlamak, ona yanaşma ve sevgisini kazanma adına oldukça önemlidir.

     ]]>
     Hacet Namazı Duası https://www.namazrekatlari.gen.tr/hacet-namazi-duasi.html Sun, 04 Nov 2018 15:36:28 +0000 Hacet namazı duasına geçmeden önce bu namazın niçin kılındığından bahsedelim. İnsan oğlu yaşamı boyunca hep bir şeylere ihtiyaç duyar. Dünyevi işlerinde hep başarılı olmak ister, hayatının yolunda gitmesini, sık Hacet namazı duasına geçmeden önce bu namazın niçin kılındığından bahsedelim. İnsan oğlu yaşamı boyunca hep bir şeylere ihtiyaç duyar. Dünyevi işlerinde hep başarılı olmak ister, hayatının yolunda gitmesini, sıkıntıları olduğunda o sıkıntılardan kurtulmak ister. Sadece dünya hayatı ile ilgili değildir. Uhrevi hayat için de kişilerin arzuları vardır. Kişiler cennete gitmek ister, derecelerinin artmasını ister, kabir azabından korunmak ister. Tüm bunları daha da çoğaltabiliriz. İşte bu arzularımız için Allah’tan (c.c.) istemenin en güzel yolu da namazla yapılan duadır.

     Hacet Namazının Kılınışı

     Peygamber Efendimiz Hacet namazını 2-12 rekat arası kılarmış. Allah’tan (c.c.) bir dileğimiz olduğunda yeni bir abdest almalı ve “ Niyet ettim Allah rızası için hacet namazı kılmaya “ diye niyet ederek 2-12 rekat arası namaz kılmalı. İlk rekatta “ Süphaneke, Fatiha ve üç defa Ayetel Kürsi  “okunur. Ondan sonraki rekatların her birinde “ Fatiha, İhlas, Felak, Nas “ okunarak devam edilir ve rekatlar bittikten sonra aşağıdaki dua yapılabilir.

     Hacet Namazı Duası

     Allah (c.c.)büyüktür. Her türlü hamdü sena O Yüceler Yücesi’nin hakkıdır. Sabah ve akşam teşbih ile anılmaya sadece O layıktır. Alemlerin Rabbi olan Yüce Allah’a (c.c.)sonsuz hamd ve şükür, Kainatın Medarı İftiharı Efendimiz’e (s.a.v.), aline ve ashabına selatü selam olsun.

     Hacet Namazı Duası

     Ya Rabbi! Hüznümü ve sıkıntımı sadece sana bildiriyorum. Tek ilah sensin, senden başka gerçek ilah yoktur. Sen bütün noksanlardan münezzehsin, ben kendime zulmettim. Affına sığınıyorum. Ya Rabbi bana ciddi anlamda bir zarar dokundu, senin yardımın olmadan bu zararla başa çıkamam. Sen merhametlilerin en merhametlisisin, affedicisin ve bağışlayıcısın.

     Bir defa daha dilimle ikrar ediyorum ki, senden başka ilah yoktur. Arş-ı Azimin Rabbi olan Allah’ı (c.c.) teşbih ederim.  Rabbim, senin rahmetinin gereği olarak merhametinle, günahlardan korunmayı, mağfiretini, her türlü günahtan emin olmayı, ve her türlü iyiliği istiyorum.

     Allah’ım (c.c.)İslamı dünyanın her bir köşesinde tekrar yücelt, doğruyu ve yanlışı tüm insanlara duyur. Tüm kullarının gönüllerini imana, islama, ve ihsana, hakka hizmete ve Kur’an’a aç ve bizi ihlasın ehemmiyetini anlamış ve takva ile hareket eden, seni seven ve senin sevdiğin, hoşnut ve razı olduğun kullarının arasına sok.

     Allah’ım (c.c.) aczimizi ve zayıflığımızı şefaatçi yapıp sana iltica ediyoruz. Ne olur bize merhamet et ve işlerimizde kolaylık ver. Dostlarına karşı muameleni bizden de esirgeme ve yüzümüzü ağırt. Kalbimizi her türlü fesatlıktan, hasetlikten, kirden mikroptan arındır ve iyiliklerle, güzelliklerle en önemlisi de senin sevginle doldur. Senden hayrü hasenat istikametinde olan tüm dilek ve isteklerimizi gerçekleştirmeni niyaz ediyoruz.

     Ey Allah'ım (c.c.) kılmış olduğum hacet namazı hürmetine fakir olan ben sonsuz rahmeti olan senden istediğim dileklerimi gerçekleştir

     Ey her şeye gücü yeten Allah’ım (c.c.) Bizi sıkıntıların içerisinde boğulmaktan kurtaracak olan ve vahdet tecellileriyle dirliğimizi sağlayacak olan yegane gücün sahibi hiç şüphesiz ki sensin. Dilediğin gibi kalpleri evirme çevirme kudretine sahip olan sensin. Ne olur kalbimizi istikametin doğrultusunda sabit kıl. İnsanı yaratan da sensin, üzerinde tasarrufa kadir olanda sensin.

     Ey kullarının dualarına icabet eden Mucip Allah’ım (c.c.)! Bizleri sevdiğin işlere muttali kıl, onları bize de sevdir. Onları başkalarına da duyurmayı bizlere nasip eyle.

     Dualarımızın kabul edilmesine en büyük vesile bilerek Resul-ü Ekrem aleyhisselatü vesselam Efendimize, mal ve ashabına selatü selam eylemeni dergah-ı uluhiyetinden diliyoruz Ya Rabbi.

     ]]>
     Gerdek Gecesi Namazı https://www.namazrekatlari.gen.tr/gerdek-gecesi-namazi.html Sun, 04 Nov 2018 21:52:50 +0000 Gerdek gecesi namazı, kılmak müstehaptır. Yani yapılması iyi olan, yapılmasa da günahı olmayan bir davranıştır. Gerdek gecesi yeni evlenen gelinle damadın ilk defa aynı evi paylaşıp baş başa kalacağı ilk gecedir. Ge Gerdek gecesi namazı, kılmak müstehaptır. Yani yapılması iyi olan, yapılmasa da günahı olmayan bir davranıştır. Gerdek gecesi yeni evlenen gelinle damadın ilk defa aynı evi paylaşıp baş başa kalacağı ilk gecedir. Gerdek gecesi namazının kılınma sebebi, gelinle güveyi ilk defa bir araya getiren Allah’a (c.c.) şükretmek ve mutlu, huzurlu ve sevgi dolu bir yuva olması için Allah’dan (c.c.) niyazda bulunmaktır.

     İbni Mesud’un (r.a.) rivayet ettiği bir hasis-i şerifte gerdek gecesinde şu duanın edilmesi tavsiye ediliyor: “ Zifaf gecesi kadın kocasının yanına girdiği zaman, erkek namaza durur. Kadın da arkasında durur. İki rekat namaz kılarlar. Erkek şöyle dua eder: ‘ Allah’ım (c.c.) ailemi bana, beni aileme mübarek eyle. Allah’ım ondan bana, benden de ona hayırlı rızık ver. Bir arada olmak bizim için hayırlı olduğu sürece bizi birleştir, ayrılık bizim için hayırlı olduğu zaman da bizi ayır ”

     Gerdek Gecesi Namazı

     Gerdek Gecesi Namazının Kılınışı

     Namaz iki rekat olup damat gelinin yanına geldiğinde damat önde gelin arkada ferdi olarak iki rekat namaz kılarlar.

     • “ Allah-ü Ekber “ diye tekbir alırken avuç içleri tam kıbleye bakar, başparmak ise kulak memesine dokunur. Tekbirden sonra eller göbek hizasında (Kadınlarda göğüs hizasına)birleştirilir.
     • Euzu Besmele çekilip Sübhaneke duası okunduktan sonra Fatiha ve Kafirun süresi okunur.
     • “ Allah,ü Ekber “ denerek rükuya eğilip üç defa “ Sübhane rabbiyel azim “ denir. Sonra “ Semiallahülimen hamide “ denerek kıyama kalkılır. Tam dik duruş esnada “ Rabbena lekel hamd “ denir ve” Allah,ü Ekber “ denerek secdeye gidilir.
     • Secdede üç defa “ Sübhane rabbiyel ala “ dendikten sonra “ Allah-ü Ekber “ denerek oturulur.
     • Tekrar “ Allah-ü Ekber “ denerek secdeye gidilir ve üç defa “Sübhane rabbiyel ala” dendikten sonra “ Allah-ü Ekber “ denerek ayağa kalkılır.
     • Euzu Besmele çekilip Sübhaneke duası okunduktan sonra Fatiha ve İhlas süresi okunur.
     • “ Allah,ü Ekber “ denerek rükuya eğilip üç defa “ Sübhane rabbiyel azim “ denir. Sonra “ Semiallahülimen hamide “ denerek kıyama kalkılır. Tam dik duruş esnada “ Rabbena lekel hamd “ denir ve” Allah,ü Ekber “ denerek secdeye gidilir.
     • Secdede üç defa “ Sübhane rabbiyel ala “ dendikten sonra “ Allah-ü Ekber “ denerek oturulur.
     • Tekrar “ Allah-ü Ekber “ denerek secdeye gidilir ve üç defa “Sübhane rabbiyel ala” dendikten sonra “ Allah-ü Ekber “ denerek oturulur.
     • “ Ettehiyyatü, Allahümme Salli, Allahümme Barik, Rabbena “  duaları okunarak önce sağ tarafa sonra da sol tarafa “ Esselamün aleyküm verahmetullah “ denerek selam verilir ve namazdan çıkılır.

     Gerdek gecesi namazı bitince şu dua okunur:  Allahümme barik li fi ehli ve barik li fi ehliyye Allahümme’r-zukni minni ve’r-sukniminhum Allahümme’e-ma beynena ma cema’te fi hayrin ve ferrik beynena iza ferakte ila hayrin.

     Duanın anlamı: Allahım! Beni ve eşimi birbirimize karşı bereketli kıl. Allahım eşimin benden rızıklanmasını benim de ondan rızıklanmamı sağla. Allahım! Bizleri bir arada tuttuğun sürece hayırda tut ve ayırırsan da hayır üzerine ayır.

     ]]>
     Kadir Gecesi Namazı Nasıl Kılınır https://www.namazrekatlari.gen.tr/kadir-gecesi-namazi-nasil-kilinir.html Mon, 05 Nov 2018 19:37:05 +0000 Kadir gecesi namazı nasıl kılınır, namazın kılınışına geçmeden önce, Kadir gecesinin feyzi hakkında bilgi verelim. Kadir gecesi Kur’an-ı Kerim’de övülen en değerli gecedir. Kadir gecesinin üstünlüğü ve i Kadir gecesi namazı nasıl kılınır, namazın kılınışına geçmeden önce, Kadir gecesinin feyzi hakkında bilgi verelim. Kadir gecesi Kur’an-ı Kerim’de övülen en değerli gecedir. Kadir gecesinin üstünlüğü ve içinde Kadir gecesinin bulunmadığı bin aydan daha hayırlı olduğu Allah (c.c.) tarafından Kadir süresinde açıkça bildirilmiştir.

     Kadir Süresinin Manası

     Biz onu (Kur’an’ı) Kadir gecesinde indirdik. Kadir gecesinin ne olduğunu sen bilir misin Kadir gecesi bin aydan daha hayırlıdır. O gecede, Rablerinin izniyle melekler ve Ruh ( Cebrail )her iş için iner dururlar. O gece esenlik doludur. Ta fecrin doğuşuna kadar.

     Kadir Gecesi Namazı Saat Kaçta Kılınır

     Yatsı namazının sonunda vitir vacibinin peşine kılınır. Bu namazın kılınma süresi yatsı namazından sonra başlar ve tan yerinin ağardığı zamana kadar kılınabilir. Yatsı namazını Kadir suresi ile kılmak bu gecede iyi olur.

     Kadir Gecesi Namazı Nasıl Kılınır

     Kadir Gecesi Namazı Nasıl Kılınır

     Kadir gecesi namazı iki rekat ile on iki rekat arası kılınabilir.

     • 1.       Rekatta 1 Fatiha, 3 Kadir suresi, 3 İhlas suresi
     • 2.       Rekatta 1 Fatiha, 3 İhlas suresi
     • 3.       Rekatta 1 Fatiha, 3 Kadir suresi
     • 4.       Rekatta 1 Fatiha, 3 İhlas suresi okunarak kaç rekat kılınacaksa devam edilir. Uygun olanı iki rekatta bir selam vermektir.

     Kadir Gecesi Namazı Niyeti Nasıl Edilir

     Namaza niyet edilirken şunlar söylenir: “ Ya Rabbi! Bu gecenin hürmetine, Peygamber Efendimizin hürmetine, Rahmet-i İlanın hürmetine benim tevbelerimi kabul eyle. Affı ilahiyene, feyz-i ilahiyene mazhar eylediğin zümreye ilhak eyle. Allah-ü Ekber.

     Kadir Suresi

     • İnna enzelnahü fiy leyletilkadr
     • Ve ma edrake ma leyletülfadr
     • Leyletülkadri hayrüm min elfi şehr
     • Tenezzelülmelaiketü verruhu fiyha biizni rabbihim min küüli emrin
     • Selamün hiye hatta matle’il fecr
     Kadir Gecesi Ne Zamandır

     Kadir gecesinin tam günü net olarak bilinmemekle birlikte bu gecenin Ramazan'ın yirmisinden sonraki tek gecelerde aranması gerektiğine dair hadis-i şerifler vardır. Ulemaların çoğunun ortak görüşü Ramazan ayının 27. gecesi olduğu yönündedir. Buna ait görüşü savunanlar şunu örnek gösterirler. Kadir suresinde"  Leyle-i Kadir " üç defa geçmektedir. Bu lafzın harfleri dokuz tanedir. 3x9=37 yapar. Kur'an-ı Kerim'de sayılarla bir çok hadiselerin anlatıldığı bilinmektedir. Gerçi hangi gecesi olduğunun çok önemi yok. Çünkü Ramazan'ın feyzinden faydalanmak için her geceyi Kadir gecesi gibi geçirmek gerekmektedir. Bu günlerde bol bol Kur'an okunmalı, nafile namaz kılınmalı ve saka verilmelidir.
     ]]>
     Hangi Vakitlerde Namaz Kılınmaz https://www.namazrekatlari.gen.tr/hangi-vakitlerde-namaz-kilinmaz.html Tue, 06 Nov 2018 06:36:34 +0000 Hangi vakitlerde namaz kılınmaz, namaz kılmak, dinimize göre İslamın beş şartından biridir. Müslümanların günde beş vakit yaptıkları, ibadet şeklidir. Namaz dinin direğidir. Namaz kılmayan insan dinini tam manas Hangi vakitlerde namaz kılınmaz, namaz kılmak, dinimize göre İslamın beş şartından biridir. Müslümanların günde beş vakit yaptıkları, ibadet şeklidir. Namaz dinin direğidir. Namaz kılmayan insan dinini tam manasıyla yaşıyor sayılamaz. Sevgili Peygamberimiz, Hazreti Muhamed (s.a.v ) ''Namaz mümin'in  miracıdır.'' buyurmuşlardır. Namaz, bütün inananların, Rabbi ile buluşma, konuşma ve her vakitte başka bir kavuşma anıdır.

     Buluğ çağına ulaşmış, her Müslüman için günde beş vakit namaz kılmak farzdır. Farz namazlarını vaktinde kılınamadığında başka bir vakitte kaçırılan namazın kazası kılınabilir. Çünkü namaz ve oruç gibi ibadetler kulun Rabbine olan borcudur. Namaz vakti her hangi bir sebep den dolayı kaçırıldığı zaman, kaza edilmesi gerekir. Farz namazlarda olduğu gibi vacip ve nafile namazlarında kılınma vakitleri vardır.

     Gün içinde, üç vakit vardır ki, o vakitler girdiğinde namaz kılmak mekruhtur.

     Hangi Vakitlerde Namaz Kılınmaz

     Namaz kılmanın mekruh olduğu vakitler hangileridir

     • Güneş ışıklarının tan yerini ağartmaya başlaması ile güneşin bir mızrak miktarı ortaya çıkmasına kadar zamandır. bu zaman ülkemizde 450. 50 dakikalık bir zamana eşittir. yani güneş doğmaya başladıktan 50 dakika sonra kaza veya nafile namaz kılabilirsiniz 
     • Zeval vakti, yani güneş tan tepede iken, Bu vakit öğle vakti girmeden10 15 dakika öncesine tekamül eder. 
     •  Güneşin batmaya başladığı andan itibaren, tamamen gözden kayboluncaya kadar geçen zamandır. Bu vakit akşam vaktinin girmesinden 45 dakika öncesine denk gelir.                                                                                                                                                                                                                                    

     Diğer mekruh vakitler ise şu şekildedir.

     • Cuma günü Cuma namazından önce hoca kamet okuduktan sonraki zamanda kendi başına nafile namaz kılmak mekruhtur. Çünkü kazası olmayan bir farz namaz kaçırılmaktadır.
     • Akşam namazı vaktinde, akşam namazının farzından önce kılınan her hangi bir kaza veya nafile namaz kılmak mekruhtur. Çünkü akşam namazı kılmak için acele etmek gerekir. 

     Yukarıda belirttiğimiz  ilk üç vakte, kerahat vakitleri denilmektedir. Bu vakitler de, ne cenaze namazı, ne kazaya kalmış namazlar, ne de farz namazlar kılınamaz. Aynı zamanda ''Kuran ı Kerim'' de geçen sevih secdeleri dahi yapılmaz. Eğer kılınırsa, hem günah işlenmiş olunur, hem de iadesi gerekir.

     ]]>
     Kandil Namazı Nasıl Kılınır https://www.namazrekatlari.gen.tr/kandil-namazi-nasil-kilinir.html Tue, 06 Nov 2018 08:32:47 +0000 Kandil namazı nasıl kılınır Bu namaz iki şekilde kılınır. Her iki rekatta selam verilerek yüz rekata tamamlanır veya sadece iki rekat kılınarak bu namazın secdesi uzatılır. Kandiller insanların borçla Kandil namazı nasıl kılınır Bu namaz iki şekilde kılınır. Her iki rekatta selam verilerek yüz rekata tamamlanır veya sadece iki rekat kılınarak bu namazın secdesi uzatılır.

     Kandiller insanların borçlarından kurtulmaları ve afvü mağfiret edilmeleri için insanlara verilmiş olan bir fırsattır. Kandil, Allah’ın (c.c.9 rahmet ve mağfiretiyle tecelli ederek, kullarını af etmek amacıyla, bağışlanma kapılarını sonuna kadar araladığı, günahlarını affettiği, yapılan ibadetlere diğer zamanlara göre kat kat fazla verdiği ve dualara icabet ettiği özel bir zaman dilimidir. Tabir-i caizse arabanın daha hızlı gitmesi için kullanılan turbosu gibidir. Kandil de turbo ya basıp günahları daha hızlı bir şekilde dökmek için bir fırsattır.

     Kandil Namazı Nasıl Kılınır

     Kandil Namazı Nasıl Kılınır

     100 rekatlık kandil namazı kılınacağı zaman şöyle niyet edilir: “ Ya rabbi, niyyet ettim rızay-ı şerifin için namaza. Beni afv-ı ilahine, feyz-i ilahine mazhar eyle. Kasvet-i kalpden, dünya ve ahiret sıkıntılarından halas eyleyip, süeda defterine kaydeyle.”

     • Tekbir alınarak Kandil namazına durulur ve her rekatta Fatiha suresinden sonra 10 defa ihlas süresi okunur.
     • İki rekatta bir selam verilerek kılınır.
     • İlk rekatlarda Fatiha suresinden önce Sübhaneke duası okunur ikinci rekatlarda okunmaz.
     • Namazın tamamının peş peşe kılınma zorunluluğu yoktur. Arada dinlenilebilir veya abdest tazelenebilir.
     • Kandil namazı gece içerisinde tamamlanamazsa kerahat vakitleri dışında ertesi gün ikindi namazına kadar devam edilebilir.
     • Kandil namazının ikinci kılınış şekli ise şöyledir:
     • Birinci rekatta Fatiha suresinden sonra kısa bir zammı sure okunarak rüku ve secdeye gidilir. Secdede uzun süre kalınır ve dua edilir. Ne kadar olduğu belirtilmemiştir kişi dayanabildiği kadar kalır.
     • Sonra “ Allah-ü Ekber “ denerek ayağa kalkılır ve Fatiha suresinden sonra kısa bişr zammı sure okunarak secdeye gidilir ve yine dayanabildiği kadar secdede kalıp dua edilir.
     • Secdeden sonra “ Allah-ü Ekber denerek oturulur ve “ Ettehiyyatü, Allahümme Salli, Allahümme Barik ve Rabbena “ duaları okunarak selam verilir.

     Peygamber Efendimiz (s.a.v.) Kandil Namazını Nasıl kılardı

     Bu Kandil namazı için Hz Aişe (r.a.) validemiz Resulullah’ın (s.a.v.)şöyle buyurduğunu nakletmiştir:

     • “ Ya Aişe, be gecenin nasıl bir gece olduğunu bilir misin” Ben de:
     • “ En iyisin Allah ve Resulü bilir “ dedim. Şöyle buyurdu:
     • “Bu gece Şaban ayının yarısıdır. Dünya işleri ve kullarının işleri bu gece Yüce Hakka arz edilir. Bu gece Cehennemden azat edilenlerin sayısı, Kelk kabilesinin koyunları sayısı kadardır. Bu gece bana izin verir misin”
     • “ Olur “ dedim. Kalkarak namaz kılmaya başladı. Ayakta az durdu. Fatiha suresini okudu, sonrada küçük bir sure okudu. Gecenin yarısına kadar secdede kaldı. Daha sonra ikinci rekata kalktı. Birinci rekatta olduğu gibi Fatiha suresinden sonra kısa bir sure okudu ve yine secdeye vardı. Bu secdede tan yerinin ağardığı zamana kadar durdu. Secdede o kadar çok kaldı ki, bunun için Allah (c.c.) ruhunu aldı sandım. Yanıma gelmesi uzayınca, kendisine yaklaştım ve ayaklarına ellerimi sürdüm. Hareket ettiğini görünce rahatladım. Secdede şöyle dediğini işittim. ‘ Azabından affına sığınırım. Dargınlığından rızana sığınırım. Senden sana sığınırım. Şanın yücedir. Sen kendi zatını övdüğün gibi seni övemem.’ Namazdan çıkınca kendisine sordum: ‘ Ya Resulullah (s.a.v.) bu gece senden bir şeyler okuduğunu duydum. Bunları daha önce okuduğunu duymamıştım.’ Bunun üzerine: ‘ Sen onları öğrenebildin mi’ dedi. Ben evet deyince şöyle buyurdu:’ Onları hem sen öğren, hem de başkalarına öğret.”
     ]]>
     Cemaatle Namaz Nasıl Kılınır https://www.namazrekatlari.gen.tr/cemaatle-namaz-nasil-kilinir.html Tue, 06 Nov 2018 22:32:50 +0000 Cemaat ile namaz nasıl kılınır, öncelikle cemaat ile namaz kılmanın faziletine ve adabına değinelim. Cemaat ile namaz kılmanın sevabı kendi başına kılınan namazdan 27 kat daha fazla olduğu Peygamber Efendimizi Cemaat ile namaz nasıl kılınır, öncelikle cemaat ile namaz kılmanın faziletine ve adabına değinelim. Cemaat ile namaz kılmanın sevabı kendi başına kılınan namazdan 27 kat daha fazla olduğu Peygamber Efendimizin hadis-i şerifleri ile sabittir. Cemaat ile namaz kılmanın bir önemi de şu özelliğinden kaynaklanmaktadır. İmam, namazın farz, sünnet ve vaciplerini en iyi şekilde bilen ve kıraatı iyi olan ve tertile riayet eden kişi olduğu için, imama uyan cemaat da imam kadar aynı derecede sevap alacaktır. Cemaatle kılınan namaz sayesinde, kişiler arasında güçlü bir bağ oluşur, sevgi ve kardeşlik havası pekişir, toplumun huzuru ve kardeşlik duyguları artar

     Cemaat ile namaz kılınırken sadece farz namazlarda imama uyulur, sünnetlerde kişiler bireysel olarak kılar.

     İmamın vasıfları nasıl olmalıdır

     İmam cemaate namaz kıldırdığı için tüm sorumluluğu üzerine almaktadır. Bu yüzden Kur’an-ı Kerim’i en iyi bilen ve okuyan, yaşayışı ve bilgisiyle ehli sünnete en uygun olan kişiler arasında en yaşlı olanı tercih edilir.

     İmam olan kişi niyetini şöyle yapar:” Niyet ettim Allah rızası için ….. namazını kılmaya, bana uyan kişilere namaz kıldırmaya.”

     İmama uyan cemaat ise şöyle niyet eder: “ Niyet ettim Allah rızası için ……. Namazını kılmaya, uydum hazır olan imama.

     Cemaatle Namaz Nasıl Kılınır

     Şayet kadınlar cemaat olarak namaz kılmak zorundaysalar, imam safların önüne geçmez ilk safın hizasına durur. Cemaat ile kılınan gündüz namazlarında yani öğle ve ikindinin fazlarında imam Fatiha ve zammı sureleri içinden okur. Cemaat hiçbir şey okumaz, imamın sureleri tamamlamasını bekler. Sabah, akşam ve yatsı namazlarında ise ilk iki rekatta kırat yani Fatiha ve zammı sureleri imam dışından okur. İmam Fatiha suresini okuduktan sonra cemaat içinden amin der.

     Cemaat imamla beraber namaz kılarken tekbirlere katılır ve tahiyyatta okunan Ettehiyyatü, Allahümme Salli, Allahümme Barik ve Rabbena dualarını okur.

     ]]>
     İşrak Namazı https://www.namazrekatlari.gen.tr/israk-namazi.html Wed, 07 Nov 2018 03:00:41 +0000 İşrak namazının vakti, güneş ufuktan bir mızrak boyu yükseldikten sonra yani 45 dakika geçtikten sonra başlar. Bilindiği gibi güneç doğduktan ve bir mızrak boyu yükselene kadar geçen zamana kerahet vakti denir. Tam kerah İşrak namazının vakti, güneş ufuktan bir mızrak boyu yükseldikten sonra yani 45 dakika geçtikten sonra başlar. Bilindiği gibi güneç doğduktan ve bir mızrak boyu yükselene kadar geçen zamana kerahet vakti denir. Tam kerahet vakit geçtikten sonraki zamandır. Kerahet vaktinde namaz kılmak mekruhtur.

     Güneşin saat kaçta doğduğunu bilmeyen kişi, çenesini göğsüne dayar ve göğsüne yapıştırarak güneşe bakar. Bu durumda eğer güneşi göremiyorsa güneş bir mızrak boyunu aşmış ve kerahet vakti çıkmış demektir.

     İşrak namazı kuşluk namazından ayrı olarak ve kuşluk namazından önce kılınır. İşrak namazının kılındığı zamandan 15 dakika sonrada kuşluk vakti kılınır. Bu yüzden İşrak namazının hemen ardından kuşluk namazı da kılınabilir.

     İşrak namazının faziletini Hz. Ömer (r.a) şu şekilde anlatmıştır:

     • “ Resulullah (s.a.v.) Efendimiz bir ordu çıkardı. Bu ordu büyük bir muvaffakiyet kazandı, bolca da ganimet elde etti. Ashap dedi ki:
     • ‘ Ya Resulüllah bu kadar çabuk bir hamle yapan ordu ve bu ordunun aldığı ganimetten fazlasını hiç görmedik.’ Bunun üzerine Resulullah (s.a.v.) şöyle buyurdu:
     • ‘ Ben bu ordudan daha seri hamle yapan ve daha fazla ganimet elde geçireni haber vereyim mi’ Demesi üzerine:
     • ‘Haber ver Ya Resulullah (s.a.v.) ‘dediler. Bunun üzerine Resulullah (s.a.v.) şöyle buyurdu:
     • ‘Bir cemaat ki, sabah namazını kılarlar, sonra oturup güneş doğuncaya kadar Allah’ı (c.c.) zikrederler. Bundan sonra iki rekat namaz kılarlar ve evlerine dönerler. İşte en büyük hamleyi yapanlar, en fazla ganimeti alanlar onlardır.”
     İşrak Namazı

     Diğer bir rivayet de Enes Bin Malik’ten: “Resulullah (s.a.v.) şöyle buyurdu:” Kim sabah namazını cemaatle kılar, sonra güneş doğuncaya kadar oturarak Allah’ı (c.c.) zikreder, sonra iki rekat namaz kılarsa, ona tam bir hac ve umre sevabı verilir.” Enes Bin Malik dedi ki: “ Tam bir hac ve umre sevabını tam üç defa söyledi.”

     İşte İşrak namazını kılanlar hac ve umre sevabı kazanırlar. Tabi ki İşrak namazının şartlarına uyarak kılınması dahilinde. Bir kişi sabah namazını cemaatle kılar, ardından güneşin doğmasına kadar oturduğu yerde Allah’ı (c.c.) zikreder, kerahat vakti çıktıktan sonra iki rekat İşrak namazı kılarsa bu sevabı elde eder.

     İşrak namazı için niyet: “ Niyet ettim ya Rabbi rıza-i şerifin için işrak namazı kılmaya “ şeklinde niyet edilerek iki rekat namaz kılınır.

     Duha namazı ile İşrak namazının aynı olduğunu söyleyen alimler de mevcuttur, farklı olduğu görüşü bildiren alimler de mevcuttur. Duha namazı, yani kuşluk vaktinde kılınan diğer adı kuşluk olan namaz ile işrak namazının başlama saati aynıdır. Yani güneşin bir mızrak yükseldiği andır. Tam bu zamanda kılınırsa İşrak namazı olur. Fakat güneş yükselip biraz zaman geçtikten sonra kılınırsa Duha namazı olur. En yaygın olduğu görüş budur. Bu yüzden Tam işrak saatinde iki rekat namaz kılıp İşrak namazına niyet etmeli ve ardına Duha namazı kılınmalı. Fakat o saatte namaz kılmaya zaman olmadıysa veya uyuyakalındıysa öğlen namazına 45 dakika kalıncaya kadar bir zaman diliminde Duha namazı kılınmalıdır.

     ]]>
     Namaz Başörtüsü https://www.namazrekatlari.gen.tr/namaz-basortusu.html Wed, 07 Nov 2018 07:59:34 +0000 Namaz başörtüsü, dinimizin beş şartı olan Namaz'ın hükümlerini, yerine getirmek amaçlı, namaz kılarken hanımların taktığı temiz ve geniş örtüdür. Anadolu da kadınlar Namazda temizliğin ve usulüne uygun örtünmenin gere Namaz başörtüsü, dinimizin beş şartı olan Namaz'ın hükümlerini, yerine getirmek amaçlı, namaz kılarken hanımların taktığı temiz ve geniş örtüdür. Anadolu da kadınlar Namazda temizliğin ve usulüne uygun örtünmenin gereğini yerine getirmek için, namaz kılarken başlarını örtmek amaçlı, genellikle dikdörtgen şeklinde, her renk ve her çeşitten örtüler yaparlardı. Bu namaz örtülerine Anadolu'nun bazı kesimlerinde namaz bezi olarak adlandırılmaktadır.

     Türkiye genelinde ve birçok İslam coğrafyasında yaygın olarak hala Namaz kılarken, Namaz örtüsü kullanan kadınlar vardır. Normal zamanlarında ister baş örtülü olsun, İster açık fark etmez., Gelinlik kızların çeyizlerinde hala bir kaç tane bulundurulur. Namaz örtüsü o kadar yerleşmiştir ki kültürümüze yüz yıllardan beri kenarlarını ve üzerini çeşitli iğne oyalarıyla ve nakışlarla süslemişizdir hep.  

     Namaz Başörtüsü

     Namaz kılarken kadınlar neden başörtüsü kullanırlar 

     Kuran ı Kerim'de yüce Allah C.C bütün Müslüman kadınların başörtülerini omuzlarından aşağıya dökülecek şekilde örtmelerini emretmiştir. Yine Kuran ı Kerim de kadınların elleri ve yüzlerinin dışında bütün vücutlarını örtmeleri emir olunmuştur. Namazın 12 farzından biri ''setru avrat'' yani görünmesi yasak olan yerlerinin örtülmesi hükmünü yerine getirilebilmek için örtünürler. Örtünme hükmü, bazı içerik ve şekil olarak mezheplere göre farklılıklar gösterse de genel görüş aynıdır. Örtünmeden namaz kılınmaz, kılınsa bile kabul olmaz. Namazın bir diğer farzı olan ''hadesten teharet'' ve ''necasetten teharet'' dir. Yani namaz kılınan yerin ve namaz kılınan elbiselerinin temiz olması emridir. Bu sebep namaz için ayrı kıyafet ve namaz örtüleri yapma gerekliliğini meydana getirmiştir.

     Anadolu insanının namaza verdiği önem zamanla gelişerek bir kültür ve sanat meydana getirmiştir. Çünkü namaz örtüsü diye hazırlanan ürünler o kadar güzel ki, gerçek anlamda hepsi birer sanat eseri...

     ]]>
     Nafile Namazlar https://www.namazrekatlari.gen.tr/nafile-namazlar.html Wed, 07 Nov 2018 23:11:21 +0000 Nafile namazlar, farz ve vacip namazların dışında kalan ve Resulullah’ın (s.a.v.) kıldığına dair rivayetler olunan ve Peygamber Efendimizin kılınması için tavsiye buyurduğu namazlardır. Namaz üç çeşittir: Nafile namazlar, farz ve vacip namazların dışında kalan ve Resulullah’ın (s.a.v.) kıldığına dair rivayetler olunan ve Peygamber Efendimizin kılınması için tavsiye buyurduğu namazlardır. Namaz üç çeşittir:

     • Farz Namazlar
     • Vacip Namazlar
     • Nafile Namazlar

     Nafile namazlar, sünnet olan nafile namazlar ve mendup olan nafile namazlar olarak iki kısma ayrılır. Sünnet olan nafile namazlar, Allah Resulünün kılmaya devam ettiği fakat çok nadiren kılmadığı namazlardır. Bu nafileler kuvvetle yapılması tavsiye olan namazlardır. Çok nadiren Resulullah’ın (s.a.v.) bu nafileleri terk etmesinin sebebi bizlere farz olmadığını göstermektir. Mendup olan nafile namazlar ise, Peygamber Efendimizin ( s.a.v.)zaman zaman kılıp, zaman zaman kılmadığı ve kuvvetli olmayan nafile namazlardır. Bunlara müstehap nafile de denir.

     Nafile Namazlar

     Teheccüd namazı: Yatsı namazını kıldıktan sonra gecenin üçte ikisinin geçmesinden sonra kılınan 2 ile 8 rekat arası kılınan nafile gece namazıdır. Şayet gecenin üçte ikisi geçmeden kılınacak olursa uykudan uyanma şartı vardır. Yatsı namazından sonra bir miktar uyunur ve uyandıktan sonra kılınır. Fakat gecenin üçte ikisi geçtiyse uyuyup uyanmaya gerek yoktur. Peygamber efendimiz yatsı namazını kıldıktan sonra vitir namazını kılmadan uyur ve gecenin üçte ikisi geçtikten sonra uyanır ve 28 rekat arası teheccüd namazı kılar arkasından vitir namazını kılar ve sabah namazına kadar dua ederdi.

     İşrak namazı: Sabah güneç doğduktan ve bir mızrak boyu yukarı çıktıktan sonra yani kerahet vakti çıktıktan sonra kılınan nafile namazdır. Yani bu zaman güneşin doğmasından 45 dakika sonrasına denk gelir. Saati olmayan kişi çenesini göğsüne değer ve güneşe doğru bakar. Şayet güneşi göremiyorsa bir mızraktan yukarı çıkmış ve İşrak vakti girmiştir. İki rekat olan İşrak namazının fazileti hakkında Resul-i Ekrem şöyle buyurmuştur: “ Bir kimse sabah namazını cemaat ile kıldıktan sonra oturup güneş doğana kadar zikir ile meşkul olursa, güneş doğunca da iki rekat namaz kılarsa, bir nafile hac ve umre sevabı alır.”

     Nafile Namazlar

     Duha namazı (Kuşluk namazı): Sabah imsak vaktinden sonra 45 dakika geçer ve güneş bir mızrak boyu yukarı çıkarsa İşrak vakti girer. Bu zamandan öğlen namazına 45 dakika kalan zamana kadar geçen sürede kılınan namazdır. Başlangıç yönü ile İşrak namazıyla aynı namaz olduğunu söyleyen alimler vardır fakat aynı namaz olmadığını iddia eden alimlerin görüşü şöyledir. Tam işrak saatinde kılınan iki rekat namaz İşrak namazıdır. İşrak namazının arkasından Duha namazı kılınır. Şayet kişi geç kalkarsa veya işi olduğundan işrak saatini geçirirse öğlen namazı olmadan 45 dakika öncesine kadar Duha namazını kılar. Güçlü olan tez budur. Bu nafile namaz iki ile sekiz rekat arası kılınabilir.

     Evvabin namazı: Diğer adı Tevbe namazıdır. Evvabin, çokça tevbe ve istiğfar ederek Allah’a (c.c.) yaklaşan kişi anlamına gelmektedir. Akşam namazından sonra kılınan bu Evvabin namazı için dört rekat diyen alimlerde vardır altı rekat diyenlerde. Peygamber Efendimizin Evvabin namazı kılarken Akşam namazının sünneti dahil altı rekat kıldığı görüşe göre dört rekat kılmak yeterlidir. Diğer görüşe göre ise Akşam namazının sünneti dahil edilmeden altı rekat kılmıştır. Bir ayeti kerimede Allah (c.c.) Evvabin namazının önemine değinmiştir. “ Rabbiniz, sizin kalplerinizden çok iyi bilir. Eğer siz iyi olursanız, şunu bilin ki Allah (c.c.), kötülükten yüz çevirerek tevbeye yönelenmeri (evvabin) son derece bağışlar.”

     Abdest namazı: Abdest veya gusül abdesti alındıktan sonra yaşlık geçmeden önce kılınan iki rekat nafile namazdır. Bu namaz abdest veya gusül abdestinin nimetine kavuşulduğu için şükür anlamında kılınan mendup bir namazdır. Bu namazla ilgili Resul-ü Ekrem (s.a.v.)şöyle buyurmuştur:” Her kim benim aldığım gibi abdest al]]> Namaz İle İlgili Hadisler https://www.namazrekatlari.gen.tr/namaz-ile-ilgili-hadisler.html Thu, 08 Nov 2018 07:01:05 +0000 Namaz ile ilgili hadisler o kadar çoktur ki, bu da Peygamber Efendimizin (s.a.v.) namaza ne kadar çok önem verdiğini göstermektedir. Madem namaz bu kadar önemli ve Peygamber Efendimiz (s.a.v.) hadis-i şeriflerinde namazın Namaz ile ilgili hadisler o kadar çoktur ki, bu da Peygamber Efendimizin (s.a.v.) namaza ne kadar çok önem verdiğini göstermektedir. Madem namaz bu kadar önemli ve Peygamber Efendimiz (s.a.v.) hadis-i şeriflerinde namazın mükafatını ve uhrevi alemdeki cezasını bastıra bastıra belirtiyor, bize de bu hadislerden örnek alarak namazlarımızı aksatmamamız gerekiyor. İnsanlar günde beş vakit ezan sesini duyarak namazı hatırladığı halde hala namazı aksatmaya devam ediyorsa, o kişiye işlediği günahın büyüklüğü hatırlatılmalıdır.

     Öncelikle şunu belirtelim ki amacımız korkutmak değil sevdirmektir. Namazdan uzaklaştırmak değil, namazın değerini bir kere daha anlatarak sevdirmektir. Amacımız, hakikatleri anlatmaktır. Çünkü hakikatleri bizlere tebliğ eden Kainatın Efendisi Resul-ü Ekremdir (s.a.v.). İnşallah şimdi zikredeceğimiz hadis-i şerifler gafil kafalara tokmak olur kendine getirir ve namaza başlamasına vesile olur. Şimdi bize susmak düşer, konuşan Kainatın Sultanı Resul-i Ekremdir.

     Namaz İle İlgili Hadisler

     • İbni Ömer rivayet ediyor ki: Bir gün Resulullah (s.a.v.) şöyle buyurmuşlardı: “ Namazın dindeki yeri, başın vücuttaki yeri gibidir.” (Taberani)
     • Ebu Hureyre (r.a.) şöyle buyurmuştu: Resulullah’ı (s.a.v.) şöyle söylerken işittim: “ Şüphesiz ki benim ümmetim, kıyamet gününde, abdest izlerinden dolayı yüzleri nurlu, elleri ve ayakları parlak olarak çağrılacaktır. Yüzünün nurunu artırmaya gücü yeten kimse bunu yapsın.” (Buhari)
     • Osman İbni Affan’dan (r.a.)rivayet edildiğine göre Peygamber Efendimiz şöyle buyurmuştur: “ Kim güzelce abdest alırsa, o kimsenin günahları tırnaklarının altına varıncaya kadar bütün vücudundan çıkar.” (Müslim)
     • Hz Muaviye’den (r.a.) rivayet edilmiştir ki: Peygamber Efendimizi şöyle buyururken dinledim: “ Kim bir namazını kazaya bırakırsa, sanki onun çoluk- çocuğu ve malı-mülkü elinden alınmış gibidir.” (İbni Hibban)
     • Sevban’dan (r.a.) nakledilmiştir: Bir gün Rululullah şöyle buyurmuştu: “ Müslüman kul ile kafirlik ve iman arasında sadece namaz vardır. Müslüman bir kişi namazı terk ettiği zaman kesinlikle Allah’a (c.c.) şirk koşmuş olur. "(Taberi)
     • Abdullah ibni Amr İbn As(r.a.)’den rivayet edilmiştir ki: Bir gün Resulullah (s.a.v.) namazdan konuştu ve buyurdu ki: “ Her kim şu beş vakit namazı eksiksiz kılarsa namazı, kıyamet gününde ona bir aydınlık, hakkında delil ve kurtuluş olur. Her kim de bu beş vakit namazı gereği gibi kılmazsa kıyamet gününde Karun’la, Haman’la, Firavun’la ve Ubeyy ibn-i Halef’le birliktedir. "(Müsned)
     • İbni Mes2ud (r.a.) rivayet edilen bir hadise göre, bir adam bir kadını öptü ve sonra Resulullah’a (s.a.v.) gelip durumu anlatınca bunun üzerine “ Gündüzün iki yanında ve gecenin gündüze yakın saatlerinde namaz kıl. Şüphesiz iyilikler kötülükleri giderir.” (Hud suresi 11) anlamındaki ayet nazil oldu. Sahabe: “ Bu sadece bana mıdır Ya Resulullah (s.a.v.)” dedi. Resul-i Ekrem: “ Ümmetimin tamamı içindir “ buyurdular.
     • Ebu Zer Umare İbni Ruveybe (r.a) Resul-i Ekremden şunu işittiğini söyledi: “ Güneş doğmadan ve batmadan önce namaz kılan bir kimse Cehenneme girmeyecektir.” (Müslim)
     • Hz İbni Abbas (r.a.) rivayet etmiştir: Resul-ü Ekrem buyurdular ki: “ Kim namazı terk ederse, Allah (c.c.) kendisine gazab etmiş olduğu halde O’na kavuşur.” (Taberani)
     • Ebu Hureyre (r.a.) nakletmiştir: Resulullah sallallahü vessellem şöyle buyurmuştu: “ Büyük günahlardan kaçınıldığı müddetçe, beş vakit namaz ile iki Cuma, aralarında işlenen küçük günahlara kefarettir.”(Müslim)
     • Buveyde’den (r.a.) rivayet edilen bir hadisi şerife göre: Resulullah (s.a.v.) şöyle buyurmuşlardı: “İkindi namazını terk eden kimsenin işlediği ameller boşa gider.” (Buhari)
     • Cündüb İbni Süfyan’dan (r.a.) nakledilen bir hadisi şerife göre Resulullah (s.a.v]]> Namaz Kılmamanın Cezası https://www.namazrekatlari.gen.tr/namaz-kilmamanin-cezasi.html Fri, 09 Nov 2018 00:07:25 +0000 Namaz kılmamanın cezası, hem dünyada verilir hem de ahirette. Namaz kılmak en büyük ibadettir. Bu yüzden de namaz kılmayana en büyük cezalar verilir. Bu makaledeki amacımız namazdan korkutmak değil, bilakis namazın ne kada Namaz kılmamanın cezası, hem dünyada verilir hem de ahirette. Namaz kılmak en büyük ibadettir. Bu yüzden de namaz kılmayana en büyük cezalar verilir. Bu makaledeki amacımız namazdan korkutmak değil, bilakis namazın ne kadar ehemmiyetli bir ibadet olduğunu hatırlatmak ve namaz kılmaya teşvik etmektir.

      Peygamber Efendimiz (s.a.v.) bir hadisi şerifinde buyuruyor ki: “ Kasten namaz kılmayanın diğer amellerini Allah-ü tela(c.c.) kabul etmez. Tevbe edinceye kadar da Allah’ın (c.c.) himayesinden uzak olur.” (İsfehani)

      Namaz Kılmayanın Başına Gelecekler

      • Sabah namazı kılmayan kişilerin, yüzlerinde nur olmaz.
      • Öğle namazı kılmayan kişilerin, malından- mülkünden, rızkından bereket kaldırılır.
      • İkindi namazı kılmayan kişilerin, bedeninde sağlık olmaz, vücudunda kuvvet kalmaz.
      • Akşam namazını kılmayan kişiler, çoluk- çocuğunun hayrını görmez.
      • Yatsı namazını kılmayan kişiler, uykularında rahat yüzü görmez.
      • Namaz kılmayan kişilerin dünyadaki cezasından biri de ömürlerinin kısa olmasıdır.
      • İşledikleri hiçbir amele sevap verilmez. Ahirette önce namaz ibadeti sorulur. Eğer kişi dünyada namaz kıldıysa diğer amellerine bakılır. Şayet namaz kılmamışsa diğer amellerine hiç bakılmaz.
      • Namaz kılmayanların cezalarından biri de dualarının Allah (c.c.) katına hiç çıkmamasıdır.
      • Salih kişilerin ettiği dualardan nasibini alamaz.
      • Namaz kılmayan kişiler ölürken aç ve susamış olarak ölür ve zelil olur.
      • Allah (c.c.) kabirlerini öyle daraltır ki kaburgaları birbirine geçer.
      • Namaz kılmayanların cezalarından biri de kabirlerinde ateşin yanmasıdır.
      • Allah (c.c.) namaz kılmayanların kabirlerine bir yılan musallat eder ki, o yılan kıyamete kadar azap eder.
      • Allah(c.c.) ona öyle bir azapla bakar ki yüzlerinin eti eriyip gider.
      • Allah(c.c.) namaz kılmayanların en küçük günahlarından bile hesaba çeker ki günahlarının hesabını veremez. Allah hiçbir günahını bağışlamaz.

      Namaz Kılmamanın Cezası

      Hz Ali (r.a.) bildirdiği bir hadisi şerife göre: “ Bir kimse hafife alsa namazını Allah-ü teala o kimseyi on beş bela ile cezalandırır:

      • Saliha ve salih kişilerin defterinden silinir.
      • Hayatından bereket kaldırılır.
      • Rızkının bereketi kaldırılır.
      • Bir hayır hasenatta bulunsa da o kabul edilmez.
      • Duası kabul edilmez.
      • Salihin duasından nasibini alamaz. Kendisi namaz kılsa milyarlarca Müslümanın duasını alır.
      • Ölürken ateş içinde kalır, su bile içemez.
      • Ölümü ansızın olur, tevbe edecek zamanı olmaz.
      • Ölürken üzerine büyük ağırlık gelir.
      • Kabir onu sıkar.
      • Kabirde zulmette kalır.
      • Münker ve Nekir’in suallerinde kusurlu kalır.
      • Kabirden kalktığında Allah-ü teala (c.c.) ondan razı kalmaz.
      • Hesabı şiddetli olur.
      • Cehenneme sevk olunur.”

      Namaz kılmamanın kişiye hem dünyada hem de ukbada zararları oldukça fazladır. Namaz kıldığı taktirde dünya hayatı düzene giren, gerçek saadeti yakalayan, ölünce de ahirette Allah’ın (c.c.) büyük mükafatlarına ulaşan, Cehennem azabından korunun Cennete konan insan bir günün 24 saatinden sadece bir saatini namaza ayırarak hem tüm bu kötülüklerden emin olurken hem de Allah’ın (c.c.) lütfettiği güzelliklere ulaşabilir.

      Namaz kılarken de huşu içinde kılınmalı. Çünkü kişi Allah’a (c.c.) en yakın olduğu özel bir andır namaz kıldığı an. Allah’ın (c.c.) yanındaymış gibi tevazu ve huşu içinde kılınan namaz kişiyi tüm kötülüklerden korur. Yoksa sadece görev yerine gelsin diye tadil-i erkana uymadan kelimeleri yutarak olunan Kur’an’la hızlı hızlı kılınan namazın kişiye hiçbir faydası da yoktur. Özensiz ve lakayıt bir şekilde kılınan namaz ahirette kişinin yüzüne atılacak ve kabul edilmeyecektir.

      ]]>
      Gece Namazı https://www.namazrekatlari.gen.tr/gece-namazi.html Fri, 09 Nov 2018 10:01:48 +0000 Gece Namazı, yatsı namazını kıldıktan sonra hiç uyumadan kılınan namaza denir. Vitir namazı bütün Müslümanlara vacip kılınmış bir gece namazıdır. Geceleyin bir müddet uyduktan sonra kalkılıp namaz kılınırsa teheccüt nama Gece Namazı, yatsı namazını kıldıktan sonra hiç uyumadan kılınan namaza denir. Vitir namazı bütün Müslümanlara vacip kılınmış bir gece namazıdır. Geceleyin bir müddet uyduktan sonra kalkılıp namaz kılınırsa teheccüt namazı olur. Tehetcüd namazı bütün Müslümanlar için nafile namazdır. Yalnızca  Peygamber Efendimiz hazreti muhammed (s.a.v) için yüce Allah tarafından vacip kılınmıştır.
      Sevgili Peygamberimiz Hazreti Muhammed (s.a.v) ömrü boyunca hiçbir zaman kaçırmadan teheccüd namazı kılmıştır. Bazı geceler, ayakları şişinceye kadar namaz kılarlardı. Hasta veya kırgınlık hissettiklerinde oturarak bile olsa kılarlardı, asla her hangi bir mazeret sebebi ile terk etmezlerdi.

      Hazreti Allah C.C çok sevdiği ''sen olmasaydın, bu alemleri yaratmazdım'' sözünün tek muhatabı sevgili Peygamberine nice lutuflar İhsan etmek için, vacib kılmıştır. Muhammed ümmeti için tehetcüt namazı ''sünnet i müekkede'' dir.Tırmızı dan rivayet olunan bir hadisi şerifte Peygamber Efendimiz (s.a.v.) gece namazına devam ediniz, zira bu sizden evvelki salihlerin ibadetidir. Çünkü gece namazı Allaha yakınlık günahlara kefaret olup, bedeni hastalıklardan korur ve insanları günahlardan uzaklaştırır.

      Allah u Teala isra suresi 17.19 ayetlerinde sevgili habibine ithaf ederek ''Gecenin bir kısmında da sadece sana mahsus, bir nafile olmak üzere uykudan kalk Kuran ile tehetcüt namazı kıl, yakındır ki, rabbin seni makamı mahmuda eriştire..

      Sevgili peygamberimiz (s.a.v) Yüce yaradan'ın ne kadar sevap ve faziletli olduğunu ayet ile buyurduğu gece namazından ümmetinin de istifade etmesini çok isterlerdi, bu yüzden gece namazı kılmaları konusunda ashabına telkinde bulunurlardı. Öyle ki bir gece Hazreti Ali Efendimiz ile Hazreti Fatıma validemizin kapılarını çalarak gece namazına kaldırmışlardır.

      Gece Namazı

      Peygamber efendimize karşılığında ''makam ı mahmud'' u vaat ettiği gece namazının Müslümanlar için faziletlerini anlatmaya ne kelimeler ve nede bir kulun ilmi yeter ecri ve sevabına Allah C.C de saklıdır.

      Gece (teheccüd) namazı kaç rekattır

      gece namazı iki ila on iki rekat arasında kılınabilir. İki rekatta bir selam verilmesi daha faziletli olur. 

      Farz namazı borcu olanlar gece namazı kılabilir mi

      Farz namazı borcu var diye sünnet olan bir namazı terk etmek olmaz. Farz olan borcun iadesini yapmak gerekir ancak Müslümanlar olarak hayatımıza örnek olarak Peygamber Efendimizin hayatını alıyorsak, şefaatinden mahrum kalmamak için asla sünnetten ayrılmamalıyız.

      Eğer kaza namazı kılmak isteniyorsa, ilk iki rekatını teheccüt niyetiyle kılar, sonra dilediği kadar kaza namazı kılsın. Kaza namazı kılmanın en uygun yolu, vakit namazının ardından daha önce kazaya kalmış aynı vaktin kazasını kılmak tır.

      Gece namazının bu dünya için faziletleri nelerdir

      • Gece herkes uykudayken sen kalktığın için, rabbinle baş başasındır. Bu sebep ten Dünya ve Ahiret için ettiğin bütün hayır dualar kabul olunur.
      • Sevgili Peygamberimiz (S.A.V) gece namazı yüzlerimizin nuru dur buyurmuşlardır. Yani gece namazı insanın yüzüne nur güzelliği verir. Allah'ın lutfu Keremiyle güzelleşirsiniz.
      • Bedenlerimizdeki ve Ruhumuzdaki hastalıkları iyileştirir. 
      • Allah ve habibine yaklaştırır, maddi ve manevi derecelerinin yükselmesine vesile olur.
      ]]>
      Namaz Kılmanın Önemi https://www.namazrekatlari.gen.tr/namaz-kilmanin-onemi.html Fri, 09 Nov 2018 19:52:19 +0000 Namaz kılmanın önemi, İslam'ın beş şartından biri olan Kelime i Şahadet getirdik ten sonra ikincisidir. Buluğ çağına erişmiş her Müslüman'ın kılmakla yükümlü olduğu bir ibadettir. Farz ı a Namaz kılmanın önemi, İslam'ın beş şartından biri olan Kelime i Şahadet getirdik ten sonra ikincisidir. Buluğ çağına erişmiş her Müslüman'ın kılmakla yükümlü olduğu bir ibadettir. Farz ı ayin dir.

      Namaz Peygamber Efendimiz Hazreti Muhammed (s.a.v) vasıtası ile Hicret ten bir buçuk yıl evvel Miraç gecesi farz olunmuştur. İslam'ın ilk yıllarında Müslümanlar, ilki güneş doğmadan evvel, ikincisi güneşin batmasına yakın olmak üzere iki vakit namaz kılarlardı.

      Sevgili Peygamberimiz bir Hadisi şerif erinde namaz dinin direğidir, buyurmuşlardır. Yani namazı olmayan bir insan gerçek manada Müslüman olmanın faziletine erişemez.

      Namaz kılmak kulun miracıdır. Namazını dosdoğru kılanlar, yani namazlarında Allahın kudreti karşısında, kendi acziyetini ve kul olduğunu hissederek namaz kılanlar. günahlardan sakınırlar. Yaradan'ın onu gördüğünü unutmadıkları için günah işlemekten sakınırlar. Zaten kıldığı namaz sahibini günah işlemekten alı koymuyorsa hakkı ile kılmıyor demektir.

      Namaz kılmak Allah C.C göndermiş olduğu, Peygamberlerden hepsine günde bir vakit olarak verilmiştir. Hazreti Muhammed (s.a.v)

      Namaz Kılmanın Önemi

      Peygamberlerin sonuncusu ve ahir zaman peygamberi olduğu için Allah C.C tarafından bütün vakitler kendisinde toplanmıştır. Bir gün peygamber efendimiz ashabı ile sohbetlerinde, evinin önünde bir dere olan bir insan günde beş kere o dereye girip yıkansa o insanda kir kalır mı Diye sormuşlar. Ashabı kiram efendilerimiz hep birden hayır kalmaz efendimiz diye buyurmuşlar. Bunun üzerine Hazreti Muhammed (s.a.v ) şöyle buyurmuşlar, günde beş vakit namaz kılan da aynı şekilde tertemiz olur.

      Namaz kılmak imanın şartlarından değildir. Namaz kılmayan dinden çıkmaz ama İslam'ın şartlarından biri olduğu için ve Kuran ı Kerim de ayet ile sabit emir edildiği için inkar ederse, yani dinde namaz kılmak yoktur derse dinden çıkar kafir olur. 

      Namaz kılmak kabir aleminde ilk sorgulanacak hasletlerdendir. Dünyada kılınmayan namazların, Ahiret aleminde kızgın saç üzerinde kılmadan Cennete giremeyeceği rivayetler arasındadır. 
      Namaz kılmanın insanlara faydaları nelerdir

      • Namaz kılarken yapılan hareketler insan sağlığı açısından çok faydalı hareketlerdir.
      • Namaz kılan insanın ruhu dinlenir ve kalbi ihlas ile dolar.
      • Camide namaz kılarken, her kesimden insan bir araya gelir tanışır. Kardeşlik duyguları gelişir. Çünkü namaz safında zengin fakirle yaşlı gençle Cumhurbaşkanı garip köylüyle aynı saftadır. Çünkü Rabbinin huzurunda hepsi birer kuldur.
      ]]>
      Namaz İle İlgili Ayetler https://www.namazrekatlari.gen.tr/namaz-ile-ilgili-ayetler.html Sat, 10 Nov 2018 11:23:24 +0000 Namazla İlgili Ayetler, Kuran- kerimde namaz ile ilgili ayeti kerimelere rastlamak mümkün. Namaz, Müslümanların kılmakla yükümlü kılındıkları bir ibadettir. Özellikle İslama özgü olan bu ibadet günün belli vakitlerinde y Namazla İlgili Ayetler, Kuran- kerimde namaz ile ilgili ayeti kerimelere rastlamak mümkün. Namaz, Müslümanların kılmakla yükümlü kılındıkları bir ibadettir. Özellikle İslama özgü olan bu ibadet günün belli vakitlerinde yapılmaktadır. Namaz ibadetinin yapılması için kişinin öncelikle abdest alması ve arından niyet ederek namaza durması gerekir. Daha sonrasında ise namazda okunması gerekli olan bir takım süreler ve uyulması gereken bazı kurallar vardır. 

      Namazın dinin direği olduğu ve her Müslüman kılması gerektiğini ve çok önemli bir ibadet olduğunu belirten peygamber efendimiz günün beş vaktinde namaz kılan kişinin, Allah günahlarını siler demiştir. Bu hadis sahih bir hadis olduğu gibi Buhari kaynaklıdır. 

      Namaz İle İlgili Ayetler

      Namazla İlgili Ayetler

      • Maide Süresi /58; Namaza çağırdığınız zaman, onu alay ve eğlence konusu yaparlar. Bu onların, akıllarını kullanmayan bir toplum olmalarından dolayıdır
      • Bakara Süresi /3; Onlar ki gaybe iman edip namazı dürüst kılarlar ve kendilerine verdiğimiz rızıktan (Allah yolunda) harcarlar.
      • Tevbe Süresi/71; Erkek ve kadın bütün müminler birbirlerinin dostları ve velileridirler. İyiliği emrederler, kötülükten vazgeçirirler, namazı kılarlar, zekâtı verirler, Allah'a ve Resulüne itaat ederler. İşte bunları Allah rahmetiyle yargılayacaktır. Çünkü Allah azîzdir ve hakîmdir
      • EnAm/162; De ki: Benim namazım, ibadetim, hayatım ve ölümüm hep âlemlerin Rabbi Allah içindir.
      • Bakara Süresi /43; Hem namazı dosdoğru kılın, zekatı verin, rükû edenlerle birlikte siz de rükû edin.
      • Bakara Süresi/ 45; Hani bir vakitler İsrail oğullarından şöylece mîsak (kesin bir söz) almıştık: Allah'dan başkasına tapmayacaksınız, ana-babaya iyilik, yakınlığı olanlara, öksüzlere, çaresizlere de iyilik yapacaksınız, insanlara güzellikle söz söyleyecek, namazı kılacak, zekatı vereceksiniz. Sonra çok azınız müstesna olmak üzere sözünüzden döndünüz, hâlâ da dönüyorsunuz.
      • Bakara Süresi/125; Biz ta o zaman bu Beyt'i, insanlar için bir sevap kazanma ve bir güven yeri kıldık. Siz de Makam-ı İbrahim'den kendinize bir namazgah edinin. Ayrıca İbrahim ile İsmail'e şöyle ahid verdik: "Beytimi, hem tavaf edenler için, hem ibadete kapananlar için, hem de rükû ve secde edenler için tertemiz tutun!"
      • Bakara Süresi/177; Yüzlerinizi bazen doğu, bazen batı tarafına çevirmeniz erginlik değildir. Fakat eren o kimselerdir ki, Allah'a, ahiret gününe, meleklere, kitaba ve bütün peygamberlere iman edip, yakınlığı olanlara, öksüzlere, yoksullara, yolda kalmışa, dilenenlere ve esirleri kurtarmaya seve seve mal verirler. Namazı kılarlar, zekatı verirler. Bir de anlaştıkları zaman sözlerini yerine getirenler, hele sıkıntı ve hastalık durumlarında ve harbin şiddetli zamanında sabır ve kararlılık gösterenler var ya, işte doğru olanlar da bunlardır, korunanlar da bunlardır.
      • Nisa Süresi /43; Ey iman edenler! Sarhoş iken ne söylediğinizi bilinceye kadar namaza yaklaşmayın. Cünüb iken de yolcu olanlar müstesna gusül edinceye kadar namaza yaklaşmayın. Eğer hasta olur, veya yolculukta bulunursanız veyahut biriniz abdest bozmaktan gelince veya cinsî münasebette bulunup, su da bulamazsanız o zaman tertemiz bir toprak ile teyemmüm edin. Niyetle yüzlerinize ve ellerinize sürün. Şüphesiz ki Allah çok affedicidir, çok bağışlayıcıdır
      • Nisa Süresi/ 47; Kendilerine, "Ellerinizi savaştan çekin, namazı kılın, zekatı verin" denilenleri görmedin mi Üzerlerine savaş yazılınca hemen içlerinden bir kısmı insanlardan, Allah'tan korkar gibi, hatta daha çok korkarlar ve "Rabbimiz! Niçin bize savaş yazdın Ne olurdu bize azıcık bir müddet daha tanımış olsaydın da biraz daha yaşasaydık" derler. Onlara de ki: "Dünya zevki ne de olsa azdır, ahiret, Allah'a karşı gelmekten sakınan için daha hayırlıdır ve size kıl kadar hak]]> Namaz Niçin Kılınır https://www.namazrekatlari.gen.tr/namaz-nicin-kilinir.html Sat, 10 Nov 2018 15:17:52 +0000 Namaz niçin kılınır Namaz, kul ile Allah (c.c.) arasında manevi bir bağ, özel bir iletişim penceresi, sırlı bir köprüdür. Namaz, kulun Allah’a (c.c.) en samimi ve içten, en niyazlar, en bereketli, en nitelikli ve değerli, Namaz niçin kılınır Namaz, kul ile Allah (c.c.) arasında manevi bir bağ, özel bir iletişim penceresi, sırlı bir köprüdür. Namaz, kulun Allah’a (c.c.) en samimi ve içten, en niyazlar, en bereketli, en nitelikli ve değerli, en ihlâsı, en kâmil bir yöneliştir, sığınıştır, ilticadır ve kurtuluş vesilesidir.

       Namaz; kulun aczi yetini, noksanlıklarını, kusurlarını, çaresizliğini ve bir hiç oluşunu anlayarak mutlak kudret sahibi, mutlak zenginlik sahibi, mutlak rahmet ve merhamet sahibi olan Allah’ın (c.c.) merhamet kucağına kendisini atmasıdır.

       Namaz huşu içinde kılınan, tekbir ile başlanarak Allah’ı (c.c.)yücelten, Allah’ın (c.c.) kelamı okunarak ve selam ile tamamlanarak bitirilen özel bir ibadettir. Namaz Allah’a (c.c.) olan bağlılığımızı, saygımızı ve itaatimizi bildiren özel bir şükürdür.

       Namaz Niçin Kılınır

       " Namaz dinin direğidir " derken Allah Peygamberi (s.a.v.) , ne de güzel bir benzetme yapmış. Nasıl ki bir binan kolonlar üzerinde durur ve o kolonlardan bir tanesini kesersek o bina yıkılır, hiç olur. Namaz da dinin direği olduğu için namazı olmayanın imanı olmaz, yıkılır, mahvolur. Öyle ise imanın ilk şartı kelime-i şahadet ve ikinci şartı da namazdır. Zaten birinci şartı yerine getirmeyen ikinci şartı asla yerine getirmez. Fakat maalesef birinci şartı yerine getirdiği halde ikinci şartı yerine getirmeyen çok Müslüman vardır. Namaz kılmayanların hiçbir ibadeti kabul edilmez. Çünkü ahir alemde ilk sorgulanacak ibadet namazdır. Eğer Müslüman namazını tam kıldıysa diğer ibadetlerine bakılacaktır. Namazı tam değilse diğer nafilelerle namaz tamamlanacaktır. Namaz tamamlanırsa kişinin diğer amellerine bakılacaktır. Fakat Müslüman’da hiç namaz yoksa yaptığı hiçbir amele bakılmayacaktır. İşte namaz böyle önemli bir ibadetken yaşam gayemizin birinci amacı namaz olmalı. İş arasında namaz geçiştirilmemeli, namaz arasında kalan zamanlarda iş ve dünyevi işlerle uğraşılmalıdır. Çünkü namaz fazla zaman alan bir ibadet değildir. 24 saatin sadece bir saatini ayırarak yapılabilecek bir ibadetken bundan mahrum olmak ahmaklıktır.

       İnsan zamanı olan 24 altına benzetsek Allah (c.c.) her gün bize hayat kadar önemli 24 altın verip sadece günde birini borç istiyor. 23 altın size yeter diyor. Günde bir altın karşılığı da cenneti vaat ediyor. Fani dünyada 40-50 sene rahat etmek için gece gündüz çalışırken yaşlanmaya yakın ancak bir ev sahibi olabiliyoruz ve birkaç sene o evde rahat etmek için geceyi gündüze katıp çalışıyoruz. Baki alemde sınırsız yaşanacak bir Cennet köşkü için neden bir saat çalışmayalım. Hem namaz, insan için bu dünyada da sayısız faydası olan bir ibadettir. En önemlisi namaz kılanın evi de bereketlenir hayatı da. Namaz kılan kişinin hiç darlık görmeyeceğine dair hadisi şerifler vardır. Namaz kılan kişi hem madden hem de ruhen huzurlu bir hayat yaşar. İmanı kuvvetlenir. Sıkıntı bile çekse Allah’ın (c.c.) imtihanı olduğunu bilerek teslimiyet gösterir ve sabreder. Namaz niçin kılınmalı Allah (c.c.) namaz kılmayanları bir ayetinde bakın nasıl anlatmış.

       Allah-ü Teâlâ Cehenneme giden insanların hallerini Kur’an-ı Kerim’de şöyle ifade ediyor: “ Cennette olan iman sahipleri, cehennemde azap gören insanlara sorar:’ Niçin siz cehennemde acı çekiyor, azap ediliyorsunuz’ Cehennemde azap görenler şöyle cevap verirler: ‘ Biz dünyada iken namaz kılmazdık, fakiri yedirmezdik. Oyun ve eğlenceye, yanlış yola dalanlarla beraber biz de dalardık. Biz böyle yaşarken ölüm gelip bize çattı.” (Müdessir suresi 39-47)

       Namaz inşallah cehennem azabından koruyacak ve cennet nimetleriyle mükâfatlandıracak Allah’ın (c.c.) bizlere sunduğu en büyük nimettir. Bunun farkında olarak huşu içinde ve aksatmadan farz namazları kılmalı ve üzerine nafileler eklemeliyiz.

       ]]>
       Namazı Bozan Durumlar https://www.namazrekatlari.gen.tr/namazi-bozan-durumlar.html Sat, 10 Nov 2018 19:08:54 +0000 Namazı bozan durumlar, bunlara oldukça dikkat etmeliyiz. Çünkü namaz, kulun Allah’la (c.c.)manevi olarak irtibata geçtiği, O’na yakınlaştığı, af ve mağfiret dilediği özel bir ibadettir. Namaz es Namazı bozan durumlar, bunlara oldukça dikkat etmeliyiz. Çünkü namaz, kulun Allah’la (c.c.)manevi olarak irtibata geçtiği, O’na yakınlaştığı, af ve mağfiret dilediği özel bir ibadettir. Namaz esnasında dünya namına hiçbir şey düşünmemeli, sadece Allah’a (c.c.) konsantre olmalı ve bizi dünya namına meşgul edecek her davranıştan kaçınmalıyız. Tam bir ihlâs üzerine tertile uyarak namazı eda etmeliyiz. Namazın bozulduğu durumlar vardır. Kişi namazdayken bu durumlardan biriyle karşılaşırsa namazı bozulur ve namazını yeniden eda etmesi gerekir.

       Namazı Bozan Durumlar

       Namazı Bozan Durumlar

       • Namazda isteyerek veya istemeyerek gayri ihtiyari dünya kelamı etmek namazı bozar.
       • Namazda iken verilen selamı almak veya birine selam vermek namazı bozan durumlardandır. Verilen selamı başla veya farklı bir şekilde hareketle almak namazı bozmaz fakat namazın mekruhlarındandır.
       • Amel-i kesir namazı bozar. Amel-i kesir: Namaz kılan bir kimse namazla ilgisi olmayan bir şeyle uğraşıyor ve onun namazda olduğunu bilmeyen bir kişi gördüğünde “ Bu namazda değildir “ kanaati uyandırıyorsa bu duruma ameli- kesir denir.
       • Amel-i katil namazı bozmaz fakat mekruhtur. Ameli katil: Kişinin namazda olup olmadığı konusunda onu gören kişiyi tereddütte bulundurursa bu duruma ameli katil denir ve mekruhtur.
       • Namaz esnasında elle saç ve sakal taramak veya düzeltmek namazı bozar. Vücudun herhangi bir kısmını üç defa kaşımak namazı bozar. Üç defaya kadar kaşımaya cevaz vardır.
       • Eğer kadın namaza durduğunda çocuğu göğsünü açıp emerse ve süt çıkarsa namaz bozulur. Fakat bir iki defa emdiyse ve süt çıkmadıysa namaz bozulmaz. Çocuk iki defadan fazla emse ve süt çıkmasa yine bozulur.
       • Namazda özürsüz olarak üç adım atmak namazı bozar. Bir kişinin çarpması sonucu namaz kılan üç adım atsa yine namaz bozulur.
       • Namazda baştaki sarığı veya şapkayı elle bir defaya mahsus olarak alıp yere koymak namazı bozmaz. Fakat namaz kılan kişi eliyle birine vursa namaz bozulur.
       • Namaz kılan bir erkeği hanımı öpse veya okşasa erkeğin namazı bozulmaz fakat erkek şehvet duysa namaz bozulur. Namaz kılan bir kadına kocası dokunsa ve öpse kadının namazı bozan durumlardandır.
       • Cemaatle namaz kılan kişi arkadan yeni gelen cemaate yer açmak için bir adım ileri gitse namazı bozulmaz. Şayet bu başkasının telkini ile olsa yani namaz kılana “ İleri git de yeni gelene yer aç “ dese ve namaz kılan bir adım ileri gitse namazı bozulur. Çünkü bir emirle bu hareketi yapmıştır. Namazda başkasının emri yerine getirilmez.
       • Namazda pantolonunu bağlamak namazı bozarken çözmek namazı bozmaz.
       • Bir şekilde kıbleden göğsü çevirmek namazı bozan durumlardandır.
       • Herhangi bir şey yemek veya içmek namazı bozar. Dişlerin arasında kalan nohuttan küçük parçaları yutmak namazı bozmazken, nohuttan büyük tane namazı bozar.
       • Ağızda bulunan şeker eridikçe tadı boğaza gitse namaz bozulur. Fakat kişi namazdan önce tatlı bir şey yediyse ve bu tat namaz esnasında hissedilse ve tadı yutsa namaz bozulmaz.
       • Özürsüz bir şekilde namazda birine bir şey işaret etmek için öksürse namaz bozulur. Fakat gayri ihtiyarı öksürse namaz bozulmaz. Balgamı gidermek veya sesi düzeltmek için öksürmek, yanlış okuyan imamı uyarmak veya kendisinin namazda olduğunu bildirmek için öksürmek  namazı bozmayan özürdür.
       • Ah çekmek, üflemek veya bilerek inlemek namazı bozar.
       • Cehennemi veya cenneti düşünerek duygulanıp ağlamak namazı bozmaz. Fakat bir yerinin ağrımasından dolayı ağlamak namazı bozar.
       • Teyemmümle namaza duran kişinin suyun aktığını duyması namazı bozan durumlar Akşam Namazı Vakti https://www.namazrekatlari.gen.tr/aksam-namazi-vakti.html Sun, 11 Nov 2018 01:49:37 +0000 Akşam Namazı vakti, Güneşin tamamen ufuktan kaybolması ile başlar. Güneşin kızıllığının geçmesi ile sona erer. İslam dininin büyük zatlarından olan Ebu Yusuf, İmam Muhammed, Şafiilerin ve Hanbelilerin görüş Akşam Namazı vakti, Güneşin tamamen ufuktan kaybolması ile başlar. Güneşin kızıllığının geçmesi ile sona erer. İslam dininin büyük zatlarından olan Ebu Yusuf, İmam Muhammed, Şafiilerin ve Hanbelilerin görüşlerine göre, şafak ufukta görülen kırmızı ışıktır. Kızıllığın gitmesiyle yatsı vakti girer.

        Akşam Namazını geciktirilmesinin bir sakıncası var mıdır

        Akşam Namazı vakti çok çabuk geçer. Bu yüzden ezanın bitiminin ardından hemen kılmak gerekir. (tırmızı) dan rivayet edilen bir hadisi şerifte peygamber efendimiz (s.a.v)  ''Namazın ilk vaktinde Allah'ın rızası, son vaktinde ise affı vardır.'' buyurmuşlardır. Yani namazını ilk vaktinde kılanlar Allah Tealanın sevgisini, hoşnutluğunu, son vaktinde kılanlar ise sadece o vakti terk etmedikleri için, o vaktin vebalinden kurtulur.

        Akşam Namazı Vakti

        Diğer vakit Namazları, sünnet ile başladığı halde neden Akşam Namazı farzından başlar

        Akşam namazının vakti çok çabuk geçtiği için farzı önce kılınıyor.

        Akşam namazı vaktinde kıyametin kopacağı doğru mudur 

        Peygamber Efendimiz Hazreti Muhammed (s.a.v ) bazı hadislerini yorumlayan İslam Alimlerinin, kıyamet gününün vakti ve saati tam olarak belirtilmemiş olmasına rağmen kıyametin akşam namazı vaktinde kopacağı görüşünü ortaya atmışlardır. Tabi bu görüşü Peygamber Efendimizin birçok hadisi şerifleri çürütmektedir.

        Peygamber Efendimize kıyametin kopma vakti soruldu ve efendimiz (s.a.v) şöyle buyurdular.

        Kıyametin ne zaman kopacağı Allah C.C başka kimsenin bilmediği beş gayptan biridir. Peygamber Efendimiz Allah u Tealanın kendisi de dahil, kimseye bildirmediğini vurguluyor.

        ]]>
        Namaz Kimlere Farzdır https://www.namazrekatlari.gen.tr/namaz-kimlere-farzdir.html Sun, 11 Nov 2018 11:27:36 +0000 Namaz kimlere farzdır, namaz kılmak, bütün Peygamberlerin ümmetlerini farz kılındığı gibi Hazreti Muhammed (s.a.v) Efendimizin de ümmetine farz kılınmıştır. Namaz kılmak İslam'ın 5 şartından ikincisidir. İsla Namaz kimlere farzdır, namaz kılmak, bütün Peygamberlerin ümmetlerini farz kılındığı gibi Hazreti Muhammed (s.a.v) Efendimizin de ümmetine farz kılınmıştır. Namaz kılmak İslam'ın 5 şartından ikincisidir. İslam'ın şartlarının ilki olan Kelime i Şahadet ile Müslüman olan bir kişi, İslam'ın ikinci şartı olan namaz kılmak ile samimi Müslüman olur. 

        Namaz Kılmak imanın şartlarından biri değildir. Yani namaz kılmayan bir insan namazın varlığını ve gerekliliğini kabul ettiği sürece İslam dinindendir. Şayet Allah'ın varlığını ve birliğini kabul ettiği halde, Allah'ın Kuran ı Kerim vasıtası ile farz kıldığı namazı inkar ederse dinden çıkar. Çünkü kitaplara iman, İmanın şartlarındandır. Kuranı Kerimin bir tek harfini bile inkar eden dinden çıkar. 

        Namaz kılmak kimlere farzdır
        • Müslüman olmak: ( İman etmemiş kimselere namaz kılmak farz değildir.)
        • Buluğ çağına erişmiş olmak:  Peygamber Efendimiz Hazreti Muhammed (s.a.v.) ( çocuklarınıza 7 yaşına geldiklerinde onlara namazı emredin) diye buyurmuşlardır. Anne ve Babalar çocuklarına 7 yaşına gelene kadar namaz kılmayı ve dinin diğer vecibelerini öğretmekle yükümlüdürler. Öğretmezler ise vebal altında kalırlar. Buluğ çağına gelmeden kendi başına namaz kılabilecek donanıma gelmiş olmaları gerekir.
        • Akıllı olmak: Doğuştan veya sonradan olsun namaz kılmayı akıl edemeyecek düzeydeki akıl hastalarına namaz kılmak ve diğer ibadetler farz değildir. Alzheimer hastaları gibi sonradan akli melekelerini kaybedenlerde namaz ve diğer ibadetleri yapmakla mükellef değildir.
        Namaz Kimlere Farzdır
        Hasta olanlara namaz kılmak farz mıdır

        Allah u Teala  Ali İmran suresi'nin 191. ayeti kerimesinde şöyle buyurmaktadırlar.(onlar ayakta iken, otururken, yanları üzerine yatarken Allah ı zikrederler.)
        peygamber efendimiz (s.a.v) bir hadisi şeriflerinde (hasta namazını ayakta kılamazsa oturarak, buna da gücü yetmezse sırt üstü yatarak namazını ima ile kılar.) buyurmuşlardır.

        Yukarıda belirtilmiş olan ayet ve hadisin kesin hükmünden de anlaşılacağı gibi, namazı terk etmek için hiçbir mazeret bahane olamaz. Baygınlık ve koma hali haricindeki bütün hastaların namaz kılması farzdır.

        Hazreti Ömer efendimiz ağır yaralı vücudundan kanlar akan bir vaziyette dahi namazını terk etmemiştir.
        ]]>
        Oturarak Namaz Nasıl Kılınır https://www.namazrekatlari.gen.tr/oturarak-namaz-nasil-kilinir.html Mon, 12 Nov 2018 10:58:33 +0000 Oturarak namaz nasıl kılınır, Öncelikle oturarak namaz kılmanın şartları bilinmelidir. Çünkü oturarak namaz kılmak için bazı şartların inkişaf etmesi gerekmektedir. Şartlar oluşmadığı taktirde oturarak Oturarak namaz nasıl kılınır, Öncelikle oturarak namaz kılmanın şartları bilinmelidir. Çünkü oturarak namaz kılmak için bazı şartların inkişaf etmesi gerekmektedir. Şartlar oluşmadığı taktirde oturarak kılınan namaz sahih olmaz. Namazın içinden olan farzlarından biri kıyamdır. Oturarak kılınan namazlarda farz olan bir davranış olan kıyam terk edilmiş olur. Farz olan bir davranışın özür olmadan terki namazı sahih yapmaz. 

        Oturarak Namaz Nasıl Kılınır 

        Oturarak Namaz Kılmak İçin Şartlar

        • Bir kişi sağlığından dolayı ayakta durmaktan aciz olsa, namazını oturarak kılabilir.
        • Namaz kılan kişinin ayakta kaldığında şiddetli ağrıları olsa veya ayakta kaldığında hastalığının artacağı endişesi varsa oturarak namaz kılabilir.
        • Bir kişi bir yere yaslanarak namaz kılabildiği halde oturarak namaz kılamaz. Kısa bir süre için ayakta durmaya mecali varsa, gücü yettiği kadar ayakta durur ve sonradan oturarak namazını tamamlayabilir.
        • Bir kişinin iftitah tekbiri alacak kadar birkaç saniye olsun ayakta kalabiliyorsa. Ayakta tekbirini alır ve sonra oturarak devam eder.
        • Namaz kılan kişi ayakta durabildiği halde rüku ve secde yapamıyorsa kişinin ayakta namaz kılmasına gerek yoktur. Oturarak namazını kılabilir.
        • Vücudunda yarası olan kişi rüku ve secde yaptığında yarasından bir miktar kan akma ihtimali varsa, kişi ayakta veya oturarak namazını kılabilir.
        • Ayakta namaz kıldığı taktirde idrarını tutamıyorsa kişi oturarak namazını kılabilir.
        • Tek başına namaz kıldığında ayakta durmaya gücü yettiği halde, cemaat ile namaz kılarken imamın uzun okumasından dolayı ayakta kılmaya gücü yetmiyorsa kişi oturarak namazını kılabilir.
        • Kişi oturarak namaz kıldığı halde rüku ve secdeye de gücü yetmezse, gözü ile ima ile rüku ve secde yapabilir. Secde etmek için kişinin başının altına yastık koyması olma. Bu durumda gözü ile ima ile kılması doğrudur.
        • Kişi oturarak da namaz kılmaya gücü yetmiyorsa sırt üstü yatarak da namazını kılabilir. Bu durumda ayaklarını kıbleye doğru uzatır ve omuzlarının altına yastık konarak biraz yükseltilir ve gözüyle ima ile namazını kılar. 
        • Oturarak namazını kılmaya gücü yeten kişi teşehhütte oturur vaziyette namaz kılmaya gücü yetiyorsa bu şekilde namazını kılar. Fakat gücü bu şekilde oturmaya yetmiyorsa nasıl kolayına gelirse öyle oturarak namazını kılar.
        • Bir kişi başı ile ima etmeye gücü yetmiyorsa namazını kazaya bırakır. Kalben ima etmekle namaz sahih olmaz. Allah (c.c.) bu dinde kolaylık vardır zorluk yoktur buyurmuştur. Bu nedenle de insanların üzerine kaldıramayacağı yükü yüklemez. Kişi oturarak namaz kılmanın şartlarını taşıyorsa namazlarını oturarak veya yatar pozisyonda kılabilir.
        • Bir özür olmadan farz namazlar bir binek üzerinde kılınmaz. Sabah namazının sünneti için de aynı hüküm geçerlidir. Bir binek üzerinde bu namazların oturarak kılınması için geçerli tam bir özrün bulunması gerekir.
        • Sünnet namazlar, sabah namazının sünneti dışında oturarak kılınabilir. Fakat sünnet namazları da ayakta kılmak daha faziletlidir.
        • Bir kimse nafile namaza ayakta başlasa ve yorularak bir yere dayansa veya oturarak devam etse namazı sahih olur. 
        ]]>
        Tevbe Namazı https://www.namazrekatlari.gen.tr/tevbe-namazi.html Tue, 13 Nov 2018 09:44:30 +0000 Tevbe namazı, Peygamber Efendimizin zaman zaman kıldığı ve sünnet olan namazlardandır. Günah işlemeyen insanoğlu yoktur. Zaten günah işlemese insan, melek olurdu. Bu günah işlemek normal anlamında düşünülmesin. Düny Tevbe namazı, Peygamber Efendimizin zaman zaman kıldığı ve sünnet olan namazlardandır. Günah işlemeyen insanoğlu yoktur. Zaten günah işlemese insan, melek olurdu. Bu günah işlemek normal anlamında düşünülmesin. Dünya hayatı o kadar zar ve imtihanlarla doludur ki, ister istemez insanlar zamanla aldanıyor ve Allah'ın (c.c.) sevmediği işleri yaparak günah kazanıyor.  Günah işleyen kimse hiç vakit kaybetmeden bu işlediği günahtan pişman olup tevbe etmelidir. Çünkü zamanında tevbe edilmeyen günah hem günah olma derecesini artırır hem de kişinin kalbini taşlaştırır ve daha farklı günahlar işlemesine zemin hazırlar. Bu yüzden günah işleyen insan hemen pişman olmalı ve hemen duaya sarılıp Allah'tan (c.c.) af ve mağfiret dilemelidir

        Bizi Allah'a (c.c.) yaklaştıran en büyük ve kutsi ibadet de namazdır. Kişi namaz ile Allah'ı (c.c.) tesbih eder, yüceltir ve yakarışlarla bağışlanmayı diler. En iyi tevbe etmenin yolu da şüphesiz ki namaz ile dua etmektir. Her dua ve ibadetin bir vakti vardır. Nasıl ki yağmursuzluk, yağmur duası etmek için bir sebepse ve nasıl ki Oruç tutmak için imsak ve iftar vakti belirlenmişse aynı bu şekilde de tevbe namazı için günah işlemek bir sebeptir.

        Tevbe namazı ne zaman kılınır

        Kişi günahından pişman olup da tevbe namazı kılacağı zaman en uygun zaman olan geceyi seçmeli. Tevbe namazı kerahet vakitleri dışında her zamanda kılınabilir. Gece saatlerinde, Allah'ın (c.c.) bereketinin ve mağfiretinin yağdığı daha önemli bir zaman dilimidir. Çünkü gece herkesin yatıp dinlendiği zamanda Allah'a (c.c.) ibadet edenleri Allah (c.c.) daha çok sever. Çünkü çoğu insanın yattığı zaman diliminde onlardan farklı olarak taze bir abdest alıp iki rekat tevbe namazı kıldıktan sonra dua ederek bağışlanmayı dilemek, tesbihte bulunmak ve Kur’an-ı Kerim okumak Allah'ın hoşnut olduğu ameller arasındadır. Tevbe namazının rekat sayısı yoktur. Kişi içinin rahatladığı zamana kadar namaz kılabilir. İki rekat olarak da kılınır. Gücünün yettiği kadarda kılınabilir.

        Tevbe Namazı.

        Peygamber Efendimiz (s.a.v.) bir hadisinde şöyle buyurmaktadır: " Bir kul günah işlerde sonra kalkıp güzelce abdest alıp temizlenir ve iki rekat namaz kılarak Allah'tan (c.c.) bağışlanmak dilerse, Allah (c.c.) onu mutlaka affeder."  Arkasından şu ayeti kerimeyi okumuştur: " O muttakiler ki çirkin bir iş yaptıklarında veya kendi nefislerine zulüm ettiklerinde, peşinden hemen Allah'ı anar, günahlarının affedilmesini dilerler. Zaten günahları Allah'tan başka kim affeder ki Bir de onlar, bile bile işledikleri günahlarda ısrar etmez, o günahları sürdürmezler."

        Tevbe namazını sık sık kılmak gerekir. Çünkü hayatımızda sürekli bilerek veya bilmeyerek günah işliyoruz ve bu günahlar için tevbe etmediğimiz taktirde ahirette bu günahların hesabını vermek çok zor ve dayanılmaz olacaktır. Hesabı ahirete bırakmadan bu dünyadayken kapatmak ahirette rahat edenlerden olmamıza sebep olacaktır. Tevbe etmenin en etkili yolu olan tevbe namazını kılarak günahlardan bağışlanma dilenmeli ve bir daha o günahlara dönmemelidir.

        ]]>
        Sabah Namazının Kazası https://www.namazrekatlari.gen.tr/sabah-namazinin-kazasi.html Tue, 13 Nov 2018 16:57:54 +0000 Sabah namazının kazası, sabah namazı imsak vaktinin girmesinden güneşin tam kendini göstermediği vakte kadar kılınması gereken ve vakti çok çabuk geçen bir namazdır. Büyük din Alimleri sabah namazının mümkün oldu Sabah namazının kazası, sabah namazı imsak vaktinin girmesinden güneşin tam kendini göstermediği vakte kadar kılınması gereken ve vakti çok çabuk geçen bir namazdır. Büyük din Alimleri sabah namazının mümkün olduğunca vaktinde kılınmasını kazaya bırakılmamasını tavsiye etmektedir.
        Sevgili Peygamberimiz Hazreti Muhammed (s.a.v ) sabah namazının önemine dikkat çekmek için, ''seher vaktinde kılınan iki rekatlık namaz dünya ve onun içindekilerden daha hayırlıdır'' buyurmuşlardır. Peygamber Efendimiz hadisi şerifte, dünyanın nimetleri geçici ve fani Ahiret nimetleri ise baki olduğu için dünyadan daha hayırlıdır demiştir. Çünkü sabah namazının hem bu dünya hem Ahiret nimetleri açısından sayısız faziletleri vardır.

        Uyanamadığı için sabah namazını vaktinde kılamayan ne yapmalıdır

        Gaflet halinde sabah namazını kılamayan bir kişi, (kerahat) vakti dediğimiz, güneşin doğuşundan sonraki  45 dakikalık zaman geçtikten sonra hemen abdestini alıp sünneti ile birlikte kaza eder. Böylelikle sabah namazının borcundan kurtulmuş olur ama vaktinde kıldığı namaz gibi sevap alamaz.

        Sabah namazının kazası nasıl kılınır

        Mümkün ise sabah namazı vaktinde, ''niyet ettim ALLAH rızası için, vaktinde kılamadığım sabah namazının kazasını kılmaya''  diyerek niyet ettikten sonra, iki rekat farzı kılınır. Kaza namazlarında sünnet kılınmaz.

        Bir kişi namaz kılmaya yeni başlamış ise daha önceki namazlarını nasıl kaza etmelidir

        Günlük kıldığı vakit namazlarının ardından kaza edebilir. Bu yöntem kazalarını hesaplamasında da kolaylık sağlar. Mesela, öğlen namazını her zamanki gibi kıldıktan sonra vaktinde kılamadığım öğlen namazının kazasını kılmaya diye niyet ederek  sadece farzını kılar. Yatsı namazının farzından sonra vitir namazını da kaza etmek gerekir.

        Sabah Namazının Kazası
        Sabah namazlarını ve diğer farz namazlarını bilerek terk etmenin günahı nedir

        Namaz kılmak Allah u Teala'nın emirlerindendir. İslam'ın beş şartından ikincisidir. Namaz dinin direği, müminin ise miracıdır. Namaz kılmak imanın şartlarından biri olmadığı için namaz kılmayan bir insan kafir olmaz. Namazın varlığını ve gerekliliğini kabul ettiği sürece imanı sahih olur ama namazı bilerek terk etmek çok büyük günahlardandır. Namaz kılmayan veya namaz vakitlerini kaçırdığı için üzülmeyen İnsanlar hakkında Peygamber Efendimiz (s.a.v) ''mümin günahını üzerine yıkılacak dağ gibi görür, münafık ise burnunun ucuna konmuş sinek gibi  görerek umursamaz''. buyurmuşlardır. Yani Müslüman o dur ki, günahlarının onu mahvedeceğini düşünerek üzüntü duyandır. Namazlarını terk etmek istemeden değil de hele ki bilerek terk etmek münafıklık alametidir. Böyle anlatılınca yanlış anlaşılmasın namaz kılmayanlar münafık olmaz. Yalnızca yapma iradesini kendilerinde bulamadıkları için üzüntü duymayanlar için geçerlidir bu durum. 
        ]]>
        Yolcu Namazı https://www.namazrekatlari.gen.tr/yolcu-namazi.html Wed, 14 Nov 2018 02:07:59 +0000 Yolcu namazına Peygamber Efendimiz oldukça önem verirdi. Yolcu namazına aynı zamanda sefer namazı da denir. Yolcu namazı kılmada oldukça büyük hikmet ve fazilet vardır. Yolculuğa çıkmaya niyet eden kişi öncelikle taze b Yolcu namazına Peygamber Efendimiz oldukça önem verirdi. Yolcu namazına aynı zamanda sefer namazı da denir. Yolcu namazı kılmada oldukça büyük hikmet ve fazilet vardır. Yolculuğa çıkmaya niyet eden kişi öncelikle taze bir abdest aldıktan sonra iki rekat namaz kılar ve yolculuğun hayırlı geçmesi için Allah’a (c.c.) dua eder. Bunu yapmak menduptur.

        Peygamber efendimiz yolculuğa çıkmaya niyet ettiğinde abdestini alır ve evinden çıkmadan iki rekat yolcu namazı kılar ve Allah’a (c.c.) dua ederdi. Gittiği yerden dönüşte ise henüz eve uğramadan mescide gider iki rekat namaz kılar ve Allah’a (c.c.) şükrederdi. Yolculuktan dönüşte mescit de namaz kılmak şart değildir. Kişi eve döndüğünde evde de kılabilir. Sefer demek, sadece savaşa gitmek değildir. Herhangi bir sebepten dolayı, ticaret için veya gezmek için bile uzak yere gidilecekse bu namazı kılmak sünnet olur. Kılma zorunluluğu yoktur. Fakat yolcu namazını kılan kişi hem Allah’ın (c.c.) koruması altına girer, dünyevi işlerinde işleri yolunda gider hem de sevabını alarak sünnet işlemiş olur. Bu tür sünnetlerde hem namazın sevabı alınır hem de Peygamber Efendimizin (s.a.v.) sünneti olduğu için yapıldığından ikinci bir sevabı alınır. Bu yüzden sünnet yapılacağı zaman onu Peygamber Efendimizin yaptığını düşünerek sünnet olduğunu bilerek yapmak ayrıca sevaplara vesile olacaktır.

        Yolcu Namazı

        Yolculuk namazı hakkında Resul’i Ekrem  şöyle buyurmuştur: “ Bir kimse sefere çıkacağı zaman çoluk- çocuğunun yanında kılacağı iki rekat namazdan daha üstün bir şey bırakmış olamaz. Namaz onun yerine hayru’l halef olur.” (Taberani)

        Ka’b bin Malik (r.a.) yolcu namazı hakkında şöyle anlatıyor: “ Hz. Peygamber Efendimiz (s.a.v.) seferden döndüğünde Medine’ye kuşluk vakti girerdi. Evine uğramadan önce mescide uğrar, iki rekat sefer namazı kıldıktan sonra evine giderdi. Bazen de eve gitmeyip bir süre mescitte otururdu."

        Yolcu Namazı Nasıl Kılınır

        • Önce niyet edilir: "Niyet ettim Allah rızası için iki rekat sefer namazı kılmaya "diye niyet edilir ve eller göbek hizasında bağlanır.
        • "Sübhaneke” okunduktan sonra "Euzu Besmele" çekilerek Fatiha suresi ve ardından bir zammı sure okunur.
        • " Allh-ü Ekber" diyerek rükuya gidilir ve üç defa "Sübhane Rabbiyel azim" denir.
        • "Semi allahülimen hamide " denerek doğrulunur. Tam dik durulduğunda "Rabbena lekel hamd" denir.
        • "Allah-ü Ekber" denerek secdeye varılır ve üç defa "Sübhane Rabbiyel ala" denir.
        • "Allah-ü Ekber" denerek oturulur ve bir süre bekledikten sonra "Allah-ü Ekber"  denerek tekrar secdeye varılır ve  "Sübhane Rabbiyel ala" denir.
        • Tekrar "Allah-ü Ekber" denerek ayağa kalkılır ve Sübhaneke duası okunduktan sonra besmele çekilip ardından bir zammı sure okunur.
        • " Allh-ü Ekber" diyerek rükuya gidilir ve üç defa "Sübhane Rabbiyel azim" denir.
        • "Semi allahülimen hamide" denerek doğrulunur. Tam dik durulduğunda "Rabbena lekel hamd" denir.
        • "Allah-ü Ekber" denerek secdeye varılır ve üç defa "Sübhane Rabbiyel ala" denir.
        • "Allah-ü Ekber" denerek oturulur ve bir süre bekledikten sonra "Allah-ü Ekber"  denerek tekrar secdeye varılır ve  "Sübhane Rabbiyel ala" denir.
        • Tekrar "Allah-ü Ekber" denerek oturulur ve Ettehiyyatü, Allahümme Salli, Allahümme Barik ve Rabbena okunduktan sonra önce sağ omuza dönülerek "Esselamün aleyküm verahmetüllah" denir sonra sola dönerek  "Esselamün aleyküm verahmetüllah" diye selam verilerek namazdan çıkılır. Ardından dua edilir.

        Yolculuk namazı kılmak hem insana iç huzuru]]> Zuhri Ahir Namazı https://www.namazrekatlari.gen.tr/zuhri-ahir-namazi.html Wed, 14 Nov 2018 09:13:54 +0000 Zuhri ahir namazı, ihtiyaten kılınan öğle namazının farzı demektir. Cuma namazı kılındığında, namazın sahih olmaması ihtimaline karşı işi sağlama almak için Cuma namazının arkasına dört rekat olarak kılınır. Z Zuhri ahir namazı, ihtiyaten kılınan öğle namazının farzı demektir. Cuma namazı kılındığında, namazın sahih olmaması ihtimaline karşı işi sağlama almak için Cuma namazının arkasına dört rekat olarak kılınır. Zuhri ahir namazı hakkında insanların akıllarını karıştıran ve merak edilen sorulardan derlediğimiz sizi aydınlatacak makalemizin size faydalı olmasını umarak sorulara geçiyoruz.

         Neden Zuhri Ahir Namazı Kılınır

        • Zuhri ahir namazının kılınış sebebi şudur. Bir görüşe göre Cuma namazı kılınacak şehirde birden fazla cami varsa ilk namaza başlanan camideki kişilerin namazı sahih olurken, daha sonra kılmaya başlayan camideki kişilerin Cuma namazı sahih olmaz denmektedir. Cuma namazı sahabeler döneminde tek merkezde kılındığından bu görüş türemiştir. Fakat şimdi islamın büyük coğrafyada yayıldığını düşünürsek bir şehirde milyonlarca insan varken tek camide kılmak veya ihtiyaç kadar camide kılmak imkansıza yakındır. Her camide mutlaka boşluklar olmaktadır. İslamın kolaylık dini olduğunu düşünürsek farklı camilerde kılınmasında sıkıntı yoktur diye düşünen alimlerin yorumları daha fazladır. Böyle olmasına rağmen ihtiyaten zuhri ahir namazının kılınmasında günah olmayacağı gibi sevap da kazanılır
        Zuhri ahir namazı kaç rekat kılınan bir namazdır
        • Bu namazın kılınmasındaki amaç, cuma namazı sahih olmasa öğle namazını atlamayalım diye kılındığı için öğle namazının farz rekatı kadar olmalıdır. Yani bu namaz dört rekat bir namazdır ve aynı öğlen namazının farzı gibi kılınır.

        Zuhri Ahir Namazı

        Zuhri ahir namazı mutlaka kılınması gereken bir namaz mıdır

        • Hiçbir kimse bu namazın kesinlikle kılınması gerektir görüşünü savunamaz. Bu namaza farz, vacip veya sünnet bir namaz denemez. Bu namazın kılınması ihtiyattan kaynaklandığı için kılan sevabını alır, kılmayan ise mesul değildir.

        Zuhri ahir namazı için kamet gerekir mi

        •  Hayır. Zuhri ahir namazı için kamet edilmesine gerek yoktur.

         Zuhri ahir namazı yerine kazaya niyet edilir mi

        •  Zuhri ahir namazı yerine kaza namazına niyet etmek doğru bir davranış olmaz. Zuhri ahir niyetiyle kılınmalıdır. Çünkü kılınmasının sebebini yukarıda anlattığımız gibi şayet Cuma namazı sahih olmadıysa öğle namazının farzı yerine geçsin diye kılınan bir namazdır.

         Zuhri ahir namazına nasıl niyet edilir

        • “Niyet ettim Allah rızası için dört rekat zuhri ahir namazı kılmaya” diye niyet edilir.
        ]]>
        Namazın İnsana Kazandırdıkları https://www.namazrekatlari.gen.tr/namazin-insana-kazandirdiklari.html Wed, 14 Nov 2018 10:19:38 +0000 Namaz, İslam'ın beş şartından Kelime i Şehadet ten sonra ikinci sıradadır. Bu sıralama Namazın kıymeti bakımından çok önemlidir. İslam inanışına sahip insanlar, Kelime i şehadet ile imanlarını tasdik ettikten sonra, namaz i Namaz, İslam'ın beş şartından Kelime i Şehadet ten sonra ikinci sıradadır. Bu sıralama Namazın kıymeti bakımından çok önemlidir. İslam inanışına sahip insanlar, Kelime i şehadet ile imanlarını tasdik ettikten sonra, namaz ile bunun samimiyetini doğrulamaktadırlar. Namaz imanın şartlarından biri olmadığı için namaz kılmayan, Müslüman değildir denilemez. Sadece dininin gereğini yapmadığı için günahkar olur oda yüce Allah ile kendisi arasındadır ama hem yapmaz, hemde namaz kılmaya gerek yoktur derse , dinden çıkarak kafir olur.

        Allah u teala yüce kitabı Kuran ı Kerim de her Müslüman a namaz kılmayı birçok ayetinde emir ve tavsiye etmektedir.

        Bu ayetlerden bazıları şunlardır.

        • İman edip iyi işler yapan, Namazı dosdoğru kılıp, zekatı verenlerin Rableri katında elbette mükafatları vardır. Onlara hiçbir korku olmadığı gibi onlar mahzunda olmazlar. BAKARA suresi 277.
        • Sizin asıl dostunuz Allah tır, onun Rasulü dür ve Namazlarını kılan zekatlarını veren ve ruku eden Müminlerdir. NİSA suresi 55.
        • Şeytan içki ve kumar ile sizin aranıza düşmanlık ve kin sokmak ve sizi Allahı anmaktan ve namazdan alıkoymak ister. Artık bunlardan vazgeçtiniz değil mi NİSA suresi 91.

         Allah u teala eğer Kuran ı Kerim veya sevgili Habib i Efendimiz Hazreti Muhammed (s.a.v) vasıtası ile bir ibadet veya başka herhangi bir konuda yapılmasını emir veya tavsiye ediyor ise, mutlaka insanların lehine büyük faydaları olduğu içindir. Yoksa Allah u Teala'nın kullarının yaptığı hiçbir ibadete ihtiyacı yoktur. İhtiyaç sahibi olanlar sadece kullardır.

        Namazın İnsana Kazandırdıkları

        Peygamber Efendimiz, Hazreti Muhammed (s.a.v ) sahabe i kirama ''ümmeti namaz, ümmeti namaz, ümmeti namaz'' diye namazın önemini hatırlatmak için üç defa tekrar etmiştir. Yani Sevgili Peygamberimizin Ashabına namazınızı terk ederseniz, sizi ben bile kurtaramam vurgusunu yapmak istemiştir. Peygamber Efendimiz, (S.A.V) biricik kızı hazreti fatımaya da Peygamber kızıyım diye, Allah u teala'nın emirlerinden uzaklaşmamasını örgütlülerdi. 

        Namazın insanlara faydaları nelerdir

        • Namaz kılmanın özünde zikir vardır. zikir ise sürekli Allahın büyüklüğünü hatırlayacağından insanları kötülüklerden alı koyar.
        • Namaz müminin miracıdır. buyurmuştur sevgili peygamberimiz. namaz insanların günde beş kere konuştukları bütünleşmeleri için bir vasıtadır.
        • Namazın içindeki hareketler sağlık yönünden bir çok faydası olan hareketlerdir.
        • Namazın başlangıcında abdestli olmak vardır. temiz bir ortam olmazsa namaz kabul olunmaz. bu sebepten namaz insanlığa temizliğe alıştıran ve temiz olmayı sağlayan bir ibadettir. böylelikle insanları pislikten meydana gelen bir çok hastalıktan korur.
        • Namaz insanları cami gibi ibadet yerlerinde birleştirerek aralarındaki sevgi ve kardeşliği pekiştirir.
        • Günde beş vakit kılınan namaz küçük günahların affına vesiledir.
        • Namazı dosdoğru kılanların dostu Allah' tır. ve Allah u Teala dostlarının dualarını kabul eder.

        Allah bütün Ümmeti Muhammedi Namazını dosdoğru kılanlardan eylesin. (amin)

        ]]>
        Namazın Mekruhları https://www.namazrekatlari.gen.tr/namazin-mekruhlari.html Wed, 14 Nov 2018 17:09:17 +0000 Namazın mekruhları iki türdür. Tahrimi mekruh, harama yakın olan mekruhlar ve tenzihi mekruh, helale yakın olarak mekruhlardır. Bir vacibin terki tahrimen mekruhken, bir sünnetin terki tenzihi mekruhtur. Tenz Namazın mekruhları iki türdür. Tahrimi mekruh, harama yakın olan mekruhlar ve tenzihi mekruh, helale yakın olarak mekruhlardır. Bir vacibin terki tahrimen mekruhken, bir sünnetin terki tenzihi mekruhtur. Tenzihi mekruhlarda aralarında derecelerine göre değişir. Yani bir tenzihi mekruh terk edilmesi daha kötü olan bir sünnetin terki ise bu tahrimen mekruha yakın olur.

        Namazın Mekruhları

        Namazın Mekruhları

        • Namaz kılan kişinin hiçbir özrü olmadan bir direğe veya duvara dayanarak namaz kılması mekruhtur.
        • Namazın mekruhkarından biri de kişinin sağa ve sola sallanmasıdır. Çünkü bu türlü davranışlar zaruretten yapılmaz ve yapılmasının huzura aykırı bir durumu vardır.
        • Namazda bir sinek veya böceği elle kovalamak mekruhtur. Fakat bir böceğin ısırmasından korkan kişi bu böceği öldürmeden sadece tutup uzaklaştırmasında bir kerahet yoktur.
        • Namazda içeri yayılan hoş bir kokuyu kasten koklamak, tükürmek, erkekler için kolları dirseklere doğru sıvamak namazın mekruhlarındandır.
        • Namazda kıyam, secde ve rüku esnasında bir özür olmadan ellerin sünnet olan yerlere konmasının dışında farklı yere konması mekruhtur.
        • Namazda dizleri yere değdirmeden elleri yere değdirmek ve secdeden kalkarken ellerden önce dizleri kaldırmak mekruhtur.
        • Erkeklerde secde esnasında kollarının tamamını yere değdirmesi mekruhtur.
        • Rüku ve secde yaparken çok acele olarak (biraz beklemeden )rüku ve secde yapmak mekruhtur.
        • Namazda geğirmek veya esnemek, elle ağzı kapatmak mekruhtur. Çünkü geğirmek bir tembellik belirtisidir. Esnemek ise gevşekliği gösterir. Namazda tam huşu olmalıdır.
        • Namaz esnasında herhangi bir özür olmaksızın birine bir işarette bulunmak için öksürmek namazın mekruhlarındandır. Öksürüğü elden geldiği kadarıyla ötelemeye çalışmak edebi gösterir.
        • Namazda kılan kişinin üfürmesi mekruh olan bir davranıştır.
        • Namazda iken dışarıdan birinin verdiği selamı el veya baş ile almak mekruh bir davranıştır.
        • Namaz sırasında ağızda nohut tanesinden küçük bir parçayı yutmak mekruhtur. Zaten nohut büyüklüğü olursa namaz bozulur.
        • Yemek hazır ise namaza durmak mekruhtur. Ancak namaz vaktinin çıkması yakınsa önce namaza durulur sonra yemek yenir. Yemek ister iştah çekici olsun ister olmasın fark etmez. 
        • Namazda gözleri semaya doğru dikmek veya yummak, sağa sola bakmak namaza konsantreye engel olacağı için mekruhtur. Fakat Allah'ın (c.c.) karşısında tam bir huşu ile durmak için gözlerini kapaması kişiyi daha konsantre ediyorsa bu şekilde kapamasında kerahet yoktur.Rüku veya secdede tesbihleri terk etmek veya üçten az okumak namazın mekruhları arasındadır.
        • Başkasının olan bir yerde hane sahibinin rızası olmadan namaz kılmak mekruhtur. Başkasının bir seccadesini seccade sahibinin izni olmadan kullanmak ve namaz kılmak mekruhtur.
        • Bir sobaya, ateşle dolu mangala, ocağa, muma, lambaya karşı namaz kılmak mekruhtur.
        • Tuvalete gitme ihtiyacı hissettiği halde namaza başlamak ve hızlı bir namaz kılmak mekruhtur.
        • Namaza engel olmayacak kadar bir pisliğin namaz yerinde veya bedende bulunması mekruhtur.
        • Ev işlerinde kullanılan günlük elbiselerle namaz kılmak mekruhtur. Çünkü en güzel ve temiz elbiselerle namaz kılmak emrolunmuştur.
        • Erkeklerin özellikle sıcak bölgelerde gömlek giymeden sadece şalvarla namaz kılmaları mekruh bir davranıştır.
        • Erkeklerin herhangi bir zarureti olmadan ipek elbise ile namaz kılmaları mekruhtur.
        • Erkeklerin namaz esnasında saçlar öne düşmesin diye arkadan bağlaması mekruhtur.
        • Namazda başın mendille sarılmasıyla tepenin açık bırakılması namazın mekruhları arasındadır.
        • Erkeklerin gevşeklikten dolayı namazda saçlarını bir takke veya sarıkla örtmemesi mekruhtur.
        • Üzerinde canlı resminin olduğu bir elbise ile namaz kılınması mekruhtur. Fakat bunun]]> Namazın Farzları https://www.namazrekatlari.gen.tr/namazin-farzlari.html Thu, 15 Nov 2018 12:19:41 +0000 Namazın farzları, namazın, namazın dışında ve içinde olmak üzere 12 farzı vardır. Namazın dışında olan farzla namaza hazırlık niteliğindedir. Bu nedenle namazın şartları denir. Namazın içindeki farzlar namaza başla Namazın farzları, namazın, namazın dışında ve içinde olmak üzere 12 farzı vardır. Namazın dışında olan farzla namaza hazırlık niteliğindedir. Bu nedenle namazın şartları denir. Namazın içindeki farzlar namaza başlanınca yapılır ve namaz ibadetini oluşturduğu için namazın rükunları olarak adlandırılır. 

     Namazın Farzları (Şartları)

     Hadesten Taharet: Hades cünüplük ya da abdestsizlik anlamına gelen hükmi kirlilik demektir. Namaz kılabilmek ve kılınan namazın geçerli olabilmesi için önce abdest alınması gerekir. Eğer cünüplük söz konusuysa gusül abdesti alınarak namaz kılınması gerekir. Lohusalık ve adet döneminde olan kişiler namaz kılamaz. Namaz kılabilmeleri için adetin ve lohusalık döneminin bitmesi ve gusül abdesti alınması gerekir.

     Necasetten Taharet: Namazdan önce maddi kirliliğin temizlenmesi anlamına gelir. Vücut, giyilen kıyafet, namaz kılınacak yerin temizlendikten sonra namaza başlanması gerekir. 

     Setr-i Avret: Namazın geçerli olabilmesi için vücutta dinen kapatılması gereken ve başkalarının görmesi haram olan yerler avret mahali olarak tanımlanır. Bu yerlerin geçerli namaz için örtülmesi şarttır. Namaz kılarken giyilen kıyafet vücut rengini ve hatlarını belli etmemelidir. Vücut hatlarını belli eden kıyafetle kılınan namaz mekruhtur.

     İstikbal-i Kıble: Namazın kıbleye yönelerek kılınması gerektiği anlamındadır. Mescid-i Haram'da namaza duran bir kimsenin hem yüzü mutlaka Kabe'ye dönük olmalıdır. Kabe'den uzakta olan kişiler ise namazı Kabe'nin bulunduğu tarafa doğru yönelerek kılmalıdır.

     Vakit: Farz namazlar, sonrasında ya da öncesinde kılınan namazlar, teravih namazı, bayram namazları, vitir namazı kılabilmek için vaktin girmesi şarttır. Farz namazlarının vaktin hemen girdiğinde kılınması daha makbuldür. Yatsı namazının ise gecenin üçte birlik kısmına kadar geciktirilmesinin makbul olduğu kabul edilmektedir. Bazı durumlarda öğlen ve ikindi namazının, akşam ve yatsı namazının birleştirilerek kılınması kabul edilebilmektedir. 

     Niyet: Kılınan namazın sadece Allah rızası için ve hangi namazın kılınacağını belli etmek için niyet etmek şarttır. Niyetin kalpten yapılması esas olsa da dille söylenmesi şart değildir. Nafile namazı kılınacaksa niyet etmek kafi gelirken hangi namazın kılınacağını belirlemek şart değildir.

     Namazın Farzları (Rukünleri)

     İftitah Tekbiri: Namaza Allah-u Ekber diyerek başlamak anlamındadır. Niyet ettikten sonra Allah-u Ekber deyip eller kaldırılarak tekbir alınır.

     Kıyam: Namazda ayakta durmak anlamına gelir. Gücü ayakta durmaya yetmeyenler namazı gücü yettikleri şekilde kılabilir. 

     Kıraat: Namazda Kur-an'dan asgari şekilde okunması anlamına gelir. Kıraatin farz olduğu her rekatta Kur-an'dan kısa olacak şekilde üç ayet ya da üç ayete eş değer bir tane uzun ayet okunması gerekir. 

     Rukü: Her rekatta eller dizlere ulaşacak kadar sırtın eğilmesi anlamına gelir. Sırt ve baş düz bir satıh oluşturacak kadar eğilmek anlamındadır.

     Secde: Her bir rekatta vücudun belirli bölgelerini yere koyarak kapanmak anlamına gelir. Diz, ayak, eller, alın ve burnun yere değdirilmesidir. Alın ve burnun sadece yere değdirilmesi değil yerin sertliğinin hissedilmesi de gerekir.

     Kade-i Ahire: Namazın sonunda Ettahiyyatü okuyacak kadar oturmak demektir. 

     ]]> Namaz Elbisesi https://www.namazrekatlari.gen.tr/namaz-elbisesi.html Thu, 15 Nov 2018 14:48:02 +0000 Namaz elbisesi, namaz İslam'ın beş şartından biri olan namazın kılarken yerine getirilmesi gereken 12 farzı vardır. Bu farzlardan birisi de setru avrat dır. Yani mahrem olan kişilere gösterilmesi yasak Namaz elbisesi, namaz İslam'ın beş şartından biri olan namazın kılarken yerine getirilmesi gereken 12 farzı vardır. Bu farzlardan birisi de setru avrat dır. Yani mahrem olan kişilere gösterilmesi yasak olan bölgelerini kapatmaktır. Bu kapatılması emredilen yerler kadınlarda bileklerden itibaren eller, küçük topuğun alt kısmından başlayarak ayaklar ve yüzleridir. Bu tarif hanefi mezhebine göre böyledir. Diğer mezheplerde ise ayaklarda kapatılmalıdır. Erkeklerde ise diz kapaklarının altından göbeğine kadar olan bölge avret mahallidir.

     Namazın farzlarından bir diğeri ise necasetten taharet tir. Yani Namaz kılınan kıyafetin üzerinde necis bir maddenin bulunmamış olmasıdır. Namaz kıyafetinin şeklinin önemi kadar temizliği de çok önemlidir. Çünkü namazın farzlarından biri eksik olursa namaz kabul olunmaz.

     Kadınların, namaz kılarken örtünme şekilleri nasıl olmalıdır

     • Namaz başörtüsü geniş ve omuzları kapatacak uzunlukta olmalıdır.
     • Erkek kıyafetine benzer kıyafetlerle namaz kılınmamalıdır.
     • Vücut hatlarını belli edecek kadar dar olmamalıdır.
     • İçini belli eden şeffaf kıyafetlerle namaz kılınmaz.
     • Bol ve ayak topuklarına kadar uzun kıyafetler tercih edilmelidir.
     • Yukarıda belirtilen özellikteki kıyafetlerin en önemli şartı ise temiz olmasıdır. Çünkü namazda temizlik esastır.
     Namaz Elbisesi

      
     Erkeklerde namaz kıyafetleri nasıl olmalıdır

     • Erkeklerin yukarıda belirttiğimiz avret mahalleri kapalı olmalıdır.
     • Dar ve çok sıktırmış pantolonlarla namaz kılmak uygun olmaz.
     • Kadın kıyafetine benzer kıyafetlerle namaz kılınmaz.
     • Namaz kılarken takke takmak sünnettir.
     • Namaz kıyafetlerinin en önemli kuralı temiz olmasıdır.

     Çok eski sayılmaz, kadar bizim ülkemizdeki kadınlar, günlük ev kıyafetleri ile namaz kılmayı tercih ederlerdi. Günümüzde ise bu iş büyük bir sektör haline gelmiştir.

     ]]>
     Namazın Sünnetleri https://www.namazrekatlari.gen.tr/namazin-sunnetleri.html Thu, 15 Nov 2018 17:12:06 +0000 Namazın sünnetleri, namazın vaciplerini tamamlayarak onlardaki noksanları tamamlar ve aynı zamanda daha fazla sevap kazanılmasını sağlar. Sünnetlere riayet etmek Peygamber Efendimize (s.a.v.) olan sevgimizin alametidir. Buna
     Namazın sünnetleri, namazın vaciplerini tamamlayarak onlardaki noksanları tamamlar ve aynı zamanda daha fazla sevap kazanılmasını sağlar. Sünnetlere riayet etmek Peygamber Efendimize (s.a.v.) olan sevgimizin alametidir. Buna rağmen sünnetlerin terk edilmesi namazın sahih olmamasını sağlamaz ve tekrar kılınması için bir durum teşkil etmez. Fakat sünnetin hak olduğunun bilinmemesi ve gereksiz sayılarak küçümsenmesi ve bu yüzden terk edilmesi küfürdür.


     Namazın Dışında ve İçinde Olmak Üzere Sünnetleri

     • Beş vakit kılınan namazlar ve cuma namazı için ezan okumak ve kamet getirmek namazın sünnetlerindendir. Cemaat ile birlikte bir seferde birçok kaza namazı kılınacaksa bir defa ezan okumak ve her farz için ayrı kamet getirmek sünnettir. Erkekler kendi evlerinde kaza namazını tek başına kılacakları zaman ezan okuması ve kamet getirmesi müstehaptır. Kadınlar ezan okumaz ve kamet getirmezler.
     • İftitah tekbiri alınacağı esnada elleri yukarı kaldırmak sünnettir. Erkekler baş parmakları kulak yumuşaklığına değecek ve avuç içi kıbleye bakacak şekilde yukarı kaldırırken, kadınlar ise parmaklarının uçları omuzlarına varacak şekilde ellerini göğüs hizasına kaldırarak "Allah-ü Ekber " denir.
     • Erkekler tekbir alacakları zaman parmaklarının arası fazla zorlanmayacak şekilde biraz açmaları sünnettir.
     • Namaz kılınırken ilk rekatta tekbirden sonra gizlice " Sübhaneke " duasının okunması ve " Euzu Besmele " çekilmesi, diğer rekatlarda Fatiha suresinden önce besmele çekilmesi ve Fatiha sonrası " amin " denmesi sünnettir.Namaz esnasında erkeklerin sağ ellerini sol ellerinin üzerine korken baş parmağın ve küçük parmağın sol el bileğini kavraması, kadınlarda ise sağ elin düz biçimde  ve gögüs hizasında sol elin üzerine konması namazın sünnetlerindendir.
     • Namaz esnasında her hareket başında " Allah-ü Ekber " denmesi ve rükudan doğrulurken " Semi allahülimen hamide " denmesi sünnettir.
     • Rükuda iken üç defa " Sübhane rabbiyel azim " denmesi ve secdede üç defa " Sübhane rabbiyel ala " denmesi sünnettir.
     • Erkekler rükuda iken ellerinin parmakları açık olacak şekilde diz kapaklarını kavraması, kadınlarda ize kavramadan diz üzerinde tutulması ve parmakların açık olmaması namazın sünnetlerindendir.
     • Bir özür durumu yok ise kıyamda iken iki ayak arasında dört parmaklık açıklık bulunması sünnettir.
     • Secdeden doğrulup beklenirken ve tahiyyatta erkeklerin sol ayaklarını arkaya uzatırken sağ ayaklarının baş parmağını kaldırmadan kıbleye doğru dikmeleri, kadınlarda ise sol ayaklarını sağ tarafa yatık bulundurarak oturmaları namazın sünnetleri arasındadır.
     • Secdeye varılırken bir düzen izlenmeli. Önce diz, sonra eller ve en son yüz yere değmelidir. Secdeden kalkarken de önce yüz, sonra eller en son da dizlerin kaldırılması sünnettir.
     • Tahiyyatta ellerin uylukların üzerinde kıbleye dönük olarak tutulması namazın sünnetlerindendir.
     • Otururken, " Ettehiyyatü " okuma esnasında "la ilahe" denirken işaret parmağını kaldırmak ve " illallah " denirken indirilmesi sünnettir.
     • Tüm namazların son oturuşunda salatü selamdan sonra, sağa ve sola selam vermeden önce dua edilmesi sünnettir. Bu dua genellikle " Rabbena duası " olarak yapılmaktadır.
     • Namazdan çıkış selamı verilirken önce sağ tarafa, sonra sol tarafa selam verilmesi namazın sünnetlerindendir.
     • Namaz kılınacak yerde birinin önünden geçme ihtimali varsa önüne bir set koyması sünnettir. 
     ]]>
     Namazda Huşu https://www.namazrekatlari.gen.tr/namazda-husu.html Fri, 16 Nov 2018 07:00:22 +0000 Namazda huşu, huşu sözlük anlamı olarak çekinmek, korkmak, boyun bükmek gibi manevi eylem olarak tanımlanabilir. Aslen kalpte, ancak bedenle yapılan bir tür eylemdir. Kalbin huzuru, bedenin de sakin ve hareketsizliğidir. Huşu Namazda huşu, huşu sözlük anlamı olarak çekinmek, korkmak, boyun bükmek gibi manevi eylem olarak tanımlanabilir. Aslen kalpte, ancak bedenle yapılan bir tür eylemdir. Kalbin huzuru, bedenin de sakin ve hareketsizliğidir. Huşu ile kılınan namaz Kur-an-ı Kerim'de kurtuluşun anahtarı olarak tanımlanır. Namazda huşu, kalbi yalnızca Allah'a teslim ederek, ondan başka bir şeyle meşgul olmadan huzurla kılınan namazdır. Allah'ın huzurunda olmak, yalnızca Allah'ı düşünmek, görmesek de Allah'ı hissederek namaz kılmaktır.

     Sahabe Ve Alimlere Göre Namazda Huşu

     Hz. Ali: Namazda huşunun müslümanlara karşı yumuşak olmak, namaz kılarken sağa ve sola yönelmemek olarak tanımlamıştır. Kalpte yaşanan huşu ile namazda donmuş hiç hareketsiz durmak, sağa sola bakmamak ve herhangi bir şeyle ilgilenmemektir buyurmuştur.

     İbn-i Abbas: Namazı huşu ile kılan kişi Allah'tan korkan kişi diye buyurmuştur. 

     Alimler namazda huşuyu; tüm himmeti namaz için toplamak, namaz haricinde her şeyden uzak durmak, gözleri secdeden ayırmamak, elbise ya da herhangi bir şeyle oynamamak olarak tanımlamıştır.

     Namazda Huşu Neden Önemlidir

     Namaz huşu ile kılınmazsa namaz kılan kişiye ağır gelir. Huşu ile kılınmayan namaz kişiye yorgunluk getirir. Bu nedenle namazın huşu içinde kılınması gerekir. Huşu ile kılınan namaz kılan kişinin rahatlamasını ve ferahlamasını sağlar.

     Namazda Huşu İçin Gerekli Olanlar
     • Namazın huşu içinde kılınabilmesi için namazın şartlarının eksiksiz yerine getirilmesi gerekir.
     • Namazın vakti girdiğinde zaman kaybedilmeden kılınmasına özen gösterilmelidir.
     • Namazın cemaatle kılınmasına gayret edilmelidir.
     • Yapılacak bir iş varken namaza durmak ve bu işi yetiştirebilmek için namazda acele etmek kılınan namazın zorlaşmasına sebep olur. Namaz her işten önce gelmeli ve başka bir iş için ertelenmemelidir.
     • Farz namazların öncesi ve sonrasında nafile namazları kılmaya özen gösterilmelidir.
     • Namazın sünnetleri terk edilmemelidir.
     • Namaz kılarken kılınan namazın son namaz olduğunu düşünmek gerekir.
     • Namazın kılınacağı yerin zihni meşgul edecek nesnelerden arındırılmalıdır. 
     • Namaz sonrasında namazın kabul edilmesi için Allah'a dua edilmelidir.
     ]]>
     Namazın Vacipleri https://www.namazrekatlari.gen.tr/namazin-vacipleri.html Fri, 16 Nov 2018 07:22:59 +0000 Namazın vacipleri, namazın vacipleri yapıldığında namazın farzları tamamlanarak eksikliklerin giderilmesi sağlanır. 18 tane vacibi bulunan namazda bu vaciplerden bir tanesi terk edildiğinde ya da geciktirildiğinde namazın son Namazın vacipleri, namazın vacipleri yapıldığında namazın farzları tamamlanarak eksikliklerin giderilmesi sağlanır. 18 tane vacibi bulunan namazda bu vaciplerden bir tanesi terk edildiğinde ya da geciktirildiğinde namazın sonunda yanılma secdesi yapılması gerekir.

     Namazın Vacipleri Nelerdir
     1. Namaza büyüklük anlamına gelen Allah-u Ekber diyerek başlamak,
     2. Namazda Fatiha suresini okumak,
     3. Farz olan Kur-an okunmasının ilk iki rekata bağlı kalması, 
     4. İlk iki rekatın her birinde Fatiha'nın bir defa okunması,
     5. Ayet ve surelerden önce Fatiha okumak,
     6. Fatiha'dan sonra bir sure ya da bir sureye denk gelecek kadar ayet eklenmesi,
     7. Namaz tek başına kılınıyorsa sabah, akşam ve yatsı namazının istenirse sesli bir şekilde ya da gizli kılınması vaciptir. 
     8. Öğle, ikindi ve nafile namazların sessiz kılınması vaciptir.
     9. Sabah, cuma, bayram, teravih ve vitir namazları cemaatle kılındığında her rekatında sesli Kur-an okumak, akşam ve yatsı namazında ilk iki rekatta sesli kur-an okumak, öğle namazının tüm rekatlarında, akşam namazının üçüncü, yatsı namazının son iki rekatında kıraatın gizli yapılması vaciptir.
     10. Vitir namazında Kunut duası okumak vaciptir.
     11. Kazaya bırakılan namaz gündüz cemaatle kılınıyorsa ve kıraat yapılması gereken bir namazsa sesli kıraat yapılır. Eğer sessiz kıraat yapılması gereken bir namazsa kıraatın gizli yapılması gerekir. Namaz cemaatle değil tek başına kılınıyorsa sesli kıraat yapılması gereken namazı kaza ederken isterse sesli isterse sessiz kılabilir. 
     12. Secdede alın ile birlikte burnun da yere temas ettirilmesi vaciptir.
     13. Üç ve dört rekat kılınan namazlarda ilk oturuş vaciptir.
     14. Namazlarda her oturuşta Ettehiyyatü okumak vaciptir.Namazda okunan secde ayeti sebebiyle tilavet secdesi yapmak vaciptir.
     15. Ramazan ve Kurban bayramı namazlarında üçer ziyade tekbiri vaciptir. Birinci rekatlarda rükü ve secde tekbiri sünnet, ikinci rekat rukü tekbirleri ise ziyade tekbirlere yakın olduğundan dolayı yine vaciptir.
     16. Namazlarda sıraya uyulması, farz arasına farz olmayan bir şey eklenmemesi gerekir. Ayakta durduktan sonra rukuya gitmek, ruküdan sonra ise secdeye varmak gibi sıraya sadık kalınması gerekir.
     17. Her bir vacibi zamanında yapmak, ertelememek vaciptir.
     18. Namaz sonrasında selam vermek vaciptir. 
     ]]>
     Cuma Namazı Kaç Rekattır https://www.namazrekatlari.gen.tr/cuma-namazi-kac-rekattir.html Fri, 16 Nov 2018 23:36:41 +0000 Cuma namazı kaç rekattır, Müslümanlar için büyük öneme sahip olan cuma namazı, sağlığı yerinde olan her erkek için farz namazlardandır. Cuma günleri cemaatle birlikte öğle namazı vaktinde kılınan namaz toplamda 16 re Cuma namazı kaç rekattır, Müslümanlar için büyük öneme sahip olan cuma namazı, sağlığı yerinde olan her erkek için farz namazlardandır. Cuma günleri cemaatle birlikte öğle namazı vaktinde kılınan namaz toplamda 16 rekattır. 4 rekat sünnet, 2 rekat farz, 4 rekat son sünnet, 4 rekat son öğle (Zühri Ahir) ve 2 rekat vaktin son sünneti şeklinde kılınır. 

     Cuma Namazının 4 Rekatlık İlk Sünnetinin Kılınışı

     1.Rekat: Niyet ettim Allah rızası için Cuma namazının dört rekat ilk sünnetini kılmaya diyerek niyet edilir. Allah-u Ekber dedikten sonra Sübhaneke okunur. Euzü Besmele çekildikten sonra Fatiha suresi okunur. Kur'an-ı Kerim'den bir sure ya da bir sureye denk gelecek uzunlukta en az 3 ayet okunup rükuya gidilir. İki defa secdeye gidilip ayağa kalkılarak ikinci rekata geçilir.

     2.Rekat: Ayakta besmele çekilip Fatiha suresi okunur. Ardından Kur'an-ı Kerim'den bir sure ya da üç ayet okunarak rukuya gidilir. İki defa secde yapıldıktan sonra oturarak Ettahiyyatü okunup beklemeden üçüncü rekata geçilir.

     3.Rekat: Ayakta besmele çekilerek Fatiha suresi okunur. Kur'an-ı Kerim'den bir sure ya da birkaç tane ayet okunup rükuya gidilir. İki defa secde yapılarak dördüncü rekata geçilir. 

     4.Rekat: Ayakta Besmele çekilip Fatiha suresi okunur. Kur'an-ı Kerim'den bir sure ya da sureye denk gelecek üç ayet okunup rükuya gidilir. İki defa secde yapıldıktan sonra oturularak Ettehiyyatü, Allahümme Salli, Allahümme Barik ve Rabbena duaları okunur. Es selamu aleyküm ve rahmetullah diyerek baş önce sağa, sonra sola çevrilerek selam verilip Cuma namazının 4 rekat ilk sünneti tamamlanır.

     Cuma Namazının 2 Farzının Kılınışı

     1.Rekat: Müezzin Kamet getirdikten sonra Niyet ettim Allah rızası için Cuma namazının 2 rekat farzını kılmaya, uydum imama diye niyet edilir. Allahu Ekber diyerek namaza başlanır. İmamla birlikte sessiz bir şekilde Sübhaneke okunur. Ardından imam Fatiha ve Kur'an-ı Kerim'den sure ya da birkaç tane ayet okur. Rukuya gidilir. İki defa secdeye gidildikten sonra ikinci rekata geçilir.

     2. Rekat: Kıyamda imamın Fatiha ve Kur'an-ı Kerim'den okuduğu ayetler dinlenir. Rukuya gidilir. İki defa secdeye gittikten sonra oturarak Ettehiyyatü, Allahümme Salli, Allahümme Barik ve Rabbena duaları okunur. Esselamu aleyküm ve rahmetullah diyerek baş önce sağa sonra sola çevrilerek selam verilip Cuma namazının 2 rekatlık farzı tamamlanır.

     Cuma Namazının 4 Rekat Son Sünnetinin Kılınışı

     Cuma namazının dört rekatlık son sünneti için Niyet ettim Allah rızası için cuma namazının dört rekat son sünnetini kılmaya diyerek niyet edilir. 4 rekat son sünnet tıpkı ilk sünnet gibi kılınarak 4 rekatlık son öğle yani Zuhri ahir namazına geçilir.

     4 Rekat Son Öğle (Zuhri Ahir) Namazı

     1 Rekat: Niyet ettim Allah rızası için vaktine yetişip kılamadığım son öğle (Zuhri ahir) namazını kılmaya diyet niyet edilir. Allah-u Ekber dedikten sonra Sübhaneke okunur. Euzü Besmele çekildikten sonra Fatiha suresi okunur. Kur'an-ı Kerim'den bir sure ya da bir sureye denk gelecek uzunlukta en az 3 ayet okunup rükuya gidilir. İki defa secdeye gidilip ayağa kalkılarak ikinci rekata geçilir.

     2.Rekat: Ayakta besmele çekilip Fatiha suresi okunur. Ardından Kur'an-ı Kerim'den bir sure ya da üç ayet okunarak rukuya gidilir. İki defa secde yapıldıktan sonra oturarak Ettahiyyatü okunup beklemeden üçüncü rekata geçilir.

     3.Rekat: Ayakta besmele çekilip Fatiha suresi okunur. Fatiha suresinin ardında rukuya gidilir. İki defa secde yapılarak beklemeden dördüncü rekata geçilir.

     4.Rekat: Ayakta Besmele çekilip Fatiha suresi okunup rükuya gidilir. İki defa secde yapıldıktan sonra oturularak Ettehiyyatü, Allahümme Sa]]> Sabah Namazı Tesbihatı https://www.namazrekatlari.gen.tr/sabah-namazi-tesbihati.html Sat, 17 Nov 2018 23:35:50 +0000 Sabah namazı tesbihatı yapmanın fazileti oldukça yüksektir. Her namazdan sonra yapılan standart tesbihatın dışında, kılınan namazın ve saatin durumuna göre, sevabı oldukça fazla olan dualarla bezenmiş değişik tesbihatl Sabah namazı tesbihatı yapmanın fazileti oldukça yüksektir. Her namazdan sonra yapılan standart tesbihatın dışında, kılınan namazın ve saatin durumuna göre, sevabı oldukça fazla olan dualarla bezenmiş değişik tesbihatlar oluşturulmuştur. Aşağıda yazmış olduğumuz tesbihat, içerdiği duaların ehemmiyeti bakımından her sabah namazında okunması, oldukça faziletli bulunmuş ve birçok İslam büyüğü tarafından yapılması şiddetle tavsiye edilmiştir.

     Önce sabah namazının farzını kılarız ve sonra sabah namazı tesbihatına şu şekilde başlarız;

     • "Allahümmeentesselamü veminkesselam tebarekte yazel celali vel ikram " denir ve eller yukarıya doğru açılarak şu dua okunur:
     • "Allahümmme salli ala seyyidina Muhammedin ve ala ali seyyidina Muhammedin salaten tüncina biha min cemi ilahvali vel afati ve tegdilena biha cemial hacati ve düdahhirüna biha min cemisseyyiati ve terfeuna biha indeke ağled derecati vetübelliğuna  biha ağsel ayati min cemi ilhayrati fil hayati ve bağdel memati amine ya mucibed dağvati velhamdülillahi rabbil alemiyn."
     Sabah Namazı Tesbihatı

     Arkasından şu dua okunmaya başlanır:

     • "Allahümmeinna nügaddimü ileykebeyne yedey külli nefesin ve lemhatin ve ehdatin ve tarfetin yedrifü biha ehlüssemavati ve ehlülerdine şehadeten eşhedü en " dedikten sonra 10 defa " La ilahe illallahü vahdehü la şerike lehül mülkü velehül hamdü yuhyi ve yemutü ve hüve hayyun la yemuti biyedeyhil hayrü ve hüve ala külli şeyin kadirü" denir sonuncusunun arkasına " Ve ileyhil masiyr " denir.

     Sonra avuç içleri aşağıya çevrilerek üç, beş veya yedi defa: " Allahümme ecirna minennar " denir ve dua etmeye devam edilir:

     • "Allahümme ecirna min külli nar.
     • Allahümme ecirna min fitnediddiniyeti veddünyeviyeh
     • Allahümme ecirna min fitneti ahirizzaman.
     • Allahümme ecirna min fitnetil mesihiddeccali vesüfyan.
     • Allahümme ecirna min essalati vel bidiyyeti vel beliyyeh.
     • Allahümme ecirna min şerril nefsil emmarah.
     • Allahümme ecirna min şürurinnüfüsil emmaratil fri avniyyeti.
     • Allahümme ecirna min şerrin nisai.
     • Allahümme ecirna min belain nisai.
     • Allahümme ecirna min fitnetin nisai.
     • Allahümme ecirna min azabil gabri.
     • Allahümme ecirna min azabiyevmil kıyameh.
     • Allahümme ecirna min azabi cehennem.
     • Allahümme ecirna min azabi kabrike
     • Allahümme ecirna min nari kabrike.
     • Allahümme ecirna min azabil kabri vel niran.
     • Allahümme ecirna min erriyai vessümati velucubi velfahri.
     • Allahümme ecirna min tecavüzil mülhidiyn.
     • Allahümme ecirna min şerril münafikiyn.
     • Allahümme ecirna min fitnetil münafikiyn.
     • Allahümme ecirna ve ecir valideyna ve talebeti resailin nuris sadiğiğynefi hidmetil kurani vel imanive ahbabenel mümininel muhlisiyne ve ağribaena ve ecdadena minennar "

     Burada eller yukarıya çevrilir. Ellerin aşağıya çevrilmesinin hikmeti okunan duaların içeriğinden kaynaklanmaktadır. Allah'dan (c.c.) kötü şeylerden korunmayı istediğimiz duaları ederken üzerimizden aksın gitsin anlamında avuç içlerini aşağı çeviriyoruz. Şimdi avuç içlerini yukarı kaldırarak devam edelim:

     • "Biafvike ya mücirü bizfazlike ya gaffarü.
     • Allahümmed hilnal cennete maal ebrari.
     • Allahümmed hilnal cennete maal ebrari. Secde Namazı https://www.namazrekatlari.gen.tr/secde-namazi.html Sun, 18 Nov 2018 02:09:01 +0000 Secde namazı, bu namazın bir diğer adı da "Tilavet Secdesi" dir. Kur'an-ı Kerim'in surelerinde tam 14 secde ayeti bulunmaktadır. Bu ayetlerden her birini okuyan ve işiten kişinin tilavet secdesi yapması gerekmektedir. Secde namazı, bu namazın bir diğer adı da "Tilavet Secdesi" dir. Kur'an-ı Kerim'in surelerinde tam 14 secde ayeti bulunmaktadır. Bu ayetlerden her birini okuyan ve işiten kişinin tilavet secdesi yapması gerekmektedir. 

      Secde Namazının Kılınışı

      Tilavet secdesi niyetiyle eller yukarı kaldırılmadan " Allah-ü Ekber " denerek secdeye varılır. Üç defa " Sübhane rabbiyel ala " denerek " Allah-ü Ekber " tekbiriyle kalkılır. Kalkılırken " Gufraneke Rabbena ve ileykel masir" denir. Secdede iken " Sübhane Rabbena in kane vadü Rabbina lemef'ula " da denebilir.

      Secde Namazı

      Secde namazının özelliği, secdeden kaçınanlara aykırı davranmak için ve Allah'a (c.c.)  saygı ve tevazu göstermek için yapılmasıdır. Namaz içerisinde secde ayeti okursa veya imamın okuduğu secde ayeti duyulursa rüku da tilavet secdesi yerine geçer. Her üç imama göre de tilavet secdesi sünnettir.

       Secde Namazının Hükümleri

      • Secde ayetini duyup secde yapacak kişinin temiz, kıbleye dönük ve avret yerlerinin kapalı olması gerekir.    
      • Tilavet secdesi, secde ayetini okuyan ve dinleyen kişiye vaciptir. Bu secde namazını kılan sevabını alırken vacibi terk eden günaha girer.
      • Buluğ çağına ermemiş yetişkin bir çocuğun, hayız veya lohusa haldeki bir kadının, sarhoşun veya Müslüman olmayan birinin okuyacağı secde ayetini duyan kişiler secde yapmakla yükümlüdür. Çünkü bunların okuyuşları sahihtir. Aynı şekilde bu sayılan kişiler de secde ayeti duyarsa secde etmekle mükelleftir. Bunların temizlendikleri zaman secde yapmaları gerekir. Bu halleriyle secde yapamazlar. Sadece hayız ve lohusa halindeki kadın secde ile mükellef olmaz. Çünkü bu durumda zaten namazla mükellef değillerdir.
      • Deli olan bir kişinin secde ayeti okuması, hem okuyanı hem de dinleyeni secde ile mükellef kılmaz.
      • Sesleri ileten televizyondan, radyodan, telefondan ve bu tür cihazlardan duyulan secde ayeti ile bir rivayete göre secde etmek gerekmez denirken, bunlardan duyulacak secde ayetinin de secde yapmaya vacip kılacağına dair görüşler de vardır. Bu yüzden bu durumda ihtiyaten secde yapılması doğru olur.
      • Tilavet secdesinin bir kağıda yazılmasında, hecelenerek okunmasında veya sadece yazısına bakılarak telaffuz edilmesinde secde yapmaya gerek yoktur.
      • Bir secde ayeti Arapça olarak okunsa ve dinleyen kişilere bunun secde ayeti olduğu bildirilse, bu durumda her üç imama göre de dinleyenlerin secde yapmaları vacip olur. Fakat secde ayeti farklı bir dille okunsa ve dinleyenlere bunun secde ayeti olduğu bildirilse iki imama göre dinleyenler anlamını anlamadığı için secde ile mükellef değilken, İmamı Azam'a göre dinleyenlerin secde etmesi vaciptir. Secde ayetini anlamını okuyan kişiye secde yapmak ittifakla vacip olur.
      • Bir secde ayeti bir mecliste peş peşe birkaç defa okunsa hepsi için bir secde yapmak yeterlidir. Fakat farklı secde ayetleri peş peşe okunursa her biri için ayrı secde yapılması gerekmektedir.
      • Tilavet secdesini okuyan kişinin ön tarafta olması, dinleyen kişilerin arkasında durması, okuyanın önce secdeye varması ve dinleyenlerin ardından secdeye varması müstehabdır. Bu kurala uyulmaması mekruh değildir.
      • Secde namazı için niyet etmek şarttır. Fakat bu namaz içinden duyulduysa sadece aklından geçirmek yeterlidir.
      • Vacip olan secde namazının hemen yerine getirilme şartı yoktur. Fakat bir zaruret olmadığı halde secde namazının geciktirilmesi mekruhtur.
      • Secde ayetini namaz içerisindeyken okuyan kimse "Allah-ü Ekber " diyerek direk rükuya g]]> Sabah Namazının Önemi https://www.namazrekatlari.gen.tr/sabah-namazinin-onemi.html Sun, 18 Nov 2018 14:57:47 +0000 Sabah namazının önemi, sabah namazı imsak vaktinin girmesi ile başlayan o günün ilk Allah u Teala ile ilk buluşması ilk namazıdır. Güne namaz ile başlamak tan daha büyük bir fazilet olabilir mi Allah'ın rızasını Sabah namazının önemi, sabah namazı imsak vaktinin girmesi ile başlayan o günün ilk Allah u Teala ile ilk buluşması ilk namazıdır. Güne namaz ile başlamak tan daha büyük bir fazilet olabilir mi Allah'ın rızasını kazanarak başlanmış bir günün kötü geçmesi mümkün değildir. Namazını terk etmeyen insanlar bilirler ki hiçbir şey Allah'ın izni olmadan gerçekleşmez. Gün içinde gelecek olan hayır veya şer karşısında daha dirayetli olurlar. Çünkü hiçbir şeyin garantisi yok ve her şey insanlar için. Namaz Dua ve sabır ile Allah'tan gelecek olan her şeye rıza gösterirler.

       Sevgili Peygamberimiz bir Hadsi i şeriflerinde şöyle buyurmuşlardır.

       '' kim ki sabah namazını kılarsa Allah-u tealanın garantisi altındadır.''

       Sabah namazı o kadar hayırlıdır ki dünya yıkılsa dahi sünnetini bile terk etmemek gerekir. Nitekim bir hadisi şerifte sevgili Peygamberimiz Hazreti Muhammed (s.a.v ) ''Sizi atlılar kovalayacak olsa dahi sabah namazının iki rekatlık sünnetini bile terk etmeyin çünkü o bu dünyanın tamamından daha hayırlıdır'' buyurmuşlardır. 
       Bu Hadisi şerifin üzerine hangi engel sabah namazını terk etmenin bahanesi olabilir sizce. 
       Dünyada iken cennet ile müjdelenen Hazreti Ömer (r.a) efendimiz kanlı bir suikasta uğramıştı, Yarasından kanlar akar vaziyette bile sabah namazını kılmışlardı. Yaralı olmasına rağmen sabah namazını terk etmeyi aklının köşesinden bile geçirmemişti.
       Peygamber Efendimizin güzide ashabı o kadar imanlı ve Allah'ın C.C emirlerine o kadar bağlıydılar ki bu uğurda canlarını mallarını ve dünyaya ait bütün zevklerinden vazgeçtiler. Baki olan Ahiret hayatı fani, olan Dünya hayatından daha önemli idi onlar için.

       Sabah Namazının Önemi
       Sabah namazının kılmanın önemi nedir
       • Sabah namazı ve yatsı namazı mümin ile münafığı birbirinden ayırır. Yani münafıklar insanların içinde olduklarında ara namazlarını kılarlar. Evlerinde ise kimse olmadığı için sabah ve yatsı namazlarını kılmazlar. Çünkü onların namazları Allah C.C için değil kulların tepkisinden çekindikleri veya iyi insan imajı oluşturabilmek içindir.
       • Sabah namazı ve ardından yapılan zikir ve dualar gün içindeki kötü hasletlere karşı koruyucudur.
       • İmsak ve seher vakitleri rızıkların dağıtıldığı vakitlerdir. Sabah namazı vaktinde yatanlar bu nasipten pek azına ulaşabilirler.
       • Bir esnaf veya işletme sahibi sabah namazını kıldıktan sonra gider, dükkanını açarsa o iş yerinden bolluk bereket fışkırır.
       • Sabah namazını kılan bir insan diğer namazlarını kılmak için azami dikkat gösterir. Çünkü en zor kılınan namazı kılmayı başarmıştır.
       • Sabah namazlarını terk etmeyenlerin ömürleri uzun ve bereketli olur.
       • Sabah namazını kılanlar Allah'ın koruması altındadır.
       • Namazın özü zikirdir, zikir ise ruha ve bedene şifadır.
       • Sabah namazını kılarak güne başlayan sabah sporu ile başlamış gibi zindelik ve sıhhat bulur.
       • Sabah namazı kılınan eve akşama kadar şeytan ve kırıkları giremez.
       ]]>
       Kuşluk Namazı Vakti https://www.namazrekatlari.gen.tr/kusluk-namazi-vakti.html Sun, 18 Nov 2018 20:49:03 +0000 Kuşluk Namazı, Sevgili Peygamberimiz Hazreti Muhammed (s.a.v)  in kıldığı, bir yükümlülük ve zorunluluk getirmeden kılınmasını tavsiye ettiği nafile bir namazdır. Kuşluk namazının bir diğer adı da (Duha) nam Kuşluk Namazı, Sevgili Peygamberimiz Hazreti Muhammed (s.a.v)  in kıldığı, bir yükümlülük ve zorunluluk getirmeden kılınmasını tavsiye ettiği nafile bir namazdır. Kuşluk namazının bir diğer adı da (Duha) namazıdır.

       Tebarani den rivayet edilen bir hadisi şerife göre, peygamber efendimiz (s. a.v ) (iki rekat kuşluk namazı kılan gafillerden olmaz. Dört rekat kılan abidlerden olur. Altı rekat kılarsa bu namaz ona kafi olur. Sekiz rekat kılan günahları terk edip itaat eden kullardan olur. On iki rekat kılan da cennette bir köşke kavuşur.)

       Kuşluk Namazı Vakti

       İslam dininde Namaz vakitleri nasıl belirlenmiştir

       Kuranı kerimde namaz  vakitleri güneşin hareketleri ne göre  örnekler verilerek anlatılmıştır fakat ayrıntıya girilmemiştir. Farz olsun, Nafile olsun namaz vakitleri sünnet ile belirlenmiştir. Namaz vakitleri belirlenirken güneşin konumları esas alınmıştır, Hem bütün insanlar için kolay bir ölçü belirlenmiş, hem tüm mekan ve zamanlar da geçerli bir ölçü kullanılmıştır.

       Kuşluk Namazı ne zaman kılınır

       Kuşluk  (Duha) namazı vakti, sabah güneş doğduktan 45. 50 dakika sonra başlar ve istiva vaktine kadar devam eder. İstiva (zeval) vakti ise öğle namazı vaktinden 45 dakika öncesine denk gelen vakittir. İstiva vakitleri namaz kılmanın mekruh olduğu vakitlerden olduğu için bu vakitte kuşluk namazı da dahil hiçbir namaz kılınmaz.

        İslam dininde farz veya sünnet (nafile) olsun bütün ibadetlerin belli bir şekli belli bir ön şartları ve vakitleri vardır. Bütün namaz vakitleri (şari) tarafından belirlenmiş vakitlerdir, ibadetle adeta bütünleşmiştir ve asla değişmeyen unsurlardır.

       ]]>
       Teravih Namazı https://www.namazrekatlari.gen.tr/teravih-namazi.html Mon, 19 Nov 2018 20:20:15 +0000 Teravih namazı, Arapça bir kelime olup dinlenmek ve rahatlamak anlamına gelmektedir. Bu namaz Ramazan ayına mahsus bir namaz olmakla birlikte yatsı namazından sonra, vitir namazından önce kılınmaktadır. Toplam yirmi rekatlık b Teravih namazı, Arapça bir kelime olup dinlenmek ve rahatlamak anlamına gelmektedir. Bu namaz Ramazan ayına mahsus bir namaz olmakla birlikte yatsı namazından sonra, vitir namazından önce kılınmaktadır. Toplam yirmi rekatlık bir namaz olan Teravih namazı kadın ve erkekler için süünet-i müekkedir. Bu namazın cemaatle kılınması kifai sünnettir.  İmam istediği kadar rekatta bir selam verebilir. Ama asıl doğrusu iki rekatta bir selam verip dört rekatta bir dinlenmedir.

     Teravih namazını ilk olarak Peygamber Efendimiz bir Ramazan gecesi ashabı ile birlikte kılmışlardır. İkinci gece teravih namazı kılındığını gören sahabeler mescide akın etmişler ve daha kalabalık bir grupla kılmışlardır. Üçüncü gün ise dada çoğalan sahabelerle birlikte mescit almamış ve bir kısmı dışarıda kılmıştır. Dördüncü gün yine kalabalık bir cemaatle yatsı namazı kılındıktan sonra Peygamber Efendimiz odasına çekilmiş ve sabah namazına kadar çıkmamıştır. Sabah namazına kadar bekleyen ashabına sabah namazı çıkıp: " Teravih için beklediğinizi biliyorum ve kıldırmamam için de  bir mani yoktur. Fakat üzerinize farz olur da edasından aciz kalırsınız diye korktum " buyurdu. O günden sonra teravih namazlarını tüm ashab kendi evinde veya mescitte tek başına kılmaya devam etmişlerdir. Peygamber Efendimiz'in vefatından sonra Hz.Ömer (r.a.) halifeliği döneminde teravih namazının kılınmasındaki dağınıklığı görerek cemaatle kılmayı tavsiye etmiştir. Çünkü Peygamber Efendimiz döneminde cemaatle kılındığının örneği olduğu için cemaatle kılmada bir mahsur yok sadece Resulallah (s.a.v.) farz haline gelmesinden endişelendiği için ferdi kılmayı tavsiye etmişti. Artık farz olma ihtimalinin de olmadığına göre cemaat yapmada bir sakınca olmadığını ileri sürdü. İlk olarak U'bey İbn-i Kab'ı (r.a.) imam tayin ederek teravih namazının cemaatle kılınmasını başlatmıştır. Hz. Ömer (r.a.) halkın büyük bir coşkuyla teravih namazını kıldığını görünce " Bu ne güzel oldu " diyerek sevincini göstermiştir.

     Teravih Namazı
     Hz. Ömer'den (r.a.) sonra  Hz. Ali'de  (r.a.) teravih namazını cemaatle kılınmasını tavsiye etmiş ve  " Ömer'in mescidlerimizi teravihin nuru ile nurlandırdığı gibi Allah'da (c.c.) Ömer'în kabrini nurlandırsın" diye memnuniyetini belli etmiştir.

     Hz Ömer (r.a.) zamanında kaç rekat teravih namazı kılındığı hakkında iki görüş vardır. Veki'in Malik İbn-i Enes'in rivayetine göre Hz Ömer (c.c.) görevlendirdiği birisine 20 rekat teravih namazı kıldırmasını emretmişti. Teravih namazının kaç rekat kılındığına ait bir çok imamdan farklı görüşler çıkmıştır. 11 rekattan 41 rekata kadar çok farklı sayıda görüş olmasına rağmen İmam-ı Hanifi ve İmam-ı Şafii meshebine göre 20 rekat teravih 3 rekat vitr denmiştir.

     Cemaatle Kılınan Teravih Namazının Kılınışı

     Yatsı namazının ilk 10 rekatı normal şekilde, farzı imamla olmak üzere kılınır. Ardından teravih namazı için imam iftitah tekbiri alır. " Niyet ettim Allah rızası için teravih namazı kılmaya, bana uyanlara imam olmaya"  deyip elleri bağlar. Cemaat de " Niyet ettim Allah rızası için teravih namazı kılmaya, imama uymaya " der ve tekbiri alıp elleri bağlayarak içinden " Sübhaneke " duası okunur. Bunun üzerine cemaat sadece imamı dinler, bir şey okumaz. İmam gizlice Euzu-Besmele çektikten sonra dışından Fatiha ve bir zammı süre okur. Cemaat ile beraber rüku ve secdeler yapılarak tekrar kıyama gelinir. tekrar imam gizlice Euzu- Besmele çektikten sonra açıktan Fatiha ve bir zammı süre okuyarak cemaatle birlikte rüku ve secde yapılarak tahiyyata oturulur. İmam ve cemaat gizlice Sübhaneke, Allahümme Salli, Allahümme Barik ve Rabbena dualarını okuduktan sonra selam verilir. Bu şekilde yirmi rekata tamamlanarak en son yine imamla cemaat olarak vitri namazı kılınır. Ardından tesbihat yapılarak teravih namazı bitirilmiş olur.
     ]]> 2 Rekat Namaz Nasıl Kılınır https://www.namazrekatlari.gen.tr/2-rekat-namaz-nasil-kilinir.html Tue, 20 Nov 2018 13:01:13 +0000 2 Rekat Namaz Nasıl Kılınır Namaz, İslam dini için elbette çok önemlidir ve olmazsa olmazlarındandır. Peygamberimizin İslam dininin direği olarak bahsettiği namazı kılmak, Müslümanım diyen herkesin yapması gereken bir öd 2 Rekat Namaz Nasıl Kılınır Namaz, İslam dini için elbette çok önemlidir ve olmazsa olmazlarındandır. Peygamberimizin İslam dininin direği olarak bahsettiği namazı kılmak, Müslümanım diyen herkesin yapması gereken bir ödevdir.

     Allah-ü Teala Bir mübarek gecede, Sevgili kulunu yanına alarak Ona ve Onun ümmetine namazı hediye etmiştir. Namaz günde 5 vakittir. 
     Namaz, Kur'an-ı Kerimde tam 70 defa emredilmiştir ki, bu namazın ne kadar önemli olduğunu kanıtlar niteliktedir.

     Namazı vaktinde ve dosdoğru kılmak gereklidir.
     • Sabah namazı: 2 Rekat sünnet 2 Rekat farz olacak şekilde eda edilir.
     • Öğle Namazı: 4 Rekat sünnet 4 rekat farz 2 rekat son sünnet  olacak şekilde eda edilir. 
     • İkindi Namazı: 4 Rekat sünnet 4 rekat farz şeklinde kılınır.
     • Akşam Namazı: Akşam namazının öncelikle farzı kılınmalıdır. 3 rekat farz 2 rekat sünnet olacak şekilde kılınır.
     • Yatsı Namazı: 4 rekat sünnet 4 rekat farz 2 rekat son sünnet 3 rekat selatı vitir olarak kılınır. Selat vitir aslında bir gece namazıdır ve ne kadar geç kılınırsa o kadar iyidir. 
     Peki, 2 Rekat Namaz nasıl kılınır
     Sabah namazı  2 rekat sünnetin kılınışı :Abdest alındıktan sonra, uygun ve temiz kıyafetlerimiz olduğuna emin olduktan sonra kıbleye dönerek, niyet edilir. Niyet şu şekilde yapılır; "Niyet ettim Allah rızası için sabah namazımın sünnetini kılmaya" denir. Niyet ederken kılınacak olan rekatı söylememekte fayda vardır, Örneğin; niyet ettim Allah rızası için sabah namazımın iki rekat sünnetini kılmaya denmemelidir çünkü Allah-ü Teala belki o kılınan namaza 10 belki 100 rekat sevabı verecektir bu sebeple dil ile sayı telaffuz etmek namazın sevabının yalnızca o rekatla sınırlı kalmasına sebep olabilir. Bırakın Hak Teala bir vakitle, çok çok rekat sevabı versin!

     2 Rekat Namaz Nasıl Kılınır
     Allah-ü Ekber deyip başlama tekbiri alınır. Eller bayanlarda omuz hizasına kadar, erkeklerde ise kulaklara kadar kalkar, kulak memelerine baş parmak koyularak eller iki yana açılır. Öncelikle subhaneke okunur. Ardından fatiha suresi ve bir zammı sure okunur (örneğin; Ayetel kürsi) daha sonra, eller diz kapaklarına koyularak eğilinir, erkekler 90 derece eğilmeli, bayanlar ise daha az eğilmelidir. Bu duruşa rüku denir subhane rabbiy'el azim denilmelidir. En az 3 olmak koşulu ile 3- 6 -9 kez söylenebilir. Daha sonra doğrularak, semiallahü limen hamide denilir, ardından   rabbena ve lekel hamd denilerek secde edilir. Secdedeyken subhane rabbiyel ala  denilmelidir. 3- 6- 9 kez tekrar edilebilir. Baş secdeden allahü ekber denilerek kaldırılır, bir kaç saniye sonra tekrar secde edilir ve aynı sözler tekrarlanır. İlk rekat tamamlanmıştır, 2. si için ayağa kalkılıp, fatiha ve bu sefer farklı bir zammı sure okunur (örneğin; ihlas suresi) tekrar rüku yapılır, aynı cümleler söylenerek secdeye varılıp, 2 kez secde edildikten sonra oturulur. Bu kez tahhiyyat okunur ardından  allahümme salli ve allahümme barik en son rabbena atina ve rabbenağfirli duaları okunduktan sonra önce sağa sonra sola baş çevrilerek, her iki yandaki meleğe esselamü aleyküm ve rahmetullahdenilir. Selam verilirken baş olabildiğince arkaya doğru çevrilmelidir. Peygamberimize salat edilerek eller yüze sürülür ve namazın 2 rekatlık sünneti tamamlanmış olur.
     Böylelikle 2 rekat namaz nasıl kılınır bilmeyenler için anlatmış olduk.
     ]]>
     Regaip Kandili Namazı https://www.namazrekatlari.gen.tr/regaip-kandili-namazi.html Tue, 20 Nov 2018 18:27:54 +0000 Regaip kandili namazını anlatmadan önce Regaip gününün ehemmiyeti üzerinde duralım. Recep ayının ilk cuma gecesine (Perşembeyi cumaya bağlayan gece ) regaip gecesi denir. Allah-ü Teala regaip gecesinde kullarına ihsanlar ve Regaip kandili namazını anlatmadan önce Regaip gününün ehemmiyeti üzerinde duralım. Recep ayının ilk cuma gecesine (Perşembeyi cumaya bağlayan gece ) regaip gecesi denir. Allah-ü Teala regaip gecesinde kullarına ihsanlar ve ikramlar yapar. Bu gecenin ehemmiyetini bilerek geceyi ibadetlerle geçirenleri ve geceye hürmet gösterenleri Allah-ü Teala affeder. Bu gece yapılan ibadetlere, kılınan namazlara verilen sadakalara kat kat sevap yazılır.

     Regaip gecesi Peygamber Efendimiz'in ana rahmindeyken ilk defa toplandığı ve canlı haline geldiği gündür. Bir hadis-i şerifte Peygamber Efendimiz buyurmuşlar ki: " Her birinizin yaratıldığı ana karnındayken 40 günde cem edilir. Bir o kadar günde alak (kan pıhtısı) pıhtısı, bir o kadar günde mutğa (et parçası) olur. Sonra bir melek gönderilerek ruh üflenir. Sonra meleğe emredilir: ' Onun rızkını, ecelini, amelini, mesut veya bedbaht olacağınız yaz.'diye" Başka bir rivayette bu esnada cinsiyet, hastalık veya fizyolojik yapının belirlendiği bildirilmiştir.


     Regaip,"  rega-be " kökünden gelir ve bir şeyi istemek, arzulamak anlamındadır. Regaip ise rega-be'den türetilmiş bir isim olup kendisine rağbet edilen, arzulanan ve istenen anlamındadır. Regaip gecesi; istenen, arzulanan, değeri büyük bir gece anlamına gelmektedir. Böyle bir geceyi de gerektiği ihya etmek gerekir. Gündüzünü oruç tutarak gecesini ise bolca Kur'an okuyarak, tesbihat yaparak, faydalı ilim öğrenerek ve namaz kılarak geçirmek gerekir. Regaip gecesi kılınması faziletli olan bir namaz vardır. Buna Regaip kandili namazı denir. 12 rekatlık bir namazdır.

     Regaip Gecesi Namazının Kılınışı

     12 Rekatlık bir namaz olan Regaip kandili namazında iki rekatta bir selam verilir. Her rekatta fatiha okunduktan sonra üç defa kadir süresi ve on iki defa ihlas süresi okunur. Tahiyyata oturunca Ettehiyyatü, Allahümme Salli, Allahümme Barik ve Rabbena duaları okunur. Bu şekilde on iki rekat tamamlandıktan sonra oturulan yerden kalkmadan 70 defa " Allahümme salli ala Muhammedinin nebiyyil ümmiyyi ve ala alihi " denir ve ardından secdeye varılır. Secdede yetmiş defa " Subbuhun kuddusun rabb-ul melaiketi verruhi "  dedikten sonra istekleri Allah'a (c.c.) arz edilir. İçten geldiği gibi dua edilir af ve mağfiret dilenir.

     Regaip kandili namazını cemaat ile beraber kılmak bid'attır. Cemaat ile beraber kılınabilecek tek nafile namaz teravih namazıdır. Onun dışında hiç bir namaz cemaat ile kılınmaz.
     ]]> Akşam Namazı https://www.namazrekatlari.gen.tr/aksam-namazi.html Wed, 21 Nov 2018 16:19:42 +0000 Akşam namazının vakti, güneşin batmasıyla başlar ve şafağın kaybolmasına kadar geçen zamandır. Akşam namazının zamanı az olduğu için vakit girince zaman geçmeden kılmak gerekmektedir. Akşam ezanı bile kısa k Akşam namazının vakti, güneşin batmasıyla başlar ve şafağın kaybolmasına kadar geçen zamandır. Akşam namazının zamanı az olduğu için vakit girince zaman geçmeden kılmak gerekmektedir. Akşam ezanı bile kısa kesilerek hızlı okunur ki bu da akşam namazının kılınmasında acele edilmesinin önemine delalet etmektedir. Aynı zamanda sünnetten önce farzın kılındığı tek namaz akşam namazıdır. 

    Peygamber Efendimiz bir hasis-i şerifinde buyuruyor ki: " Ümmetim akşam namazını,  iştibakü'n nücum'a tehir etmediği sürece, fıtrat (sünnet) üzere devam eder. " İştirakü'n nücum " güneşin batmasından sonra yıldızların gökyüzünde kum gibi birbirine girmiş bir vaziyette görünür hale gelmesini tarif eder. Bu da güneşin batışından 30-35 dakika sonrasına denk gelir. Bu yüzden güneşin batımıyla birlikte ilk 30 dakika içinde akşam namazının kılınması gerekir. Bir başka rivayete göre Ebu Eyyübi'l Ensari'den (r.a.) naklediliyor ki: " Reslulallah (s.a.v.) güneş batar batmaz akşam namazınızı kılınız. Yıldızların doğumuna bırakmayınız."

    Akşam Namazı


    Akşam namazı üç farz ve iki sünnet olmak üzere beş rekatlık bir namazdır.

    Akşam Namazının Kılınışı

    3 Rekat Farzın Kılınışı:
    • Erkekler kamet getirir, bayanlar ise getirmez.
    • Niyet edilir: " Niyet ettim Allah rızası için akşam namazının üç rekatlık farzını kılmaya "
    • Tekbir alınır: İki ellerin avuç içi karşıyı görecek şekilde baş parmaklar kulak memesine dokunarak " Allah-ü Ekber " denir.
    • Sübhaneke okunduktan sonra Euzü Besmele çekilir ve ardından Fatiha süresi ile bir zammı süre okunur.
    • " Allah-ü Ekber " diyerek rükuya eğilinir. Üç defa " Sübhane rabbiyel azim " denir.
    • " Semi Allahülimen hamideh- Rabbena lekel hamd " denerek doğrulur.
    • Allah-ü Ekber diyerek secdeye gidilir.
    • Üç defa " Sübhane rabbiyel ala " dendikten sonra " Allah-ü Ekber " denerek doğrularak oturulur.
    • Tekrar " Allah-ü Ekber " denerek secdeye gidilir.
    • Üç defa " Sübhane rabbiyel ala " dendikten sonra " Allah-ü Ekber " denerek ayağa kalkılır.
    • Besmele çekilerek Fatiha süresi ve bir zammı süre okunur.
    • " Allah-ü Ekber " diyerek rükuya eğilinir. Üç defa " Sübhane rabbiyel azim " denir.
    • " Semi Allahülimen hamideh- Rabbena lekel hamd " denerek doğrulur.
    • " Allah-ü Ekber " diyerek secdeye gidilir.
    • Üç defa " Sübhane rabbiyel ala " dendikten sonra " Allah-ü Ekber"  denerek doğrularak oturulur.
    • Tekrar " Allah-ü Ekber"  denerek secdeye gidilir.
    • Üç defa " Sübhane rabbiyel ala " dendikten sonra " Allah-ü Ekber " denerek tahiyyata oturulur.
    • " Ettehiyyatü " okunur.
    • " Allah-ü Ekber " denerek üçüncü rekat için ayağa kalkılır.
    • Besmele çekilip Fatiha süresi okunur ve " Allahü Ekber " denerek rükuya gidilir. Üç defa " Sübhane rabbiyel azim " denir.
    • " Semi Allahülimen hamideh- Rabbena lekel hamd " denerek doğrulur.
    • " Allah-ü Ekber " diyerek secdeye gidilir.
    • Üç defa " Sübhane rabbiyel ala " dendikten sonra Allah-ü Ekber denerek doğrularak oturulur.
    • Tekrar " Allah-ü Ekber " denerek secdeye gidilir.
    • Üç defa " Sübhane rabbiyel ala " dendikten sonra " Allah-ü Ekber " denerek tahiyyata oturulur.
    • Ettehiyyatü, Allahümme Salli, Allahümme Barik, Rabbena ve Rabbenağfirli duaları okunur.
    • Önce sağ tarafa sonra sol tarafa olmak üzere selam verilerek namazdan çıkılır. Selam verirken " Allahümme entesselamü veminkesselam tebarekte yazel celali vel ikram " denir.

    2 Rekat Sünnetin Kılınışı   
    • Niyet edilir: " Niyet ettim Allah rızası için akşam namazının iki rekatlık sünnetini kılmaya "
    • Tekbir alınır: İki ellerin avuç içi karşıyı görecek şekilde baş parmaklar kulak memesine dokunarak " Allah-ü Ekber " denir.
    • Sübhaneke]]> Akşam Namazı Tesbihatı https://www.namazrekatlari.gen.tr/aksam-namazi-tesbihati.html Thu, 22 Nov 2018 15:59:40 +0000 Akşam namazı tesbihatını namazdan sonra yapmak büyük sevaptır. Nitekim A'raf süresi 180. ayet-i kerimede Yüce Allah (c.c) buyuruyor ki: "En güzel isimler Allah'ındır. O isimlerle ona dua edin" Resulullah (s.a.v.) bir gün Hari Akşam namazı tesbihatını namazdan sonra yapmak büyük sevaptır. Nitekim A'raf süresi 180. ayet-i kerimede Yüce Allah (c.c) buyuruyor ki: "En güzel isimler Allah'ındır. O isimlerle ona dua edin" Resulullah (s.a.v.) bir gün Haris Et Temimi'ye şöyle buyurdu: "Akşam namazını kıldığın zaman yedi defa' Allahümme eçirna minen nar ' de. Şayet bu duayı okur, o gece ölürsen Cenab-ı Hak seni Cehennemden uzak kılar. Aynı şekilde sabah namazını kıldıktan sonra okur, o gün ölürsen yine Cehennem'den azad edilmiş olarak yazılırsın. Namazlardan sonra tesbihat yapmak Peygamber Efendimiz'in sünnetidir. Bu yüzden namazlardan sonra tesbihat yapmak oldukça faziletlidir.

    Akşam Namazı Tesbihatı
    Akşam namazının farzını kılıp selam verdikten sonra,

    "Allahümme entesselamü vemin kesselam. Tebarekte yazel celali vel ikram" denir.

    Sonra eller yukarı kaldırılarak:

    "Allahümme salli ala seyyidina Muhammedin ve ala ali seyyidina Muhammedin salaten tüncina biha min cemiil ehvali vel adati ve teğzilena biha cemial hacati ve tütahhiruna biha min cemiisseyyiati ve terfeune biha indeke eğledderecat.  Ve tübelliğuna biha eğsal ayati min cemiilhayrati fil hayati ve bağdel memati amine ya mücibeddeavati velhamdülillahi rabbil alemiyn" deyip sünnet kılınır.

    Sünnet kılındıktan ve selam verildikten sonra bir defa "Amenna biennehü" ve dokuz defa "Lailahe illallahü vahdehü la şerikelehül mülkü velehül hamdü yühyi ve yümitü bi yedihil hayrü ve hüve ala külli şeyin gadiyr" denir. Onuncuda : "Lailahe illallahü vahdehü la şerikelehül mülkü velehül hamdü yühyi ve yümitü bi yedihil hayrü ve hüve ala külli şeyin gadiyrü ve ileyhil masiyrü" denir.

    Akşam Namazı Tesbihatı
    Sonra eller yukarı kaldırılıp avuç içleri aşağı indirilerek 3-5 veya yedi defa "Allahümme ecirna minennar  dendikten sonra duaya devam edilir.
    • Allahümme ecirna min külli nar. 
    • Allahümme ecirna min fitneti veddiyniyeti veddünyeviyeh.
    • Allahümme ecirna min fitneti ahirizzaman.
    • Allahümme ecirna min fitneti mesihiddeccali vessüfyan.
    • Allahümme ecirna min minessalati vel bidiyyeti velbeliyyat.
    • Allahümme ecirna min şerril nefsil emmarat.
    • Allahümme ecirna min şürürinnefsil emmaratil firavniyyeh.
    • Allahümme ecirna min şerrin nisai.
    • Allahümme ecirna min belain nisai.
    • Allahümme ecirna min fitnetin nisai.
    • Allahümme ecirna min azabil gabr.
    • Allahümme ecirna min azabi yevmil gıyameh.
    • Allahümme ecirna min azabi cehennem.
    • Allahümme ecirna min azabi gabri.
    • Allahümme ecirna min nari gahrike.
    • Allahümme ecirna min azabil gabri venniran.
    • Allahümme ecirna min erriyai vessümati veücübi vel fahri.
    • Allahümme ecirna min tecavüzil mülhidiyn.
    • Allahümme ecirna min şerril münafiğiyn.
    • Allahümme ecirna min fitnetil fasiğiyn.
    • Allahümme ecirna ve ecir valideyne vetalabeti resailin nurissadiğiyne  fi hidmetil gurani vel imani ve ahbabanel mühmininel muhlisiyne ve ağribaena ve ecdadena minennari
    Eller yukarı çevrilerek:

    Bi affike yamüciru bi fazlike ya gaffarü. Allahümmmed hilnad cennete maal ebrar. Allahümmmed hilnad cennete maal ebrar. Allahümmed hilna ve edhil üstadena saidinnursi (radiyallahü anh) ve valideyne ve talabete resailinnurissadiğiyne ve ihvanene ve ahavatina ve ağribaena ve ecdadena ve ahbabenel mü'mininel mühlisine fi hidmetil imani vel gurani el cennete maal ebrari bişefaatinebiyyikel muhtari ve alihil edhari ve eshabihil ahyari ve sellim madamel leylü vennaharü amine velhamdülillahi rabbil alemiyn.

    Bundan sonra "Ayetül Kürsi" okunur. Ardından otuz üçer defa "Sübhaneallah, Elhamdülillah, Allahü Ekber" dendikten sonra namaz duası yapılır. Namaz duası bittikten sonra "Fa'lem ennehü" denir ardından 33 defa " L]]> Akşam Namazından Sonra Kılınan Namaz https://www.namazrekatlari.gen.tr/aksam-namazindan-sonra-kilinan-namaz.html Fri, 23 Nov 2018 06:08:04 +0000 Akşam namazından sonra kılınan namaza " Evvabin Namazı " denir. Altı rekat olan (Dört rekat olarak da kılınabilir) Evvabin namazını kılmak müstehap olan sünnettir. Evvab kelimesinin anlamı Akşam namazından sonra kılınan namaza " Evvabin Namazı " denir. Altı rekat olan (Dört rekat olarak da kılınabilir) Evvabin namazını kılmak müstehap olan sünnettir. Evvab kelimesinin anlamı işlediği günahtan dolayı hemen tevbe eden anlamına gelmektedir. Evvabin namazı da tevbe edenlerin namazı demek olduğundan her akşam namazının ardından bu namazı kılmaya devam edenlerin o gün içerisinde işlediği tüm küçük günahlar Allah'ın af ve mağfiretiyle affedilir inşallah.

    Evvabin namazı ile ilgili Ebu Hureyre'den nakledilen bir hadise göre Peygamber Efendimiz (s.a.v.) şöyle buyurmuştur: " Kim akşam namazından sonra aralarda kötü bir şey konuşmaksızın altı rekat namaz kılarsa, onun için on iki senelik ibadete denk gelir." (Tırmizi) Ayrıca Resül-i Ekrem (s.a.v.) akşam namazından sonra altı rekat kıldıktan sonra: " Her kim akşam namazından sonra altı rekat namaz kılarsa, denizlerin köpükleri kadar olsa bile günahları affedilir" dediği nakledilmiştir.( Heysami)

    Akşam Namazından Sonra Kılınan Namaz


    Evvabin namazı ile ilgili hadis kitaplarında nakledilen rivayetlerin bazılarında, Resul-i Ekrem'in (s.a.v.) akşam namazlarından sonra dört rekat Evvabin namazı kıldığı ve teşvik ettiği nakledilmektedir. Hanefi meshebine göre iki rekat akşam namazının sünnetiyle birlikte dört rekat evvabin kılmak sünnettir.

    Alimler arasında Evvabin namazının kaç selamda kılınmasının daha faziletli olacağı konusunda görüş ayrılığı vardır. Kimi imamlar tek selamda derken, kimi imamlar ise iki selam ve üç selamda kılmak daha eftaldir.

    Evvabin Namazının Kılınışı
    • Akşam namazının son sünneti bitirildikten sonra, tesbihattan önce hiç dünya kelamı etmeden tekrar ayağa kalkılır ve " Niyet ettim Allah rızası için iki rekatlik Evvabin namazı kılmaya " diye niyet edilerek " Allahü Ekber "  denerek tekbir alınır ve eller göbek hizasına bağlanır.
    • " Sübhaneke " duası okunduktan sonra " Euzü Besmele " çekildikten sonra Fatiha süresi ve ardından bir zammı süre okunur.
    • " Allah-ü Ekber" diye tekbir alınarak rükuya eğilinir. Rükuda üç defa " Sübhane rabbiyel azim " senir.
    • " Semiallahülimen hamideh " denerek doğrulunur. Tam dik duruş esnasında " Rabbena lekel hamd " denir.
    • " Allah-ü Ekber " denerek secdeye varılır ve üç defa " Sübhane rabbiyel ala " denir. " Allah-ü Ekber " denerek oturulur.
    • " Allah-ü Ekber " denerek secdeye varılır ve üç defa " Sübhane rabbiyel ala " denir. " Allah-ü Ekber " denerek ayağa kalkılır.
    • " Sübhaneke " duası okunduktan sonra " Euzü Besmele " çekildikten sonra Fatiha süresi ve ardından bir zammı süre okunur.
    • " Allah-ü Ekber" diye tekbir alınarak rükuya eğilinir. Rükuda üç defa " Sübhane rabbiyel azim " senir.
    • " Semiallahülimen hamideh " denerek doğrulunur. Tam dik duruş esnasında " Rabbena lekel hamd " denir.
    • " Allah-ü Ekber " denerek secdeye varılır ve üç defa " Sübhane rabbiyel ala " denir. " Allah-ü Ekber " denerek oturulur.
    • " Allah-ü Ekber " denerek secdeye varılır ve üç defa " Sübhane rabbiyel ala " denir. " Allah-ü Ekber " denerek oturulur.
    • Ettehiyyatü, Allahümme Salli, Allahümme Barik, Rabbena ve Rabbenafirli duaları okunarak önce sağ tarafa sonra sol tarafa selam verilerek namazdan çıkılır.
    ]]>
    4 Rekat Namaz Nasıl Kılınır https://www.namazrekatlari.gen.tr/4-rekat-namaz-nasil-kilinir.html Sat, 24 Nov 2018 01:55:29 +0000 Dört rekat namaz nasıl kılınır Bilindiği gibi namazlar; farz, sünnet, nafile, vacip kısımlara ayrılarak iki, üç ve dörder rekat olarak kılınır. Zamanın değerli din alimlerinden biri olan, aynı zamanda Diyanet İşleri B Dört rekat namaz nasıl kılınır Bilindiği gibi namazlar; farz, sünnet, nafile, vacip kısımlara ayrılarak iki, üç ve dörder rekat olarak kılınır. Zamanın değerli din alimlerinden biri olan, aynı zamanda Diyanet İşleri Başkanı olan Ömer Nasuhi Bilmen Haca Efendinin tarif ettiği dört rekatlık namazın kılınışı şu şekilde olur:

 • Önce niyet edilir: " Niyet ettim Allah rızası için bugün ki öğle namazının sünnetini kılmaya. "  Niyet edilirken bu bir örnek olarak verildi. Hangi namaza niyet edilecekse vakit zikredilerek; farz, sünnet, vacip, nafile kılınacak namaz ne ise ona göre niyet edilir.
 • Niyetten sonra hemen eller yukarı kaldırılarak avuç içi karşıyı görecek şekilde baş parmak kulak yumuşaklığına dokundurularak " Allah-ü Ekber " denerek tekbir alınır ve eller göbek hizasına bağlanır.

4 Rekat Namaz Nasıl Kılınır

Birinci Rekat
 • İlk olarak " Süphaneke " okunduktan sonra " Euzü Besmele " çekildikten sonra " Fatiha süresi " ve ardından bir miktar kur'an okunur.
 •  "Allah-ü Ekber" diye tekbir alınarak rükuya eğilinir. Rükuda tek sayı olmak şartıyla en az üç defa olmak üzere " Sübhane rabbiyel azim " senir.
 • " Semiallahülimen hamideh " denerek doğrulunur. Tam dik duruş esnasında " Rabbena lekel hamd " denir.
 • " Allah-ü Ekber " denerek secdeye varılır ve tek sayı olmak üzere en az üç defa olmak üzere  " Sübhane rabbiyel ala " denir. " Allah-ü Ekber " denerek oturulur. Bir tesbih miktarı oturulduktan sonra yine " Allah-ü Ekber " denerek secdeye varılır ve tek sayı olmak üzere en az üç defa olmak üzere  " Sübhane rabbiyel ala " denir. " Allah-ü Ekber " denerek ayağa kalkılır.
İkinci Rekat
 • Yalnız besmele çekilerek " Fatiha süresi " ve bir miktar kur'an okunduktan sonra " Allah-ü Ekber" diye tekbir alınarak rükuya eğilinir. Rükuda tek sayı olmak şartıyla en az üç defa " Sübhane rabbiyel azim " senir.
 • " Semiallahülimen hamideh " denerek doğrulunur. Tam dik duruş esnasında " Rabbena lekel hamd " denir.
 • " Allah-ü Ekber " denerek secdeye varılır ve tek sayı olmak üzere en az üç defa olmak üzere  " Sübhane rabbiyel ala " denir. " Allah-ü Ekber " denerek oturulur. Bir tesbih miktarı oturulduktan sonra yine " Allah-ü Ekber " denerek secdeye varılır ve tek sayı olmak üzere en az üç defa olmak üzere  " Sübhane rabbiyel ala " denir. " Allah-ü Ekber " denerek tahiyyata oturulur.
 • Ettehiyyatü duası okunduktan sonra " Allah-ü Ekber " denerek ayağa kalkılır.
Üçüncü Rekat
 • Yalnız besmele çekilerek " Fatiha süresi " ve bir miktar kur'an okunduktan sonra " Allah-ü Ekber" diye tekbir alınarak rükuya eğilinir. Rükuda tek sayı olmak şartıyla en az üç defa " Sübhane rabbiyel azim " senir.
 • " Semiallahülimen hamideh " denerek doğrulunur. Tam dik duruş esnasında " Rabbena lekel hamd " denir.
 • " Allah-ü Ekber " denerek secdeye varılır ve tek sayı olmak üzere en az üç defa olmak üzere  " Sübhane rabbiyel ala " denir. " Allah-ü Ekber " denerek oturulur. Bir tesbih miktarı oturulduktan sonra yine " Allah-ü Ekber " denerek secdeye varılır ve tek sayı olmak üzere en az üç defa olmak üzere  " Sübhane rabbiyel ala " denir. " Allah-ü Ekber " denerek ayağa kalkılır.
Dördüncü Rekat
 • Yalnız besmele çekilerek " Fatiha süresi " ve bir miktar kur'an okunduktan sonra " Allah-ü Ekber" diye tekbir alınarak rükuya eğilinir. Rükuda tek sayı olmak şartıyla en az üç defa " Sübhane rabbiyel azim " senir.
 • " Semiallahülimen hamideh " denerek doğrulunur. Tam dik duruş esnasında " Rabbena lekel hamd " denir.
 • " Allah-ü Ekber " denere]]> Dilek Namazı https://www.namazrekatlari.gen.tr/dilek-namazi.html Sat, 24 Nov 2018 21:50:24 +0000 Dilek namazının diğer adı da Hacet namazıdır. İnsan oğlu yaratılışı gereği hayatında başarılı olmak, mutlu bir yaşam sürmek, sıkıntı ve kederin olmadığı bir yaşam arzular. Fakat dünya hayatı sürekli imt Dilek namazının diğer adı da Hacet namazıdır. İnsan oğlu yaratılışı gereği hayatında başarılı olmak, mutlu bir yaşam sürmek, sıkıntı ve kederin olmadığı bir yaşam arzular. Fakat dünya hayatı sürekli imtihanlarla ve engellerle doludur. İşte bu sıkıntıların meydana gelişi Dilek namazı kılmak için bir sebeptir. Her başı sıkışan çocuğun annesine koşarak ağlaması gibi hem dünyevi kaygılarımızdan dolayı hem de uhrevi kaygılardan dolayı bunları bir sebep bilip Allah'a kulluğumuzu hatırlayarak Dilek namazı ile yalvarmalıyız. 

Namaz bir duadır. Kişinin Allah'a (c.c.) en yakın olduğu ve onunla konuştuğu özel bir andır. Allah (c.c.) yarattığı insanları seviyor ve kendisine ibadet etmesini istiyor. Çünkü ibadet eden insanlar Cehennem azabı yaşamayacak. Bir anne evladını hiç ateşe atmak ister mi Allah'ın (c.c.) rahmeti insanların acıma duygusuyla kıyaslanamayacak kadar büyüktür. Bu yüzden insanları günahlarından tevbe etmeleri için onlara fırsatlar verir. Af dilesinler benden ben de affedeyim der. İnsanların af dilemeleri için veya isteklerini Allah'a (c.c.) sunmaları için özel zamanlar ve ibadetler yaratmıştır. Kandillerde edilen duaların diğer günlerde edilen dualardan daha faziletli olması ve kabule şayan olması gibi. Dilek namazı da hem dünyevi hem de uhrevi dilek ve arzuların Allah'a (c.c.) sunulması için büyük bir fırsat olan bir ibadettir.

Dilek namazını kişinin ne zaman ve kaç rekat kılacağı kişinin ruh haline göre değişiklik gösterebilir. Özellikle perşembeyi cumaya bağlayan gece kılınmasının daha faziletli olduğu bilinir. Bir kişinin haksızlığa uğradığında, bir eşyasının kaybolduğunda, veya İslam aleminin içinde bulunduğu durumdan kurtulması için genel anlamda veya uhrevi arzular için, Cehennem ateşinden korunmak için veya Cennette derecesinin yükseltilmesi için kılınabilir.

Dilek Namazı
Dilek Namazı Nasıl Kılınır

Dilek namazı 2 -12 rekat arası kılınabilir. Günün kerahet vakitleri dışında her saatte kılınabileceği gibi gece kılmak daha faziletlidir. Yatsı namazının ardından taze bir abdest alınır ve " Niyet ettim Allah rızası için hacet namazı kılmaya " diye niyet ettikten sonra " Allah-ü Ekber " diyerek tekbir alınır. ilk rekatta Sübhaneke, Fatiha süresi ve üç Ayetel Kürsi okunur. İkinci rekatte Fatiha süresi, Nas, Felak ve İhlas süreleri okunur. İkinci rekatte selam verilip namazdan çıkılacaksa iki rekat olarak tamamlanır. Şayet devam edilecekse her rekatte Fatiha, Nas, Felak ve İhlas süreleri okunarak devam edilir. Namaz bittikten sonra dilek duası okunur.

Dilek Duası
 • Allahümme inni eselüke tevfika ehli'l hüda ve a'male ehli'l yakini ve münasahate ehli't- tevbeti ve azme ehli's- sabri ve ciddi ehli'l haşyeti ve talebe ehli'r rağbeti ve teabbüde ve ehli'l verai ve irfane ehli'l ilmi hatta efahük. Allahümme inni eselüke mehafeten tahcisuni an ma'siyetike hatta a'mele bi-taatike amelen estehikku bihi rıdake ve hatta uhlisa leke'n- nasihate hubben leke ve hatta ekevekkele aleyke fi'l ümüri ve husne zannin bik. Sübhaneke Halikı'n-nur.
Dilek Duasının Anlamı

Allah'ım (c.c.) senden hidayet ehlinin başarısını, yakin ehlinin amellerini, tövbe ehlinin öğütleşmesini, sabır ehlinin azmini, korku ehlinin ciddiyetini, senin rızana rağbet gösterenlerin talebini, takva ehlinin ibadetini, ilim ehlinin irfanını isterim ki, senden hakkıyla korkayım. Allah'ım (c.c.) Senden öyle bir korku isterim ki, o beni sana isyandan men etsin, ta ki sana itaat ile öyle amel edeyim ki onunla senin rızana ereyim, senden korkarak samimiyetle sana döneyim, sırf senin sevgini kazanmak için halis nasihat edeyim, her işte sana güvenip sana dayanayım, sana güzel zan besleyeyim. Nurun yaratıcısı olan Allah (c.c.) her türlü nekais ve kusurlardan münezzehtir.

]]> Sünnet Namazlar https://www.namazrekatlari.gen.tr/sunnet-namazlar.html Sun, 25 Nov 2018 04:32:39 +0000 Sünnet namazlar, farz ve vitir namazların hepsini kıldıktan sonra daha fazla sevap elde etmek için Peygamber Efendimiz 'in tavsiyesi üzerine kılınan nafile namazlardır. Her sünnet namaz aynı zamanda nafile namaz iken her Sünnet namazlar, farz ve vitir namazların hepsini kıldıktan sonra daha fazla sevap elde etmek için Peygamber Efendimiz 'in tavsiyesi üzerine kılınan nafile namazlardır. Her sünnet namaz aynı zamanda nafile namaz iken her nafile namaz sünnet değildir. Sünnet namazlardan kılmadığımız takdirde sorumlu değiliz, borç hanemize günah olarak yazılmaz. Sevabından ve feyzinden nasip almak için kıldığımız takdirde sevabını kazanırız. Peygamber Efendimiz (s.a.v.) her konuda örnek olduğu gibi kılınacak namazlar konusunda da örnek teşkil etmektedir. Efendimiz (s.a.v.) her namaza farklı değer vermiştir. Kimi sünnet namazlarını şiddetle tavsiye ederken kimi sünnet namazlarını da hafif önemseyerek tavsiye etmiştir.

Nafile namazlar " Revatib " ve " Regaip " olmak üzere ikiye ayrılır.

Revatib sünnetler: Farz namazlardan önce veya sonra kılınan müekked ve gayr-i müekked namazlardır.
 • Müekked sünnetler: Peygamber Efendimiz 'in (s.a.v.) sürekli önem vererek yaptığı ve çok nadiren terk ettiği ve farz ve vacip olmayan sünnetlerdir. Sabah, öğlen, akşam, cuma namazlarının sünnetleri ve yatsının son sünnetidir.
 • Gayr-i müekked sünnetler: Peygamber Efendimiz 'in ara sıra terk ettiği sünnetlerdir. İkindi ve yatsı namazında farzdan önce kılınan dört rekatlık sünnetlerdir.
Regaip sünnetler: Teheccüt ve evvabin gibi Peygamber Efendimiz'in tavsiyesi ve örnek olması üzerine kılınan sünnetlerdir.
Sünnet Namazlar
 • Teheccüt namazı: Gece uykudan uyanarak namaz kılmaktır. Peygamber Efendimiz iki rekatla 12 rekat arasında kılardı. Peygamber Efendimize farz olan be gece namazına devam edenin kabir azabından kurtulacağı ve kabrinin nurlanacağı rivayet edilir. Efendimiz(s.a.v.) bir hadisinde:" Farz namazlardan sonra en faziletli namaz gece namazıdır." (Müslim) buyurmuştur. Peygamber Efendimiz yatsı namazını kıldıktan sonra vitir namazını kılmadan yatıp uyurdu gece kalkarak bir müddet teheccüt namazı kıldıktan sonra vitir namazını kılardı ve uyumadan sabah namazını kılardı.
 • Kuşluk namazı (Duha namazı): Güneşin doğmaya başladığından 45 dakika sonra başlayıp zeval vaktine kadar yani öğle namazına 45 dakika kalana kadar zaman içerisinde 2-12 rekat arası kılınan sünnet namazıdır. Peygamber Efendimiz' in kuşluk zamanında 12 rekat namaz kılmaya devam edenler için Allah'ın (c.c.) Cennette bir köşk bina edeceğini söylediği Tırmizi tarafından nakledilmiştir.
 • Evvabin namazı: Bir anlamda Allah'a (c.c.) tövbe edenlerin kıldığı namazdır. Tevbe namazı diye bilinir. Peygamber Efendimiz: " Kim akşam namazından sonra kötü bir şey konuşmadan altı rekat namaz kılarsa bu kendisi için on senelik ibadete denk gelir " buyurmuşlardır. (Tırmizi)
 • Tahiyyetü' mescid: Mescidin selamlanması anlamına gelmekle birlikte asıl mescitlerin sahibi olan Allah'ın selamlanmasıdır. Peygamber Efendimiz:" Biriniz mescide girdiğinde, oturmadan iki rekat namaz kılsın" buyurmuştur. Hanefi mezhebine göre kerahet vaktinde mescide girenin bu namazı kılması mekruh iken şafi mezhebine göre her vakit bu namaz kılınabilir. Cuma vaktinde imam hutbede iken mescide giren kişi bu namazı kılamaz. 
 • Abdest ve gusülden sonra namaz: Peygamber Efendimiz: " Her kim benim gibi abdest alır ve aklından bir şey geçirmeyerek iki rekat namaz kılarsa geçmiş günahları affolur " buyurmuştur. ( Müslim, Buhari, Tırmizi)
 • Yolculuğa çıkış ve dönüş namazları: Peygamber Efendimiz 'in her yolculuğa çıkışında ve dönüşünde iki rekat namaz kıldığı rivayet edilmektedir. Bu namaz yolculuğa çıkarken Allah'tan (c.c.) kaza ve hayırsız işlerden sığınmak ve işlerinin yolunda gitmesi için kılınır. Dönüşte ise Allah'a (c.c.) şükür için kılınmaktadır. Yolculuğa çıkarken evde, dönüşte ise mescitte kılınması faziletli olanıdır.
 • Hacet namazı: İnsanlar yaşamı boyunca hep kendileri]]> Şükür Namazı https://www.namazrekatlari.gen.tr/sukur-namazi.html Sun, 25 Nov 2018 10:52:31 +0000 Şükür namazı, Allah'ın (c.c.) bizler için sayılamayacak kadar nimetler vermesi karşısında Allah'a (c.c.) bu nimetler karşısında teşekkür babında verilen nimetlere şükredilmesi için kılınan namazdır. Bunu Allah (c.c. Şükür namazı, Allah'ın (c.c.) bizler için sayılamayacak kadar nimetler vermesi karşısında Allah'a (c.c.) bu nimetler karşısında teşekkür babında verilen nimetlere şükredilmesi için kılınan namazdır. Bunu Allah (c.c.) bir ayetinde şöyle ifade ediyor: " O dilediğiniz her şeyiz size verdi. Allah'ın (c.c.) nimetlerini saymaya kalkarsanız bitiremezsiniz " buyuruyor. Bu nimetler karşısında kerahet vakitleri dışında en az iki rekat  olarak kılınan şükür namazı, bir sıkıntı veya kaza atlatıldığında o kaza veya sıkıntının atlatıldığı için, Allah'a (c.c.) yönelerek kılınması, Allah'ın (c.c.) hoşnut olacağı bir ibadettir. Bunun dışında zaman zaman hiç ummadığımız zamanda bir sürprizle karşılaşabiliriz. Bu durumda  bu güzelliği ihsan eden Allah'a (c.c.) şükretmek manasında da şükür namazı kılınabilir. Ağır bir borç yükünden kurtuluruz veya ağır bir hastalıktan kurtuluruz bunun üzerine Allah'a (c.c.) şükredip namaz kılmamız, bu sıkıntılardan kurtulmamızı Allah'tan (c.c.) bilmemiz anlamına gelmektedir. Çünkü her ne gelirse başımıza, bu Allah'tandır.

Şükür namazı kılmak sünnettendir. Peygamber Efendimiz şükür namazı dışında şükür secdesini de tavsiye etmektedir. Kişi bir sevinç karşısında kıbleye dönerek tekbir alıp secdeye kapanır ve secdede Allah'a (c.c.) hamd ve şükür ettikten sonra tekrar tekbir alıp doğrulur. Buna şükür secdesi denir.


Şükür Namazının Kılınışı

Bir sıkıntıdan kurtulan veya nimete kavuşan kişi abdest aldıktan sonra " Niyet ettim Allah (c.c.) rızası için iki rekat şükür namazı kılmaya " diye niyet ettikten sonra iki veya dört rekat namaz kılar ve secdede Allah'a (c.c.) şükreder ve edebildiği kadar dua eder.

Şükür Namazı
Şükür duası

Şükür namazında secdedeyken okunabilecek duadır.

" Rabbi evzi'ni en eşküra ni'meteke'lleti en'amte aleyye ve ala valideyye ve a'mel salihan terdadü ve edhılni birahmetike fi iba dike's-salihiyn " (Neml 27/19) 

Anlamı: " Ya Rabb'i! Bana, valideme ve babama verdiğin nimetlere şükretmemi ve razı olacağın ameller yapmamı nasip et. Rahmetinle beni salih kullarının arasına kat."

Peygamber Efendimiz, İslamın azılı düşmanı olan Ebu Cehil'in öldürüldüğü haberini alınca iki rekat şükür namazı kılmıştı.(İbn-i Mace) Enes Bin Malik (r.a.) şöyle buyurmaktadır: " Nebiyy'i Ekrem (s.a.v.) bir ihtiyacının görüldüğü hususunda müjdelenmişti Bunun üzerine hemen secdeye kapandı." 
]]>
Kıble https://www.namazrekatlari.gen.tr/kible.html Mon, 26 Nov 2018 02:25:23 +0000 Kıble, Allah (c.c.) her yerdedir. Emrettiği üzere yer ve yön yaratılmışlar içindir. O'nun hiçbir yere ya da yöne ihtiyacı yoktur. İnsanları çok aciz yaratmıştır. Kendisi için bir yer bulmaya mecburdur. Bu yüzde Kıble, Allah (c.c.) her yerdedir. Emrettiği üzere yer ve yön yaratılmışlar içindir. O'nun hiçbir yere ya da yöne ihtiyacı yoktur. İnsanları çok aciz yaratmıştır. Kendisi için bir yer bulmaya mecburdur. Bu yüzden kendisine başını koruyacağı bir ev inşa eder. Aynı zamanda güvene ihtiyaç duyar. De ki; Doğu da, batı da Allah'ındır. O, kime dilerse doğru yolu gösterir. İbn Ömer (r.a.)'dan anlattığı rivayette, demiştir ki; İnsanlar Kabe'de sabah namazını kılarlarken bir kimse oraya geldi ve şöyle dedi; Şüphesiz ki; Peygamber (a.s.) Efendimizin üzerine bu gece Kur'an'dan ayet indi ve kıbleye yönelmekle emrolundu. O sebeple kıbleye yöneldiler ki, o esnada yüzleri Şam cihetine yönelik bulunuyordu, oldukları yerde namazlarını bozmadan yüzlerini Kabe cihetine döndürdüler. Öyle ki, kıbleyi doğrudan Kabe belirler. İslam Alimleri bu konuda doğruluk içindedirler. Namazın farzlarından biri kıbleye yönelmektir. Yani namaz kılarken kıbleye dönmektir. Namazda kıbleye dönmek farz olmuştur. Allah'u Teala'nın kesin emridir. Namazı kıbleye karşı kılmak, kıble için kılmak değildir. Allah'u Teala'nın emrine itaat etmektir. Müslüman aleminin kıblesi öncesinde Kudüs'tü. Yüce Allah bir ayet-i kerimesinde; Hicretin ikinci yılı olan Recep ayında, Kabe'nin kıble kabul edilmesini, emretmiştir. Böylece İbrahim (a.s.)'ın kıblesi olan Kabe'ye dönüldü.

Kur'an-da Kıble Hakkında Ayetler;

Hz. İbrahim (a.s.) Allah'ın emri ile Kabe'nin olduğu yere gider. Annesi ve oğlu İsmail ile birlikte orada iskanda bulunurlar. Daha sonra İsmail ile beraber Kabe'nin yerini kazmaya başlarlar. Hz. Şit'in yapmış olduğu binanın arsasını bulur. Ve o arsanın üzerine Kabe'nin temellerini atarak inşa eder. Ayet-i kerimede; Beytullah Hazretlerinin "temellerini atıyor" sözü ile namazın kıblesi Kabe'dir, duanın kıblesi de semadır. Kıble yaptık, demiştir. Kıble, Kabe'nin arsasıdır. Yani, yerden Arşa kadar, o boşluk kıbledir. Bunun için nerede olursan ol, denizlerde, kuyu diplerinde, yüksek tepelerde ve uçaklarda bu cihete doğru namaz kılınır. Bu elbette Rabbimizden gelen gerçek bir emirdir. Ancak namaz esnasında kalp temizliğini ve ferahlığını sağlamak için namaz edilirken bir yön bulmaktı ve bu da Kabe oldu. Tabii evin içinde bazı işaretlere bakarak, güneşin ışığına göre ön cepheye doğru döndüğünüzde güneşin sol taraftan doğup sağ taraftan batarsa o güney cephedir. Eğer yönü bulamazlarsa Allah'ın her yerde olduğuna inanıp ibadete devam edilir.

Kıble

Kıblenin Tarihçesi;

İslam'ın dini, çıkış yönü olan Mekke'de duyulmaya başlayınca, Müslümanlar da kendi yerlerini bulmak için bir kıble yapmaları gerekiyordu. İslam'dan önce dini inançların yapıldığı Kabe de, bu vesileyle uygun görüldü ve kıble olarak karar verildi. Aylar sonra Müslümanlar göç etmeye başlayınca  Medine'ye bir kıble inşa etmek ve ibadetlerinin simgesini yerine getirebilmek içindi. Böylece insan kendi nefsinden hicret edecek ve her türlü günahlardan da tövbeyle ilahi kurtuluş makamına ulaşma istekleridir. Bu arada Medine'de yaşayan Yahudiler ve kıblesi, Beyt-i Makdis, olan Kudüs'tü. Peygamber efendimizde aynı şekilde, kendisine Yahudilerin kıblesini seçer. Bazı tarih kaynaklarına göre Peygamber efendimiz Kudüs'ü kıble tayin etmesi, Yahudiler'den kendisinin onlara hoş görünebilmek için olduğu yazılıdır. İki sene Müslümanlar ibadetlerini Kudüs'te devam ederler. Fakat, bir süre sonra Peygamber efendimiz, Medine'de kendi dinini yaymasıyla bu durumdan rahatsız olan Yahudiler; Müslümanlar, bizim dinimize uymamaktadır. Zira kıblemize yönelmektedirler. şeklinde alaycı konuşmalar yaparak; Yahudilerin bu sözleri Peygamber efendimizi kızdırır ve kıblesini Yahudilerin kıblesini Kudüs'ten alarak tekrar önceki kıbleleri olan Kabe yönüne çevirir. Bunun için gereken Kur'an-da ve Ayet-i kerimelerde yazılıdır.

]]>
Namazdan Sonra Tesbihat https://www.namazrekatlari.gen.tr/namazdan-sonra-tesbihat.html Mon, 26 Nov 2018 17:22:04 +0000 Namazlardan sonra yapılan tesbihat sünnet-i seniyyedir. Vakit namazını tek başımıza da kılsak, cemaatle de kılsak arkasından tesbihat yapmak sünnettir. Tesbihat Allah'ı (c.c.) zikretmenin özüdür. Allah'ı (c.c.) zikretmek, Namazlardan sonra yapılan tesbihat sünnet-i seniyyedir. Vakit namazını tek başımıza da kılsak, cemaatle de kılsak arkasından tesbihat yapmak sünnettir. Tesbihat Allah'ı (c.c.) zikretmenin özüdür. Allah'ı (c.c.) zikretmek, bütün noksanlardan üstün tutmak ve şükretmek için yapılan tesbihatın çekirdeği otuz üçer defa söylenen Süphanallah, Elhamdülillah ve Allah-ü Ekber'dir.  Bu kelimelerin namazın içinde de oluşu ayrı bir önemlerinin olduğunu gösterir. Peygamber Efendimiz: " Bizim namazımız tesbih, tekbir ve Kur'an tilavetlerinden ibarettir. Onda dünya kelamı konuşulmaz. " buyurmuştur.

Günahları Eriten Tesbihat

Bir gün muhacir olan bir sahabe Allah'ın Resulüne  (s.a.v.) serzenişte bulunarak şöyle demiş: " Ya Resulallah! Mal sahipleri yüksek derecelere erişiyorlar. Bizimle beraber namaz kılıyorlar, oruç tutuyorlar; bizden ayrı birde mallarıyla haccediyorlar, umre yapıyorlar, köle azat ediyorlar ve sadaka veriyorlar." 

Resul-i Ekrem (a.s.v.): " Ben sizlere bir şey öğreteyim mi Onun sayesinde sizi geçenlere yetişir, sizden sonrakileri de geçersiniz. Hem böylece, sizin yaptığınızı yapanların dışında hiç kimse sizden daha faziletli olmaz. " Buyurmuştur.

Namazdan Sonra Tesbihat


Ashab-ı Kiram (r.a): " Buyurunuz Ya Resulallah, öğretiniz! " deyince Resul-i Ekrem Efendimiz (a.s.v.): " Her namazın ardından otuz üçer defa Sübhanallah, Elhamdülillah ve Allah-ü Ekber  dersiniz ve arkasından  ' La ilahe illallahü vahdehü la şerike leh. Lehü'l mükü ve lehü'l hamdü ve hüve ala külli şey'in kadir ' dersiniz. Deniz köpüğü kadar bile olsa günahlarınız bağışlanır " buyurmuştur.

Tesbihatın Yapılış Şekli

Namaz bittikten sonra " Allahümme entesselamü vemin, kesselam tebarekte yazel celali vel ikram " denir ve " Ala Rasulina salavat " denerek Peygamber Efendimize salavat getirilir.

" Subhanallahi vel hamdü lillahi ve la ilahe illellahu vallahu ekber. Ve la havle ve la kuvvete illa billahil aliyyil azim. " denir. Bunun anlamı şudur:

Allah'ı bütün noksan sıfatlardan tenzih eder, kemal sıfatlarla muttasıf olduğunu kabul ederim. Bütün hamd ve şükürler Allah'ındır. Allah'tan başka hiç bir ilah yoktur. İhtiyaçları gideren ve zararları yok eden yalnız yüce ve güçlü olan Allah'tır.

Ardından Ayete'l Kürsi okunur. Ardından " Ve hüvel aliyyul aziymiizül celali subhanallah " denir ve 33 defa " Sübhanallah " denir. Anlamı: Allah noksanlardan uzaktır, kemal sıfatlarla sıfatlanmıştır.

" Sübhanel bagiy daime nil hamdulillah " dendikten sonra 33 defa " Elhamdülillah " denir. Anlamı: Hamd ve şükür Allah'ındır.

" Rabbil alemiyne teala şanuhu Allah-ü ekber " denir ve 33 defa " Allah-ü Ekber " denir. Anlamı: Allah en büyüktür.

" La ilahe illallahu vahdehu la şerike leh. Leü'l-mülkü ve lehü'l-hamdü ve hüve ala külli şeyin kadir. " Anlamı: Allah-ü Teala'dan başka ilah yoktur. tek ilah sadece odur, ortağı da yoktur. Bütün mülk ona aittir. Bütün hamdü senalar onadır. Her şeye kadirdir.

" Allahümmehşurna fi zumretis salihin " denerek dua etmeye başlanır. Anlamı: Bizi mahşerde salihler topluluğu ile yargıla.

Dua ettikten sonra " El- Fatiha " denir ve Fatiha süresi okunarak tesbihat bitirilir.
]]>
Namazın Önemi https://www.namazrekatlari.gen.tr/namazin-onemi.html Tue, 27 Nov 2018 00:31:25 +0000 Namazın önemi, namazın önemini anlatan Resül-i Ekrem bir hadisinde: " Namaz dinin direğidir " buyurur. Bir bina düşünün. Binanın kolonları olmazsa bina ayakta kalabilir mi Namazsız bir İslami hayat da düş Namazın önemi, namazın önemini anlatan Resül-i Ekrem bir hadisinde: " Namaz dinin direğidir " buyurur. Bir bina düşünün. Binanın kolonları olmazsa bina ayakta kalabilir mi Namazsız bir İslami hayat da düşünülemez.  Taberani'den nakledilen bir hadise göre " Kıyamette kulun ilk sorguya çekileceği ibadet namazdır. Namaz düzgün ise diğer amelleri de kabul edilmektedir. Namazı düzgün değilse, hiç bir ameli kabul edilmez " buyurmaktadır. Bu hadisten anlaşıldığı gibi Müslüman olmanın en önemli şartlarından biri namaz ibadetidir. Namaz kılmayan bir kişi ne kadar ibadet ederse etsin hepsi boşa çıkar. Diğer ibadetlerin anlamlı olması için namazların eda edilmiş olması gerekmektedir.

Allah-ü Teala bizi insan olarak yaratarak şereflerin en büyüğünü verdi. Bu nedenle bu kadar güzellikleri veren yaratıcıya, kulun  teşekkür etmesi gerekir. Teşekkür etmenin en güzel yolu da ibadet etmekten geçer. İbadetlerin en hayırlısı ise namazdır. Namaz insana güzel ahlak öğretir, hayatını düzene sokarak kötülüklerden uzaklaştırır. Namaz insanın miracıdır, Allah'a (c.c.) yakınlaştırır. Allah (c.c.) ile konuşmanın yöntemidir namaz. Dua etmektir namaz. Allah'tan (c.c.) hem dünyada hem ukbada (Baki olan alem) güzel şeyler istemektir. Yaradılışa bir şükürdür namaz. Kapalı kutuların anahtarı, sıkıntıların çözümü, kederli insanın dert ortağıdır namaz.

İslamın beş şartından biri olan namaz Kelime-i Şehadetten sonra ilk emredilen farzdır namaz. Bu yönüyle amellerin en faziletlisi namazdır. İbn-i Mesud, Resul-ü Ekrem'e " hangi ameller daha faziletlidir "diye sorması üzerine Resul-i Ekrem: " Vaktinde kılınan namaz " diye buyurdu. Bu yüzden namazı hayatımıza göre ayarlamayacağız. Hayatımızı namaz saatlerine göre ayarlayacağız. Bilerek namazı terk etmek değil geç bırakmaktan bile sakınmalıyız. Ashab-ı Kiram savaşın ortasında bile nöbetleşerek namazlarını eda etmişlerdir. Namazdan başka daha önemli bir şey olamaz insan hayatında. Çünkü namazı olmayanın ibadetleri kabul olmaz.  Beş vakit namaz kılan insanın namaz aralarında işlediği küçük günahlarının temizlenmesine ve affedilmesine vesiledir namaz. Bu yüzden büyük günahlardan kaçınan ve farzları yerine getirerek beş vakit namaz kılan insan anasından doğmuş gibi tertemiz olur.

Namaz insanı hem maddi hem de manevi kirden arındırır. Ebu Hüreyre'den (r.a.) rivayet edildiğine göre Resul-i Ekrem'i (s.a.v.) şöyle buyururken işittiğini söyledi. " Ne dersiniz sizden birinizin önünde bir nehir olsa, o kimse bu nehrin içinde beş defa yıkansa, kirinden bir şey kalır mı" Sahabiler: " O kimsenin kirinden hiç bir şey kalmaz " dediler. Bunun üzerine Resul-i Ekrem: " Beş vakit namaz işte bunun içindir. Allah  (c.c.) beş vakit namazla günahları silip yok eder. "

Namazın Önemi
Namaz kılan mü'minlere melekler bile dua eder. Bir hadiste Peygamber Efendimiz şöyle buyurmaktadır: " Sizlerden biriniz, abdestini bozmadan namaz kıldığı yerde oturduğu müddetçe melekler kendisine dua eder." 

Amellerde asıl olan niyettir. Bu yüzden her ibadette olduğu gibi namaz ibadetinde de Allah rızası olmalıdır. Namaza sadece Allah (c.c.) için kılınır. Allah (c.c.) için kılınan namaz da huşu içinde kılınmalıdır. Hızlı hızlı geçiştirerek kılınan namazın kişiye hiç bir getirisi olmaz. Gösteriş için kılınmamalıdır. Gösteriş için kılınan namazın faydasını zaten dünyada alır kişi ahirete bir şey bırakmaz. İnsanlar ne güzel insan namazını da kılıyor diye kişi hakkında iyi düşünsünler diye kılınan namazın ahirete götüreceği sevapta yoktur.
]]>
Abdest Nasıl Alınır https://www.namazrekatlari.gen.tr/abdest-nasil-alinir.html Tue, 27 Nov 2018 11:46:21 +0000 Abdest nasıl alınır Konumuz abdest almak olduğuna göre ilk olarak abdestin ne olduğunu açıklayalım. Abdest, Peygamber Efendimiz 'in tarifi üzerine belli organları adabına uygun olarak yıkamak ve mesh etmek suretiyle yap Abdest nasıl alınır Konumuz abdest almak olduğuna göre ilk olarak abdestin ne olduğunu açıklayalım. Abdest, Peygamber Efendimiz 'in tarifi üzerine belli organları adabına uygun olarak yıkamak ve mesh etmek suretiyle yapılan temizliktir. Abdest, her şeyden önce maddi ve manevi kirlilikten kurtulmak için yapılan ve İslam'ın emrettiği bir ibadettir. Allah'ın (C.C.) emrettiği her ibadetin bir hikmeti olduğu gibi abdest almanın da hikmetleri vardır.  Ağızdan ayak ucuna kadar bir çok organın günde beş defa yıkanması Allah'ın emrettiği bir ibadettir. Bu sebeple görüyoruz ki Allah (C.C.)temizliğe çok önem vermiştir. İslam yüzyıllar önce maddi ve manevi temizliğin üzerinde durup insanoğlunu pislik ve mikroptan korumayı hedeflemiştir. Bunun dışında abdest alan kişi kendisini manen temiz hisseder ve Allah'ın (c.c..) karşısında kendisini rahat hisseder. İnsan böyle bir temizlikle günün tüm yorgunluğunu üzerinden atar ve abdest almakla uhrevi ve dünyevi bir çok güzellik ve fazilet elde eder.


Abdest Nasıl Alınır
 • Niyet etmek: Abdest alınırken şartlar uygunsa kıbleye dönülür ve niyet edilir. " Niyet ettim Allah rızası için abdestimi almaya " diye niyet edildikten sonra besmele çekilir. " Euzubillahimineşşeytanirracim Bismillahirrahmanirrahim. "
 • Elleri yıkamak: Eller üç defa bileklere kadar yıkanır. Ellerin yıkanmasında parmak aralarının ıslanmasına dikkat edilir. İki elin parmakları birbirine kenetlenerek aralarından geçirilir ve şayet yüzük varsa yerinden oynatılarak arasına suyun girmesi sağlanır.
 • Ağza su verilir: Sağ elle üç defa ağza su verilir. Dişler şehadet parmağı ile ovuşturulur ve ağızdaki su gargara yapılır. Fakat kişi oruçlu ise boğaza su kaçırmamaya dikkat eder ve gargara yapmaz.
 • Buruna su verilir: Sağ elle üç defa genize su kaçacak şekilde burna su verilir. Sol elle sümkürülerek burun temizlenir. Oruçlu olanlar suyu buruna çekerken dikkat etmeli ve fazla çekmemelidir.
 • Yüzü yıkamak:  Çene altından kulak yumuşağına ve alında saçların bittiği yere kadar olan tüm yüzü üç defa yıkanır. Yüze su çarpılmamalı mesh edilmek suretiyle yıkanmalıdır.
 • Kolları yıkamak: Sağ ve sol kolu sırasına göre dirseklere kadar üç defa mesh ederek yıkanır.
 • Kafa mesh edilir: Kafanın dörtte biri kadar ıslanacak şekilde mesh verilir. Kafanın ön tarafına mesh verilirse sünnet işlenmiş olur.
 • Kulakların yıkanması:  Eller ıslatılarak serçe parmak kulak içine sokulur, baş parmak ise kulak arkasını mesh eder.
 • Boyunun mesh edilmesi: Baş ve serçe parmak kullanılmaz. Çünkü kulakta görevini yaparak kirlenmiştir. Kalan üç orta parmaklarla boyun mesh edilir.
 • Ayakların yıkanması: Önce sağ ayak, ardından sol ayak topuk kemiklerine kadar ıslanacak şekilde yıkanır.
Abdesti Bozan Durumlar 
Abdest Nasıl Alınır
 • İdrar ve dışkı yollarından, idrar, mezi, meni, ve gayta gibi şeylerin çıkması.
 • Aklın anlama kapasitesini bitiren durumlar. Bayılmak, uyumak, sarhoş olmak gibi vb. Ancak oturduğu yerde hiç bir yere dayanmadan uyuklayan kişinin abdesti bozulmaz.
 • Cildin herhangi bir yerinden kan, iltihap, sarı su çıkması.
 • Ağızdan çıkan kanın büyüklüğü önemlidir. Şayet tükürük kadarsa veya tükürükten daha fazla ise abdest bozulur.
 • Ağız dolusunca kusmak.
 • Cinsel ilişkiye girmek. Tam cinsel ilişkiye girilmese de kadın ve erkeğin çıplak olarak veya ince bir elbise ile tenasüh uzuvlarının birbirine sürtünmesi abdesti bozar.
 • Teyemmüm alan kişinin suya kavuşması teyemmümü bozar abdest gerektirir.
 • Namazda sesli gülmek abdesti bozar.
Abdesti Bozmayan durumlar
 • İnsan vücudunun cinsel organları dışında herhangi bir yerinden kan çıkar ve bir damla olarak kalırsa abdest bozulmaz. Fakat]]> Hacet Namazı https://www.namazrekatlari.gen.tr/hacet-namazi.html Wed, 28 Nov 2018 01:59:29 +0000 Hacet namazı, kulun ihtiyaçları karşısında tüm meşguliyetlerden arınarak Allah,a (c.c) yönelmesi, ve Allah'a (c.c.) namazla yaklaşarak dileklerini Allah'a (c.c.) arz etmesidir.  İnsan hayatı hep imtihanlarla ve koşuşt
  Hacet namazı, kulun ihtiyaçları karşısında tüm meşguliyetlerden arınarak Allah,a (c.c) yönelmesi, ve Allah'a (c.c.) namazla yaklaşarak dileklerini Allah'a (c.c.) arz etmesidir.  İnsan hayatı hep imtihanlarla ve koşuşturma içinde geçip gitmektedir.  İş hayatı, özel hayatı derken sürekli bir mücadele içindedir. İnsan hep kendi açısından her şeyin en güzelini ister. İyi bir iş sahibi olmak, iyi bir eğitim almak ve huzurlu bir aile yaşamı ister. Bunlara ulaşması için de Allah (c.c.) hep imtihanlara sokar kulunu. Her duanın bir zamanı olduğu gibi hacet namazının ve duasının da bir zamanı vardır. Allah (c.c.) yağmuru keser kulum bana yağmur duası etsin diye, felaket verir kulum dualarla bana sığınsın diye. İşte bu şekilde kuluna sıkıntı verir ki benden istesin diye. Hacet namazını da bu şekilde yorumlamak ve de önemini iyi kavramak gerekir. Ne zaman başımız sıkıştığında veya bir dileğimiz olduğunda hacet namazına sarılmalıyız.


  Bizi duaya yönelten sadece dünyevi sıkıntılar veya istekler olmamalı. Uhrevi istekler için de hacet namazı kılıp Allah'dan  (c.c) istemeliyiz. Cenneti kazanmak için hacet namazı kılınabilir çünkü Cenneti kazanmaya ihtiyacımız vardır. İslamın güzelliğini tüm dünyaya duyurmak için gayret gösteririz. Ülkemizin üzerinde gezen kara bulutların dağılması için Allah'tan (c.c) niyazda bulunuruz. Hem dünyalık hem de uhrevi arzularımız için en büyük silahtır hacet namazı.

  Hacet namazı genellikle insanların pek hatırlamadığı ve önemini anlayamadığı müthiş bir silahtır anlayan kul için. Bir rivayete göre Hz. Enes'in (r.a) bahçıvanı bir gün gelerek yağmur yağmadığından dolayı bahçenin kuruduğunu söylemesi üzerine Hz. Enes (r.a) Resulullah'ın (s.a.v.): " Herhangi bir ihtiyacı olan kimse iki rekat namaz kılsın ve Allah'a (c.c.) dua etsin." sözünü hatırlatır ve abdest alarak hacet namazına durur. Selam vedikten sonra kapıya çıkar ve bahçıvanına sorar: " Havada bir değişiklik görüyor musun " der. bahçıvan, " Göremiyorum " der. Bunun üzerine Hz. Enes (r.a.) içeri girer ve hacet namazı kılmaya devam eder. Birkaç defa dışarı çıkıp aynı soruyu sorduğunda yine aynı cevabı alır. Tekrar namaz kılmaya devam eden Hz. Enes'in (r.a) yanına gelen bahçıvan: " Gökyüzü bulutla kaplandı ve yağmur yağmaya başladı " der. Bunun üzerine dışarı çıkıp yağmura bakan Hz. Enes (r.a): " Hadi ata bin ve bak bakalım yağmur nereye kadar yağıyor." Bunun üzerine etrafı dolaşan bahçivan görür ki yağmur sadece Hz. Enes (r.a.)'nın  büyük olan bahçesinin üzerine yağıyor. ( İbn-i Sa'd, er-Tabakatü'l- Kübra, c. 7:21-22)      

  Hacet Namazı
  Hacet Namazının Önemini Ne Kadar Biliyoruz

  Bakara Süresi 153. ayet : " Ey iman edenler! Allah'tan (c.c.) sabırla ve namazla yardım isteyin. Şüphesiz ki Allah (c.c.) sabredenlerle beraberdir. " Buyruluyor. Bu ayetten de anlaşıldığına göre Allah'tan (c.c.) isterken namazla istemeliyiz. Yapılan bir ankete göre Müslümanların % 47'nin ömründe hiç hacet namazı kılmamıştır. Bu çok acı bir tablodur. Elimizde hacet namazı gibi bir silahın olmasına rağmen bundan yeterince faydalanamamış olmamız oldukça acı bir durumdur. 

  Bir rivayete göre sahabelerden Ebu Mı'lak (r.a.) ticaretle uğraşan bir sahabeydi. Bir gün ticaret için yola çıkmıştı. O dönemde ticaret için yol hiç de güvenli değildi. Eşkıyalar ticaret güzergahına yakın yerlerde pusu kurar ticaret kervanlarının önünü keserdi. Ebu Mı'lak (r.a.) ticaret için yola çıktığında bir eşkıyanın yaklaştığını gördü. Eşkıyaya: " Benden ne istersin " diye sordu. Eşkıya: " Senden hem malını hem de canını isterim " dedi. Bunun üzerine Ebu Mı'lak (r.a) iki rekat namaz kılmak için izin istedi. Eşkıyanın izin vermesi üzerine iki rekat namaz kılarak Allah'a (c.c.) dua etti. Duasını üç defa tekrar etti. Bunun üzerine selam verir vermez gördü ki karşıdan silahl]]> Ezan Sözleri https://www.namazrekatlari.gen.tr/ezan-sozleri.html Wed, 28 Nov 2018 03:16:32 +0000 Ezan Sözleri, Namaza çağrıyı sembolize eden ezan, başlı başına bir şaheserdir. Güzel okunan bir ezan biz Müslümanlar gibi gayrimüslimleri bile ne kadar etkilediğine şahit olmuşuzdur. Sade onlar mı Ezan okunurken Ezan Sözleri, Namaza çağrıyı sembolize eden ezan, başlı başına bir şaheserdir. Güzel okunan bir ezan biz Müslümanlar gibi gayrimüslimleri bile ne kadar etkilediğine şahit olmuşuzdur. Sade onlar mı Ezan okunurken şeytanların kaçtığı Hadis-i şerif ile bildirilmiştir. Horozlar melekleri görünce öter. Hayvanlar bizim göremediklerimizi görebiliyorlar. Ezan okunurken köpeğin uluması hayra alamettir. Şeytanların kaçışını görmüş olabilir diye yorumlamışlardır. Yani hayvanlar hatta bütün canlılar o esnada Allah'ı zikrederler. Ebu Hüreyre radıyallahu anh'den rivayet edildiğine göre; Resulullah  sallaallahu aleyhi vessellem şöyle buyurmuştur; İlk çağrıyı da Bilal-i Habeşi'nin yaptığı tarih'en esastır. Bu anlamda ezan Kur'an-ın onayladığı (Kur'an-da böyle bir çağrıyı yapmayınız diye bir uyarı mevcut değil) Bu bağlamda ezan vakti ile Yepyeni bir başlangıçtır. Sabah tatlı bir Neşe'dir. Mahmurluk perdesi altında alemde pırıl, pırıl tecelli eden yaratılışa aynadır. Her ezan vaktinde ruhumuzda canlanan şey, tek ve sonsuz olanın O (c.c.) olduğudur, baki, sermedi, ebedi olan O'dur. Nurun kaynağı ve ebedi saadetlerin sahibi O'dur. Her ezan vaktinde zihnimizde bu duygular ile sümbüllenir.

  Ezan Sözleri ve Manası;

  Allahü Ekber; Allah en büyüktür. 4 defa söylenir.

  Eşhedü enla ilahe illallah; Ben şahitlik ederim ki Allah'tan başka ilah yoktur. 2 defa söylenir.

  Eşhedü enne Muhammeden Resülullah; Ben şahitlik ederim ki Muhammet Allah'ın resulüdür. 2 defa söylenir.

  Hayya alas salah; Haydi Namaza. 2 defa söylenir.

  Hayya alal falah; Haydi kurtuluşa. 2 defa söylenir.

  Esselatü hayrün minen nevm; Namaz uykudan daha hayırlıdır. Yalnızca Sabah Namazında 2 defa söylenir.

  Ezan Sözleri

  Allahü Ekber; Allah en büyüktür. 2 defa söylenir.

  La ilahe illallah; Allah'tan başka ilah yoktur. 1 defa söylenir.

  Ezandan sonra okunan dua; Ezanın bitiminden sonra Hz. Peygamber'in öğrettiği ve şefaatine vesile olacağını haber verdiği duası;

  "Bismillahirrahmanirrahim"

  "Rahman ve Rahim Olan Allah (c.c.)'ın adıyla; "Allahumme Rebbe hazihi'd-da'veti't-tamme. Vesselatil kaimeti ati Muhammedenil vesilete vel fazilete ved-dereceter-refiate. Vebashu makamen Mmahmudenillezi veadteh. İnneke la tühlifü'l-miad."

  Manası; Allah'ım! Ey bu tam davetin ve kılınacak namazın Rabb'i, Muhammed'e "Sallallahu Aleyhi ve Sellem"e vesileyi, fazileti ve yüksek dereceyi ver, O'nu kendisine vadettiğin Makam-ı Mahmud'a ulaştır.

  Hadis-i şerif; Kim ezanı duyduğu zaman; Bu ifade edilen çağrının, dosdoğru kılınan namazın Rabb'i olan Allah'ım; Muhammed'e (s.a.s.)'e vesileyi ve fazileti ile onu vadettiğin makam-ı mahmud'a gönder diye dua ederse, ona şefaatim gerekir, gerekli olur.

  "Rabbim herkesin ibadetlerini kabul olanlardan eylesin" Amin.

  ]]>
  Kaza Namazı https://www.namazrekatlari.gen.tr/kaza-namazi.html Wed, 28 Nov 2018 21:41:11 +0000 Kaza namazı, vaktinde kılınmayan namazın vakti geçtikten sonra kılınmasına denir. Vakit namazlarının kazası yapılırken sadece farz olan namazları kılınır, sünnetleri kılınmaz çünkü borç olan sadece farz olan Kaza namazı, vaktinde kılınmayan namazın vakti geçtikten sonra kılınmasına denir. Vakit namazlarının kazası yapılırken sadece farz olan namazları kılınır, sünnetleri kılınmaz çünkü borç olan sadece farz olan namazlardır. Her vakit namaz için kazalarının kılındığı özel bir zaman dilimi yoktur. Yani öğlen namazının kazası sadece öğlen vaktinde kılınır diye bir sınırlama yoktur. Dileyen kerahet zamanı dışında dilediği kadar kaza namazı kılabilir. Sadece kerahet vakitlerinde kaza namazları kılınmaz.

  Kerahet vakitleri; sabah güneş doğduktan sonra 45 dakika boyunca, güneş tam tepe noktadayken öğle namazına 45 dakika kala ve akşam güneş batımından 45 dakika öncesi kaza namazları, sünnet ve nafile namazlar kılınmaz.

  Geçerli bir özür olmadan namazı kazaya bırakmak büyük günahlardan biridir. Allah-ü Teala bu konuda şöyle buyuruyor: " Güvene kavuştuğunuz zaman namazınızı kılın. Çünkü namaz mü'minlere vakitleri belirlenmiş şekilde farz kılınmıştır. " (Nisa 4-103) Namazı kaza etmekle günahtan kurtulmak mümkün olmaz, ayrıca tövbe de etmek gerekir. Geçerli bir özür sebebiyle namaz kazaya bırakılabilir.

  Kaza Namazı


  Farz Namazın Kazaya Bırakılabileceği Durumlar
  • Savaş esnasında iki vakit arasında hiç namaz kılınamayacak kadar savaşın şiddetli olması.
  • Kişinin seferde olduğu zamanda, anarşi ve yırtıcı hayvandan doğacak tehlike varsa.
  • Sel, felaket, afat durumunda.
  • Doğum anında doktorun veya ebenin doğumu bırakarak namaza gitmesi halinde bebeğin veya annenin hayatının tehlikeye gireceği durumlarda.
  • Uyumak veya unutmak sonucu vakti geçen namazın kazası gerekir fakat günah olmaz.
  Kazaya Bırakılan Namazlar Nasıl Kaza edilir
  • Seferi olarak kazaya bırakılan namazın kazası da aynı şartlarda olur. Yani seferi kimse farzları iki rekat olarak kılar. Kazaya bırakırsa kazasını da iki rekat olarak kılmalıdır.
  • Bir kimse kazaya ne kadar bıraktığını hatırlamıyorsa. Vicdani olarak tahminen kaç vakit kazaya kaldığını düşünüyorsa o kadar kaza etmesi gerekir. Fakat kesin olsun diye bir süre daha fazla kaza kılması daha hayırlı olur.
  • Kaza edilecek namazlar için vakit  kerahet vakitleri dışında söz konusu değildir. Kerahet vakitleri dışındaki her vakitte kaza edilebilir. 
  • Kaza namazları sadece farzları ile kaza edilir. Fakat bir istisna vardır. Sabah namazına uyanamayan kişi güneş doğduktan sonra kerahet vakti geçince öğle kerahet vaktine kadar  sünnetiyle birlikte farzı kaza edebilir. Öğle kerahet vakti geçtikten sonra kaza edecekse sadece farzını kaza etmelidir.
  • Bir kişinin çok sayıda kaza namazı varsa nafile namaz kılması doğru değildir. Nafile namaz yerine farzlarının kazasını kılması daha doğru olmaktadır. Fakat evvabin ve kuşluk namazı müstesnadır. Çünkü bu namazların kazası yoktur ve farzları tamamlar. Bu namazların geçmesi halinde bir daha kılmak mümkün değilken kazaya kalmış farzlar istendiği zaman kılınabilir.
  ]]>
  Abdesti Bozan Şeyler https://www.namazrekatlari.gen.tr/abdesti-bozan-seyler.html Thu, 29 Nov 2018 10:16:59 +0000 Abdesti bozan şeylerin neler olduğunu bilmek sağlıklı namaz kılmak için önemlidir. Çünkü kişi abdestinin bozulduğunu bilmeden abdestsiz namaz kılma tehlikesi vardır. Abdest hem maddi hem de manevi temizliktir. Bu y Abdesti bozan şeylerin neler olduğunu bilmek sağlıklı namaz kılmak için önemlidir. Çünkü kişi abdestinin bozulduğunu bilmeden abdestsiz namaz kılma tehlikesi vardır. Abdest hem maddi hem de manevi temizliktir. Bu yüzden Allah'ın  (c.c.) karşısına durulurken veya Allah'ın (c.c.) bizler için gönderdiği kitabı elimize alırken hem madden hem de manen temiz olmamız Allah'a (c.c.) olan saygımızı ifade eder.

  Abdesti Bozan Şeyler 


Abdesti Bozan Durumlar
 • Hem erkekte hem de kadında idrar ve dışkı yollarından herhangi bir şeyin çıkması abdesti bozar. Bu yollardan herhangi bir şeyin çıkması; meni, mezi, dışkı, yel ve bağırsak kurtları.
 • Aklın anlama gücünü kaybettiren durumlar; bayılmak, sarhoş olmak, delirmek.
 • Vücudun veya cildin herhangi bir yerinden kan, irin veya sarı su çıkması. Bu çıkan sıvı damlacık şeklinde olur da yayılmazsa abdest bozulmaz. Yayıldığı sürece abdest bozulur.
 • Ağızdan çıkan kanın miktarı önemlidir. Kan miktarı tükürükle eşit orandaysa veya tükürükten fazlaysa abdesti bozar. Tükürük miktarından daha az ise abdesti bozmaz.
 • Cinsi münasebette bulunmak abdesti bozar. Cinsel ilişki olmasa fakat kadın ve erkek çıplak şekilde tenasül organlarını birbirine değdirse veya kadının elbisesi ince olsa ve tenasül organlarını birbirine sürtünme vasıtasıyla yaklaşsalar abdest bozulur.
 • Teyemmüm yapan kişi suya ulaşsa abdesti bozulur.
 • Namaz esnasında sesli olarak gülmek abdesti bozar.
 • Bir kimse abdest aldıktan sonra bir organını yıkayıp yıkamadığı konusunda şüpheye düşse ve bu başına ilk defa geliyorsa yıkamadığını düşündüğü organını tekrar yıkaması gerekir. Şayet bu şüphe sürekli oluyorsa bu önemsenmez. Kişi abdestli sayılır.
 • Yatarak uyumak abdesti bozar. Fakat kişi hiç bir yere dayanmadan oturarak uyuyorsa abdesti bozulmaz.
 • Ağız dolusu kusmak abdesti bozar. Fakat kusmuk çok az miktarda gelirse abdest bozulmaz.
 • Özür sahipleri için namaz vaktinin çıkması abdesti bozar. Yani bir kişinin bir organı kanıyorsa namaz vaktinin çıkmasına yakın hala kan durmamışsa aldığı abdest kan aksa da geçerli olur. Fakat namazı kıldıktan sonra abdesti bozulmuş olur. Bu da dinimizin kolaylığıdır. kişinin elinden gelen bir durum olmadığından son ana kadar bekleyip son anda abdest alması geçerli olur.
 • Kadının tenasül uzvunun içine konan pamuğun çıkarıldığında ıslanmış olması abdesti bozar.
]]>
Cenaze Namazı Nasıl Kılınır https://www.namazrekatlari.gen.tr/cenaze-namazi-nasil-kilinir.html Thu, 29 Nov 2018 19:01:11 +0000 Cenaze namazı nasıl kılınır, ölen kişi için kılınan cenaze namazı ölen kişi arkasından dua etmek için kılınır. Namazın kılınabilmesi için ölen kişinin Müslüman olması gerekir. Müslüman olmayanların cenaze nam Cenaze namazı nasıl kılınır, ölen kişi için kılınan cenaze namazı ölen kişi arkasından dua etmek için kılınır. Namazın kılınabilmesi için ölen kişinin Müslüman olması gerekir. Müslüman olmayanların cenaze namazı kılınmaz. Cenaze namazı rukünları, dört tekbir ve kıyamdır. Namazda selam vermek vaciptir. İmam cenazenin karşısında kıbleye doğru durur. Cemaat İmamın arkasına saf olur. 

Cenaze Namazı Nasıl Kılınır

Namaz için önce imam cenazenin kadın, erkek ya da çocuk olduğunu cemaate duyurur. Ardından Allah için namaza, mevta için duaya, er kişi ya da hatun kişi niyetine uydum hazır olan imama diyet niyet edilir. Niyetin ardından imam sesli bir şekilde cemaat ise sessizce Allahu Ekber deyip eller kulak hizasına kaldırılıp göbek altına bağlanır. İmam ve cemaat sessizce Subhaneke okur. Subhaneke okunurken diğer namazlarda okunmayan ''Ve celle senaük'' kısmı da okunur. Eller kaldırılmadan imam açıktan, cemaat sessizce Allahu Ekber der. İkinci tekbirde imam ve cemaat tarafından sessizce Allahümme Salli ve Allahümme Barik duaları okunur. 

Eller kaldırılmadan Allahu Ekber deyip üçüncü tekbir alınıp cenaze duası okunur. Cenaze duasını bilmeyen kişiler Fatiha ya da Kunut dualarını cenaze duası yerine okuyabilir. Dua tamamlandıktan sonra eller kaldırılmadan Allahu Ekber deyip dördüncü tekbir alınıp, baş önce sağa çevrilip Esselamü Aleyküm ve Rahmetullah denir. Sonra sola çevrilip yine Esselamü Aleyküm ve Rahmetullah denip selam verilerek cenaze namazı tamamlanır.

Cenaze Duası Okunuşu

Cenaze Erkek İse: Allahümmagfir lihayyina ve meyyitina ve şahidina ve gaibina ve zekerina ve ünsana ve sağirina kebirina. Allahümme men ahyeytehu minna feahyihi alel islami ve men teveffeytehu minna fe teveffehu alel imani ve hussa hazelmeyyetine birravhi verrahati velmağfireti verrıdvan. Allahümme in kane muhsinen fezid fi ihsanihi ve in kane müsien fetecavez anhü ve lakkıhil'emne velbüşra velkeramete vezzülfa birahmetike ya erhamerrahimin.

Cenaze Kadın İse: Allahümmagfir lihayyina ve meyyitina ve şahidina ve galibina ve zekerina ve insana ve sağrına ve kebirina. Allahümme men ahyeytehü minna fe ahyihi alel islam ve men teveffeytehü minna fe teveffehü alel iman. Ve hussa hazihil meyyite birravhi ver rahati vel mağfireti verrıdan. Allahümme in kanet muhsineten fezid fi ihsaniha ve in kanet musieten fetecavez anha ve lakkihel emne velbüşra velkeramete vezzülfa birahmetike ya erhamerrahimin.

Cenaze Erkek Çocuk İse: Cenaze duasında ''ve men teveffeytehu minna fe teveffehu alel iman'' yerine Allahümme'c'alhü lena feratan, Allahümmec'alhü lena ecran ve zuhran, Allahümme'c'alhü lena şefi'an müşeffe'an diye okunur.  

Cenaze Kız Çocuk İse: Ve men teveffeytehu minan fe teveffehu alel iman yerine Allahümmec'alha lena feratan, Allahümmec'alha lena ecran ve zuhra. Allahümmec'alhalena şafiaten ve müşeffeaten. diye okunur. 

]]>
Bayram Namazı https://www.namazrekatlari.gen.tr/bayram-namazi.html Fri, 30 Nov 2018 17:48:32 +0000 Bayram namazı, bayramın başladığı zamandır. Bayramlar, Müslümanlara kardeş olduklarını hatırlatan, insanları birbirine kaynaştıran, küskünlükleri ortadan kaldıran, yardımlaşma duygularını perçinleştiren önemli g Bayram namazı, bayramın başladığı zamandır. Bayramlar, Müslümanlara kardeş olduklarını hatırlatan, insanları birbirine kaynaştıran, küskünlükleri ortadan kaldıran, yardımlaşma duygularını perçinleştiren önemli günlerdir. Bayramlar sevinç ve coşkuyla kutlanır. Topluca bayram sabahı kılınan bayram namazları Müslümanlar arasında kurulan birlik ve beraberliğin en güzel göstergesidir. Bayramlardan bir önceki güne " Arefe Günü " denir. Arefe günü ailecek bayram öncesinin coşkusu yaşanır. Alışverişe gidilir, çocuklar sevindirilir, imkan varsa çocuklara yeni elbiseler alınır ve bayramda misafirlere verilmek üzere bayram şekeri alınır. Sabah erkenden kalkılarak tertemiz yıkanmalı, güzel kokular sürülmeli erkeç çocuk varsa onuda alıp Bayram Namazı kılmak için camiye gidilmelidir. Sene içerisinde iki tane dini bayramımız vardır. Ramazan Bayramı ve Kurban Bayramı'dır.

Bayram namazı, vacip namazdır. Cuma namazının farz olduğu kişilere Bayram namazı vacip olur. Bayram namazı cemaatle kılınan iki rekatlık bir namazdır. Bayram namazının ezanı veya kameti yoktur. Bayram namazı vakti, güneş doğduktan ve kerahat vakti çıktıktan sonra yani güneş bir mızrak boyu yükseldikten sonra başlar. Zeval vaktine yani güneş tepeye gelip batıya doğru yönelmeye başladığı zaman sona erer. Kurban Bayram'ı namazını kerahat vakti çıktıktan hemen sonra kılmak, Ramazan Bayram'ı namazını ise biraz geciktirmek daha eftaldir. Bayram hutbesi okumak sünnettir ve Bayram namazından sonra okunur. 

Bayram namazı kılmak normal namazlardan biraz farklıdır. Bayram namazları " Zevaid " tekbirleri ile kılınır.

Bayram Namazı
Bayram Namazının Kılınışı
 • Cemaat saflar halinde imamın arkasındaki yerlerini alır. Safları sık tutmak sünnettendir. Bayram coşkusuyla camiler dolup taştığı için zaten camiler kişilere yetmemektedir ve insanlar avlulara dolup taşmaktadırlar. Öncelikle niyet edilir. " Niyet ettim Allah (c.c) rızası için vacip olan Ramazan veya Kurban Bayram'ı namazını kılmaya, uydum imama." denir.
 • İmam " Allah-ü Ekber " deyip tekbir alınca cemaat de " Allah-ü Ekber " diye tekbir alarak elleri göbek üzerine bağlar. Hem imam hem de cemaat içinden " Süphaneke " duasını okuduktan sonra üç defa tekbir alınır. Bu tekbirlerin alınış şekli şu şekildedir.
 • Bininci tekbir: İftitah tekbirinde olduğu gibi, imam yüksek sesle cemaat ise içinde " Allah-ü Ekber " diyerek elleri avuç içi karşıya bakacak şekilde baş parmaklar kulak memesine temas eder ve tekrar aşağı salınır ve kısa bir süre beklenir.
 • İkinci tekbir: İkinci defa " Allah-ü Ekber " denerek tekbir alınır ve eller aşağı salınır. Yine kısa bir süre beklenir.
 • Üçüncü tekbir: Tekrar " Allah-ü Ekber " denerek bu sefer aşağı salınmaz ve göbek üzerinde bağlanır.
 • İmam içinden " Euzu Besmele "çektikten sonra dışından Fatiha ve bir kısa süre okur. Cemaat sessizce sadece imamı dinler.
 • Donra rüku ve secdeler yapıldıktan sonra tekrar ikinci rekat için ayağa kalkılır.
 • İmam içinden " Euzu Besmele " çektikten sonra dışından Fatiha ve bir süre olur. Arkasından imam yüksek sesle ve cemaat içinden ilk rekattaki gibi üç defa tekbir alıp elleri yana salar. Dördüncü tekbirde eller bağlanmadan rükuya gidilir. Sonra da secdeler yapılarak tahiyyata oturulur.
 • İmam ve cemaat Ettehiyyatü, Allahümme Salli, Allahümme Barik ve Rabbena dualarını içinden okuyarak önce sağ tarafa, sonrada sol tarafa selam vererek namazdan çıkılır.
 • Bayram namaz bittikten sonra imam hutbe okur ve tekbirlerle dualar edildikten sonra cemaat dağılır.
 • Bayram namazı hem Kurban Bayramında hem de Ramazan Bayramında aynı şekilde kılınır.
Omuz omuza verilerek kılınan bayram namazları insanların kardeşliğinin ve dayanışmalarının birer göstergesidir. Yüce Allah (c.c) Kur'an-ı Kerim'de: " Şüphesiz mü'minler birbiri ile kardeştirle]]> Cuma Namazı https://www.namazrekatlari.gen.tr/cuma-namazi.html Fri, 30 Nov 2018 19:09:31 +0000 Cuma namazı, hakkında bilinmesi gereken her şeyi bu makalede bulacaksınız. Cuma günü Müslümanlar için haftanın bayram günü ilan edilmiş bir gündür. Bu Müslümanların bayramı olan günde tüm Müslümanlar
Cuma namazı, hakkında bilinmesi gereken her şeyi bu makalede bulacaksınız. Cuma günü Müslümanlar için haftanın bayram günü ilan edilmiş bir gündür. Bu Müslümanların bayramı olan günde tüm Müslümanlar camiye akın ederek toplu bir şekilde Cama namazını kılarlar. Bu sebeptendir ki Cuma gününe " Seyyidü'l eyyam " yani günlerin efendisi ve itibarlısı denir. Tarih boyunca tüm hayırlı olaylar Cuma gününe denk gelmiştir. Pek kutsi olaylar Cuma günü zuhur etmiştir. Bir hadis-i Şerifte şöyle buyrulur: " Üzerine güneşin doğduğu en hayırlı gün, Cuma günüdür. Adem (a.s.) o günde yaratılmış, o gün Cennete konmuş, o gün Cennetten çıkarılmıştır. Kıyamet de ancak Cuma günü kopar..."  Çoğu insanın yanlış bildiği gibi Cuma günü çalışmak, ticaret yapmak ve hayırlı işlerle uğraşmak haram değildir. Cuma günü dünyevi iş yapma yasağı sadece Cuma namazı saatine has bir yasaktır. Namazdan sonra çalışmak ve alış-veriş yapmak mubahtır. Zaten ayetten de anlaşıldığı üzere namazdan sonra yeryüzüne rızık aramak için dağılınız diye buyrulmaktadır.

Cuma namazının farz olduğu kitap, sünnet ve icma ile sabittir. Cuma süresinin 9. ayetinde şöyle buyrulur: " Ey iman edenler, Cuma günü namaz için ezan okunduğu zaman hemen Allah'ın (c.c.) zikrine ( Namaz ve hutbe dinlemeye ) gidin. Alış - verişi bırakın. Böyle hareket etmeniz sizin için daha hayırlıdır."

Peygamber Efendimiz bir hutbesinde şöyle buyurmuştur: " Biliniz ki, Allah-ü Teala Cumayı bu makamda, bu senenin bu ayında, bu günde farz kıldı. Bu farziyet kıyamete kadar sürecektir. Kim onu inkarından veya küçümseyerek, ben hayatta iken veya vefatımdan sonra terk ederse, Allah onun iki yakasını bir araya getirmesin. İşlerinde de feyiz ve bereketi kaldırsın. Dikkat ediniz. O kimse tövbe edinceye kadar onun ne namazı, ne zekatı, ne haccı, ne orucu, hiçbir hayır ve hasenatı kabul edilmez." 

Peygamber Efendimiz, Cuma namazını terk etmenin uhrevi cezasına ise şu şekilde tema etmektedir: " Kim özürsüz olarak ve ciddiye almayarak üç Cuma namazını terk ederse, Allah (c.c) onun kalbini mühürler. Allah (c.c) kimin kalbini mühürler ise, onu Cehennemin en alt tabakasına koyar

Cuma Namazı Ne Zaman Farz kılındı

Cuma namazı, hicret esnasında yani Peygamber Efendimiz Mekke'den Medine'ye göç ederken farz kılınmıştır. Hicret esnasında Efendimiz Ranuna denen mekana geldiğinde Salim Oğulları yurdunda ilk Cuma namazını eda etmiştir. O günden sonra da her Cuma kıldığımız Cuma namazı farz namazlar arasına girmiştir.

Cuma Namazı
Cuma Namazı Nasıl Kılınır

Cuma namazı iki rekatlık bir namazdır ve sadece cemaatle kılınır. Olur da Cuma namazına yetişemeyen kişi yerine öğle namazını eda eder. Farz olan iki rekatlık Cuma namazının dışında 8 rekatta sünneti vardır. Dört rekatlık ilk sünnet farzdan önce kılınırken ikinci dört rekatlık sünnet ise farzdan sonra kılınır.

Vakit gelince ilk olarak dört rekatlık sünneti kılınır. Ardından cami içinde ezan okunur. Ezandan sonra imam minbere çıkarak hutbe okur. Hutbeyi bitirdikten sonra mihraba geçerek iki rekatlık Cuma namazını kıldırır. İmamın mihraba geçişi esnasında müezzin kamet getirir. Farzın arkasına dört rekatta bireysel olarak sünnet kılınır. Böylelikle Cuma namazı bitmiş olur.

Cuma namazının ardından iki ve dört rekat olmak üzere kılınan altı rekatlık bir namaz daha vardır. Bu " Zuhr-i ahir " namazıdır ve Cuma ile ilgisi yoktur. Bu namazın kılınış sebebi şayet Cuma namazı sahih olmazsa öğlen namazının yerine geçmesi içindir. Cuma namazı sahih olmuşsa bu kılınan namazlar öğle namazının kazası yerine geçer. şayet kişinin kaza borcu yoksa nafile namaz yerine geçer.

Cuma gününde öyle bir zaman vardır ki kişinin o anı yakalayarak ettiği d]]> Akşam Namazı Nasıl Kılınır https://www.namazrekatlari.gen.tr/aksam-namazi-nasil-kilinir.html Sat, 01 Dec 2018 16:04:24 +0000 Akşam namazı nasıl kılınır, Akşam namazını diğer namazlardan ayıran özellik üç rekat farzının önce kılınmasıdır. 3 rekat farz, 2 rekat sünnet olmak üzere 5 rekat kılınır. Akşam namazı, Hicretten önce farz olar Akşam namazı nasıl kılınır, Akşam namazını diğer namazlardan ayıran özellik üç rekat farzının önce kılınmasıdır. 3 rekat farz, 2 rekat sünnet olmak üzere 5 rekat kılınır. Akşam namazı, Hicretten önce farz olarak bildirilmiş namazlardan biridir. İkindi vakti çıktıktan sonra kılınan namazın güneş battıktan sonra  kılınması gerekir. Akşam namazı ikindi ve akşam vakti arasında işlenen günahların af olmasını sağlar. Namazı kılan kişinin manevi anlamda temizlenmesini, beden olarak daha sıhhatli olmasını, kişinin güzel ahlaklı olmasını sağlar. 

Akşam Namazı Nasıl Kılınır

Akşam Namazının 3 Rekat Farzı

1.Rekat: Niyet ettim Allah rızası için akşam namazının 3 rekat farzını kılmaya diyerek namaza niyetle başlanır. Allah-u Ekber dedikten sonra Subhaneke okunur. Ardından Euzü-Besmele çekilip Fatiha suresi, bir tane namaz suresi ya da 3 tane bir uzun sureye denk gelecek ayet okunup rüküya eğilip üç defa Sübhane Rabbiye'l Azim denir. Rükü'dan kalkarken Allahü Limen Hamideh denir ve tam kalktıktan sonra Rabbena Lekel Hamd denip, Allah'u Ekber diyerek iki defa secdeye varılır. Secdede üç defa Sübhane Rabbiyel-a'la deyip Allah'u Ekber diyerek ikinci rekata geçilir.

2.Rekat: Besmele çekildikten sonra Fatiha okunur. Ardından bir tane namaz suresi ya da bir tane namaz suresine denk gelecek üç tane kısa ayet okunur. Allah'u ekber dedikten sonra Rüküya eğilip Sübhane Rabbiyel Azim denir. Rüku'dan kalkarken Allahü Limen Hamideh, tam kalktıktan sonra Rabbena Lekel Hamd denip, Allah'u Ekber diyerek iki defa secdeye varılır. Secdede üç defa Sübhane Rabbiyel-a'la deyip oturarak Ettahiyyatü okunur. Tekrar Allah'u Ekber diyerek beklemeden üçüncü rekata geçilir.

3.Rekat: Besmele çekildikten sonra Fatiha okunur. Ardından rüküya eğilip üç defa Sübhane Rabbiye'l Azim denir. Rükü'dan kalkarken Allahü Limen Hamideh denir ve tam kalktıktan sonra Rabbena Lekel Hamd denip, Allah'u Ekber diyerek iki defa secdeye varılır. Secdede üç defa Sübhane Rabbiyel-a'la deyip oturarak Ettahiyyahü, Allahümme Salli, Allahümme Barik, Rabbena Atina ve Rabinağfirli duaları okunur. Önce sağa, sonra sola Esselamü Aleyküm Ve Rahmetllah diyerek selam verilip akşam namazının 3 rekat farzı tamamlanır.

Akşam Namazının 2 Rekat Sünneti

1.Rekat: Niyet ettim Allah rızası için akşam namazının 2 rekat sünnetini kılmaya diyerek namaza niyet edilir. Allah-u Ekber dedikten sonra Subhaneke okunur. Ardından Euzü-Besmele çekilip Fatiha suresi, bir tane namaz suresi ya da 3 tane bir uzun sureye denk gelecek ayet okunup rüküya eğilip üç defa Sübhane Rabbiye'l Azim denir. Rükü'dan kalkarken Allahü Limen Hamideh denir ve tam kalktıktan sonra Rabbena Lekel Hamd denip, Allah'u Ekber diyerek iki defa secdeye varılır. Secdede üç defa Sübhane Rabbiyel-a'la deyip Allah'u Ekber diyerek ikinci rekata geçilir.

2.Rekat: Besmele çekildikten sonra Fatiha okunur. Ardından rüküya eğilip üç defa Sübhane Rabbiye'l Azim denir. Rükü'dan kalkarken Allahü Limen Hamideh denir ve tam kalktıktan sonra Rabbena Lekel Hamd denip, Allah'u Ekber diyerek iki defa secdeye varılır. Secdede üç defa Sübhane Rabbiyel-a'la deyip oturarak Ettahiyyahü, Allahümme Salli, Allahümme Barik, Rabbena Atina ve Rabinağfirli duaları okunur. Önce sağa, sonra sola Esselamü Aleyküm Ve Rahmetllah diyerek selam verilip akşam namazının 2 rekat sünnetiyle birlikte namaz tamamlanır. Namazın ardından tesbihat yapılarak dua edilir.
]]>
Yatsı Namazı https://www.namazrekatlari.gen.tr/yatsi-namazi.html Sun, 02 Dec 2018 15:09:37 +0000 Yatsı Namazı, toplamda 13 rekat kılınan vakit namazlarından biridir. İlk olarak 4 rekat ilk sünnet, 4 rekat farz, 2 rekat son sünnet ve 3 rekat vitir kılınarak namaz tamamlanır.Yatsı Namazın Yatsı Namazı, toplamda 13 rekat kılınan vakit namazlarından biridir. İlk olarak 4 rekat ilk sünnet, 4 rekat farz, 2 rekat son sünnet ve 3 rekat vitir kılınarak namaz tamamlanır.

Yatsı Namazının 4 Rekat İlk Sünneti Kılınışı

İlk Sünnetin 1. Rekatı

Yatsı namazının ilk sünneti için ilk önce niyet edilir. ‘’Niyet ettim Allah rızası için yatsı namazının 4 rekat ilk sünnetini kılmaya’’ denir ve ‘’Allah-u Ekber’’ diyerek tekbir getirilir. Daha sonra eller bağlanarak ‘’Sübhaneke’’ okunur. Ardından Besmele çekilerek ‘’Fatiha’’ Suresi okunur ve ‘’Amin’’ dendikten sonra bir tane namaz suresi okunur.‘’Allah-u Ekber’’ deyip rükuya varılır. Rükuda üç defa ‘’ Sübhane Rabbiyel-Azim’’ diyerek doğrulunur. Doğrulurken ‘’Semi Allah-u li-men hamideh’’ denir ve doğrulduktan sonra ‘’ Rabbena leke’l hamd’’ denir. Allah-u Ekber diyerek secdeye gidilir ve secdede üç defa ‘’ Sübhane rabbiyel-a’la’’ denir ve ‘’Allah-u Ekber’’ diyerek oturulur. Tekrar ‘’Allah-u Ekber’’ diyerek secdeye gidilir. Secdede üç defa ‘’Sübhane rabbiyel-a’la’’ denir ve ‘’ Allah-u Ekber’’ diyerek ayağa kalkılır, bu sayede birinci rekat tamamlanmış olur.

Yatsı Namazı

İlk Sünnetin 2. Rekatı

Ayakta eller bağlanarak Besmele çekilir ve ’’Fatiha’’ Suresi okunur ve ‘’Amin’’ denir. Fatiha’dan sonra bir tane namaz suresi okunarak ‘’Allah-u Ekber’’ deyip rükuya varılır. Rükuda üç defa ‘’ Sübhane Rabbiye2l-Azim’’ diyerek doğrulunur. Doğrulurken ‘’Semi Allah-u li-men hamideh’’ denir ve tam doğrulduktan sonra ‘’ Rabbena leke’l hamd’’ denir. Allah-u Ekber diyerek secdeye varılır ve secdede üç defa ‘’ Sübhane rabbiyel-a’la’’ denir ve ‘’Allah-u Ekber’’ diyerek oturulur. Tekrar ‘’Allah-u Ekber’’ diyerek secdeye varılır. Secdede üç defa ‘’Sübhane rabbiyel-a’la’’ denir ve ‘’ Allah-u Ekber’’ diyerek Tahiyyata oturulur. Tahiyyatta, Ettehiyyatü, Allahümme Salli, Barik duaları okunur ve ‘’ Alah-u Ekber’’ diyerek ayağa kalkılır. Bu sayede ikinci rekat tamamlanır.

İlk Sünnetin 3. Rekatı

Tekrar eller bağlanarak ‘’Sübhaneke’’ okunur. Ardından Besmele çekilerek ‘’Fatiha’’ Suresi okunur ve ‘’Amin’’ dendikten  sonra bir tane namaz suresi okunur ve ‘’Allah-u Ekber’’ deyip rükuya gidilir. Rükuda üç defa ‘’ Sübhane Rabbiyel-Azim’’ diyerek doğrulunur. Doğrulurken ‘’Semi Allah-u li-men hamideh’’ denir ve tam doğrulduktan sonra ‘’ Rabbena leke’l hamd’’ denir. Allah-u Ekber diyerek secdeye varılır ve secdede üç defa ‘’ Sübhane rabbiyel-a’la’’ denir ve ‘’Allah-u Ekber’’ diyerek oturulur. Tekrar ‘’Allah-u Ekber’’ diyerek secdeye gidilir. Secdede üç defa ‘’Sübhane rabbiyel-a’la’’ denir ve ‘’ Allah-u Ekber’’ diyerek ayağa kalkılarak üçüncü rekat tamamlanır.

İlk Sünnetin 4. rekatı

Ayakta eller bağlanarak Besmele çekilir ve ’’Fatiha’’ Suresi okunarak ‘’Amin’’ denir. Fatiha’dan sonra bir tane namaz suresi okunur ve ‘’Allah-u Ekber’’ deyip rükuya varılır. Rükuda üç defa ‘’ Sübhane Rabbiyel-Azim’’ diyerek doğrulunur. Doğrulurken ‘’Semi Allah-u li-men hamideh’’ denir ve tam doğrulduktan sonra ‘’ Rabbena leke’l hamd’’ denir. Allah-u Ekber diyerek secdeye gidilir ve secdede üç defa ‘’ Sübhane rabbiyel-a’la’’ denir ve ‘’Allah-u Ekber’’ diyerek oturulur. Tekrar ‘’Allah-u Ekber’’ diyerek secdeye gidilir. Secdede üç defa ‘’Sübhane rabbiyel-a’la’’ denir ve ‘’ Allah-u Ekber’’ diyerek Tahiyyata oturulur. Oturduktan sonra, Ettehiyyatü, Allahümme Salli, Barik  ve Rabbena duaları okunur, dualar tamamlandıktan sonra baş önce hafifçe sağa çevrilerek'' Es selamu aleyküm ve rahmet'ullah'' diyerek selam verilir. Daha sonra baş hafifçe sola çevrilerek '' Es selamü aleyküm ve rahmet'ullah'' diyerek selam verilir ve yatsı namazının dört rekatlık ilk sünneti tamamlanmış olur.

Yatsı Namazının 4 Rekat Farzının Kılınışı

Yatsı Namazının Farzının 1. Rekatı

Yatsı namazının farzına sünnetinde olduğu gibi niyet edilerek başlanır.]]> Vitir Namazı https://www.namazrekatlari.gen.tr/vitir-namazi.html Mon, 03 Dec 2018 00:07:30 +0000 Vitir namazı, 3 rekat olarak kılınan vitir namazına Salat-ı vitir de denir. Tek başına kılınan namaz Ramazan ayında cemaatle kılınabilir. Vitir namazını gece uyuyup uyandıktan sonra kılmak daha vacip olsa da uyanamayacak o Vitir namazı, 3 rekat olarak kılınan vitir namazına Salat-ı vitir de denir. Tek başına kılınan namaz Ramazan ayında cemaatle kılınabilir. Vitir namazını gece uyuyup uyandıktan sonra kılmak daha vacip olsa da uyanamayacak olan kişilerin yatsı namazının arkasından kılması gerekir. Yatsı namazından sonra sabah namazı vakti girene kadar kılınabilir. Peygamber Efendimiz vitir namazını gece nafile namazlarından sonra kılmayı tavsiye etmiştir. 


Vitir Namazı Nasıl Kılınır

1. Rekat

Vitir namazı için önce niyet edilir. ''Niyet ettim Allah rızası için bugünkü vitir namazını kılmaya'' denir. Allahu Ekber denerek tekbir alınıp namaza başlanır. Sübhaneke okunduktan sonra Euzü Besmele çekilir ve Fatiha suresi okunur. Fatiha suresinden sonra Kur'an-ı Kerim'den kısa bir ayet ya da bir namaz suresi okunur. Rükuya gidilir. Rukuda ''Semi Allahu li-men hamideh.'' denir.  Rukudan sonra secdeye gidilir. Üç defa '' Sübhane rabbiyel-a'la denir. Tekrar secdeye gidilerek ilk rekat tamamlanır.

2. Rekat

İlk rekatın ardından ayağa kalkılarak kıyama durulur. Tıpkı birinci rekat gibi kılınır. Besmele çekilip Fatiha suresi okunur. Kur'an-ı Kerim'den bir ayet ya da bir tane namaz suresi okunup, rükuya gidilir. Secdeye gidilip doğrulduktan sonra tekrar secdeye gidilir. İlk rekatta olduğu gibi rüku ve secde tamamlanıp, secdeden oturur pozisyona gelerek Ettahiyyatu okunup ikinci rekat tamamlanır. Beklenmeden üçüncü rekâta geçilir.

3. Rekat

Kıyama durulup Besmele çekilir. Fatiha okunup Kur'an-ı Kerim'den ayet ya da bir tane namaz suresi okunur. Namaz suresinin ardından Allahu Ekber diyerek tekrar tekbir getirilir. Kunut duaları okunup diğer rekatlarda olduğu gibi rükuya gidilir. Secdeye gidilip doğrulduktan sonra tekrar secdeye varılır. Oturarak Etahiyyatü, Allahümme Salli, Allahümme Barik duaları okunur. Sağa ve sola Es selamu aleyküm ve rahmet'ullah diye selam verilerek vitir namazı tamamlanır.
]]>